Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sfaturi utile despre copii!


228 raspunsuri la acest subiect

#11
vladhana

vladhana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 28 iunie 2005 - 23:09

Am si eu o intrebare:calciul natural poate fi administrat si vara? Doctorita mi-a spus sa nu-i dau calciu pana in septembrie,dar lui ii dau dintisorii acum si am inteles ca e bine totusi sa-i dau pe perioada eruptiei dentare calciu.In iarna doctorita ne-a recomandat Vi-sol,dar a avut o eruptie tare urata de la el,pentru ca are coloranti.Am mai auzit de calciu Pharco,dar ma gandesc eu ca tot mai bun e calciul natural.Mi-e teama s-o mai ascult pe doctorita pentru ca Vlad are la 1an si 4luni doar 4dinti si nu pot sa cred ca un supliment de calciu i-ar face rau.Va rog ajutati-ma!!! Hana

#12
ellen

ellen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 15:48

Super subiectul. Felicitari Otis.

Vroiam sa mai adaug si eu pentru Colici: Carum Carvi kinder (remediu homeopat). Noi am folosit si numai cu asta se linistea micuta.

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Povestea Alexutei

#13
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 14:34

Salut! Am mai zis si mai zic si scuze daca ma repet sau deranjez pe cineva: NU dati remedii homeopatice la copii, sau chiar la adulti, decat recomandate de un homeopat care a vazut pacientul. Sunt cu doua taisuri remediile astea, ce mie imi face bine altuia ii poate face rau, chiar mult rau. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 http://community.web...m/user/vizigotu

#14
acris

acris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 12 august 2005 - 13:20

Va rog dati-mi un sfat.
Tinctura de echinacea se poate da unui copil de 1.4 ani ??? Si daca da, cate picaturi?
Citeam ca nu are limita de varsta, dar am vazut ca are in compozitie alcool (ca de altfel, orice tinctura).
Dr. pediatru este in concediu si nu raspunde la tel. Asa ca apelez la voi.


Astept un raspuns.

Cristina & Amalia (20.04.2004)

Povestea nasterii
Poze Amalia

#15
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 13 august 2005 - 16:02

salutare! mie mi s-a recomandat sa-i dau la bb de 1 an si 6 luni Imunogrip care este ceva tinctura de echinaceea, nu stiu ce concentratie. nu mai stiu exact cum i l-am dat, voi reveni mai tirziu cu amanunte (hirtia cu instructiunile sunt labb in camera si acum doarme). stiu ca a mers bine peste iarna si ni s-a recomandat si acum, inainte de cresa (2 ani). sanatate multa la toata lumea!

#16
oanan78

oanan78
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 august 2005 - 14:08

De la ce varsta merge adminitrat acest calciu CIPCAL, fetita mea are 1 an si 2 sapt., iar pediatra mea pana acum mi/a dat doar calciu gloconic. Am citit mesajul tau si am vazut ca cunosti foarte multe "leacuri" poate ma lamuresti si pe mine intr/o problema: cum ti/am spus fetita mea are 1 an si 2 sapt. si nu are nici un dintisor? Oare de la ce sa fie? Si mai am o intrebare: Are si o anemie feripriva care o tratam de la 6 si 2 sapt. cu fier Haussman pic., poate imi dai un sfat ? Multumesc oanan

#17
vladhana

vladhana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 20 august 2005 - 19:24

Cum se da calciul Cipcal,tinandu-se cont ca in paralel ia si Vigantol,iar acest preparat contine si vitamina D? Dar Ferrum Hausmann? Otis,tu mi-ai spus ca nu se da in paralel calciu si fier? Vreau sa-i dau din septembrie si trebuie sa-mi fac o planificare.Am uitat sa spun ca face la inceputul lunii si D3 injectabil. Multumesc anticipat! Hana

#18
laura_cafea

laura_cafea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 august 2005 - 15:26

Buna fetelor, eu nu prea am scris dar citesc tot ce scrieti voi, as avea si eu o intrebare, ce ii pot da pt pofta de mancare , al meu pitic are un an si 9 luni si nu prea mananca, ce imi recomandati ?

#19
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 28 august 2005 - 21:12

Onanan78: Gabrielei mele (care acum are 13 luni si 3 sapt) i-a iesit primul dintisor la 1 an si 3 sapt (dr jos) si cel de-al doilea de-abia a început timid sa se arate pe la 13 luni si 1 sapt (stg jos). Gabi este un copil foarte vioi, energetic (alearga deja), vesel si uneori chiar cu temperament as putea spune. Manânca bine - la 1 an si 3 sapt a avut 10,5kg si 76cm - dar numai piureuri deocamdata. Se straduie sa roada cate un colt de pâine dar mai mult îl molfaie draguta de ea. Mama mea (pediatra in Ro) mi-a spus sa nu ma îngrijorez - fiecare copil se dezvolta în ritmul sau. Aici în Canada se spune "later - better" adica cu cât mai târziu cu atât mai bine - în sensul ca vor fii mult mai rezistenti. Sa speram ca asa este [:D].

#20
vladhana

vladhana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 29 august 2005 - 09:35

Lorelai,am citit ce ai scris tu si ma recunosc.Asa gandeam si eu pana acum doua luni.Baietelului meu i-a iesit primul dintisor la 11 luni si jumatate.Acum are 1 an si jumatate si are doar 6 dinti.Toata lumea imi spunea ca nu am motive sa-mi fac griji,ca arata f.bine(acum are 12.500 kg),ca e bine sa-i iasa mai tarziu pentru ca vor fi mai sanatosi...ce scriai si tu.Acum doua luni mi-am pierdut rabdarea si mi-am facut curaj sa-i fac analizele ca sa nu mai speculez nimic si am descoperit ca are mare lipsa de calciu,cu toate ca am urmat schema si i-am dat calciu de la 2 luni,i-am facut D3 injectabil si de la 10 luni i-am dat si Vigantol,picaturi,zilnic.Cica nu asimileaza.Eu ti-am povestit cazul meu ca sa tragi singura o concluzie. Hana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -