Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Montignac: ce am mancat azi? (63)


144 raspunsuri la acest subiect

#111
Anda Panda

Anda Panda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 04:27

habar nu am daca poti sa il arzi. stai ca o sa caut ceva, un ibric mic, in care pot sa incerc, si-ti zic rezultatul. iar splenda s-ar putea sa gasesti la "safeway" - o fi magazinu' asta acolo, ca doar de la voi reteaua. a fost mai demult o discutie despre crema de zahar ars, dar am uitat concluzia la care se ajunsese. referitor la rintas nu am gasit raspuns, mai caut... sau poate s-o indura cineva si de noi sa ne spuna daca este ok pt faza I si apropos, ce am mincat eu azi, FAZA I (sau faza -1) d: banane, cafea slaba cu lapte si indulcitor p: salata: rosii, castraveti, ton, ulei masline, sare, piper fasole verde cu pui s: ...nu stiu inca, insa am niste legume congelate (permise) pe care o sa le bag la cuptor. nu am insa idee ce as putea sa pun pe deasupra. stie cineva retete de sosuri pt legume sau carne permise pentru faza I ?

#112
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 05:38

anda, nu e bai de splenda ca se gaseste peste tot si aici. ma intrebam doar daca merge ars. de rantas nu intrebam eu, nici nu cred ca e recomandat doar e faina. iti plac tie mancarurile cu rantas?
uite, pun aici rasolul de vita cu legume si sos de iaurt cu usturoi si marar.
rasol
a, am uitat, cartoful care se vede e pt pupi mic, l-am fiert special pt el si niste morcovi.[:D]
philip[pk]&andreea[usa]
copilasi dragalasi

#113
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 11:33

[:D] [:D] uau uau eu nu am apucat sa intru in we pe aici si ce de acitivitate a fost .... superrrrrrrrr BINE ATI VENIT PENTRU FETELE NOI [bis] [bis] [bis] [bis] [bis] Incerc acuma sa raspund la cat mai multe dintre nelamuririle voastre Ponei painea integrala cu tarate pe care o faci acasa este ok la faza I daca o mananci dimineata cu branza, lapte degresat 0,1% sau gem dietetic. Larra bine ai venit, ti/am trimis cartea citeste-o si te asteptam cu intrebari chance de altamira e voie dovleac, se poate manca zilnic ig=15, dr miere nu deoarece are ig=85 anamariame sanatate multa Madison si eu m/am lasat de fumat in timp ce eram la cura si sa stii ca nu m/a influentat cu absolut nimic, ma simt excelent de cand nu mai fumez, am deja aproape 2 ani de cand nu mai fumez si sincer nu as mai incerca niciodata. Anda - se pune lapte in spanac sau smantana 12% sa zicem , dar nu si faina de grau - e voie sa prajim la faza I capa, carnea, chiftele ...etc - este o diferenta intre cele doua carti, vezi ca ti/am trimis cartea cea noua ... de ex a dat drumul la maslinem, nu mai pomeneste de alimente glucido lipidice.[:D] Pet bine ai revenit, ti/am trimis Claudia H se bea cafea fara cofeina si ceai fara teina Cofeina este interzisã pentru cã, desi nu este o glucidã, are ca efect stimularea pancreasului si genereazã o secretie de insulinã, iar teina din ceai are aceleasi efecte ca si cofeina si, în plus, afecteazã absorbtia fierului! Philip [bibe] pentru dulce ai destule variante de ex: - ciocolata cu peste 70% cacao - smochine uscate - caise uscate - lapte cu cacao - tot felul de retete indulcite cu fructoza gen lapte de pasara sau spuma de ciocolata branza telemea cu carne da branza degresata cu glucide rele gen paine integrala rantas nu ca e faina dovlecei da - FRUCTELE nu pot fi combinate cu nimic altceva; nici cu lipide si nici cu proteine. FRUCTELE SE PAPA de fiecare datã când sunteti pe stomacul gol. Dimineata, de exemplu, înainte de micul dejun. Dar, dupã aceea, va trebui sã asteptati, pânã sã începeti sã mâncati, astfel: o jumãtate de orâ, dacã micul dejun este glucidic (adicã pe bazã de cereale, de exemplu) si o orã, dacã este lipidic (ouã, suncã, brânzeturi). De asemenea, veti putea mânca fructe seara, târziu, înainte de culcare. Adicã, la cel puþin 2-3 ore dupã ce ati luat cina. Un fruct poate-fi consumat, eventual, si la mijlocul dupã-amiezii. Dar va trebui sã vã asigurati cã a trecut suficient timp de la prânz (circa trei ore) si cã mai este destulã vreme pânã la cinã (cel putin o orã). Puteti chiar sã luati mese compuse numai din fructe. Cu conditia sã nu mâncati decât atâta. Laura esti o fetita cuminte, eu am calcat instrachini in acest we, am fost in multe vizite si tentatiile au fost grozav de mari si ambitia mica adriana, valentidaq nu ne lasam nici noi, se poate M/am cam grabit si am vrut sa cuprind tot, sunt la lucru [box] [box] sper ca m/am facut inteleasa, daca nu mai intrebati ANDANII [flo][hia][hia]

#114
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 12:01

Sa raspund fetelor de peste ocean, care au fost in mare verba azi noapte (la ele era ziua [:D]):
Anda Panda, eu sunt iar la faza 1 ca m-am ingrasat 3kg si trebuie sa le dau (iar!!!) jos, dar morcovul crud este permis la faza 1, iar maslinele vad (in ultima carte) ca si ele, eu oricum am tocat 4 masline la 4 hamburgheri [:D]...doar de gust. Morcov fiert nu e voie. Gem este voie, dar sa nu fie cu zahar, ci cu fructoza sau alti indulcitori permisi, este glucidic (se consuma la micul dejun cu paine integrala) si nu intra in categoria fructe crude (ca sa se pape inainte de masa; la fel si cu compotul e valabil, fara zahar, bineinteles...). Cat despre rantas, nu e voie caci are faina, dar eu nu gateam niciodata cu rantas nici inainte...nu e sanatos... Cat despre prajitul cepei, eu pun ceapa in putin ulei cu multa apa si o inabus asa, cu capac. Ca sa scada orice sos, pun mancarea in cuptor, nu ingros cu nimic.
Philip, ai voie dovlecel, e f. permis!
Adriana, de unde ai acumulat iar kilogramele??? Iar ai "citit" mult pe culinar??
Eu sper sa ma mentin pe pozitie si sa pot sa nu mai am abateri mari, ca tare mult vreau sa scap de astea 3kg pana la sarbatori...
Meniul meu de azi:
ora 10.15: un kiwi, o para;
ora 11: un colt de graham cu gem fara zahar, 330ml lapte batut 0%;
ora 14: un copan de pui la capac, un hamburgher de vita (aici vorbesc doar de carnea in sine, se intelege ca fara painea aferenta etc), ciuperci pleurotus cu smantana si usturoi, salata de cruditati;
ora 17.30: ciorba de os afumat, sarmalutze in foi de vitza cu putina smanatana light;
ora 20.30: un pahar de iaurt.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si jumatate) si Ramona (3 ani si 5 luni)
poze_cu_fetele_mele

#115
ponei

ponei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 16:26

Buna fetelor, Nu am intrat zilele astea pt ca am fost plecata la tara si sa stiti ca nu am avut abateri grave (am gustat putina tuica fiarta la gratar, era foarte frig), asa ca pot sa va scriu astazi. Andanii te rog da-mi si mie retetele de dulciuri Philip am facut crema de zahar ars si este nemaipomenita, fructoza se arde la fel ca zaharul normal, foloseste numai lapte 0,1% grasime si doar albusul la ou. Pofta buna!

#116
ponei

ponei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 16:52

Buna fetelor, Sunt suparata ca am mai scris o data si s-a intrerupt netul (inebunesc). Sa stiti ca am fost cuminte sambata si duminica nu am avut abateri f. mari (am baut putina tuica fiarta la gratar ca era foarte frig) asa ca pot sa va scriu astazi. Andanii trimite-mi si mie retetele de dulciuri te rog frumos. Madisor nu-ti face probleme ca ai sa slabesti, eu m-am ingrasat acum 3 ani cand m-am lasat de fumat de la 49kg la 63 kg in cei trei ani (anul asta am vazut ca am ajuns la 63); dar am avut numai excese: mancam numai la 1 - 2 noaptea tot felul de prosti. Stai linistita ca noi iti tinem pumni pt ca faci doua lucruri foarte importante fi foarte sanatoase. Spor la slabit si succes!!! Philip am facut crema de zahar ars si sa stii ca este nemaipomenita, fructoza se topeste la fel ca zaharul, lapte eu am folosit de 0,1% (am mai adaugat putina apa sa fiu sigura ca nu are grasime :)) si numai albusul de la oua. Pofta buna!!! Laura de ce folosesti smantana light? Nu avem voie normala? Eu asa stiam ca putem folosi smantana normala.Eu la ciorba cu afumatura adaug si salata verde, este minunata la gust. Succes in lupta cu cele 3 kg care sunt cele mai greu de dat jos. Imi este frica cand o sa ajung sa mai dau 3 kg jos pt ca o sa inebunesc. Mai am pana la greutatea ideala inca 6 eu (de fapt 5,5kg :)) Bafta!!! Meniul meu de astazi: dimineata: cafea pranz: o felie de sunca presata, un cubulet de branza topita, gogonele in saramura si binenteles ardei iute (arde grasimile si nu-mi lipseste de la masa) cina: cred ca mere, ma mai gandesc pana atunci; aricum fara abateri sub nici o forma Spor la slabit!!! __________________________ Ponei mare, vrea sa fie mic

#117
ponei

ponei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 17:02

Tot eu sunt, nu va suparati, Am si eu o mare mare rugaminte la voi, dar sa nu radeti de mine, nu stiu sa folosesc emotionii si modificarea culorii :(, nu radeti de mine va rog. Eu intru pe net cu opera, sa fie din cauza asta? Mai are cineva opera? Ajutati-ma!!! :( :( :( __________________________ Ponei mare, vrea sa fie mic

#118
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 18:35

merci tuturor!
ponei, pai daca nu-ti apar emoticoanele acolo cand scrii mesajul si nici optiuni ca "tip caracter", "size", "culoare" inseamna ca nu le ai. in principiu de acolo iei tot ce-ti trebuie.
eu azi o sa pap:
md: lapte 0% cu cereale integrale
p:rasol de vita de aseara
c: pulpe de pui cu ciuperci (sper sa nu ma razgandesc)

philip[pk]&andreea[usa]
copilasi dragalasi

#119
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 18:38

Ponei, uite o poza cum ar trebui sa modifici scrisul sau sa inseri emoticons: http://i16.photobuck.../explicatii.jpg Sper sa intelegi. Daca nu, da un Reply with quote la un mesaj cu diverse marimi, culori si vei vedea cum apar. [:D] Adriana si [copil] Mihnea Stefan (11.11.03)

#120
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 19:01

78![bis][bis][bis]
desi sambata si duminica am cam dat-o in bara,pe linga pui la rotisor cu muraturi,am mincat si o felie de icre si una de tort,ca am fost la o aniversare....am baut si un paharel de Garonne si 2 guri de sampanie[poc]pe mine,ca nu sunt in stare sa tin k lumea!
Azi:
oua ochiuri cu brinza(mi-a fost cam rau,nu mai maninc[bang])
file de cod la gratar,2 saratele[:I]
supa de gulii

bun venit fetelor noi si spor la slabit alaturi de noi!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -