Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(5)


313 raspunsuri la acest subiect

#21
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 15:02

Boo [flo] am primit PM, multam'.
Legat de ceaiul verde, in cazul "nostru" este recomandata o cana de ceai verde pe zi. Prin compusii pe care ii are ceaiul verde elimina dioxina din organism, dioxina ce se gaseste cam in tot ceea ce mancam, daca sunt prelucrate. De preferat ar fi cel vrac nu cel cu pliculete. Celelalte ceaiuri nu prea stim cum influenteaza productia de estrogen, asa ca.... faci cum crezi.
Adelamaria ai facut ceva dulkce bun de mancare [:D]?

Gabita

#22
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 15:05

Boo [hia]SANYE are 3 feluri de plante:ceai verde, frunze de lotus si malva veticellata, combate adipoza si hiperlipemia.So:chiar daca pe prospect zice ca manechinuitele ar bea de 3ori/zi(de aia le-o zice asa?[:D]),la cantitatea aia bauta se produce demineralizarea, pierzi cam tot ce este bun pentru imunitate.Sincer habar nu am daca asta concret are treaba cu fertilitatea.Oricum bine no fi.Si apoi tensiunea se duce in branza in jooooooooooos de ametesti.Asa ca mai bine ori putin ori putin si rar.Eu din asta folosesc cu incredere acum dar numa un pliculet/zi si nu tot timpul+alte alea de care v-am mai spus=cocktail[:D]
In alta ordine de idei, ceaiul verde cica regleaza tensiunea=recomandat in asemenea cazuri(hipertensive)ca si vascul.Si mai are el multe chestii bune pe care nu mi le amintesc acum.Este bun ca si antioxidant,dar nu stiu daca mai bun ca altele, ceaiuri,fructe,citrice.
Daca tu te simti bine si nu ai observat nik rau, poti sa-l bei(tragi concluzii din ce am/s-a scris si mai cauti pe net) dar nu exagera.
Te pup si ai grija de tine!Daca tu ai 150, eu ce sa mai spun?
Ma tin tare pe pozitii,cu toate ca anm hotarat la licitatie ca 29-parca 25 suna mai cunoscut[:D](cu reparatii capitale[q][q][q])
5000 de [flo] pentru fetele DC(pot sa va consider prietenele mele,chiar daca numa' virtual?[:D])
PS ":n-am dat mes nou doar l-am corectat[:D]Gabitu[pup]

#23
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 15:18

Lucialu multe [flo] si tie si sa sti ca suntem prietenele tale, chiar daca doar virtual [:D].
Mie chiar imi face bine acest forum si mai ales acest subiect [^]. Am reinceput, datorita voua [pup], sa fiu atenta la dieta si sa cred ca exista o sansa si pentru noi, sa vindecam aceasta boala si sa facem si [copil] [cool].
Va pupacesc

Gabita

#24
adelamaria

adelamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 16:14

Gabita, n-am apucat sa fac nimic bun si dulce, desi pofta am avut de numa' eu stiu [:D] Ideea e ca sunt in proces de achizitionare una bucata robot bucatarie (ca pana acum nu-i vedeam utilitatea, na!)...In plus, trebuie sa-mi fac timp sa bat drumurile pana oi gasi dintre ingredientele necesare sau macar un magazin naturist mai acatarii...Cica e unul prin Amzei, mi-am propus sa ajung acolo saptamana asta...cat inca mai am bani din salariu [:D]
Ah, si mi-am luat curmale si smochine deshidratate...si stafide...din astea...ca sa nu lesin de pofta de dulce...Pana acum si-au facut treaba, vad.
In plus, m-am hotarat sa consum macar 1 saptamana 1 iaurt Prodlacta Bifidus. Are el si lapte praf, dar macar scrie ca ar avea si bacteria aia buna care nu protejeaza flora intestinala...
Si daca tot am deschis discutia, vedeti ca a aparut spanacul, loboda...yammy...eu am si facut o ciorbita, deja [:D]

PS. Am mai fost la farmacie si mi s-a spus din nou: nu se mai gaseste Mastodynon, sunt probleme cu importul/importatorul [8] Acum fug sa comand on-line capsule.
Mai vorbim!

#25
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 16:57

Adelamaria [flo] sa ai grija cu smochinele si curmalele deshidratate. Nu stiu daca fruct deshidratat inseamna acelasi lucru cu uscat, dar la noi nu se recomanda fructele uscate. Apoi mai este o problema, de regula sunt trase intr-un sirop de zahar [bang] asa ca....[mariaj] Ai grija multa cu ele. Nu mananci dulciuri si sa manaci tocmai asta...
Spor la cumparaturi.

Gabita

#26
Boo

Boo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.834 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 17:06

Lucialu si eu ma declar prietena !! [grup] Chiar si virtual, cu voi pot vorbi uneori mai mult decat cu prietenele mele de pe langa mine. Cateodata mi se pare ca nu inteleg si ca oricum nu tin minte ce le spun eu. Ma rog, pe mine ma ajuta enorm sa stiu ca nu sunt singura care are anumite probleme si ca pot sa va intreb o groaza de lucruri.
Gabitu si eu am niste prune uscate in frigider. [pofta] Sunt absolut simple, fara nici un zahar .. Le-am luat din piata. Cica fac bine si la digestie.
Adelamaria sa ne spui si noua cum e magazinul din Amzei, poate mergem si noi la un "shopping" [:D]


#27
adelamaria

adelamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 17:15

Offff, Gabita, mersi frumos de sfat! [flo]Pai eu stiam ca fructele deshidratate sunt acelasi lucru cu fructele uscate [bang] si am stat linistita...Mama lor de comercianti, negustorii lu' peste, ca nu scriu nika pe ambalaj [haibat]
Daca ma gandesc bine, probabil ai dreptate, ca prea erau dulci si bune ca sa avem noi voie sa papam [:(!] Noroc ca n-am facut excese! Deci ma intorc de unde am plecat: fructe! Nu zic ca nu-s bune, da' totusi...Cand ajung la magazin, va anunt ce si cum! Pupici!

#28
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 17:16

Boo fructele si legumele se recomanda sa fie consumate proaspete, nu congelate, nu uscate dar... Avand in vedere ca mai facem cate un mic rabat de la dieta, poate uscate, fara acel sirop care le face foarte dulci, merg.
Adelamaria, chiar despre ce magazin vorbesti?

Gabita

#29
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 17:20

Adelamaria stai linistita ca au luat si alti teapa asta[:D]. Am bagat la greu curmale si smochine pana cand am gasit pe net o avertizare [mariaj]. Adevarul este ca pe eticheta foarte putini comercianti scriu despre zahar [bang]. Eu am mancat curmale cumparate de mine din oaza, in Tunisia, nu sunt atat de dulci ca cele de la noi din comert.
Sa nu uiti sa ne spui despre magazin.

Gabita

#30
Boo

Boo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.834 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 17:31

Eu cand ziceam ca sunteti mai mari si mai destepte ati zis ca spun doar asa ??? [:D] Bine, mai mari nu sunteti, dar mai destepte clar !!
Fructe mananc proaspete. Dimineata beau suc de portocale si grep facute atunci de noi la storcator. Si in timpul zilei mai mananc inca cateva. Si eventual seara pe post de masa. Prunele alea uscate le mananc asa in loc de ceva dulce. Sunt chiar bune. Si sunt luate de la un taran din piata.
La capitolul legume, mananc si congelate dar si foarte multe salate. La asta sunt experta, ca altceva nu prea stiu sa gatesc [:I] In salate pun si multe seminte, am inteles ca astea sunt bune in uleiuri, mai ales omega 3, nu ?



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -