Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (13)

sept oct 2013

204 raspunsuri la acest subiect

#31
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 15:14


 

 

Trebuie sa invat mai multe de la mamicile cu bebei deja maricei :)) eu am emotii din orice, la orice..cateodata ma uimesc cate aberatii imi mai trec prin cap..si frici..etc [batcap]

Draga mea  si eu as vrea acelasi lucru:)). Cand am avut fetita , acum 11 ani nu mi-am pus problema ca ceva rau s-ar putea intampla. Am facut 2 sau 3 eco toata sarcina si-atat. Acum ..........parca n-as fi trecut niciodata prin asa ceva , am uitat absolut tot , am mii de griji , emotii , stari care ma si mira cateodata. 

 

 

 

Vrem si noi in lista :)

Surioara scumpa Teo 26.04.2002 si bebe mic Patrick DPN 18.10.2013.

Maternitatea Bacau, Dr. Chiriac Tudor

As face eu asta ca stau biiiiiiiiine cu timpul dar nu ma pricep deloc, nici macar sa-mi fac semnatura.

Multumesc mult.

 

Va pup pe toate!


Editat de simona_81, 13 iunie 2013 - 15:16 .


#32
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 20:10

Simona81, vad ca si tu il vei numi Patrick pe bebelusul tau. Asa il va chema pe unul din gemenii mei, pe celalalt Edward.

 

Am fost la control dimineata si totul a decurs foarte repede. Am 12kg in plus la capitolul greutate (dar pt gemeni cica e foarte ok pt ca la finalul sarcinii se prevede o medie de 20kg in plus versus 12kg la o sarcina obisnuita, cu un singur bebe), tensiunea mea e foarte buna (in conditiile in care de obicei e foarte scazuta). Bebelusii sunt amandoi foarte vioi si sunt poizitionati cumva amandoi de-a curmezisul burtii mele [hot] , de fapt cumva pe diagonala, ambii cu capul in jos.

Nu i-a masurat in amanunt pentru ca un control in detaliu o sa am doar peste 3 saptamani, acum a fost mai mult un control rapid, de rutina. Par insa a creste si a se dezvolta bine, burta mea e normal de mare pentru o burta de gemeni, pentru varsta asta gestationala.

 

De saptamana viitoare ar trebui de fapt sa intru in medical, dar pentru ca  ma simt bine si bebelusii sunt ok, am primit recomandarea de a-mi reduce doar programul, asa ca voi lucra inca vreo 2-3 saptamani cate 20 de ore pe saptamana. Mai vedem apoi daca e cazul sa ma opresc de tot. Ma bucur ca mai pot lucra inca pentru ca altfel nu as mai avea la ce-mi folosi creierasul din dotare, iar munci fizice oricum nu prea pot depune pe-acasa. Sa stau doar cu burta-n sus cred ca m-as plictisi de moarte.

 

Oricum, azi am avut un tonus foarte bun si am prestat foarte repede si bine, incat am incasat mai multe complimente decat intr-o saptamana intreaga [:D] ..Seful meu mai ca n-a facut matanii cand i-am zis ca mai raman vreo 2-3 saptamani, mai ales ca acum poate pleca linistit in vacanta.

 

Enfin, am decis oricum sa-mi ascult corpul si instinctul. Daca o sa simt ca nu pot lucra nici atat, probabil voi zice pas la un moment dat, insa e ok asa pt moment.


Editat de danyce, 13 iunie 2013 - 20:13 .


#33
sun_flower04

sun_flower04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 08:26

Revin si eu cu vesti. Am fost ieri la doctora nr 2, pe care aveam de gand sa mi-o pregatesc ca back-up pentru o nastere la Polizu. Programarea o aveam deja facuta, de vreo saptamana jumate, iar in lumina evenimentelor de vineri m-am gandit ca o a doua opinie o sa ma ajute. 

Si mai rau m-a dat peste cap:(. Doamna asta e mai pesimista asa, mai precauta poate. Mi-a spus ca riscurile de acum pentru mine sunt mari, ca s-a oprit destul de tarziu din evolutie, ca se poate intampla sa se rupa membranele si sa intru in travaliu, mi-a dat un listoi de analize de sange de facut (recunosc, sunt totusi analize uzuale) si colac peste pupaza mi-a spus ca ar fi o varianta sa ma si internez putin, poate saptamana viitoare [:(].

Iar dr. nr 1 zice ca daca ma simt ok trebuie sa am o viata normala.

Ciudat la dr nr 2 a fost ca mi-a facut un consult clasic, fara eco, sa vada concret ce se intampla acolo si totusi mi-a facut o asa recomandare medicala.

Eu in Tutu, dr nr 1 am incredere ca nu mi-ar pune sarcina in pericol, dar nici nu as vrea sa nu bag in seama riscurile si sa ma trezesc cu suprize de si mai mari proportii.

Nu stiu ce sa fac [bang]

 

Altfel, Bubulina este din ce in ce mai activa, Bubu e mai putin activ, dar ma baga si el in seama din cand in cand. Danyce, ai tai se misca la fel de mult amandoi? Sau simti si tu o diferenta intre ei?

 

Astept si parerile voastre fetelor. 

 

Va  [pup]  pe toate



#34
pamy_ggg

pamy_ggg

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:17

sun flower,eu as face analizele si as merge pe mana lui Tutu(apropo si eu tot la el merg),asa poti sa stai linistita ca le-ai facut.

despre noi ,am facut marti morfologia (chiar de ziua mea)si la aproape 23 de sapt bebita mea are 545 g,si este f bn ,nu am putut sa ii vedem fatuca,asa rau imi pare,la prima fetita am avut o poza clara care i-am pus-o frumos in albumul ei de bebelus,dar asta e ,bn ca e sanatoasa.In rest nu m-am mai ingrasat asa mult ca la prima sarcina,am pus cam 5-6 kg,si ma simt super.O simt miscand din ce in ce mai tare,perioada asta e super.cam atat despre mine,va poop si sa auzim numai vesti bune!



#35
pamy_ggg

pamy_ggg

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:20

Ella_ella ce mai faci,nu mai stim nimic de tine,sper ca esti bn,pupici!

Elena R la fel ,mai da-ne un semn.



#36
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:50

Danyce ma bucur ca bebelusii sunt vioi si ai chef de munca :) acum cat se poate de ce sa stai acasa. Eu  lucrez de acasa mai tot timpul, avantajele/dezavantaje de freelancer... ajung prima la "birou" si plec tot ultima :)). Acum ies in fiecare seara cel putin la o plimbare de o ora..ca sa fac un pic de miscare..deci intelegeti de unde am cele 10 kg in plus. [:D]  

 

Simo, esti o scumpa :))) cum ai uitat? vezi ce face Dumnezeu ca sa facem bebei, sterge tot ce trebuie sters din cutiute :)) 

 

Sunflower, cred ca dr. nr. 1 stie mai bine care este situatia, trebuie sa incerci sa fii calma - cred ca este foarte greu, dar lucrurile vor decurge normal si te vei bucura de bebelini foarte mult. [flo2]  [flo2]  [flo2]

De ce vrea dr.2 sa te interneze?  sa faca mai multe analize?

 

Pamy, felcitari pentru bebelina - creste frumos :) suntem cam la aceiasi greutate la +22 sapt. 

 

va pup  [grup]  , 

cu drag,

[gravi] 23 saptamani, bebe baiat



#37
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 12:06

sun flower,eu as face analizele si as merge pe mana lui Tutu(apropo si eu tot la el merg),asa poti sa stai linistita ca le-ai facut.

despre noi ,am facut marti morfologia (chiar de ziua mea)si la aproape 23 de sapt bebita mea are 545 g,si este f bn ,nu am putut sa ii vedem fatuca,asa rau imi pare,la prima fetita am avut o poza clara care i-am pus-o frumos in albumul ei de bebelus,dar asta e ,bn ca e sanatoasa.In rest nu m-am mai ingrasat asa mult ca la prima sarcina,am pus cam 5-6 kg,si ma simt super.O simt miscand din ce in ce mai tare,perioada asta e super.cam atat despre mine,va poop si sa auzim numai vesti bune!

 

 

Apropo, in ce ape se scalda Tutunica si unde dau de el, la Elias ?

 

Daca e prea ocupat nu-l deranjez ...



#38
sun_flower04

sun_flower04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 14:02

pamy_ggg tnx. Si eu am incredere in Tutu, dar asa se intampla cand ai o a doua opinie, incepi sa iti pui intrebari...Aveti cifre bune la morfofetala voi:)

 

arnnia_a, dr.2 m-ar interna ca sa ma tina sub supraveghere. Tocmai ce m-a sunat la pranz sa ma intrebe daca am facut analizele, cerute ieri si sa imi spuna si sa imi iau clexane, si sa fac urgent nu stiu ce d-dimeri sa vedem cum stau cu coagularea sangelui....apreciez grija, dar tonul in sine e cam mult. Zici ca sunt pe moarte si nu stiu:(

 

virgo, pe Tutunaru il gasesti in fiecare zi, in intervalul 13.00-18.00 la cabinetul lui din str Sandu Aldea, nr.86. La el nu merge cu programare, ci in ordinea venirii. La ora 13.00 incepe cu monitorizari si ecografii de la Iosup si apoi consultatii. Eu cele mai decente cozi le-am gasit vinerea, dupa ora 16.00. Atunci parca e mai liber si timpul de asteptare e mai mic.



#39
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 14:40

Sun_flower04, si ai mei bebelusi se misca diferit. Cel din dreapta cu totul altfel decat cel din stanga.

 

In legatura cu ce spuneai mai sus, exista medici si medici. Unii incearca sa-si linisteasca pacientii ca totul merge bine si ii urmaresc in felul lor, mai de la distanta, evitand sa ii alarmeze, chiar daca ei au anumite griji sau suspiciuni...Sunt si altii, cum e doamna asta de la Polizu, care vrea sa-si ia toate masurile de precautie pentru a evita eventualele probleme.  Eu cred ca asta e diferenta. Cred ca o internare si monitorizare in plus a sarcinii nu are cum sa faca rau.

 

 

Eu azi am fost la medicul de la servici, care ma astepta cu raportul de la control sa primesc aprobarea de a mai lucra [:)] . A zis ca n-a mai pomenit mamica asa "capoasa" ca mine, care sa vrea sa mai lucreze dupa 26 saptamani, cu sarcina gemelara la bord. Mi-a facut recomandare negru pe alb de a lucra maximum maximorum 20 de ore pe saptamana si maaaaaaxim 4 saptamani. In fiecare saptamana trebuie sa dau raportul cum ma simt. Dupa 4 saptamani, sigur voi fi in medical complet. Pana decid sa ma opresc de tot, voi fi in medical partial...

 

De acasa nu pot lucra pentru ca e vorba de contact direct in permanenta cu clientul si o droaie de relatii, trebuie sa fiu prin zona neaparat.



#40
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 16:24

Si pe mine ma bate la cap ginecologul sa imi iau concediu dupa 30 de sapt. Dar i-am zis ca mai vorbim atunci, sa vad cum ma simt. Adevarul este ce de o sapt sunt acasa in concediu de odihna si ma simt muult mai bine. Nu mi se mai umfla picioarele. E cam plictiseala acasa dar parca nici in stresul de la munca nu as mai sta. Bebelusa mea e cu capul sus si da din picioruse exact in vezica mea urinara.E ft placut..In rest mi-au iesit bine toate analizele,inclusiv testul la glucoza. La 30 de sapt o sa ii faca o ecografie mai detaliata si de atunci in colo ma voi duce la fiecare 2 sapt. la control.





Etichetat si cu sept, oct, 2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -