Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prezervative pentru adolescenti


108 raspunsuri la acest subiect

#61
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 14:22

lu.more, sincera sa fiu as fi interesata de continuare, ce au facut astfel incat sa nu se mai ajunga la asta, ce sfaturi au primit parintii... Mie ai mei parinti nu au stiut cum sa ma informeze, eu insa vreau sa stiu cand va veni momentul si sa stie de la mine anumite lucruri. Mai urmeaza sa ma gandesc la modalitatea de abordare a subiectului...
Astfel incat citesc cand voi avea timp info din linkul dat de tine.

Am citit si nimic pe tema asta... Eu cred ca sunt prea mici sa se ajunga la Parchet cu asta (sper sa fi inteles bine...).
Multumesc,
Nicoleta

#62
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 18:57

Acum un an, baiatul unei prietene(cred ca avea 12-13 ani atunci), ajutat si de un anturaj nefericit, a trimis de Craciun mesaje obscene dirigintei. Dar foarte obscene, le-am vazut si eu.
Zarva mare in clasa, sedinta cu parintii, consiliu profesoral. Insa nu a ajuns scandalul si la inspectorat, in urma a multe interventii doar i-au scazut nota la purtare si atat. A ramas in continuare la aceeasi scoala si in aceeasi clasa.
Asta ca mod de abordare a problemei.

Si alt aspect: o cunosc bine pe mama copilului, am fost colege de facultate si am ramas prietene, copiii nostri chiar au mers la aceeasi gradinita ani de zile. Deci stiu foarte bine cum l-a crescut si cat de deschis a vorbit cu el, asa cum toate ne straduim sa vorbim cu copiii nostri. Si totusi, ideile prietenilor, anturajul au dus unde au dus.




Iulia



#63
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 21:52

Imagineaza-ti ce-ar fi scris daca ar fi gasit sa cumpere cartea "Injuraturi pentru adolescenti".



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#64
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 22:47

,,Fiind posesoare de fata nu m-a interesat subiectul si nu l-am citit pana acum,dar m-a surprins ce repede ati umplut cateva pagini.O singura nelamurire am.Cum reusiti sa faceti de fiecare data din subiecte ca asta un motiv de discutii aprinse?""mesaj scris de Alinaxei"


Cred ca subiectul este foarte important atit pt mame de fete cat si de baieti.Si aici off topic cat de mult accepta mamele de fete ca fetele lor au inceput viatza sexuala?
Eu ma intilnesc cu aceasta problema chiar acum si nu prea stiu cum sa procedez si anume (deviez de la subiect si imi cer scuze dar va cer parerea voastra)Fiul meu are o prietena , sunt la 17 ani amindoi si normal ca stiu ce se intimpla intre ei am dicutat cu baiatul meu despre protectie de foarte mult timp si sper sa fie matur si sa foloseasca.... dar in acelasi timp m-am oferit sa-i cumpar fetei anticonceptionale ,la care raspunsula fost "nu pot sa iau ca le gaseste mama!????"
Ce pot sa fac in situatia asta? Nici eu nu stiu , ma rog sa foloseasca prezervativele si sa nu se rupa !Nu vreau sa fiu inca bunica.
Chestia cu prezervativele am auzit-o la un show o tipa intreba sex terapistul ce sa faca cu fiul ei care are 14 ani si care poate sa inceapa viatza sexuala oricind si cum sa-l atentioneze dar in acelasi timp sa nu il incurajeze.
Sfatul ei a fost sa pui la intrarea in casa sau in baie un castronel plin cu prezervative sa anunti baiatul ca este ok pt el si pt prietenii lui sa se serveasca de acolo in caz ca au nevoie.
Si sincer asa am procedat si eu! Daca mama fetei nu este responsabila sa vorbeasca cu fata ei macar ma bucur ca eu am vorbit cu baiatul meu.

#65
nuschu

nuschu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 23:04

quote:
Originally posted by craciunitza
Aseara, venind cu copilul cel mare de la meditatii, prin parc, am deschis discutia despre sex si prezervative. Poate sunt eu increzatoare dar si copilul asta e al meu si-mi seamana, se uita la mine ca la felul 14, mai era putin si ma facea nebuna [:-)))]Nu certati copiii cand viseaza!Poze
Si eu tot asa i-as fi raspuns mamei acum cativa ani imediat dupa ce incalcasem consemnul "nu inainte de a-ti termina studiile" [:D]. Si ea credea ca seman cu ea si nu ma intereseaza bazaconiile astea, insa lucrurile s-au petrecut mult mai repede decat s-ar fi asteptat ea (si mai repede decat m-as fi asteptat si eu [:D]). Cand a inceput ea sa incerce sa deschida subiectul, eu aflasem singura ce si cum.Acum, trebuie vorbit, trebuie sa li se ofere info, mai ales despre riscuri, sa se insiste pe ideea unor boli, sarcini nedorite etc. etc. Nici prea tare, ca dupa aia devin curiosi.Totusi, de la informare pana la a le pune prezervativele e cale lunga si nu cred ca e buna ideea.Consolator, pe undeva, cred ca ar fi faptul ca in scolile romanesti asa ceva nu se va intampla prea repede. Ei nu pun hartie igienica la toalete si inca au toalete separate pt profi - curate, cu sapun si prosop - si pt elevi [xx(] !************Li

#66
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 23:16

quote:
Originally posted by craciunitza
Imagineaza-ti ce-ar fi scris daca ar fi gasit sa cumpere cartea "Injuraturi pentru adolescenti".Nu certati copiii cand viseaza!Poze
Orice om care tine in mina un chibrit aprins este un posibil piroman, nu? Si atunci scoatem chibritele dupa piata?Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)
I used to be indecisive, but now I'm not sure.


#67
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 02:07

Si cum ziceti voi sa procedez? Concret. Cu liniuta de dialog daca se poate. Sunt dispusa sa va ascult...



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#68
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 02:29

da sigur norma, al meu ca are 3 ani jumate nu are intrebari, curiozitati.. cand a venit cu intrebarea de ce a lui e puta lunga si a lui alice de la scoala nu, era sa lesin... ce era sa ii spun ea are pruna si tu vierme ca asa se zice in ro... nici vorba i-am explicat frumos deschis ca sunt diferiti, ca el e baiat si ea fetita si ca nu e voie sa se uite la fetite cand merg la baie sau sub rochite in park al joaca si se pare ca a inteles, nu a mai mers dupa ele la baie si nici curios ce au sub rochita nu a mai fost. dupa cum am zis se poate discuta cu ei, in limita anilor, deschis si concret despre probleme , ce este bine si ce nu, ce este frumos si ce nu, ce este periculos si ce nu... fiecare face ce vrea.. si daca pe viitor va deranjeaza ca va dau eu sfat si eu am pitic de 3 ani jumate si voi de 14 ani , faceti bine si sariti peste posturile mele, nu le mai atacati... si nu uitati si eu am fost o data de 14 ani si voi .. si timpurile s-au schimbat , aducetiva aminte cum va purtati si ce gandeati voi atunci, eu imi aduc aminte si imi aduc bine aminte ce ganduri negre si propuneri aiurea primeam de la colegii de scoala cu 2 - 3 ani mai mari, chiar in primul an de liceu.. asa ca.... doamne ajuta cu cresterea si educarea piticilor [flo]
quote:
Originally posted by KUKI
quote:
Originally posted by Gabbriela
vin si eu cu cateva sfaturi daca le vreti le luati daca nu continuati sa va ascundeti si sa speracti ca ai vostri nu vor face asa ceva... al meu e miculut inca 3 ani jumate dar cele insiruite de ocebine le respect si incerc sa fiu deschisa cu el la orice discuti
Uite eu de la sfaturile Gabrielei m-am aprins si pe ea o admiram cum discuta ea deschis cu puiul de 3 ani. Caci de altfel orice discutie e binevenita, atata timp cat dezbatem problema pe toate partile incat sa avem fiecare ceva de castigat din discutie.Iulia
Sanatate si numai bine [flo]
Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!Tine aripioara asta, voinice
Nicole mami lui Julian[foto]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#69
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 11:58

Lemoni,tu ai dreptate,ma intereseaza si pe mine destul de mult problema dar eu am abordat-o altfel.
Noi am inceput de prin clasa a doua,cand fata mea m-a intrebat ce inseamna iubirea si de ce doi oameni care se iubesc ajung sa se desparta.Imagineazati ca nu a fost usor.Am tocat subiectul vreo 2 ani dupa care am ajuns la sex si cand e bine sa-l faci.A fost si mai greu,dar mi-am luat inima in dinti si i-am explicat totul clar,cu anatomia in fata.I-am prezentat problema din pct. de vedere medical si religios.De anul trecut discutam despre contraceptive,prezervativ,calendare,BTS(fiecare in parte,cum si ce),atitudine,cum sa nu dai curs situatiilor periculoase.
E munca multa si ei sunt dornici de informatii dastea dar nu au capacitatea sa le asimileze rapid,asa ca e bine sa incepi din timp,chiar daca par mici si pare ca inca nu au nevoie de asa ceva.
La noi totul se discuta in timp ce fac mancare,atunci ma prinde si ma descoase despre mine.Incepe tot timpul cu o intrebare gen "Cum era pe vremea voastra?" si ajunge sa capete raspunsuri care le doreste.
Cat de deschisa sunt eu nu as baga mana-n foc ca n-o sa raman perplexa cand voi afla ca a facut-o.I-am explicat ca e decizia ei si viata ei si daca vrea sa-si bata joc de ea sa nu foloseasca prezervativ si anticonceptionale.
Craciunita,discuta deschis cu ei si cat mai des posibil,incearca sa afli ce fete le plac,colege,lungeste discutiile si intra cat mai in amanunt.Ai sa vezi ca atunci cand noi ne eliberam de inhibitii ei sunt gata sa ne asculte,chiar daca la inceput e mai greu.Invata-i respectul pt. cei de langa ei si toate vor veni de la sine.
Sfaturi nu se pot da,fiecare copil e diferit.E bine sa procedezi asa cum iti spune tie sufletul.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#70
nuschu

nuschu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 14:04

Asa cum zice alinaxeni, nu exista manual de utilizare/proceduri in asemenea cazuri.

Pentru ca inca imi sunt proaspete in memorie unele amintiri, cred ca mama ar fi trebuit sa inceapa discutiile astea cu mine pe la 11-12 ani. Dar pentru ca vremurile s-au schimbat, scadeti si voi vreo 4 ani, sa zicem.

As fi avut nevoie sa-mi expuna situatia anatomic si emotional. Adica ce inseamna actiunea in sine si consecintele. Arata cam asa: anatomic/emotional + inainte/in timpul/dupa.

"Deschis" cred ca ar trebui sa insemna sa faci tot posibilul sa incerci sa-ti constientizezi propriile prejudecati, atitudini negative, frustrari, neajunsuri cu privire la acest subiect si sa faci fata cat mai "obiectiv" discutiei. Va dau un exemplu, pt ca nu cred ca e clar: mama imi tot spunea la un moment dat ca "sexul e o prostie, nu inteleg ce face lumea atata caz de asta". Acum eu sunt convinsa ca, desi are o relatie f afectuoasa cu tata, educatia pe care a primit-o (in esenta religioasa) si poate unele limite personale au facut ca viata ei sexuala sa nu fie satisfacatoare. Mai departe, in discutiile timide cu mine, a incercat sa propage aceste neajunsuri, frustrari etc.

In orice caz, si daca incearca sa faca (sau fac) sex mai devreme decat media, sau decat se asteapta parintii, nu inseamna neaparat ca e o tragedie. Nu inseamna ca-si rateaza viitorul, ca vor ramane traumatizati etc. etc. Nu e nici un aspect de laudat, dar nu inseamna "sinucidere" sociala, profesionala etc. Un prieten imi povestea ca a facut sex prima data la varsta de 15 ni, dupa care a urmat o perioada de vreo 2-3 ani de abstinenta nu fortata, ci pentru ca nu-l mai interesa subiectul.

Eu cred ca pe langa educatia pe care o fac propriilor copii, parintii ar trebui sa "lucreze" putin si la ei, sa incerce sa accepte faptul ca fiecare om are de trait si integrat propriile experiente. Parintii pot da informatii, pot lua toate masurile de precautie, insa controlul total nu e posibil (vorbesc din propria-mi experienta ca adolescenta/fiica). Acceptarea acestei idei poate face mai usoara confruntarea cu viitorul - erotic sau nu - copilului.

Situatia fetei despre care vorbeste Lemoni e cel mai bun exemplu pentru faptul ca nu se poate controla totul. Eu cred ca tu ai facut foarte bine, Lemoni, sa le pui la indemana prezervativele. E tot ce poti face.

Atitudinea mamei dauneaza cel mai mult fetei. Daca, Doamne fereste, se intampla ceva, orice decizie ar lua copila, tot ea va avea cel mai mult de suferit.


************
Li


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Astăzi, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -