Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum faceti chiftele dellicioase?


33 raspunsuri la acest subiect

#21
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 12:08

quote:
Originally posted by Taty
Super retete si super idei (alea cu bulionul si mustarul)Le voi incerca si eu... Eu le fac in ultimul timp cu cartofi, legume rase (morcov, ceapa, usturoi) si mai nou le-am pus la facut in ....cuptor, la sugestia unei fete de forum. IES GROZAVE, unde mai pui ca nu faci miros in casa, nu stropesti cu ulei, sunt mai dietetice si nu stai de ele sa le prajesti bine pe toate partile...
Cum adica in cuptor? Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#22
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 12:46

quote:
Originally posted by crista-s
Deci mi-ati facut pofta cu chiftelele si tocmai le-am executat. La 500 gr carne de vita am pus 1 ou mic, cartofi cruzi rasi 2 buc in total 80 gr, sare, piper si marar ... am mai pus 2 linguri cu apa rece in timp ce amestecam carnea si le-am tavalit prin faina de data asta. La cuptor pe tava cu hirtie de copt la foc maricel, le-am intors si le-am lasat sa se rumeneasca si pe partea cealalata ... a iesit ceva grasime din ele in tava deci nu au tras ele ulei din tigaie, in casa nu miroase a prajit iar eu inafara faptului ca am stat atenta sa nu se arda si le-am intors 1 data am facut alte treburi mai dragute decit sa ma afum la bucatarie ( adica m-am conversat pe net[:D]). Sunt pufoase si mi-au iesit 18 buc ... cu diam de 3.5 cm [bang]... Si mama punea ceapa sau usturoi dar la noi in casa sotul meu a decretat zona interzisa celor 2 ( ceapa si ustu...)deci eu nici nu le mai mentionez in retete....
uite aici cum le fac eu in cuptor ...

#23
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 15:24

ce retete bune Eu fac din 1/2 kg carne de porc, pui 3-4 felii de paine inmuiate si stoarse de apa, sara si piper dupa gust, un ou si tai ustutroiul in doua fiecare catel[:D] de usturoi, sa nu se inteleaga altceva.Si las compozitita la frigider1/2 ore, dupa care pregatesc chiftelele, insa scot usturoiul din ele.Las doar cat sa dea gust si miros carnii, dar nu imi place sa il manac in chiftele.Si le fac foarte mici, ca asa arata mai bine si parca is mai bune.[pofta]Asta ii reteta clasica. Cand vreaus a fac hamburgheri pun in aceasta compozitite bulion si mustar si ceapad vreau sa fac din piept de pui,nu pun usturoi, si pun condiment pentru pui. Mama mea le facea la cuptor si ieseau foarte bune, dar eu nu am incercat, insa sigur cand vine sotul. Pofta buna tuturor[:p]

#24
roberta04

roberta04

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 17 noiembrie 2006 - 10:43

Eu am invatat sa fac chifetele de la un bucatar de la un resstaurant si care mi-a impartasit doua secrete- daca vrei sa iasa pufoase, pui in compozitie o lingura de branza de vaci si un varf de cutit de bicarbonat de sodiu.
Reteta mea este- carne, paine muiata, o ceapa, doi catei usturoi, marar, cimbru, un pic de oregano, un ou, branza, o lingura faina grau, sare, piper, vegeta, bicarbonat. La prajit le dau prin faina si le stropesc mereu cu ulei incins din tigaie (de la bicarbonat, se umfla ca gogosile). Apoi le pun pe o farfurie in care pun prosoape de hartie, sa se scurga uleiul si apoi intr-o oala de inox cu capac, sa se moaie.

poze
[url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243"]Povestea nasterii[/url]


#25
Idaira

Idaira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.743 mesaje

Postat 24 noiembrie 2006 - 20:43

Multam fain pt reteta de chiftele la cuptor! Sint super incintata!!![bis][bis].Nu tu miros,in casa...e adevarat ca se fac mai greu,dar nu mai conteaza.[cheers]

#26
mayarna

mayarna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 25 noiembrie 2006 - 02:41

Cele mai bune chiftele din lume: -un piept pui macinat sau la robot; -4 morcovi mari rasi pe razatoarea mica - storsi bine inainte de a-i baga in castronul cu carnea tocata; -5 cartofi medii rasi pe razatoarea mica - storsi bine inainte de a-i baga in castronul cu carnea tocata; -8 catei de usturoi micuti rasi pe razatoarea mica; -2 cepe medii taiate foarte fin ( pot fi si rase ) - dar nu se mai pot stoarce daca le razi, se pun asa...nu-i bai ! -doua lingurite rase sare sau vegeta; -1/4 lingurita piper; -4 oua. Iese o compozitie mai moale. Se incinge uleiul in tigaie ( nu putin dar nici foarte mult ). Cand s-a incins, se trage tigaia deoparte si cu o lingurita se fac rotunjoare ( in timp inveti tehnica si nu te mai miri de formele pe care le faci la inceput cu mustati si alte terminatii...), reusesti sa le faci rotunde. Se reaseaza tigaia pe foc la foc maricel - sa nu depaseasca tigaia. Se intorc atunci cand s-au facut rosietice. Se scot pe un prosop de bucatarie din hartie pe farfurii intinse Trebuie sa te misti repede ca se fac imediat. Fiul meu este innebunit dupa ele, dar fiind prajit le fac doar o data pe luna. Pofta buna. Toate bune, maya

#27
niponel

niponel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 25 noiembrie 2006 - 10:37

Eu fac asa ciftelutele : carne tocata 1 morcov ras (pe razatoarea cu ochiuri mici) marar usturoi pisat 2 sau 3 catei 1 ou sare si piper dupa gust sau le mai fac asa : carne tocata ceapa verde (taiata mic) 1 morcov ras 1 ou sare si piper Toate le amestec si fac chiftele pe care le prajesc in ulei incins la foc potrivit

#28
manon

manon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 25 noiembrie 2006 - 20:25

pentru tinerele gospodine: aveti grija sa scurgeti bine zeama din cartofii dati pe razatoarea fina!! daca nu tineti neaparat la alimentatia "sanatoasa" caliti putin ceapa (si o scurgeti bine de ulei inainte de a o adauga in compozitie) iar daca aveti si timp nu renuntati la albusul de ou ci bateti-l spuma. il adaugati la sfarsit (ca la prajituri...). in rest...sunt foarte bune condimentele din plic, special pentru chiftele. daca nu, evident sare, piper, cimbru, marar si patrunjel (pentru reteta clasica) sau nucsoara/ curry/ scortisoara/ ienibahar (la alegere, nu toate!) pentru ceva mai aparte. chestie de gust. mie imi plac doar din carne de vitel (chiar vita). .....mda, maine fac niste chiftelute...si am sa pun si ceva usturoi...

#29
yryna11

yryna11
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 decembrie 2006 - 03:56

Painea inmuiata sau cartoful pot fi inlocuite cu orez fiert. Ies f pufoase.

#30
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 10 ianuarie 2007 - 17:32

quote:
Originally posted by roxanaz
hm.... m-ati facut sa ma gandesc mai bine la faza cu introdusul cartofilor cruzi in compozitie....pana acum am avut intotdeauna o reticenta, de aceea am apelat doar la painea inmuiata in lapte. dar am sa incerc si varianta asta, m-ati convins!Roxana
Altii (soacra mea) pun paine in loc de cartofi. Sa storci bine cartofii de zeama pe care o lasa dupa ce-i dai pe razatoare.Si eu am facut chiftelute la cuptor, le-am pus pe hartie de copt.Mie imi plac f. tare chiftelutele in sos. Sosul il fac prajind o mana buna de faina in putin ulei, adaug apa, foi de dafin, piper negru macinat, bulion desfacut in apa si las sa fiarba. Spre final adaug si chiftelutele.Edit[:D]: Acum am vazut ca s-a mai zis.Cristina & Elise-Stefania


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -