Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prezervative pentru adolescenti


108 raspunsuri la acest subiect

#101
anella

anella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 18 noiembrie 2007 - 14:14

Si trageti singuri concluziile daca e nevoie sau nu ca prezervativele sa fie la discretia lor sau educatia sexuala sa se petreaca undeva pe la liceu.

mama de DODO

#102
oto

oto
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 noiembrie 2007 - 19:25

Buna ziua..

Sunt noua pe aici. Ma bucur ca am intrat pt. ca am gasit o multzime de pareri ff interesante. Am o intrebare. Cum sa ii explic fiicei mele in varsta de 9 ani, ce ? si la ce ? se folosete prezervativul.


#103
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 27 decembrie 2007 - 00:29

Oto scuze ca raspund cu intarziere.Pai ai putea sa ii explici ca de la o varsta apar relatii de prietenie intre fete si baietii si ca aceasta bazate pe incredere respect....duc la o apropiere mai mare intre ei astfel au loc anumite schimbari in viata fiecaruia...si poti sa ii spui ca este vorba despre sex......
un lucru de altfel normal ....dar din pacate exista anumite boli ce pot fi transmise prin contact sexual neprotejat si pentru asta s-a inventat prezervatiul..tannnaaaaaa:D si ii explici ca este foarte important sa il foloseasca(nu ea ca are 9 ani)partenerii...
si dupa ce ii explici toate aste si nu numai(presupun k mai detii informatii)o intrebi daca are intrebari(nu m-am exprimat eu prea bine)si ii explici ce nu a inteles....si o asiguri ca daca vreodata are nelamuriri tu esti deschisa la discutii oricand.
nu stiu cat de bine m-am exprimat sper sa te fi ajutat.

deya

#104
ingerash_mik

ingerash_mik
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 august 2008 - 15:57

Buna ziua!Am 16 ani si as vrea sa mi incep viata sexuala cu prietenul meu(17)(mentionez ca suntem impreuna de 6 luni) insa mama nu cred ca este de acord.Parintii mei sunt despartiti iar mama e recasatorita.De fiecare data cand merg la ea am parte de certuri[bang] nu de sfaturi parintesti.Eu nu am vorbit niciodata despre sex cu ea deoarece la noi in familie e un subiect tabu.Spre deosebire de tata, mama ma lasa sa am un prieten dar nu este de acord cu relatia de lunga durata.Imi este frica deoarece ma poate prinde daca mi am inceput viata sexuala sau nu oricand(are prietene ginecolog).Am auzit de curand despre relatia ginecolog- pacient; nu au voie sa zica ceea ce afla...dar odata ce ginecologul este prietena mamei...Va rog ajutati-ma cu un sfat

ingerash

#105
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 august 2008 - 10:26

Inainte de toate bine ai venit printre noi.

Prima mea intrebare este:



Tu vrei sa iti incepi viata sexuala?



Nu te grabi. Stai gandeste-te bine si apoi raspunde linistita Daca vrei sau nu vrei, daca esti sau nu hotarata si de ce ai face asta sau de ce nu ai face asta.



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro / Mai multe...

Pagina legislativa

#106
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 11 august 2008 - 21:22

Citat:
citat din mesajul lui ingerash_mik

Buna ziua!Am 16 ani si as vrea sa mi incep viata sexuala cu prietenul meu(17)(mentionez ca suntem impreuna de 6 luni) insa mama nu cred ca este de acord.Parintii mei sunt despartiti iar mama e recasatorita.De fiecare data cand merg la ea am parte de certuri[bang] nu de sfaturi parintesti.Eu nu am vorbit niciodata despre sex cu ea deoarece la noi in familie e un subiect tabu.Spre deosebire de tata, mama ma lasa sa am un prieten dar nu este de acord cu relatia de lunga durata.Imi este frica deoarece ma poate prinde daca mi am inceput viata sexuala sau nu oricand(are prietene ginecolog).Am auzit de curand despre relatia ginecolog- pacient; nu au voie sa zica ceea ce afla...dar odata ce ginecologul este prietena mamei...Va rog ajutati-ma cu un sfat

ingerash


Daca vrei sa iti incepi viata sexuala trebuie sa te intrebi sincer pe tine daca esti gata pentru asta. Sa nu fie o decizie luata in urma presiunii si insistentei prietenului... o prietenie de sase luni nu trebuie neaparat sarbatorita cu un act sexual. Nu ii esti datoare cu nimic pentru faptul ca a petrecut timpul cu tine!

Daca este destul de matur si te iubeste, prietenul tau va alege sa stea cu tine chiar daca decizi ca mai stepti pina iti incepi viata sexuala!

Sexul poate fi o placere intre doua persoane care se iubesc, dar este si o mare RESPONSABILITATE!... Chiar daca prietenul tau spune ca iti este fidel, alege mereu sa foloseasca prezervativul! Si nu lua "nu imi place" ca scuza! Nu este de jucat cu bolile sexuale!
Vorbeste cu un ginecolog despre anticonceptionale! Un condom se poate rupe oricind si nu cred ca esti gata sa ai grija de copii la virsta ta!
"Calendarul" este o forma mai babeasca si nu asigura protectie intotdeauna!

Un avort este o experienta traumatizanta! Ai grija si protejeaza-te!

Vorbeste cu mama ta! Eu am doua fete si mi-as dori ca ele sa vorbeasca deschis cu mine atunci cind iau decizii importante!


#107
ingerash_mik

ingerash_mik
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 01:44

Imi cer scuze ca nu am mai scris nimik in ultimele luni dar am fost pleacata din tara si nu am avut deloc internet
In ceea ce priveste inceperea vietii sexuale sunt constienta de riscuri si destul de documentata in legatura cu bolile cu transmitere sexuala atat de la scoala cat si de pe internet.
Recent am avut o discutie cu mama mea despre menstruatie,desigur subiectul a cam deviat maikamea punandu mi intrebarea "doar nu ti ai inceput viata sexuala deja?" cu un ton din punctul meu de vedere total nepotrivit....i am zis ca nu dupa care a inceput sa fie suspicioasa
Singurul lucru de care ma tem este sa nu afle,in rest nu prea imi fac griji, de obicei sunt o persoana responsabila si mereu ma gandesc la consecinte

ingerash

#108
SSerafiotti

SSerafiotti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 07:53

Citat:
citat din mesajul lui ingerash_mik


Singurul lucru de care ma tem este sa nu afle,in rest nu prea imi fac griji, de obicei sunt o persoana responsabila si mereu ma gandesc la consecinte
u
ingerash


Consideri ca la abia 16 ani ai capatat suficienta maturitate pentru a intretine relatii sexuale, dar din toata gama de 'griji' pe care ti le-ai putea face in legatura cu acestea (domeniul sexual nu e un glob de cristal pentru nimeni, indiferent cu cata experienta in spate, intrucat apar frecvent surprize de toate felurile) singura temere este...'sa nu afle mama'!!!

Q.E.D maturitatea... (sau poate trebuia sa scriu S.O.S! Sunt confuza!)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -