Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prezervative pentru adolescenti


108 raspunsuri la acest subiect

#81
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 15 februarie 2007 - 02:10

Servus.
Este adevarat ca am intrat in panica si ca inca sunt, m-am mai gandit a subiect si inca nu stiu ce i-as spune baiatului meu "cand va veni vremea" sa afle despre dragoste, sex si altele... Am inceput sa ii spun insa despre copii, ca ei se nasc din burtica mamicilor si ca medicii le ajuta pe mamici sa ii nasca, ca atunci cand bebelisii erau foarte mici au fost o vreme si in burtica tatalui (asta e varianta pentru el), apoi a stat mult la mami in burta. Pana acum nu au mai fost intrebari pe tema asta... Vreau sa pun bazele intelegerii faptului ca si tata are o mare contributie la conceperea unui copil.

M-a impresionat ideea de a fi bunicii unui copil conceput de copilul tau la varste mici, ma sperie putin, dar eu nu sunt pro avort...

Interesant este ca se mai scrie la subiect.

Nicoleta

#82
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 04 martie 2007 - 18:27

Hai sa va povestesc o faza tare,ca mod de abordare a ..problemelor acestea.aveam 14 ani si am organizat primul bairam. evident cu parintii acasa, ai mei parinti fiinde genul deschis, liber,de ex mama a purtat pana pe la 40 ani fusta deasupra de genunchi. bun. ferite de ochii parintilor, intram 4 fete in baie cu o sticla de lichir de ciocolata si da-i cu capacelul pe gat. evident, am avut nesansa sa ne prinda taica-miu. stiti ce a facut? ne-a obligat sa bem toata sticla (750 ml la 4 domnisoare,deci nici un pericol de coma alcoolica) ,altfel a amenintat ca suna la parinti. dupa care ne-a dat drumul bete la kef. toata lumea a ras de noi, tin minte ca eu m-am asezat mai nu stiu cum si mi s-a vazut...underwear...asa ca ..in veci nu m-am mai imbatat. rusinea de-am tras-o atunci m-a facut sa fiu atenta cand intrec masura. nici nu va imaginati cum ne-am simtit a doua zi la scoala.


legat de prezervative la 13 ani...ce sa spun...daca sociologi, medici, psihologi au ajuns la concluzia ca trebuie, inseamna ca trebuie! ca banuiesc ca s-a discutat serios problema.

am lucrat pana acum cativa ani la un cafe internet,aveam veo 19.20 ani si contact cu pustimea cat cuprinde . sa stiti ca si in cel mai cuminte copil, ala de se uita la minimax de fata cu parintii, exista impulsuri sexuale la aceasta varsta. de vina e tv, internet, colegii mai mari. eu de ex am auzit prima data de sex in fata blocului,in vara lu 89, aveam 8 ani. dar acum????. problema e daca vine sa va spuna voua sau abordeaza subiectul cu gasca. ideal ar fi sa va spuna voua. am vazut, va spun cu mana pe inima, fetite istete, frumusele, de familii bune, 14-15 ani care povesteau cu nonsalanta despre aventuri sexuale. mami si tati sunt niste babalaci , atat timp cat iau 9 si 10 la scoala nu se vor prinde.Vina era clar a parintilor,parerea mea, desi nici macar nu banuiau. asa cum povestea mai sus KUKI ,copilul pt care bagi mana in foc isi intreaba pe mess prietenul daca a facut sex oral.

daca tu reusesti sa fi prietena copilului tau iti va spune tie si veti cantari impreuna problema inceperii vietii sexuale. dar prieten nu la modul ca-i tii discursuri care incep cu Pe vremea mea sau Asa nu e bine.. etc. uite poti de exemplu sa cauti pe net cu fata de 14 ani imagini cu avortul (abortion pe google) si sa comentati. sunt sute de marturii ale adolescentelor insarcinate, ale seropozitivilor.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobuc...exis1980_photo/

#83
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 18 august 2007 - 09:40

wow fetele mele sa va spun eu poveste.Baiatul meu iubit a avut o prietena dragostre mare care s-a terminat dupa un an . Luni ii zic vezi ca o sa te sune ca e gravida (el deja terminase cu ea) si ce credti ???? vineri a sunat si a zis sunt gravida!!!! offfffffff doamne numai mie mi e mi se poate intimpla . o sa fiu bunica haaaaaaaaaaaa haz de necaz . normal a ignorat-o putin pana a venit la usa cu 2 teste de gravida sunt gravida si asta e.Eu cu sotul meu ne uitam unul la altul normal viitor fu tut iertati-mi expresia pt baiat , dar asta e trebuie sa crestem un copil e si vina baiatului meu aici ,deci nu am ce face !!! politicoasa cum sunt ca normal vreau sa-mi vad nepotul si sa fiu inclusa in viata lui o intreb vrei sa faci un test acum? ea zice da .Trimet barbatul la magazin vine , fata face testul si negativ!!!!!! Am ramas fara cuvinte ce urmarea oare?Il vroia cu orice chip chiar daca avea sarcina imginara.
Sincer daca pe mine ma punea cineva in situatia asta nu stiam cum sa fug .

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel

#84
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 august 2007 - 23:02

Lemoni,la o faza de-asta ar da paranoia-n mine!

Cum de i-au iesit alte doua teste pozitive?

O sa razi ,dar sti ce mi-a trecut prin cap?
In supermarketuri,am vazut ca testele astea stau pe acelasi raft cu alte teste.Sunt teste pt colesterol,pt glicemie,pt sarcina,pt menopauza si nu mai stiu pt ce si cam toate au aceeasi design cu exceptia destinatiei.
Sunteti siguri ca v-ati uitat bine la testele alea sau in cazul in care fata a folosit intr-adevar teste pt sarcina sau nu cumva fix asta din urma sa fi fost mai stiu eu cum,avariat,expirat sau sa-l fi facut ea in graba?
De unde o fi scos ea doua teste pozitive?


Nu-i asa ca-s paranoica?[:D]




#85
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 21 august 2007 - 05:29

Marcelina probabil a fost de ajuns o cunostintza gravida a rugat-o sa faca pipi si totul s-a rezolvat.Oricum nu am fost panicata , ea nu se astepta sa fim si noi acasa credea ca il sperie pe fraier,cand am aparut eu la usa si am invitat-o in casa se schimbase la fatza .Si nu imi dau seama cum a avut curajul sa fie de acord sa faca testul, a intrat in baie si a stat acolo 15 minute cred ca murea de rusine sa iasa cu el negativ , eu in locul ei fugeam pe geam iti spun sincer , a iesit si cu tupeu imi zicea uite vezi sunt gravida (a si in afara de Ac fimiu zicea ca folosea si prezervatie) si testul era negativ, sti cum am rezolvat?
o sa razi ea 18 majoara, fimiu minor nu a implinit 18 inca .
Ii zic ok nu esti fata mea si nu pot sa iau o decizie pt tine , dar trebuie sa o sun pe mama ta si atunci veti hotari impreuna , sa vezi cum a inceput a pei defapt maine trebuie sa imi vina si sa mai asteptam .
Normal ca nu a mai sunat de atunci.

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel

#86
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 21 august 2007 - 23:06

quote:
Originally posted by Lemoni
a pei defapt maine trebuie sa imi vina si sa mai asteptam .


na,ca numa asa o sa invete si ca testele de sarcina se fac la intarzierea ciclului...creste ea fata incet incet.

#87
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 22 august 2007 - 00:45

Vreau sa va impartasesc si din experienta mea de "mamica" de 28 de copii pe care i-am "crescut" 4 ani.
Din pacate programa e saraca si educatia sexuala e mai mult educatie pentru sanatate ( facuta de profesorul de biologie). Depinde foarte mult de deschiderea profesorului si depinde si de parinti. Eu am incercat in cadrul orelor de dirigentie sa le raspund la intrebari si cei mai multi au aratat o frica teribila de a discuta cu parintii. Din 28 intrebati abia 3-4 aveau relatii deschise cu parintii , avusesera discutii despre sex si contraceptie. Restul afisau o groaza numai la gandul ca ar putea afla vreodata parintii ca si-au inceput viata sexuala sau au intentii in viitorul apropiat
Din 14 fete si 14 baiati cati au fost in clasa statistica a stat cam asa.
In clasa a 9-a 4 isi incepusera viata sexuala din care 1 fata avusese chiar si o sarcina intrerupta ( informatie dobandita pe alte cai). In clasa a 12-a nu mai aveam decat 2 virgine in clasa iar baietii erau la a 2-3-4 partenera chiar.
Informatiile au fost dobandite prin chestionare pe care elevii nu si-au pus numele.
Am avut si parinti revoltati si total necooperanti vizavi de orele de educatie sexuala si in cele din urma am renuntat sau am oprit in clasa doar pe acei copii de la care aveam acordul parintilor.
Am invitat asistenti medicali si le-am impartit brosuri despre BTS iar vestea ca la cabinetul de planificare a familiei se pot obtine prezervative si AC gratuite a fost foarte bine primita.
La liceu vin foarte bine informati ceea ce denota ca ei se informeaza incepand de la varste mult mai mici.
Multi dintre ei si-ar dori sa discute cu parintii insa le este teama sa ii abordeze. Si-ar dori ca discutiile sa fie initiate de catre parinti.
Eu zic ca o educatie sexuala serioasa trebuie sa inceapa in jurul varstei de 12-13 ani cu informatii detaliate despre BTS si contraceptie atat la fete cat si la baieti. E doar parerea mea personala. Daca printre noi sunt medici care ar putea sa ne mai spuna ceva dpdv medical...

cami






#88
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 22 august 2007 - 05:13

Da Cami sunt de acord cu tine , discutia trebuie inceputa de pe la 13 ani , eu chiar asa am facut nu m-am ferit si suntem prieteni foate buni stiu in mare tot ce se intimpla.Dar ce pot face daca fata nu are aceasi relatie cu mama ei.Eu spre exemplu am stiu din prima clipa cand au avut sex , prezervativele erau deja la dispozitie in casa , dar ma gandeam sa o trec pe fata si pe Ac am discutat cu ea si a zis ca e ok , ma oferisem sa le cumpar eu ca nu vroiam sa plateasca fata . Apoi am vorbit cu sora mea care are fata la randul ei si a zis ca fac ceva gresit ,ca fata trebuie sa aiba discutia asta cu mama ei, daca afla maicasa ca eu am pus-o pe Ac si mi-o trimete la usa .
Sora mea gandea ca mama de fata si avea dreptate , normal ca m-am razgandit .
In final a fost singura si a cerut de la doctor si cica le folosea dar asta nu inseamna ca nu trebuia sa foloseasca si prezervativele ca dubla protectie .

#89
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 22 august 2007 - 15:52

Lemoni pana la urma parintii au un rol cheie in privinta inceperii vietii sexuale a copilului si educarii acestuia oricat de greu ar parea.
Imi amintesc cum mi s-a intamplat mie, intr-o vreme cand literatura de specialitate nu era foarte disponibila, cand nu aveam o matusa sau o sora sau o prietena mai mare sa ma indrume si cand mama a ignorat aspectul pentru ca asa se facea pe vremea aceea.
Parerea strict personala este ca ai procedat cu copilul si ca ai ascultat de sfaturile date de sora ta pentru ca ai fi putut fi acuzata de cine stie ce de mama fetei.. pe principiul ca "e copilul meu si fac ce vreau cu el". E complicat. Eu as recomanda si cursuri pentru parinti

cami






#90
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 23 august 2007 - 06:27

Sunt de acord cu tine nu ar srica niste cursuri si pt parinti. Ma asteptam ca generatia noastra sa fie mai deschisa, sa putem sa vorbim cu copii nostri despre orice.

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -