Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014)

gravidute insarcinata sarcina martie 2014

262 raspunsuri la acest subiect

#31
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 14:40

Arrya,

iti poti face hcg-ul pentru a fi sigura de existenta sarcinii, si mai poti face si progesteronul pentru a sti daca are un nivel corespunzator, sau trebuie suplimentat.

la eco,din sapt a 5-a te poti duce, ideal din a 6-a, incolo.



#32
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 14:46

andrusca89,

 

 

sangerarile pot fi fie o insuficienta progesteronica, fie sangele rezultat in urma implatarii. in principiu sunt destul de frecvente sangerarile in primul trimestru de sarcina.

pentru insuficienta progesteronica, medicul ti-a recomandat utrogestan intravaginal.



#33
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 15:09

azi, pe mine ma doare foarte tare spatele, cam ca atunci cand se apropia menstruatia.

tot stau cu frica in san sa nu se intample ceva cu puiutii :((



#34
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 15:23

irina, te asteptam cu vesti bune :)

chiar ca ai noroc cu david, ca-ti distrage atentia, si mai uiti de de incertitudinea care te macina. tare dulce e in poza [pk]



#35
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 15:27

salut irina :) scriam in acelasi timp :)

sper sa fie durerile de sarcina. caci mai devreme azi, ma tot durea intr-o parte, unde banuiesc eu ca s-a prins puiutul :)

adevarul e ca pana voi trece de primele 3 luni, tot cu frica voi sta [fri]



#36
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 23:21

irina, multumesc de urari! sa iti dea Domnul si tie bebele dorit!

 

Vroiam sa va intreb...eu sunt in Z27 CM, 12 DPO si azi am avut crampe usoare si dureri de spate, iar burta o simt balonata si grea. E normal?

 

Maine fac beta. Sa cer si progesteron? voua v-a dat  dr sa faceti si progesteronul?

 

Multumesc



#37
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 08:17

Neata,

 

Irina, imi pare rau pentru testul negativ, in mod normal testele ar fi trebuit sa detecteze deja o sarcina, la o intarziere asa mare, este posibil sa fie si o dereglare. Sper totusi sa fie sarcina pana la urma. Cand ai spus ca mai mergi la medic?

 

Arrya, noi ne stim si de la aspirante. Eu cred ca ceea ce simti acum este normal, daca sunt dureri suportabile, adica nu foarte mari. Mi se pare ca te stresezi foarte mult, incearca sa privesti mai cu calm. La tine e prima sarcina si ai ramas imediat dupa ce ti-ai propus, probleme nu ai, din cate imi aduc eu aminte de la aspirante. Deci, nu isi au rostul grijile tale. Stiu ca printre fetele de la aspirante sunt multe care au avut/au probleme (si eu am fost una dintre ele), dar asta nu inseamna ca aceleasi probleme le ai si tu. Deci mai multa incredere in puiutul tau.

 

Cred ca poti sa ceri si o analiza a progesteronului pentru linistea ta si orice alte analize pe care le consideri, dar nu vad de ce te-ai impovara atat cu griji si stres. De altfel, parerea mea este sa nu te indopi cu o gramada de medicamente daca nu e cazul.

 

Stiu ca la aspirante intrebai si de lectiile de dans... Dupa parerea mea, nu cred ca ar avea ce sa dauneze... din contra se recomanda, de exemplu, daca faceai sport inainte de sarcina sa nu te opresti dupa ce ai ramas insarcinata, cu conditia sa nu fie sport de performanta sau mai stiu eu ce care sa te suprasolicite. Dar cred ca niste lectii pentru dansul mirilor nu te epuizeaza intr-atat. Dar, din nou, pentru linistea ta, poti sa astepti intai sa mergi la medic, il intrebi si el o sa stie ce sa te sfatuie. In mod normal, nu ar trebui sa faca rau, dar depinde de fiecare caz in parte.

 

Sper sa nu te supere ceea ce am scris, sunt strict parerile mele si nu trebuie luate in seama daca nu vrei [:)]

 

Va urez o saptamana frumoasa tuturor [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#38
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 11:40

Buna! [flo2]  [hia]

 

E primul meu mesaj pe forum. Mi-au iesit 2 teste pozitive, deci cred ca ma incadrez in grupul de martie. Dupa socoteala mea, conceptia a fost pe 2-3 iulie, dar ultima menstruatie a fost de 13 iunie. Miercuri ma duc la dr. sa-mi confirme ca totul e OK, dar pana atunci incerc sa citesc tot ce prind.

 

E prima sarcina si s-a prins destul de repede, doar dupa 2 luni de incercari. Sunt inca dezorientata si putin speriata, dar sper sa treaca repede perioada asta.
 

Am niste dureri usoare in partea de jos a burtii, ca si cand ar trebui sa-mi vina. Am citit despre asta, dar tot nu am inteles daca e normal sau nu. Ma puteti ajuta? [pup]



#39
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 12:36

Salut Cochonel. Bine ai venit printre noi .Felicitari pentru cele 2 (4 de fapt) liniute.

Mai atent cu ,,incerc sa citesc tot ce prind'' ca o iei razna. Mie cel putin asa mi s-a intimplat si acum m-am distantat un pic de toate, desi mai am tendinta sa mai caut ceva nou in legatura cu sarcina. [batcap]  [batcap]  [batcap]  
 

Durerile sint normale.Pentru siguranta si o buna dezvoltare a sarcinii mergi la medic cum ai de gind si totul va fi bine.

[:)]  [:)]  [:)]

Iti multumesc pentru primire, Irina!



#40
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 13:21

Irina imi pare rau de testul negativ. Cum zicea si Silvia intarzierea e cam mare, e posibil sa fie o dereglare, dar eu sper sa fie cu ochisori. Voi nu aveti acolo laboratoare private de analize? e vreo 40 de lei HCG-ul la privat, nu iti trebuie trimitere si nu te intreaba nimeni daca ai avut sau nu test pozitiv in urina. Te intreaba doar data ultimului CM.

Legat de testul de sarcina: mie mi-a iesit negativ in Z10 DPO si 2 pozitive in Z12 DPO.

Beta si progesteronul mi-au venit rezultatele, sunt foarte ok pt varsta sarcinii, maine fac 4 saptamani. Mai e nevoie sa se si dubleze in 48 de ore, adica miercuri. :)

 

 

SilviaT: iti multumesc pentru cuvintele tale, esti o dulce si mi-a placut sa aud cuvintele "ai incredere in bebicul tau" . Eu inca nu constientizez f bine, adica ...da, imi zic ca sunt graviduta, ca o sa am un bebe, dar cand ma gandesc ca e acolo si creste in burtica ma apuca cu furnicaturi :))

Legat de stres, stiu ca pot parea cam ferventa si paranoia, dar pentru mine nu e un stres. Eu mi-am descoperit f tarziu pasiunea pt Medicina, citesc mult, in general subiecte care imi sunt aproape, incet, incet voi recupera si la capitolul OB-Gyn, pana acum ma preocupau specializari mai triste, Ortopedie, Oncologie pentru ca, din pacate, am cazuri f apropiate, insa de acum vreau sa ma preocup de un subiect mai placut si fericit, ca sarcina.

Legat de dans si eu am aceeasi parere ca tine, stiu ca multe fete au zis sa nu mai fac deloc efort... azi voi merge la dans ca aveam programat, vom face mai lejer, o ora in loc de doua si cu mai multe pauze...e exact cum ai zis tu, un dans de vals nu e deloc solicitant, avem scheme in care doar fac piruete, nu e nimic care sa ma faca sa suflu, dar... miercuri ma vad cu dr si daca el zice stop orice activitate, atunci il voi urma sfinteste!

 

Cochonel bine ai venit si felicitari pt sarcina! Cazul tau seamana f mult cu al meu, si noi tot la a doua luna de incercari, tot in 2 iulie am ovulat si eu, doar ca eu am ultimul CM pe 18 iunie.


Editat de Arrya, 15 iulie 2013 - 13:35 .




Etichetat si cu gravidute, insarcinata, sarcina, martie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -