Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sfaturi utile despre copii!


228 raspunsuri la acest subiect

#31
Gratia

Gratia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 15:00

Salut baietelul meu de 2 ani si 5 luni a fost depistat cu giardia. Doctorita mi-a recomandat Zentel dar eu nu vreau sa ii distrug ficatul si i-am luat ulei de dovleac dar nu scrie cum sa il administrez: - cantitatea - de cate ori pe zi(am inteles ca inainte de masa pe stomacul gol) - cat timp (parca e vorba si de o pauza si repetare) Stie cineva? Va rog sa imi spuneti si mie

#32
Ship

Ship
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 21:16

Gratia, te rog spune-mi si mie de unde ai luat ulei de dovleac, ce gramaj si cat a costat ! Multumesc anticipat !!! mama lui Vladut

#33
claudia_tirca

claudia_tirca
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 23:13

cata tinctura de propolis sau echinaceea (cu alcool)pot da la copil de 3 ani?

#34
Gratia

Gratia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 18:08

pentru Ship Eu sunt din Galati si am luat ulei de dovleac de la un plafar. Multa sanatate la toti copilasii

#35
Gratia

Gratia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 18:20

Ship scuze am uitat sa iti spun ca uleiul are 250ml si costa 140.000 lei vechi

#36
Ship

Ship
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 noiembrie 2005 - 01:11

Multumesc mult Gratia ! Si baietelului meu i-a fost depistat giardia (la 2 ani si 3 luni), in urma unei analize coproparazitologice pe care am facut-o la sugestia doctorului care il urmareste de cand s-a nascut. Din cand in cand ii mai ieseau bubite pe piele ,gen urticarie, dar o data au iesit foarte multe(cu mici vezicule) pe fese , palme , degete si talpi. Noi am crezut ca e varicela si tot asteptam sa erupa pe tot corpul dar doctorul a intuit bine ca s-ar putea sa aiba giardia. Atunci ne-a interzis sa-i dam Zentel(pe care l-a prescris medicul de familie) si a recomandat sa-i dam HELMIFLORES (extract de plante) care se administra inainte de mese (10 picaturi de 3 ori pe zi) timp de 10 zile urmate de pauza de 10 zile si din nou 10 zile. Se pot face minim 2 serii de tratament pe an. Nu stiu daca a scapat de giardia cert e ca de atunci nu prea am mai avut probleme nici cu scaunele (constipatie) nici cu bubitele, nici nu-i mai mirosea gurita cand se trezea (am uitat sa precizez ca cu o luna inainte de intamplarea cu bubitele am observat ca ii mirosea gurita cand se trezea dimineata). Din cate am inteles de la doctor copiii fac des giardia si nu strica din cand in cand sa le administram tratamente naturiste. Te-am intrebat de uleiul de dovleac pentru ca nu am mai gasit in plafar Helmiflores. Am sa caut acest ulei in plafar sper sa gasesc. Inca o data multumesc pentru informatie. mama lui Vladut

#37
caty_m

caty_m
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 decembrie 2005 - 11:51

din pacate copilasi sunt afectati mai mult decat noi de mediul extern si de poluarea din el.un copil moare la 7 secunde datorita diareei provocate de bacteriile cu transmisie hidrica numai....deci cred ca inaite de a incepe sa tratati ar trebui sa preveniti ..nu?as vrea sa deschi un subiect pe tema..preveniri! ma ajutati cu un sfat si voi?

#38
alexa si mami

alexa si mami

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.727 mesaje

Postat 08 decembrie 2005 - 00:13

amatoare si eu de carticica. astept cu nerabdare. am si eu o dilema. la noi doctorii ne preseaza cu fier, calciu, vit C. cure din 2 in 2 luni. eu bineinteles ca nu dau decit dupa analize. ce efecte daunatoare pot avea. sa explic la mamici pt a le convinge sa faca analize. cite unele parca sunt incuiate.

#39
mamica007

mamica007
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 decembrie 2005 - 12:32

Si mai am o problema! Acum 3 saptamani copilul meu de 6 luni jumate a facut bronhopneumonie. Am fost internati in spital si ne-a trecut. Acum de o saptamana are nasul infundat. Am fost la medici(la 2)si i-au dat picaturi "vibrocil". I-am luat si Karvol dar vad ca nu-i mai trece. Folosim si pompita! ce mai putem folosi sa ne treaca? Doctorii zic ca nu este bolnav: nu are nici rosu in gat, nici la plamani nu se aude. Dar eu sunt stresata sa nu cumva sa se imbolnaveasca iar. Ce ziceti, trebuie sa ma alarmez? Un copil e o [comoara] Mamica,cred ca asa vrei sa arate semnatura ta,nu?In loc de linkul ala pe care l-ai pus tu,scrie simplu [ comoara],eliminand spatiul de dupa paranteza![:)]

#40
svety

svety

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 09 decembrie 2005 - 00:05

eu zic sa-l tii la caldurica si poate-i trece; sau ai putea incerca pompita-minune ce se ataseaza la aspirator pe care o folosesc fetele de aici. poate recuperarea e mai grea. daca nu face febra eu zic sa nu te alarmezi. mami de dani (26.iulie.2005)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -