Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (13)

sept oct 2013

204 raspunsuri la acest subiect

GTina

GTina

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 11:17

Sun Flower, imi pare rau pentru bebe pierdut, incearca sa nu te superi prea tare ca sa nu ii superi pe ceilalti 2.

Onuu, gandeste pozitiv, incearca sa nu mai citesti prea multe pe net, uneori poti intra in panica doar citind experientele altora. Nu uita ca fiecare mamica si copilas sunt unici. Sunt sigura ca in cazul tau, totul va fi bine. Eu zic sa astepti eco peste 4 saptamani si doar daca se mentine acelasi diagnostic sa mergi la a doua opinie. Eu asa as proceda.

In alta ordine de idei, cine se pricepe sa treaca si la noi un carucior roz. Daca pun la socoteala si mandar de acasa, o sa avem 2 fete cucuiete.. este ceea ce mi-am dorit mereu: 2 copii de acelasi sex (indiferent care). Fetita de acasa e fericita maxim, ramane doar sa mai cadem de acord asupra numelui (grea decizie, am de luptat cu 2 capricorni). Saptamana viitoare merg si eu la morfo fetala, sper ca totul sa fie bine!

Va pup pe toate, sa veti o saptamana linistita!

• 0

Flavia

Flavia

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 11:42

Dragele mele,

munca asidua si o raceala rebela  m-au oprit in a scrie mesaje nu insa in ale citi pe ale voastre.

Sunflower foarte trist dar pentru cei doi ramasi trebuie sa te intaresti si sa gandesti pozitiv.Vei avea doi copii minunati sanatosi de sex diferit care vor alina orice tristete. Noi mamicile pamantene muncim doua sarcini pentru astfel de realizari.Unele  adica eu chiar 3 :)

Si noi fetele suntem bine, pe 21 mai am fost la eco si aveam 530 de grame si ca urmare DPN a ajuns la 18 sept din23 dar eu stiu din experientele anterioare ca bebei  produsi de mine sunt  puternici deci ma astept la o grasuna care sa respecte traditia.

Nu are  rost sa vorbesc de  kg in plus, vergeturi, dureri de spate /picioare etc ca le aveti si voi .

Eu folosesc o centura care diminueaza durerile de spate  (se cumpara de pe net) si care in anumite zile in care merg pe jos mai mult chiar simt ca ma ajuta, 

Chestia cu crema e adevarata nu trebuie crema pe burtica cu cateva zile inainte de eco.

Am inceput sa iau fier pentru ca analizele arata o nevoie presanta si vom lua pana la sfarsitul sarcinii in fiecare zi.Sincer prefer pastila decat sa mananc ficat (bleak).oricum nu prea imi place carnea in perioada aceasta.

Important pentru cele care pleaca in vacanta cu avionul:

Aveti nevoie de o hartie de la dr pe care sa scrie nr de saptamani,plus DPN din 2 motive:

1. pentru ca anumite companii nu te lasa sa te urci in avion peste 28 /30 saptamani -verificati cu agentia

2. ca sa nu treceti prin poarta de scanare ci pe langa ea, si o sa va pipaie o tanti in loc sa iradiati copilul.

http://surrysipluta....le-cu-raze.html

Of course parerile sunt impartite legat de cat de periculos este dar eu personal prefer sa evit orice astfel de interferenta.

Cei de la medicover stiu de aceste cerinte si au o adeverinta standard daca medicii vostrii nu au va pot da un model scanat.

La final spre relaxare va ofer 5 minute in compania lui Alex piticul meu  pentru ceea ce eu numesc "terapie prin culoare"

http://www.fantezied.../galeria/10-ani

Flavia

• 0

Roxana Claudia

Roxana Claudia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 12:12

Flavia - eu tocmai m-am intors dintr-o calatorie si da, am evitat sa trec prin scanner, am avut si intelegere din partea celor care controlau.

Cred ca suntem singurele mamici de 3 copii, asa-i? [pk]

• 0

Flavia

Flavia

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 12:19

Roxana eu sunt in Brussels momentan si ma intorc joi si  m-au intrebat de hartie cei de la Tarom.

Da suntem singurele cu 3  sper insa ca restul de fete  cu doi la un moment dat sa treaca peste toate prejudecatile generatiei din care facem parte si sa ne ajunga/depaseasca.

Am fost la intalneala de 20 de ani de la terminarea liceului vinerea trecuta si aveam 3 colegi de generatie cu 3 copii deja nascuti si  aproape toti ceilalti aveau doi f rar cu unul singur sau fara deci se pare ca se mai fac copii in tara asta.

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 14:36

Hello hello!

Ca de obicei, intre 2 clienti :)

Eu folosesc o crema cu unt de shea de la Mothercare, cheap and cheerful (m-a costat 5 lire) dar tot pe asta am folosit-o si data trecuta si am scapat fara vergeturi pe burtica - sunt de acord cu ce au zis fetele, conteaza "materialul clientului"  adica materialul genetic, daca e pielea predispusa la vergeturi cremele ajuta doar pana la un punct.

Eh, ce mi-as dori sa pot sa am si eu 3 copii, sotul la fel, el are 2 surori si se inteleg toti trei de minune, dar ne-am apucat cam tarziu de facut copii (eu am aproape 39 de ani, el 43) iar la costurile de childcare care sunt foarte mari aici, a trebuit sa asteptam pana cand sa ne permitem sa il facem pe al doilea... ma cam indoiesc ca ne vom incumeta la al treilea dupa inca 3 -4 ani. Dar e frumos si cu 1, si cu 2, si cu 3, cumnata mea are 4 [pk]

Editat de DarkBendis, 12 iunie 2013 - 14:41 .

• 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 16:27

Flavia - eu tocmai m-am intors dintr-o calatorie si da, am evitat sa trec prin scanner, am avut si intelegere din partea celor care controlau.

Cred ca suntem singurele mamici de 3 copii, asa-i? [pk]

Si eu tot 3 copii o sa am in final, atata ca acum am 2 deodata la bord [:)]

• 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 19:40

Eu, cum v-am mai zis, ma dau cu uleiuri organice de la Mayam - de cocos, de migdale dulci, de macadamia, de samburi de caise - si unt de shea, de mango, de cacao....si nu mai stiu, sa ma uit prin baie. Am observat de ceva ani ca pe corp nu ma pot da cu creme preparate, oricat de organice ar fi ele, parca nu intra in piele si nici nu ma disciplinez sa ma tin de ele. Asa cu uleiurile astea e mai simplu....Oricum, asa cum am mai zis, dau cu toate astea ca sa am pielea ingrijita, sa nu se usuce, etc....ca de vergeturi n-am nadejde sa scap, sunt patita de la prima sarcina. Pana acum n-au aparut altele noi, dar asteptam cu emotie prima luna dupa nastere, oricum am burta destul de mare si cred ca va fi imensa pana la final, deci toate sansele sa ma zebrez iar....Dar sa fim sanatosi cu totii si toate-s bune. 

Flavia, din pacate aud la multi din jurul meu ca iti trebuie curaj sa faci al doilea copil. :( De al 3lea, al 4 lea, etc, ce sa mai zic. 

Stiam si eu de reglementarea asta la companiile aeriene. WizzAir stiu ca te ia dupa sapt 27 numai pe proprie raspundere. 

Eu am fost vineri la orl-istul homeopat si m-a dres din graunte, deja ma simt mult mai bine. Inca tusesc si am secretii in nas, insa nu se mai infunda nasul, nu mai ustura gatul, tusea nu mai e iritativa...si chiar DORM noaptea, ceea ce ma face foaarte fericita :)). Se pare ca am o prea frumoasa rinita obstructiva de sarcina, de la asta mi s-a complicat raceala si a durat atat de mult. Problema e ca sunt f mari sanse sa am o infectie si undeva prin maseaua cea mai invecinata de sinusul drept, problema pe care nu stiu cum am s-o rezolv daca se inrautateste inainte de nastere....dupa aceea promit ca rezolv nesuferita aia de masea, e singura cu care am avut probleme ever.

Seara frumoasa va doresc, doamnelor!

• 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 08:19

Buna dimineata mamici si burtici,

Sper sa aveti o zi buna..Eu azi-noapte am dormit cam greu, probabil si de emotii pentru ca peste o ora voi fi iar la control si voi vedea ce fac si cum au crescut bebelusii.. Ma simt ca "un mini elefant", cum zice fiica-mea...

Fac un dus si plec. Am intrat doar sa va salut, alaturi de cafeaua de dimineata.

• 0

arnnia_a

arnnia_a

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 11:28

Danyce, tinem pumnii, dar sigur vei veni cu vesti bune :) asteptam sa ne povestesti  [flo2] .

Mina trebuie neaparat sa rezolvi cu maseaua...dupa nastere..cred ca stii ce pacatoase sunt daca nu sunt tratate la timp...

Trebuie sa invat mai multe de la mamicile cu bebei deja maricei :)) eu am emotii din orice, la orice..cateodata ma uimesc cate aberatii imi mai trec prin cap..si frici..etc [batcap]

Aseara am observat o iritatie destul de mare pe soldul stang, cred ca este o urticarie...dar nu pot sa ma prind de la ce am facut-o, o  fi de la niste pantaloni noi..sau de la mancare..?

Sa nu uitati sa ma treceti in lista cu bebe baiat :d DPN - 4-11 oct,  [avion] :)

pup gravidute  [gravi]

p.s. Sunflower sa ne mai dai un semn, sa ne spui cum esti  [flo2]

• 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 14:36

Arnnia, posibil sa fie de la pantalonii cei noi, daca i-ai imbracat fara sa ii speli sau chiar si dupa primele 1-2 spalari te mai pot irita, daca ai pielea sensibila. Daca era de la mancare eu zic ca iesea si prin alte parti, nu doar acolo. Daca persista vorbeste cu dr sa vezi cu ce te poti da local, eu-s super patita cu piele sensibila dar pe sarcina ma abtin sa fac recomandari. 

Ai dreptate cu maseaua aia, problema e ca nu m-a durut deloc, am avut acum cativa ani o infectie la ea, de-mi ieseau toate analizele vraiste si nu stiam ce e. La un moment dat s-a hotarat sa se umfle, a fost lucrata, aranjata, etc. De atunci, nimic. Acum e a doua oara cand am senzatia ca se uneste durerea din sinus cu oarece din masea, dar destul de vag....vad eu ce-o mai fi, sper sa n-o apuce pandaliile inainte sa nasc. 

Eu de ieri am intrat oficial in luna a saptea  [pk] , mai e putin, mai e un piiiiiic. Fimiu rasneste tot timpul ca vrea sa se vada mai repede cu surioara.Taaare-s curioasa daca va fi la fel de incantat si dupa ce se naste. 

• 0

Etichetat si cu sept, oct, 2013

Intrebari Panica

• Vaccinu

adelina_potcovaruuu
    - Astăzi, 14:05

• Enterolactis buvabil

mire1982
    - Ieri, 22:41

• Bebe nu face caca decat cu supozitor

Adrianaanays
    - Ieri, 19:34

• Bună ziua

sellagabi
    - Ieri, 13:27

• Somn bebe

iulyroxana21
    - Ieri, 12:51

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Pofte de trimestru 3

Crissa112
    - Astăzi, 15:13

• Săptămâna 27

lili.95
    - Astăzi, 12:26

• Geanta bebelusului

Silw
    - Astăzi, 12:02