Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014)

gravidute insarcinata sarcina martie 2014

262 raspunsuri la acest subiect

#51
andrusca89

andrusca89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 06:40

Buna din nou.

Am fost ieri la medic, am facut din nou beta hcg, mi a iesit 14200,m deci sunt in grafic. la eco transvaginala mi a spus ca , cavitatea embrionala corespunde unei sarcini de 5-6 saptamani. atat.

insa nu mi e nici acum clar. imi poat recomanda cineva un ecograf bun in bucuresti.

multumesc

si aveti grija de voi.



#52
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 08:28

Andrusca, din beta inteleg ca te-ai incadra la 6 saptamani, ai mai facut beta cu 48 de ore inainte? s-a dublat? daca da, atunci ar trebui sa fie ok, sarcina evolueaza. Nu inteleg ce neclaritati ai, la varsta asta nu se vede mare lucru, ar trebui sa mai astepti o saptamana-doua cand ar trebui sa se vada si activitatea cardiaca si embrionul ceva mai bine.

 

Ai grija de tine si iti doresc sa fie bine. Nu stiu ce as putea sa-ti spun despre ecograf, pentru ca nu sunt din Bucuresti :)

 

[flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#53
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 08:43

Andrusca, eu inainte de sarcina am facut ecografie la Regina Maria Lujerului. Am fost mereu multumita de cum s-au desfasurat lucrurile la controale sau analize, dar daca nu ai abonament este destul de scump. 



#54
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 08:47

Andrusca, felicitari pentru beta gras! Doamne-ajuta sa ai o sarcina fara probleme si pana la capat!

monna, imi pare rau ca n-a fost sa fie luna asta. Dar cu siguranta va veni fratiorul sau surioara!

Irina, asteptam sa vedem ce ti-a zis dr si ce ti-a iesit la beta. multa bafta! Imi pare rau ca ai avut atatea probleme, dar Dumnezeu te-a biencuvantat cu un copilas, nu iti pierde speranta, El iti va da si al doilea copilas.

 

Fetelor, va pup pe toate!



#55
annnna35

annnna35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 13:15

Buna!

 

Cred ca ma alatur si eu, cu UM 10 iunie, DPN 17 martie si o fetita de 3 ani si o luna acasa :)

 

Eu am un ciclu destul de regulat, asa ca aceasta intarziere de...deja 9 zile ma face sa cred ca am reusit sa concepem al doilea copil. Mi-am dorit foarte mult (eu mai mult, iar tatal s-a supus :)

 

Ma simt foarte bine, vagi simptome am (un pic de ameteala, jena la burta, durere la sani), dar altfel... parca n-as fi gravida (si prima sarcina a fost destul de usoara)

 

Eu mai mari emotii am in legatura cu felul in care va fi primit bebe de surioara lui/ei, ea e destul de lipita de mine, vrea sa faca totul numai cu mine.... vom vedea!

 

Sper ca totul sa fie ok cu noi toate, va urez sanatate si sarcini usoare!



#56
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 14:00

Ana, bine ai venit si sper sa nu te insele instinctele si sa fie intr-adevar sarcina, ca sa inmultim numarul ghioceilor [pk]

 

Sarcina usoara si bebe iubit de surioara [flo2]



#57
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 15:49

Irina, imi pare rau de ceea ce ai aflat, dar sunt sigura ca totul va fii bine si vei avea fetita pe care ti-o doresti. Si eu imi doresc fetita... nu stiu ce sa fac sa ma pot gandi ca poate e baietel... poate cu timpul voi deveni mai relaxata din acest punct de vedere. La tine cum a fost cand l-ai avut pe David? Cred ca oricum bucuria de a fi mama e la fel de mare, nu? Tu l-ai nascut pe 13 martie....  si la mine DPN e 14 martie 2014. Sper sa fie un bebe sanatos. Asta e cel mai important.

 

Am o rugaminte la cele care au fost la prima eco in jurul saptamanii 6 de sarcina... s-a vazut activitatea cardiaca sau doar ceva negru acolo? As vrea sa merg la eco doar cand ii pot auzi inimioara, asa as vrea sa fie prima intalnire cu "ghiocelul meu" ... Si inca o intrebare: la prima consultatie se face doar ecograf pt confirmarea sarcinii sau si control?

Mi-am facut o programare la un medic pentru 22 iulie (pt confirmarea sarcinii), si inca una in 19 august la o alta doctorita... deja am inceput sa ma gandesc la ce medic sa raman, dar mai intai sa ii cunosc pe ambii, sa vad cu care comunic mai usor. Pentru mine conteaza mult modul in care il simt pe un om, daca suntem sau nu compatibili... de asta mi-am facut programari la doi medici diferiti... plus ca doctorita a in concediu si avea programari pana in 19 august... nu puteam totusi sa stau pana venea ... am deja 6 saptamani ...fara 3 zile, dupa calculele mele.

Desi nu am mai scris pe aici, am citit ce ati scris si m-a ajutat foarte mult. Am vazut ca mai sunt gravidutze care nu au greturi... eu nu am, deocamdata...incepusem sa ma ingrijorez, ma intrebam daca e normal... poate vor aparea la un moment dat, nu? sau voi fi o norocoasa si nu voi avea deloc greturi? In schimb, am niste sani atat de durerosi... la cea mai mica atingere sau miscare. Si cand ma imbrac sau ridic mainile ma dor.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebarile mele! Va doresc numai bine!



#58
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 16:43

Irina, imi pare rau, dar ma bucur pentru tine ca esti linistita si optimista pentru viitor [flo2]

 

Stefiana, la 6 saptamani s-ar putea sa nu auzi inimioara, sau s-ar putea sa o auzi, depinde de evolutia bebelusului. Eu la prima sarcina (pierduta) am fost chiar la 6 saptamani si mi-a putut confirma ca este sarcina, dar mai mult nu prea am avut ce vedea...1.5 saptamani mai tarziu mi-a spus ca e oprita din evolutie.. poate la mine si asta a fost unul din motivele pentru care am avut un rezultat asa slab la prima eco. Inteleg insa ca acum ai 5 saptamani si 4 zile, deci pe 22 vei avea 6 saptamani si 3 zile, nu? Deci tot ce este posibil.

 

Eu prima eco (saptamana trecuta la 5 saptamani si 3 zile) am facut-o pentru confirmare si pentru ca doream sa merg cat mai repede la medic pentru un eventual tratament, avand in vedere sarcina pierduta anterior. Urmatorul eco o sa fie tot pe 22 cand o sa am 7 saptamani dupa calculele mele si sper sa fie bine si sa ii aud si eu inimioara "afinei" mele (am citit azi ca la 7 saptamani bebelusul este cat o afina [:)] )

 

E foarte bine sa incerci cat mai multi medici, pentru ca e important sa te simti confortabil cu medicul si sa simti ca poti apela la el cu incredere.

 

Sarcina usoara in continuare [flo2] [flo2]



#59
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 18:58

Silvia, Irina va multumesc pentru tot . 

De-abia astept sa merg luni la medic, o data pentru intalnirea cu "ghiocelul meu", a doua oara pt a-l cunoaste pe domnul doctor despre care mi s-a vorbit f frumos, dar pana nu il cunosc nu stiu la ce sa ma astept...

 

Irina, exact cum ai zis ca te simteai cu David, mici dureri si sani f durerosi, asa ma simt eu si sper din suflet sa fie totul bine. Eu sunt la prima sarcina, am facut primul test si a fost pozitiv, dar ma nelinistesc putin cand aud de oprire din evolutie... ma rog sa fie totul bine. Stiu ca asa va fi. "Ghiocelul nostru" va fi cadoul nostru la implinirea a 10 ani de cand ne-am cunoscut (8 martie) si de cand suntem impreuna (11 martie). Ma intreb deja oare in ce zi va alege sa ne faca parinti?

E minunata aceasta perioada... voi cum va simtitit?



#60
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 19:02

La multi ani, Irina! (ai spus ca peste cateva zile e ziua ta...)  Multa sanatate tie si intregii tale familii!





Etichetat si cu gravidute, insarcinata, sarcina, martie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -