Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sfaturi utile despre copii!


228 raspunsuri la acest subiect

#21
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 31 august 2005 - 03:33

Hana: multumesc frumos pt mesaj - am sa încerc sa-mi contactez dr de-aici (Canada) si sa vad daca îmi da trimitere la analize. Cei de-aici nu se prea omoara cu analizele. Sa sper ca daca o sa insist o sa primesc trimitere. Pediatrul de-aici nu mi-a spus absolut niciodata ca întârzierea aparitiei dintilor poate fii legata de lipsa de calciu... da' este bine de stiut!

#22
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 00:40

buna sunt mamica unui baietel de 2 luni jumatate si vreau sa va intreb pe voi un lucru, ca poate a trecut cineva prin asa ceva, serban al meu are buricul umflat cam de pe la 1 luna si ceva, nu mai stiu exact. am intrebat pediatra, s=a si uitat la buricul lui si cica asa e la unii belebelusi, ca este aer in burtica lui si cand o sa i se termine colicii, o sa-si revina la loc buricul, cica sa nu=mi fac probleme. oare asa este? pana acum am stat linistita, dar el nu mi-a mai facut crize de colici ca atunci cand era foarte mic, cred ca acum 2 saptamani l-a mai durut burtica... parerea mea este ca s-a cam terminat cu colicii....deci,de ce nu i s-a desumflat buricelul??? ufff, vreau sa ma linistesc va rog, astept cu nerabdare un raspuns

#23
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 03 septembrie 2005 - 01:26

dar aici nu raspunde chiar nimeni???!!!!

#24
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 03:32

Liliann: daca nu este absolut nici un semn de boala si bb tau este sanatos-voinic-voios si dezvolta perfect normal atunci cred ca este un pic prea devreme sa-ti faci griji daca buricul bb-ului tau ramâne sau nu umflat.. Asteapta pâna spre 6 luni-1an si daca nu-si revine atunci poate ca nu a fost taiat foarte estetic la nastere... Ceea ce ar putea implica necesitatea unei micute operatii estetice - când va creste mare - daca acesta doreste... Gabriela mea nu are astfel de problema dar cunos o doamna a carei fetita are un buricut mai "altfel" decat alti copii deoarece nu i-a fost taiat bine cordonul ombilical la nastere....

#25
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 03:57

Pediatra a verificat daca nu are o hernie ombilicala? Adica inelul herniar palpabil?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

#26
aska

aska

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 15 septembrie 2005 - 03:05

Buna la toata lumea, Poate cineva sa ma ajute cu acea schema de diversificare a alimentatiei la bebelusi, schema la care face referire otis41 in postarile de la inceputul subiectului? Am deschis link-ul dat acolo dar nici urma de carticica sau retete.... Fetita mea are 3,5 luni si cred ca ar fi timpul sa mai manance si altceva decat lapte. Va multumesc anticipat, Tatiana si bebe Alicia

#27
iacobica

iacobica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 14:01

oana78, lorelai, vladhana: fiecare copil cu ritmul sau. bb-ului meu i-a iesit primii dinti(fiindca i-au iesit 2 deodata) la 1 an si doua luni. intr-o saptamana i-au mai iesit 2. si eu ma impacientasem cum ca n-ar avea calciu (pediatra zicea intr-una ca n-are calciu, n-are calciu, sa-i dam calciu si sa-l injectam cu D3). cand i-am facut analizele...surpriza! copilul meu avea calciu mai mult decat este normal.(care calciu se poate depune si prin alte locuri unde n-ar trebui...[bang]) asa ca...cel mai bine, pentru linistea voastra puteti sa le faceti analiza sangelui. Laura si[copil] Raducu Stefanucu(16.06.2004)

#28
Nexus

Nexus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 octombrie 2005 - 11:34

otis41 excelenta initiativa ta. Despre dermatita atopica nu adaugi nimic in listuta? Am inteles ca sunt destui copilasi care se confrunta cu asa ceva si sper sa fie o informatie utila si la indemana parintilor daca o vor regasi aici.

Multa sanatate!

Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

#29
Ship

Ship
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 00:51

Stie cineva un remediu naturist pentru Giardia in afara de Helmiflores? Pe acesta nu-l mai gasesc.

#30
esty

esty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 13:36

mamici ati folosit bitter suedez la copii....daca da ...la ce e bun si cum se da....am auzit ca ar fi bun la toate...astept raspunsurile voastre.....va multumesc timmmy


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -