Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sfaturi utile despre copii!


228 raspunsuri la acest subiect

#41
denis

denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 11:17

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Pt ca de la nastere am avut si noi probleme cu asimilarea calciului (acum par a fi rezolvate dar...) eu vreau sa continui cu administrarea periodica de calciu. Intrebare: pot sa-i administrez in cure lunare calciu natural CIPCAL si 2 pic vit D? (avem 1,8 ani)? Pot sa-i dau si ulei de peste? Ce ulei de peste pt copii natural si f bun stiti? Se poate admin in paralel cu calciu? Vitamina C naturala merge si ea asociata la cele de mai sus? Preventiv, pt fixarea fierului... Denisa, mami lui Cosmnin

#42
titziana

titziana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2005 - 20:53

Buna! Si eu sunt o mamica incepatoare, am o fetita de o luna si jumatate si cred ca este super subiectul. Am gasit o gramada de solutii salvatoare. Apropo, ce stiti fetelor despre igiena intima la fetite mici, in afara de faptul ca trebuie sa le stergi din fata spre spate?[flo]

#43
many

many
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 23:00

Buna ,sunt din Constanta si am un baiat de aproape 2 luni iar doctorul de familie mi-a spus ca ar trebui sa incep de la 2luni cu suc de morcovi dar eu am citit ca se incepe de la 6 luni.Eu il alaptez la san si a luat in prima luna 1.700g.As dori daca se poate sa-mi trimiteti si mie carticica cu diversificarea manykhater@yahoo.com.Va multumesc mult

#44
campianradu

campianradu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 ianuarie 2006 - 21:54

CUM MA DESCURC CU BURICUL ASTA...ASISTENTA NU MI-A SPUS NIMIC...F.F. URGENT VA ROG !!!! campian radu

#45
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 12:42

quote:
Originally posted by campianradu
CUM MA DESCURC CU BURICUL ASTA...ASISTENTA NU MI-A SPUS NIMIC...F.F. URGENT VA ROG !!!! campian radu
il stergi cu spirt si cu mercurocrom, dai cu pudra de baneocin. Pui un pansament si il lasi in pace. Intorci pampersul sa nu stea peste el si cade el in maximum 10 zile.Ii poti face baie fara sa-ti faci probleme cu buricul, nu se intampla nimic. Succes! Irina & trupa Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#46
mircica

mircica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 18:47

campianradu, te sfatuiesc sa lasi pansamentul de pe buric pe loc, umezeste-l doar zilnic cu alcool sanitar. Nu intra in panica daca nu cade prea curand, lasa-l sa cada singur(la noi a durat 14 zile). Desi la iesirea din maternitate mi s-a spus ca pot face baie bebelinei si sa schimb zilnic compresa cu alcool, noi am urmat sfatul medicului de fam.Am imbibat zilnic compresa cu alcool fara sa o schimb si n-am imbaiat copilul decat dupa caderea bontului. Dealtfel,toata literatura de specialitate pe care am consultat-o indica baia numai dupa caderea buricului. Pana atunci, am sters-o pe regiuni cu servetele umede si a fost bine. Dupa ce a cazut bontul, am continuat sa stergem regiunea cu spirt si sa curatam cu betisoare cu vata.

#47
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 19:13

Mircica, inseamna ca doctorii d-aci is proshti, fiinca n-au citit literatura de specialitate shi recomanda baia zilnic, kiar daca buricu n-a cazut...

[*]Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia turbo[majoreta][*]
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada


#48
mircica

mircica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 14:53

[8)]Nu, nu cred ca sunt prosti, si nu doresc sa intru in polemica cu nimeni, dar uneori e buna documentarea pe langa ce zice doctorul. Noi am ales varianta cu "paza buna..." recomandata si pe acest site. Sigur, putea sa fie buna si cealalta, dar merita sa risc?

#49
fasolica_sufy

fasolica_sufy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 ianuarie 2006 - 16:45

Eu am rezolvat problema giardia si a altor paraziti intestinali foarte simplu: mi-am montat un filtru special pe robinetul din bucatarie si folosim toti din familie aceasta apa pentru baut, pentru gatit, pentru spalat pe dinti, spalat vesela. Si sincera sa fiu sunt foarte foarte multumita. Eu ii dau la bebe al meu sa bea aceasta apa fara sa o mai fierb si nu am nici un fel de probleme. Eu am avut probleme cu sotul meu cu giardia, am crezut ca innebunesc in acea perioada. Asta m-a determinat cand a aparut asta micu sa iau masuri din timp. Asa am rezolvat si cu sotul, care de cand consuma numai apa filtrata nu mai are probleme si cu bebelul sa nu trec prin asa ceva. Multi pupci si sanatate la bebeii vostri

#50
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 23:05

Salutari la mamici! Am si eu nevoie de un sfat, e indicat sa-i dau ceai de tei unui bebe de o luna si o saptamana? Caci ne luptam cu colicile care deocamdata ies victorioase [box][box] si saracuta nu prea doarme ziua, iar seara e extrem de agitata fiind nedormita. Asa ca ma gandeam ca putin ceai ar ajuta sa o mai calmeze, dar nu stiu daca e ok. Merci. Pupici[dual][dual][dual][dual][dual] [mamica]Madau si [bb]Miruna (15 dec 2005)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -