Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014)

gravidute insarcinata sarcina martie 2014

262 raspunsuri la acest subiect

#61
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 19:02

Irina, cauza sarcinii pierdute nu se stie, medicul a trimis la analiza dupa chiuretaj, pentru ca eram suspecta si de sarcina molara, dar din fericire nu a fost asta, asa ca nu se stie exact cauza, "asa a fost sa fie". Medicul imi sugerase sa fac si analizele de trombofilie, dar nu am mai apucat pentru ca am ramas acum iar insarcinata si m-am gandit ca daca vrea Domnul o sa fie, indiferent ce si cate analize fac. 

 

Scuze, am ramas cu intrebarea mea in pom atunci, de fapt dupa ce pusesem intrebarea am si vazut la profilul tau orasul  :) Te intrebasem pentru ca sotul meu e din RM si de-aia ma bucur de fiecare data cand "vad" pe cineva de acolo [flo2] 

 

Nu in ultimul rand, inteleg din mesajul tau ca in curand o sa fie ziua ta, asa ca iti spun de pe acum La multi ani! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#62
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 21:17

Irina. vino oricand pe la noi [flo2] [flo2]

 

Stefiana incearca sa scrii cateva mesaje foarte scurte, pentru a scapa de moderare, primele 10 mesaje iti sunt moderate si atunci le vedem cu intarziere... daca vrei sa ne "citim" in timp real [:)] 



#63
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 21:23

Irina, imi pare rau ca n-a fost sa fie, dar asa cum ai zis si tu, poate asa a vrut Dumnezeu. Bucura-te de David, de ziua ta, pt care iti doresc de pe acum La multi ani si eu sunt convinsa ca va veni si surioasa sau fratiorul :)

 

Annna si Stefiana: bine ati venit! ce imi place sa se umple casuta de burtici, aveam impresia ca suntem cam putinele. Daca vreti, sa va inscrieti si pe grup si sa postati la lista DPN ca sa stim care ne e ordinea de adus minuni pe lume [bib]

 

Silvia, tu cum te simti?

 

Andrusca, Cochonel     Ce mai faceti? Voi cand aveti DPN?

 

Eu maine fac al doilea beta, voi aveam 4 saptamani si o zi. Sper sa fie dublu si bb al meu sa se fi infipt bine. Joi ma duc cu beta-ul la dr meu sa vedem ce zice.

Iubi nu s-a abtinut si de bucurie a cam anuntat, dar unii, sau mai bine zis unele..nici nu considera inca sarcina la 4 saptamani, e prea devreme cica. Eu le-am zis ca sangele nu minte, dar au zis ca multe sarcini se pierd dinainte sa iti dai seama ca iti intarzie.

 

E adevarat, am cautat statisticile, la 4 saptamani sansele sunt mari, 50% + inca 12 % din cauza varstei (peste 30 de ani).

Dupa 4 sapt. scad la 25 (+cele 12%), iar dupa inimioara scad la 10%, iar dupa primul trim. scad mult mai mult.

Eu ma rog ca bobita mea de mac (am citit ca la 4 sapt. e cat o bobita de mac) sa fie puternica si sa se prinda bine :)

 

Va pup, ma retrag ca ieri am dormit f prost si de acum incolo trebuie sa am grija sa ma odihnesc, ceea ce va doresc si voua, dragi mamici si viitoare mamici: odihna placuta! [flo2]



#64
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 08:30

Buna, fetelor!Bine v-am gasit!

S-ar putea sa fiu si eu o viitoare mamica de ghiocel de martie 2014 :)

UM:16 iunie Trei zile intarziere si doua teste de sarcina timid pozitive; adica cu linia de control puternic conturata si cea a testului mai palida.

Ma rog lui Dumnezeu sa pastreze buburuza mica in burtica si sa o ajute sa se faca mare si sanatoasa (vorbesc la feminin pt ca asa ne dorim sa fie - fetita.Am ales si numele: Sofia Maria). Abia pe 24 voi merge la medic sa confirme sarcina ecografic...si va dati seama ca nu mai am rabdare...imi vine sa fac 20 de teste pe zi :) avand in vedere varsta mea (peste 30) si riscurile multiple despre care tot citesc...

Mai avem un baietel - iubirea noastra-Andrei Sabin care saptamana viitoare va implini doi anisori.

Va pup si va doresc sa fie Doamne-Doamne alaturi de voi mereu.


Editat de gogoshika10, 17 iulie 2013 - 08:32 .


#65
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 08:57

Salut mamici de ghioocei de martie 2014.
In sfirsit apar si eu cu rezultatul.
Am facut eco (endovaginala) si nu s-a vazut nimic.Totul e inregula cu mine dar sarcina deocamdata lipseste.. Cel putin bine ca totul e in regula cu mine din punct de vedere al sanatatii organelor de reproducere 

Imi pare rau, Irina, ca nu este acum. :( E foarte bine ca esti pozitiva si nu te lasi afectata. Este foarte importanta starea de spirit. Te asteptam pe la noi si speram sa ne anunti cat mai repede ca e cu ochi si la tine[bib] 
 

 Am vazut ca mai sunt gravidutze care nu au greturi... eu nu am, deocamdata...incepusem sa ma ingrijorez, ma intrebam daca e normal... poate vor aparea la un moment dat, nu? sau voi fi o norocoasa si nu voi avea deloc greturi? In schimb, am niste sani atat de durerosi... la cea mai mica atingere sau miscare. Si cand ma imbrac sau ridic mainile ma dor.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebarile mele! Va doresc numai bine!
 

 Stefiana, bine ai venit in grup![flor]  Nici eu nu am greturi si mai o prietena care la fel, la prima sarcina nu a avut greturi. E posibil sa apara mai tarziu, dar vedem noi. Oricum, ca fapt divers, stiu ca daca nu ai greturi sunt sanse foarte mari sa fie baietel. ;) Cand e fetita, hormonii tai de femeie, combinati cu cei ai fetitei in formare iti dau peste cap organismul si de asta ar aparea greturile. 
 

Irina, exact cum ai zis ca te simteai cu David, mici dureri si sani f durerosi, asa ma simt eu si sper din suflet sa fie totul bine. Eu sunt la prima sarcina, am facut primul test si a fost pozitiv, dar ma nelinistesc putin cand aud de oprire din evolutie... ma rog sa fie totul bine. 
 

 
Nu te gandi la ce e rau! Mergi inainte cu credinta in Dumnezeu ca il va tine bine si sanatos![flo]

Andrusca, Cochonel     Ce mai faceti? Voi cand aveti DPN?

 
Eu astazi am prima vizita la doctor sa-mi confirme. Dupa vizita de astazi, daca totul este bine, dau vestea in toata lumea.[bonjovi]

Buna, fetelor!Bine v-am gasit!
S-ar putea sa fiu si eu o viitoare mamica de ghiocel de martie 2014 :)
UM:16 iunie Trei zile intarziere si doua teste de sarcina timid pozitive; adica cu linia de control puternic conturata si cea a testului mai palida.
 

Bine ai venit!  [flo] Sa-ti traiasca baiatul si sa ai o sarcina noua usoara si frumoasa! Dupa 3 zile cred ca e prea putin sa fie liniuta bine conturata. Important este ca exista! :) Eu dupa perioada fertila am simtit ca am ramas insarcinata. Eram 100% sigura. Pe langa simptome aveam si un sentiment aparte de nedescris... Am facut 2 teste si au iesit negative. :( Am fost tare dezamagita. Cand mi-a intarziat deja 4 zile am mai facut 2 teste si au iesti pozitive amandoua. 



#66
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 08:59

Fetele, vroiam sa va intreb daca lucrati, cum procedati cu anuntarea la serviciu?


Editat de Cochonel, 17 iulie 2013 - 08:59 .


#67
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 09:08

Neata fetelor,

gogoshika10 Bine ai venit! Sa iti traiasca baietelul si sa ai sarcina usoara pana la 40 si sper sa iti dea Dumnezeu o fetita frumosa si vioaie! Slab pozitiv inseamna 100% pozitiv :) ASa ca felicitari, vei fi mamica si baiatul tau va avea o surioara sau un fratior!

 

Cochonel, se pare ca iara ne asemanam :) Eu am avut test negativ in Z10, si eu ma simteam ciudatel, am avut niste intepaturi in Z7, graficul meu cu temperaturi arata foarte bine... in Z12 mi s-a pozitivat, slab, dar era acolo liniuta. In Z 13 beta mi-a confirmat. Acum in Z15 sper ca s-a dublat si  in evolutie buna. La dr voi merge joi pentru a ma lua in evidenta, dar eco nu vreau sa faca, pt ca la 4 sapt si 2 zile nu are ce vedea. Voi face la 7 saptamani cand poate voi auzi si inimioara.

 

Legat de serviciu, eu voi anunta dupa ce imi confirma medicul, deci aptamana viitoare. Da, voi pune in vedere ca o sarcina la inceput are riscuri...adica pana nu vad la eco ca are embrion, ca nu e ectopica sau molara, nu am de unde stii..

Unii zic ca e mai bine sa anunti dupa ce auzi inimioara si scad riscurile.

Dar la mine e un caz mai aparte, eu am nunta in august, peste fix o luna... si deja stiu cam multi din familie si sunt sigura ca la nunta se va vorbi :) si nu vreau sa afle colegii si sefii de la lautari la microfon =))

Numa bine sa fie pana atunci si bb sa se tina, sa fie in uter, sa fie cu embrion si sa evolueze, sa trecem cu bine de dublu, triplu si alte teste :-s



#68
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 09:40

Multumesc de primire, fetelor! [flo2]

Despre anuntat, eu la Andrei am anuntat la serviciu pe la 12 saptamani de sarcina, pt. ca am vrut sa fiu sigura ca totul e bine.

Deocamdata dintre simptome experimentez somnolenta mai tot timpul, sensibilitate la mirosuri, usoara jena in burtica si pana ieri am avut sanii mariti si durerosi, dar acum nu mai sunt si sunt cam ingrijorata... In rest suntem ok.

Va dorim tot binele!



#69
andrusca89

andrusca89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:25

Buna din nou tuturor!

Multumesc pentru incurajari!

Va doresc si voua tot binele din lume si micutilor vostri.

Beta l. am facut de 3 ori, de fiecare data s-a dublat dupa 48 de ore.

Acum iau acid folic, utrogestan si no spa la nevoie, tot am scurgeri maronii, mai ales dimineata, insa medicul m a asigurat ca este normal.

In rest experimentez niste ameteli in jurul pranzului, pofta de sare, emotivitate si cam atat.

Imi doresc totul sa decurga normal.

am facut setul de analize gratuit de la medicul de familie, cu exceptia celor de acolo care analize de sange mai sunt de facut, cele care nu sunt decontate? la ce sapt sa le fac? voi cum ati procedat?

va pup pe toate!



#70
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:45

Eu as anunta pe toata lumea, cunoscuti si necunoscuti! [soricel] Toata lumea sa stie bucuria mea! Nu stiu daca rezist atat. [batcap]

 

Tocmai am intrat pe un proiect foarte dificil si cu multa munca peste program si in weekenduri. Nu vreau sa ma stresez si sa pierd noptile pe aici, asa ca o sa ii anunt cat mai din timp. Cred ca dupa prima ecografie vin cu hartia in dinti la HR si cu prajituri la colegi ca sa stie toti! [batetoba] Cred ca o sa le pice putin fata pentru ca eu chipurile as inlocui o alta graviduta care naste in noiembrie.  [:D]





Etichetat si cu gravidute, insarcinata, sarcina, martie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -