Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (13)

sept oct 2013

204 raspunsuri la acest subiect

#201
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 09:53

Mersi mult pentru sfaturi fetelor, imi sunt de un real folos, sunt multe lucruri de care nu stiam..asa e la primul bebe :).

 

Darkbendis nu m-ai zapacit, m-am lamurit in sfarsit :)))) [batcap]

Danyce ce soacra ai :) tot timpul a fost atat de draguta ? daca e asa - esti o norocoasa - oricum iti prinde mult de ajutor in perioada asta [buca] .

Bebelinii tai sunt superbi, iar foto 2 se vede foarte clar. Mie nu mi se par identici :). Sa vii cu vesti bune de la analize.

 

Sunflower si tu trebuie sa te mai linistesti cu munca, ca pana la urma sunteti mai multi acolo in casuta de  5 stele :). Eu am semnat contract cu spitalul Reg. M.

 

Va pup

 

Vroiam sa va intreb ceva ..dar am uitat :))) [ascuns]



#202
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 09:53

Vin si eu  cu vesti bune de la eco morfofetala de trim II: bb1 are 597 gr si bb2 660 gr,greutate stabilita tot in urma masuratorilor de tot felul care au durat destul de mult avand in vedere ca erau *2 ,placenta ok, lichidul amniotic la limita superioara,col de 5 cm flexibil si inchis.

Urmatoarea eco este la 28 saptamani dar dr mi-a spus sa trec si intre timp sa verificam si colul,este foarte important.

Fetelor cu gemenasi voi ati facut cerclaj? Eu nu am facut si parca incep sa am emotii!

 

danyce te asteptam cu vesti,eu sunt mai mult ca sigura ca totul este in ordine.Stiu ca lichidul amniotic peste o anumita valoare poate fi rezultatul unui diabet gestational dar si pentru asta exista tratament deci nu-ti fa probleme.

Referitor la grija care ti s-a recomandat eu cred ca se refera si la col,fiind sarcina gemelara apasa mai tare pe col si exista un risc mult mai mare sa se scurteze sau sa se deschida colul.

Ai facut cerclaj?

 

angy pot sa-ti spun ca mi-a masurat si mie rezistenta pe arterele uterine IR stang=0.52 si drept 0.47.Am aratat rezultatele medicului hematolog care ma monitorizeaza si mi-a spus ca sunt ok.

Am vazut ca la subiectul Gravidute cu trombofilie pe prima pagina sunt trecute ceva valori pt IR-uri;le poti consulta daca vrei.

 

Si acum dau fuguta sa citesc din urma.

 

O zi buna si pup toate fetele,



#203
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:11

Arnnia_a, si noua ne place Peg Perego acela si da, costa... Eu l-am manevrat la baby expo si era foarte usor de miscat. Il las pe sot sa se gandeasca, sa faca si el planuri, si daca tot e mijloc de locomotie, adica "masina" pentru bebe, sa analizeze problema. Cred ca decizia finala o voi lua tot eu, pentru ca eu ma voi folosi mai mult de el.

Se poate lua un carucior cu landou (poate iesi mai ieftin) si apoi dupa 6 luni (desi eu cred ca e totusi prea devreme), sa iei unul tip umbrela... Zic si eu, ca tare mi-s experta, not! [soricel]

Mi-ar fi placut si mie un Buggy Bee, frumos rau, dar in RO nu este si nu stiu cata incredere sa am in transportatori ca il aduc in regula aici...

Angy, la semnatura, poti vedea ca am si eu homozigoata ta [soricel] Da, norocoase, stiu... Eu am aflat inainte de sarcina si multumesc DD nu am avut nicio problema legata de sangerari. Despre IR, cea de dreapta, e mai crescuta (sunt valorile normale pe prima pagina de la Gravidute cu trombofilie), dar nu mi se pare chiar atat de mare. Doctorul tau ce a zis? Ai discutat cu un hematolog sau cine se ocupa pe partea asta? Eu fac inca Clexane de 0,4 si voi merge la Fundeni - saptamana viitoare. Mi s-a dat aspenter zilnic momentan. Sper ca apoi sa ajung mai des, pentru ca intru in concediu. Mie mi-e greu sa ajung tot timpul acolo pentru ca locuiesc in nord, lucrez in vest, iar Fundeniul in est -> nu pot strabate Bucurestiul in halul asta, ca ajung sa impusc pe cineva in trafic. [soricel]

Danyce, medicii au dreptate. Poate ca te simti bine acum, dar sarcinile gemelare au grad de imprevizibilitate foarte ridicat. Stiu din experientele fetelor cu sarcini gemelare ca li s-a scurtat colul pe nesimtite si ajuns la cerlaj de urgenta, desi mare efort nu au depus. Chiar acum e un caz, tot de la FIV, fara simptome, la consult s-a vazut colul scurtat si unul din saci foarte aproape, i-au facut cerclaj de urgenta si au atins si saculetul (o avertizasera ca exista posibilitatea). Acum sta la pat. Se dusese la un control doar, ca sa fie impacata ca pleaca ok in concediu... Nu avea nimic. Are 26 de saptamani, parca. Nu vreau sa te sperii, dar oricata energie am avea, trebuie sa o conservam (mai ales tu, ai sa ai cum sa o consumi in cateva luni, pentru ca ai sa muncesti pentru doi bebei), pentru ca sanatatea noastra si a bebeilor este importanta.

Si acum daca o sa am energie si liniste la serviciu, poate o sa fac si un nou capitol. [clo]

Zi insorita tuturor! [flo2]



#204
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:17

Wish [flo2] scriam in acelasi timp [soricel]

Bune IR-urile!



#205
SeptOct2013

SeptOct2013

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:35

Noi aventuri despre bebe tomnatici continuam aici  [flo2]





Etichetat si cu sept, oct, 2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -