Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#11
mmb

mmb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 01:17

Draga Eellyia,

multa bafta!
Am o intrebare insa: nu spui nimic de partenerul tau - si-a facut si el teste?

#12
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 02:15

[hia]Am aflat ieri ca pap-testul mi-a iesit CII. Cand am solicitat doctoritei sa imi faca o colposcopie, mi-a spus ca nu este necesara, pentru ca pap-testul a iesit satisfacator. Mi-a spus sa vin anul urmator sa repet testul Pap. A spus ca nu am nevoie de niciun tratament medicamentos. Cultura pt. fungi a iesit negativa, iar alte boli nu am, decat acest HPV pentru care doctorita mi-a redomandat vaccinul Gardasil, care nu ma vindeca, dar ma protejeaza de alte 2 tulpini. I-am spus ca am avut HPV 16, dar acum am 31 si mi-a spus ca organismul meu a devenit imun la aceasta tulpina, din moment ce a reusit sa o elimine. Mi-a zis k la fel de bine pot scapa si de celelalte tulpini, dar totul depinde de imunitatea organismului.
Daca tot am inceput sa iau tratament de imunizare o organismului, ma gandeam sa o tin tot asa, timp de 6-7 luni, dupa care, daca testul HPV iese din nou pozitiv, imi fac vaccinul si o sa incerc sa schimb tratamentul ca probabil nu se potriveste organismului meu.
Partenerul meu nu s-a testat in niciun fel, dar din cate am inteles, nu exista teste HPV pentru barbati.
Luni merg sa imi fac o ecografie mamara, pentru ca datorita anticonceptionalelor (Novynette) pe care le-am luat timp de 3 ani, mi-au iesit niste noduli la ambii sani[bang]. Mamografia a iesit ok, dar mi s-a recomandat si o ecografie mamara.
Pup si tinem legatura![pup]


#13
Angelinne

Angelinne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 13:32

Pina la ce virsta se poate face vaccinul?




Angelinne

[foto]

#14
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 19:08

Eu am 29 de ani si sunt infectata deja cu doua tipuri HPV (31 si posibil 54). Doamna doctor mi-a recomandat vaccinul Gardasil. Din cate am inteles, o doza costa in jur de 100 euro.

Am extras cele mai importante informatii referitoare la vaccinul Gardasil.

Ca si in cazul oricarui alt vaccin, Gardasil nu poate asigura protectie 100 % la toate persoanele vaccinate.
Gardasil nu protejeaza impotriva tuturor tipurilor de papilomavirusuri umane, ci ofera protectie numai impotriva bolilor determinate de HPV tipurile 6, 11, 16 si 18.

Durata perioadei de protectie nu se cunoaste in prezent. Eficacitatea protectiei de durata s-a observat timp de 4,5 ani dupa completarea seriei de 3 doze. Perioada de observatie este in prezent limitata la 2 ani in studiile de faza III la femeile tinere si la 18 luni in studiile la adolescenti. Nu s-a stabilit durata exacta a imunitatii, dupa o serie de 3 doze. Studii de urmarire pe termen lung sunt in curs de desfasurare.

Secventa primara de vaccinare consta din 3 doze separate de 0,5 ml, administrate la 0, 2 si 6 luni. Pentru a stabili daca este nevoie de o doza de rapel sunt in curs de desfasurare studii de urmarire pe termen lung.
Gardasil este disponibil in seringa preumpluta pregatita pentru administrare prin injectare intramusculara, de preferat in regiunea deltoidiana a bratului.

Ca toate vaccinurile si medicamentele, Gardasil poate cauza reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Tulburari generale si la nivelul locului de administrare:
Foarte frecvente: febra.
Foarte frecvente: La nivelul locului de injectare: eritem, durere, inflamatie.
Frecvente: La nivelul locului de injectare: sangerare, prurit.
Tulburari gastro-intestinale: greata, varsaturi. Tulburari ale sistemului nervos: ameteala, sincopa.
A fost raportat lesinul. Chiar daca episoadele de lesin sunt mai putin frecvente, pacientii trebuie supravegheati timp de 15 minute dupa administrarea vaccinului HPV.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa-i spuneti medicului sau farmacistului.

Subiectii care inainte de vaccinare erau deja infectati cu unul sau mai multe tipuri de HPV din vaccin, au fost protejati de boala clinica determinata de celelalte tipuri de HPV prezente in vaccin.
In studii clinice, contraceptivele orale sau de alt tip, nu au redus nivelul de protectie asigurat de Gardasil.

Nu s-a studiat eficacitatea protectiei vaccinului la barbati.

Aceste informatii au fost extrase de pe site-ul: http://www.emea.euro...H-703-PI-ro.pdf

#15
mmb

mmb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 01:29

Buna Eellyia,

Iti pot spune cu certitudine ca si barbatii pot face test HPV; prietenul meu a facut si la inst. Stefan Nicolau si la Sanador (se recolteaza din uretra)Crede-ma este foarte important sa stii cum sta si partenerul tau si sa faceti amundoi tratamentul de imunizare.

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine...am zis ca mai stau putin sa continui cu tratamentul, repet testul HPV si daca nu e ok fac vaccinul...si apropo, eu tot PAPII am ...





#16
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 19:10

Hello all!
Eu ma gandeam totusi sa imi fac vaccinul oricum, chiar daca urmatorul test HPV iese negativ, pentru ca ma protejeaza de alte tulpini si e mai bine sa previi decat sa vindeci. Desi vaccinul ne protejeaza de numai 4 tulpini, din 150, totusi este un lucru bun.
Am vorbit cu d-na doctor si mi-a spus ca vaccinul imunizeaza organismul timp de 5 ani. Mi-a dat si trimitere (la Polisano) sa imi fac vaccinul (Silgard) cand doresc eu. M-am gandit sa mi-l fac pe 15 noiembrie, apoi a doua doza pe 15 ianuarie si ultima doza pe 15 mai.
Sanatate maxima si pupici!


#17
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 19:12

Draga mmb!
Am vrut sa iti trimit pm, dar vad ca nu merge. Poti sa imi spui si mie, te rog, cat costa testul HPV pentru barbati la Sanador si daca este dureros?
As mai dori sa te intreb in ce consta tratamentul tau de imunizare? A fost recomandat de dr.? Multa sanatate iti doresc!

#18
mmb

mmb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 23:24

Buna Eellya,

Ti-am raspuns pe PM; spune-mi daca ai primit mesajul meu, sa fiu sigura ca a functionat

#19
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 01:42

Da, mmb, am primit PM de la tine si ti-am si raspuns. Multumesc mult!

#20
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 16:26

Virusul hpv apare pe rezultatul de la papanicolau, nu? Sau, rezultatul ar trebui sa fie in varianta CI, CII? Mi-am luat azi un rezultat de la papan si sunt foarte contrariata. Stiam ca sunt infectata cu hpv si asta nu apare nicaieri in rezultat, ca sa nu mai vorbesc de vreun CI, CII, ca mai mult sper sa nu fie! Ca si citodiagnostic mi-a aparut "NILM Bethesda" si frotiu negativ... care habar nu am ce inseamna. La doctorita merg abia peste o saptamana cand termin tratamentul. Chiar nu intelg cum poate disparea hpv-ul peste noapte! Incep sa ma indoiesc de calitatea rezultatului...Se poate vedea la colposcopie?

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfl...ew/pictures.jsp
http://community.web.../user/ellinia_c


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -