Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(5)


313 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 00:05

Va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare:

cap.1

cap.2

cap.3

cap.4




Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic.

Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.

Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.

Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii.

Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ:

Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei.

Dureri menstruale severe.

Dureri la defecatie (scaun).

Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei.

Dispareunie (dureri la contact sexual).

Infertilitate.

Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina).

Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.

Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara tratament inainte de a lua in consideratie tratamentul chirurgical
.




MODELELE NOASTRE: Fete care au reusit sa ramana gravidute desi au avut endometrioza:



Amely [gravi] operata laparoscopic(chist endometriozic+endometrioza in zona pelvina), a urmat un tratament naturist, un regim alimentar sanatos si in curand va fi mamica de [baietel]

Alinaalex -"am avut si eu endometrioza, operata laparoscopic in decembrie 2004 la Timisoara - prof. Munteanu, iar acum am un baietzel!"

Sorina73
-"si eu am suferit de endometrioza, am avut un chist endometriozic operat laparoscopic in sept. 2005. Din fericire ovarul mi-a ramas intreg, dar sansele de a avea un copil pe cale naturala mi s-a spus ca sunt destul de mici. Din fericire pt. noi in oct.2005, deci imediat dupa prima menstruatie, am ramas insarcinata, iar acum am o minune de fetita."

Elbi
-"si eu am avut endometrioza descoperita cand incercam sa-l avem pe bebe nr. 2. dupa multe aventuri, caci si mie o somitate imi spusese ca as avea o tumora pe ovar si ca ar dori o interventie in camp deschis, am gasit pe altcinvea, am facut laparoscopie, apoi 6 luni cu danazol, a urmat o luna de refacere, iar luna urmatoare am ramas gravida si acum avem 2 baieti."

Tania2"-Numele meu este Tania, am 34 ani, am fost diagnosticata in decembrie 2004 cu endometrioza la ovarul stang. Dupa ce am consultat mai multi medici am hotarat sa ma operez laparoscopic in 30 mai 2005. In iulie 2005 am ramas insarcinata, am nascut in aprilie 2006 si am cea mai minunta fetita, Bianca"

Tanti:"Eu am fost op clasic de chist endometriozic avea 6 cm pe un ovar(stang)iar pe celelalt erau punctulete mici nu stiu daca erau tot de endometrioza, dupa op. mi sa spus sa incerc 1 an de zile iar daca nu, dupa aceea sa incerc stimulare sau fiv, am incercat si am luat si ceva naturist nu stiu daca a ajutat dar dup 5 luni eu am ramas insarcinata, am luat mastodynon care contine vitex agnus castus."(acum deja a nascut Tanti)

Kim:"am descoperit endometrioza cand s-a nascut fetita mea prin cezariana. Cand incercam sa raman insarcinata am vazut o gramada de dr., toti au dat vina pe un "fibrom" (mare 7 cm- de fapt era chist!), am facut nenumarate ecografii, pana am dat de o dr. care sa ma incurajeze. Dupa vreo 9 luni de incercari si tratamente naturiste si homeopate, am ramas gravida, am avut o sarcina cu risc din cauza "fibromului", aveam dureri noaptea, ma rugam sa ajung pana la 37 de sapt. Sarcina s-a derulat f bine per ansamblu, am vrut chiar sa nasc natural. Pt o monitorizare mai sigura mi-a fost indusa nasterea, am avut un travaliu complet si lung in timpul caruia s-a spart "fibromul" si am intrat in cezariana de urgenta, acolo s-a vazut un chist (nicidecum fibrom) si endometrioza. Acum ea e de parere ca un alt bb ar fi cel mai bun tratament, daca nu, sa intru pe anticonceptionale cand nu mai alaptez."

Alexia27:"Sunt si eu o (fosta) posesoare de endometrioza. Eu de ex nu am avut prolactina marita niciodata si mi-a fost diagnosticata endometrioza de la 25 de ani (acum am 28) cand mi-am pierdut si un ovar din cauza ei. Nu am facut diphereline pentru ca nu am vrut sa mai pierd 6-7-8 luni pana la revenirea ciclului, si imediat dupa o interventie laparoscopica (in octombrie 2005) in care mi-a curatat din nou focarele de endo, am facut o ISA (in noiembrie) in urma careia am ramas ! Singurul tratament pe care l-am facut dupa laparo a fost o luna de homeopat, pe care l-am intrerupt cand am ramas. Deci, se poate, cu perseverenta si noroc, caci recunosc, sa raman fara tratament, doar cu ISA e si o chestie de noroc!"

Monica70:"Am facut laparo in febr. 2004 la Timisoara la dr.Munteanu,mart/apr/mai am luat dipheriline,ciclul mi-a revenit in iunie,in iulie am fost la control si a zis ca e ok totul. Tot atunci i-a iesit si sotzului analiza ok ,52 mil fatza de 1,2 - 10 mil. la inceputuri (dupa 3 luni de branca ursului,vit E forte si laptisor de matca).Din iulie 2004 pana in dec.2004 el a continuat cu branca ursului eu cu...diverse vitamine si auto-monitorizat ovulatia. Abia in 02.05.2005 am avut testul de sarcina pozitiv ,iar in 01.01.2006 am nascut natural."


Terbitza:"Trimise - 23/06/2006: Acum ceva timp v-am povestit de peripetiile mele legate de endometrioza. Dureri cumlite la menstruatie si prolactina care crestea necontrolat m-au determinat sa fac laparo cu dr T in iunie anul trecut, a descoperit f. multe focare de endometrioza, pe cel aflat pe ureterul stang nu l-a putut curata. Au urmat 3 injectii de diphereline si menstruatia mi-a revenit la aproape 7 luni de la ultima injectie. Apoi au urmat cateva luni de monitorizari si am hotarat sa incep stimulari.Intre timp prolactina revenise la normal. Dupa prima luna de stimulare(f puternica) cu clomifen si menogon am ramas insarcinata insa sarcina s-a pierdut imediat. Am facut pauza o luna, am schimbat doctorul si am facut o stimulare simpla cu clomifen, apoi pregnyl si duphaston. Nici nu imi faceam iluzii ca se poate intampla minunea insa....acum sunt insarcinata."

Mushulica_P:"Fetelor, am avut si eu endometrioza, nici nu stiam de fapt ce e asta si ca nu as putea ramine graviduta.Am zis ca dorim, am mers la medic sa ne asiguram ca totul e ok, si el zice: N-o sa puteti ... endometrioza... Dar n-o sa puteti acum, dupa tratament insa o sa fie tot ok! Jumatate de an am primit tratamentul prescris de dr. ... si ... la 2 luni dupa tratament am ramas insarcinata."


Anya: "In noiembrie 2001 am facut laparoscopia in urma careia s-a descoperit endometrioza. Suficient de mare ca sa nu poata fi "rezolvata" laparoscopic. Totusi trompele erau OK. Mentionez ca eram dupa 7 ani de incercari de a avea BB si dupa 5 inseminari artificiale fara rezultat. Am mai facut 2 inseminari =>7 si am trecut la etapa urmatoare FIV. In apr.2002 am facut FIV si nu am ramas insarcinata. Urma o luna de pauza si apoi embiotransferul cu embrionii ramasi la crio. In luna de pauza nu au mai venit rusii. Am zis ca m-am dereglat de la atatea tratamente... nici prin cap nu mi-a trecut ca era cu ochi. Cert e ca in ian.2003 a venit barza. Cand a facut puiul 1 an am lasat "la liber" pt al doilea. Si nimic timp de un an de zile. Incepusem sa ma gandesc iar la cei trei embrioni de la crio...si exact cand a implinit "cel mare" 2 ani a aparut si a doua liniuta. Asa ca in oct.2005 a mai venit o data barza."

Vivighe:"Eu am avut endometrioza foarte intinsa in tot peritoneul"...adik pe langa chisturile alea mari si grase care se vedeau la eco mai aveam si insule mici imprastiate peste tot in burta mea.Laparoscopia asta se intampla in martie 2004.Rezultatul biopsiei vine peste o luna juma' si zice ca n-am nimik...numai aia de la Pantelimon normal ca n-au recunoscut..."n-ai endometrioza...ia si tu 3 luni anticonceptionale".Iau si in noiembrie dau fuga iar la eco...chisturile mele...la fel de multe dar mai mari.De data asta n-am mai ajuns la Herghelegiu ca aveam cam mult de asteptat,dar am ajuns la Corina Neamtzu o doctoritza super.Si ea la fel...nici nu se apuca bine de treaba"endometrioza","domne', da chiar e atat de tipica imaginea asta de suntetzi asa convisa?","da domne',e ca la carte" Eram in baza de date...a comparat cele 2 eco...concluzia...eram mai grav ca inainte...dar hopaaaa..."uite ca ai avut ovulatzie" Intreb io"daca io as face un copil ar disparea chestiile astea","pai ia fa-l ,sa vedem,ramai?Chinuie-te vo' 6 luni si daca nu reusesti vino la mine si mai vedem"(tipa asta e endocrinolog)"Esti maritata","nu...da nu conteaza...ma marit" Din nou zis si facut...in mai 2005 ma maritam(noroc ca am avut cu cine),numai ca din noiembrie pana in mai trecusera deja 6 luni in care eu nu ma starduisem deloc sa fac copii.Eram in ultimul an de facultate,nu prea imi statea mintea la asa ceva.Nu foloseam nici un mijloc contraceptiv dar evitam perioada in care stiam io ca ar fi sa fie ovulatia(intre timp,dupa antibiotice 3 luni si anticonceptionale 3 luni mi se reglase ciclul al 33 de zile).Deci:-iunie-iulie...iau eu cu de la mine putere niste seleniu-o luna si niste zinc-o luna-citisem io undeva ca si lipsa de astea doua minerale ar fi incriminata in endometrioza asta.

-in august imi aduc io aminte ca nu m-am "straduit" deloc sa fac copii,mai ales ca incepusera unii si altii sa ma bata la cap sa incep sa ma caut iar pe la doctori ca nu mai e de stat.Si cum mie mi se cam urase,calculez io cand ar fi sa fie ziua cu pricina si....

-septembrie...imi intarzie ciclul vo 3 zile...zic "hai sa iau un test"...si ce credetzi iese pozitiv...si acum am o minune de fetita...iar endometrioza e toit acolo...asa ca nu va descurajati, ca se poate!"


Luna1:"Pe scurt povestea mea suna asa: aveam 19 ani cand am mers la doctor si mi-a spus ca am un chist imens pe un ovar si endometrioza si numai printr-o minune voi putea avea copii. Nu va spun ce am simtit, sa-i spui unei fete de 19 ani ca e condamnata la o viata fara copii, mai ales ca imi doream copii din totdeauna. Banuiesc ca stiti de fapt ce am simtit. Mi-a dat tratament pentru chist si mi-a spus ca daca scap de el prin tratament discutam si investigam si endometrioza. Dupa 3 luni de tratament am facut o criza de ovare, am ajuns la Urgenta, mi-au facut ecografie si mi-au spus ca acel chist a disparut. Am renuntat la protectie de comun acord cu partenerul meu, am devenit amandoi obsedati de copii si am asteptat. Medical nu am facut nimic in privinta asta. Apoi am avut ocazia sa intalnesc un chirurg care din vorba in vorba i-am spus problema mea si mi-a spus sa iau vitamina B (tot complexul de vitamine B) ca regleaza glandele. Nu pot sa va explic exact ce mi-a spus (era acum 6 ani). Eram deja disperata, nu ne protejam de 3 ani si eu nu ramaneam, cateodata nici nu mai stiam daca doresc un copil atunci, daca e momentul potrivit, sau e doar fructul oprit. Dar il doream nespus! Dupa ce am luat vitamine cam 2 luni s-a intamplat minunea. Nu stiu daca de la vitamine sau nu cert este ca am ramas insarcinata, am avut o sarcina fara probleme, si am acum o mandrete de baiat de 5 ani. Asta este povestea mea de succes.

Salomea proaspata [gravi]:"Incercam sa ramanem insarcinati de aproape 3 ani, acum 3 luni am facut o laparoscopie si am fost diagnosticata cu endometrioza (desi n-aveam nici un simptom mic nimic), dupa care m-am mutat cu domiciliu cu tot in State. Aici m-am inscris imediat la o clinica de infertilitate, la un doctor renumit pe probleme de infertilitate cauzate de endometrioza. Teoria lui e ca laparoscopia e buna doar ca sa diagnosticheze cu precizie endometrioza si cel mult (dar nu era prea convins nici aici) sa te ajute sa ramai in primele luni dupa operatie, dar ca, altfel, e ca orice operatie ceva riscant si cu potentiale daune pt organism. El mi-a propus sa incercam cateva inseminari si apoi sa-mi dea Lupron (un fel de dypherline) dupa care sa trecem la FIV. Asta si pt ca rezerva ovariana era destul de scazuta la mine (estrogen ridicat care mascheaza de regula un fsh ridicat). Tot teoria lui zice ca endometrioza duce la deteriorarea rapida a rezervei ovarene, asa ca femeile cu endo ar trebuis a se grabeasca sa ramana insarcinate, in special daca sunt si la o varsta... Anyway, se pare ca eu am ramas si cu rezerva ovariana sub nivelul marii asa ca...Altceva... cica femeile cu endo au sanse crescute sa aiba si probleme imunologice, asa ca ei testeaza aici tipele cu endo de tot felul de chestii imunologice. Si intr-adevar mi-a iesit si mie pozitiv unul din anticorpii antifosfolipidici (nu unul din cei mai temuti, dar anyway, implica un mic risc acolo...). E important sa stiti ca sa incepeti tratamentul fie inainte de conceptie fie imediat ce ati ramas insarcinate... Eu l-am inceput cam la 5 zile de la ovulatie si cine stie, poate ca asta a ajutat embrionul sa se implanteze...De asemenea, am tinut si regimul naturist strict pt endo, nu stiu daca m-a ajutat, dar again, cine stie...Cert este ca s-a intamplat in luna in care ne pregateam sa trecem la inseminare si apoi la FIV, asa ca se intampla si cand (poate mai ales) nu te astepti...Si la noi a fost si sotul cu probleme destul de mari (oligoastenoteratospermie) asa ca daca s-a putut la noi... o sa se poata si la voi! Si nu in ultimul rand, aveti incredere ca Dumnezeu o sa va asculte rugaciunile, pana la urma nimic nu se intampla fara voia lui...

Camea:"Cel mai importat lucru este sa nu iti pierzi speranta si la lupti.In anul 2004, spre sfarsit m-am hotarat ca mai imi doresc un copil, totul devenise o obsesie, desi nu ma mai feream incepand cu anul 2000. Am inceput investigatiile mai amanuntite, concluzie trompe infundate(hsg), nu m-am last si in 2004 in decembrei m-am operat laparoscopic- Dr. Tutunaru. Concluzie sindrom aderential pelvian partea stanga, trompa, ovar si sigmoid lipte, tropme permeabile bune, dupa ce a dezlipit ceea ce era acolo. Problema majora focare de endometrioza. De fapt asta era cauza principala pentru care nu ramaneam insarcinata. Dupa 1 an de zile de incercari, sperante tratamente fitoterapeute, mi-a aprut pe ovalul stang un chist endometriozic de 4 mm. Dl doctor mi-a spus ca singura sansa este sa ma opereze din nou si sa fac tratament cu Diferelin... Binenteles ca am refuzat, nu mai puteam sa mai fac inca o operatie si sa fac si tratament cu acest produs pe care nu-l agreez, si care nu in toate cazurile da rezultate. Asa ca ma hotarsem sa fac tratament homeopat. Am facut tratament cam 3 luni de zile cu o doctorita de care nu eram asa de incantat. Am schimbat doctorul, este foarte important doctorul homeopat, daca isi face meseria cu pasiune, cu daruire, cat este de atent la toate detaliile, cat este de bun psiholog, si ceea ce este mai important cata experienta are. Din pacate in homeopatie aceasta experienta se castiga in timp.Este important si regimul alimentar in endometrioza dupa cum stiti.Deci cu regim alimentar si cu homeopatie facuta de un doctor care nu face acest lucru pentru bani ca scop principal, ci din profesionalism aceasta boala se poate invinge. Astazi sunt insarcinata in 8 saptamani, si cu ajutorul lui D-zeu sper ca totul sa fie OK. Deci se poate...Nu disperati este foarte important psihicul, stresul si detasarea."[/size=1]



.......si lista va continua cu siguranta!!![flo]



#2
GEO30

GEO30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 02:50

Buna fetelor!
Nu am scris de mult pt. ca am fost foarte ocupata dar v-am citit tot timpul.
BOO-OANA imi pare foarte rau pentru rezultatul pe care l-ai primit de la ecografie si sa stii ca te inteleg perfect pentru ca am fost si eu in situatia ta si nici acum nu sunt prea departe.Si eu dupa operatia laparoscopica si dupa trat cu Diphereline am mers la control si mi-a spus medicul ca mi-a aparut un chist functional dar sa fiu linistita ca nu-i endometrioza iar dupa doua luni cind am revenit la control a spus clar ca este endometrioza si ca trebuie sa ma operez clasic pt. a ma putea curata bine (am crezut ca mor)Eu sunt convinsa ca acel chist era acolo si inainte de laparoscopie dar nu l-a vazut si cred asta deoarece pina la urma m-am operat clasic si a constatat ca am endometrioza gr 3 ceea ce nu se putea face intr-un an si jumatate timp in care am luat 3 fl Dipherelin si 8luni AC.
Acum problema mea este ca am fost la un alt medic (nu o somitate dar cu un eco foarte bun si foarte priceput,am incredere in ce vede pt. ca s-a confirmat de multe ori)care m-a vazut si imediat dupa operatie si a constatat urmatoarele : ovarul drept a raspuns bine la trat.(inca mai am de luat o fiola de Diphereline din sase) a scazut in marime dar ovarul sting este la fel ca marime ca inainte de trat. si se vad pe el doua chistulete mici si unul endometriozic cam de un cm.
Ce ziceti voi ,ati mai auzit sa reapara nenorocita asta de endometrioza si sub Diphereline?
Problema nr. 2: am fost sa-mi fac osteodensitometrie (ca o femeie la menopauza )si am constatat ca am osteoporoza avansata si pentru a o trata trebuie sa fac trat. cu Fosamax,dar inca nu stiu daca cele doua medicamente merg impreuna.Daca v-ati confruntat careva cu o astfel de problema sau aveti ceva informatii in acest sens va rog sa imi spuneti si mie ca sunt tare in ceata si pe deasupra si tare deprimata.
Imi pare rau ca nu mi-am facut acest control si inainte de a incepe trat. cu Diphereline ,macar sa stiu ca din cauza lui stau asa de rau sau oricum aveam osteoporoza.
Va rog sa ma scuzati ca m-am intins atit de mult .
VA PUP !

#3
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 03:56

In primul rand Ioana it multumim ca ai deschis un nou capitol![flo][flo][flo][flo][flo]Si sper sa-ti rezolvi problemele cat mai usor si repede cu putinta!
Corinette Mastodynon este un tratament homeopat care se gaseste la orice farmacie obisnuita, in mod normal.Ca naturist poti sa iei extract gemopat de coacaz negru, dar si de mugur de zmeur.Mai sunt ceva ceaiuri, eu am ales sa merg pe mana la mai multe, dar de ex coada soricelului regleaza hormonal o femeie indiferent in care parte s-ar afla si ceaiul de cretisoara.Pentru ca sa-ti mai faci idei poti sa mergi la naturiste, dar poti sa citesti si cartea mariei Treben despre plante si propietatile lor,cat si modul de tratament.Eu asa mi-am facut saculetul cu ceaiuri amestecate.Eu chist tot seros l-am avut,cel putin asa mi-au spus trei medici,cand am ajuns la laparo OD nu avea nimic-locul unde inainte fusese chistul cu pricina si cu recomandarea de a-l opera.L-am rezolvat homeopat intr-o luna.Sincer nu-mi amintesc denumirile la injectiile si tona de alte medicamente primite, dar si daca mi-as aminti nu ti-as spune, deoarece medicamentele homeopate ti se prescriu personal si eu le primesc direct de la medicul meu homeopat, ca au si farmacie de unde mi le aduce.asa ca : naturistele de mai sus le iau sa previn aparitia de noi surprize neplacute-gen chistul, iar homeopatele le continui sa previn reaparitia endometriozei si eventual sa ma vindec definitiv.Incerc sa tratez prin dieta+naturiste+homeopate+vitamine+minerale - imunitate,reglare hormonala.Sper ca ti-am fost de ajutor.Oricum sigur toate feteleiti vor scrie si vor fi alaturi de tine.Fruntea sus ca trecem impreuna si de hopul asta![pup]
Geo30 [flo]dupa cum vezi nu esti singura [V].Si Boo are probleme cu 2 chisturi endometrozoice si probabil pe ziua o sa-ti scrie si ea.Stai linistita, ca trebuie sa existe solutii si pentru tine.Noi toate stim ca boala asta e o scarba de boala si ne asteptam la ce e mai rau si speram spre mai bine.Si eu am avut o cadere, tineti minte cum am intrat aici? O sa vedem ce si cum.Nu inteleg insa de ce ai luat atata timp Dipherelyne, pt. ca doza pe care o recamanda majoritatea dr-lor este de 3 fiole=3 luni a cate 3.75mg fiecareEu am facut una in plus deci 4 de la mine putere, ca a3-a mi s-a parut ca nu a fost facuta bine.Eu nu sunt medic sunt la fel ca majoritatea fetelor de aici, dar ma gandesc sa nu aiba legatura osteoproza sau accentuarea ei cu perioada lunga de tratament cu diphe.Eu pentr faptul ca am probleme cu umerii, mai ales dr. cam de cand am inceput sa ma imbolnavesc, dr. paraie rau, am inceput tratament cu cartilaj de rechin-recomandat si in osteoporoza,100%natural+Ca cu D3. In plus din cartile Mariei Treben am gasit si niste ceaiuri.Si oricum tratamentele astea sunt bune si pentru cresterea imunitatii.De medicamentul de care ai intrebat tu nu stiu nimic[V]Poate stiu fetele.Te rog mult sa te linistesti, vom vedea ce putem sa mai gasim.Eventual chit ca va este graoza mergeti si pe la alti dr- i ginecologi, ca nu-i timp de lasat.FITI TARI! ESTE F> IMPORTANTA starea de spirit pe care o aveti.Eu nu am facut sub Diphe.chisturi si cred ca numai daca le aveati dinainte sau AC au dereglat ceva acolo.[V]
Mai vorbim azi si va [pup].Imi pare tare rau ca astfel de vesti am aflat despre voi!Dar poate ne ajuta Dumnezeu sa trecem si peste nemernica asta de boala.Va[grup]

#4
Boo

Boo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.834 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 13:27

GEO30 imi pare tare rau de ce ai scris. nici nu stiu ce sa mai spun. cred ca ne luam de mana si ... nu stiu ce o sa facem, zau !! Nu pot sa cred ca nu exista scapare de boala asta.
Cand te aud ca ai facut atatea luni Diphereline... mi se pare groaznic. Cred ca daca mi-ar spune cineva sa mai fac vreuna i-as spune: FA-O TU sa vezi cum e!! Eu una nu mai vreau medicamente din astea clasice, pe baza de hormoni. Toate dereglarile astea pe mine ma omoara.
Eu m-am hotarat sa trec pe naturiste si homeopate. Nu se poate sa nu fie bune pentru noi. E clar ca trebuie sa existe o cauza din care se produc chisturile astea si asta trebuie tratata. Nu prin eliminarea efectului bolii, adica ne operam, scoatem chistul si gata. Mi se pare incredibil cum dr astia nu spun nimic de regim alimentar. Mie nici unul nu mi-a spus niciodata nimic !!
Legat de osteoporoza, sincer nu stiu ce sa spun. Nu stiu daca are vreo legatura .. Pot sa-ti spun doar ca pe mine de o luna ma dor genunchii. Eu am pus asta pe seama sportului, va spuneam ca ma duc la sala de vreo 3 ori / sapt. Cu toate ca nu prea inteleg de ce ma dor acum ca doar fac acelasi lucru de vreo 4 ani. Sincer nu stiu daca are vreo legatura, nu imi dau seama. Am auzit si eu de cartilaj de rechin si ma gandeam sa iau.
Corinette si eu incep sa cred din ce in ce mai mult in homeopate. Sunt atat de multe cazuri care s-au vindecat prin tratamente din astea, incat sincer m-au convins.

Dar pana atunci incerc cat pot sa-mi pastrez optimismul si sa cred ca dracul nu-i asa de negru si ca o sa-l fac eu pe el si nu invers !!!

[pup] la toate fetele !!!

#5
miryamm

miryamm
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 02:15

Buna fetelor,
Fiindca s-a tot scris in ultima perioada despre tratamentul naturist, homeopat in endometrioza vreau sa va impartasesc si experienta mea. Am fost operata laparoscopic acum 10 luni iar diagnosticul a fost endometrioza in faza avansata: chist endometriozic, nodul endometriozic pe vezica urinara, numeroase aderente. Nodulul inca il mai am, deoarece nu a putut fi scos, iar doctorul a spus ca nu mai are ce sa-mi faca. Mi-am zis ca nu pot sa stau fara sa fac nimic si la o saptamina dupa operatie incepeam sedintele de acupunctura, regim alimentar strict, tratament homeopat si naturist. Dupa 3 luni doctorul homeopat mi-a schimbat tratamentul fiindca nu am observat nicio imbunatatire, ba din contra menstruatiile au devenit mai abundente si mai lungi iar durerile erau tot mari. Dupa inca 4 luni m-am decis sa fac o monitorizare iar rezultatul: 3 chisturi endometriozice. Am intrerupt din acel moment tratamentul homeopat, mai tin inca regimul alimentar dar nu foarte strict, mai maninc din cind in cind o prajitura sau o ciocolata si, culmea, menstruatia s-a redus iar la 6 zile, cit era inainte de laparoscopie.Acum ma pregatesc pentru o noua operatie. Asta a fost doar experienta mea, daca la mine un astfel de tratament nu a dat rezultate, asta nu inseamna ca la altcineva nu poate da. Cred ca depinde foarte mult de virsta, de cit de avansata este endometrioza...

#6
Zenobia

Zenobia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.065 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 12:36

Buna dimineata.[flo]



Fetelor, am si eu o intrebare: oare Maca este indicata celor ca noi care au avut endometrioza? Ma gandesc ca de vreme ce actioneaza asupra endometrului nu prea ar fi indicata. Eu am apucat sa iau vreo treizeci de pastile luna asta, insa le-am oprit.



Zenobia[bum]

Barzoiul buclucas

Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume

-----------------------

...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

#7
Boo

Boo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.834 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 13:00

Zenobia, am intrebat si eu pe aici de Maca dar mi s-a spus ca nu e buna pentru noi. Asa ca mai bine nu mai iei.

Eu am gasit pe net un articol interesant, va dau link-ul http://obgyn.health....dometriosis.cfm
Sunt informatii generale (in engleza ce-i drept), dar pe undeva apare si ceva legat de efectele tratamentelor hormonale prelungite, printre care si osteoporoza. GEO30 intreba de asta acum cateva zile.

[pup]

#8
Zenobia

Zenobia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.065 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 13:07

quote:
Originally posted by Boo
Zenobia, am intrebat si eu pe aici de Maca dar mi s-a spus ca nu e buna pentru noi. Asa ca mai bine nu mai iei.
[pup]saru'manaZenobia[bum]Barzoiul buclucasPoze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

#9
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 17:54

Boo.Cu toate ca nu-i nimic nou sub soare in linkul dat tot imi vine sa plang dupa ce-l citesc[V]si ma sperie.Fain! Exact ce am presupus:ne afecteza si oasele tratamentele astea bulite.
Rog fetele care au endometrioza si au facut tratament cu dipherelyne sau altele asemanatoare sa scrie daca au probleme cu oasele, dureri(umeri,genunchi).Dar si daca exista fete cu aceste simptome fara sa fi facut tratament cu dipherelyne,ci doar laparoscopie!
Miryamm, ce sa mai spun?Imi pare tare rau ca treci prin astfel de momente crunte![V]Iti doresc multa sanatate si tot ce it doresti! Dupa cum vezi, mai sunt cateva fete care au trecut deja printr-o operatie si nu au vesti bune.Daca crezi ca iti face bine,macar sa nu te simti singura, vino aici alaturi de noi,poate reusim sa gasim o solutie.Toate avem nevoie sa fim intelese si de o vorba buna,daca nu mai multe informatii.stii bine ca pe dinafara nu se vede ca am avea ceva, de multe ori multi nu inteleg ca totusi suntem cu o boala grava.[bang].Cu homeopatia, eu nu vreau sa dau sperante,poate ca depinde si de cat de avansata este boala, dar poate sa depinda foarte mult de dr. care te trateaza, cum si cu ce.Daca esti din Bucuresti si mai vrei totusi sa incerci,tine legatura cu BOO.Si ea urmeaza sa primeasca numele unui homeopat bun.Cel putin cine il recomanda este dr.T.,care d.p.meu d.v.si nu numai este destul de bine pus la punct cu endometrioza si infertilitatea pentru la ora actuala.
Eu merg la mine in judet.Si pot sa spun cu mana pe inima ca la mine chiar da rezultate!Eu, in afara de o intarziere de CM si dureri crancene atunci +prob. cu umerii se pare ca sunt OK.La control nu mi-au mai depistat chisturi de nici un fel-asta la mai bine de un an de zile de laparo.Acum fac un tratament destul de puternic homeopat din care 3 tipuri diferite de injectii in burta/saptamana+un preparat farmaceutic homeopat pe care l-am luat fara intrerupere(asa mi s-a recomandat) de cand am facut laparo.
Zeno nu trebuie sa luam nimic ce creste cantitatea de estrogen in corp(maca,marar)etc.
Va pup si va doresc o duminica placuta si sper sa tinem toate legatura!Cumva trebuie sa fie o solutie buna pentru fiecare![flo][pup][pup][pup][grup]

#10
Ariana1

Ariana1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 18:30

Fetelor, pe mine ma dor incheieturile, la genunchi, coate si spatele f. tare. Nu mi s-a parut ciudat pt. ca ma-u mai durut si inainte dar acum nu imi mai trec deloc. Mai ales spatele, am dureri tot timpul.
O fi legat de tratament?
Boo desi miercuri fac 2 luni de la ultima injectie am niste starimai nasoale ca la inceput: nervi o groaza, sunt f. balonata, mananc putin si ma umflu....
Deci mai rau sunt. Astept sa imi vina CM-ul, mai stau vreo 3-4 luni si ma apuc de FIV ca sunt disperata iar histeroscopie nu mai vreau sa fac.
[pup][pup]

Ariana1


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -