Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Psihologia copilului (vol 3)


148 raspunsuri la acest subiect

#131
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 14 februarie 2005 - 10:36

Carmen am si eu o intrebare pentru tine. Nu stiu ce trebuie sa fac, cum trebuie sa ma comport, cum trebuie sa ma port fata de fetita mea. Are 6 ani si jumatate. De doi ani merge la joaca in curtea blocului. Sunt 7-8 copiii de diferite varste. Sambata dupa-amiaza m-a strigat si m-a intrebat daca poate merge la un baietel acasa. Nu i-am dat voie. Dupa o jumatate de ora copila mea nu mai era afara. M-a sunat mama copilului sa-mi spuna ca fiica mea este la ei. Nu am spus nimic, la intoarcere in casa i-am explicat ca nu-i frumos ce a facut, ca nu a procedat corect. Parea ca a inteles, dar in ziua urmatoare,desi promisese ca nu va mege la nimeni acasa, a disparut din nou fara ca macar sa ceara voie. Ba mai mult am aflat ca s-a invitat singura la acel copil acasa si a rugat-o pe mama acestuia sa ma sune sa-mi spuna sa stau fara griji ca ea este bine. Cum trebuie sa procedez? Cum s-o fac sa inteleaga ca nu este bine cum procedeaza? Am avut incredere in ea, i-am acordat libertate destul de multa, am lasat-o sa ia singura decizii. Vad ca tot nu ajuta la nimic. Nu-mi place sa o pedepsesc, dar este necesar oare?

#132
evrika

evrika
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 22:08

cum sa il fac pe un copil care implineste 8 ani sa inteleaga ca la o aniversare nu sunt importante doar cadourile.ma puteti ajuta cu un sfat?

#133
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 februarie 2005 - 22:05

Isabela, se pare ca fetita ta nu este inca capabila sa ia cele mai bune decizii. Se lasa influentata de grup si nu asculta de sfaturile tale. Cred ca e la o varsta prea mica ca sa realizeze acest lucru. Aici va trebui sa intervii tu. Impune-i niste reguli clare si daca se abate de la ele trebuie sa suporte consecintele (pe care le stabilesti tu). Numai bine. Carmen Ghilescu

#134
Pegasis

Pegasis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 20 februarie 2005 - 23:57

Karmen, apelez iarasi la ajutorul tau pentru ca sint intr-un mare (zic eu) impas.
Fetita mea Ana (3 ani si 4 luni) are probleme privind renuntarea la pampers. De la inceput a fost foarte receptiva la obiectul numit olita, a inteles repede la ce foloseste si in jurul virstei de 2 ani am renuntat complet la folosirea pampersului in timpul zilei. Binenteles ca au mai existat "accidente", insa niciodata n-am facut caz.

Problema insa a aparut in timpul somnului. Ana nu doarme nici acum decit cu scutec. De ex., in cazul somnului de prinz (cca. 2 ore), dupa aprox. o ora face pe ea. Daca nu-i pun scutec faptul e ca uda nu o deranjeaza citusi de putin, nu se trezeste si doarme inca o ora sau mai mult fara probleme. De somnul de noapte nici nu mai vorbesc...

Am discutat problema cu pediatra ei care mi-a sugerat s-o "pindesc" si s-o trezesc dupa o ora, s-o pun pe olita si s-o culc la loc. Ti-ai gasit! Daca o trezesc din somn incepe un urlet de n-o mai pot potoli cu nimic, nu face nimic la olita si s-a dus si somnul ei pe apa simbetei... Ba mai mult, mi-am dat seama ca se trezeste si face in secunda unu dupa ce s-a trezit, dar sub nici o forma nu vrea sa-mi spuna inainte.

Noaptea, e alta poveste... E adevarat ca poate aici gresesc si eu. La inceput am incercat s-o scol pe la 2 noaptea (degeaba, ca nu facea nimic desi scutecul era gol), dar se trezea si tinea treaza toata casa vreo 2 ore pina adormea la loc. Am renuntat. Am impresia ca-i stric tot somnul si bunurile obiceiuri capatate atit de greu (dormit toata noaptea, fara plinsete, fara plimbari prin casa, fara fel de fel de cerinte in miez de noapte). Am hotarit de comun acord cu sotul ca n-o sa se marite cu pampers [:D] si s-o lasam in pace ca nu e pregatita.

DAR... Undeva in subconstientul ei s-a format o conexiune gresita care-i spune ca ori de cite ori se culca trebuie sa faca si pisu. Mi-e foarte greu sa cred ca un copil care n-are nici o problema in timpul zilei (citeodata trec si 4-5 ore pina sa ceara la olita) nu se poate abtine 2 ore (in timpul somnului). Undeva gresim si nu stim unde...

Am limitat lichidele inaintea orelor de culcare, am incercat sa-i explic ca e fetita mare si ca e rusine, am incercat s-o mituiesc (cu lucruri care-i plac foarte mult, de ex. ciocolata). Nimic...

Si inca ceva. Atunci cind NU face pe ea in timpul somnului de prinz e foarte mindra! Pur si simplu ii straluceste fata de bucurie! Si binenteles ca si eu o laud... Din pacate, nu se intimpla prea des.

Scuze pt mesajul lung, dar m-am gindit sa ofer cit mai multe amanunte. Multumesc anticipat pt raspuns.

Carmen
______________________________________________________
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

#135
ananiky

ananiky
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 februarie 2005 - 17:54

[hia]Draga Karmen.. am si eu o mina problema..fetita mea cea mare Andra (are 7 ani) a cam inceput sa minta. Am discutat de foarte multe ori despre asta, chiar de curand au avut de invatat maxime despre minciuna si adevar pentru scoala si chiar am dezbatut acasa mult aceasta tema ... insa se pare ca fara prea multe rezultate. Inteleg ca are o problema insa imi doresc sa o ajut... iar in acest moment chiar nu stiu ce as mai putea incerca...am nevoie de un sfat... mare nevoie[zid]

#136
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 12 martie 2005 - 00:28

In primul rand scuze celor care asteptat cam mult raspunsurile. Pegasis, Fetita ta a avut o perioada in care a renuntat la pampers noaptea? Adica comportamentul ei s-a schimbat in vreun fel? Poate fi vorba despre enurezis nocturn, o afectiune psihopatologica intalnita la copii dupa varsta de 3-4 ani. Aceasta afectiune are cauze predominant psihologice care tin de climatul afectiv din familie, stres, schimbari importante in viata copilului, separari, etc. Carmen Ghilescu

#137
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 12 martie 2005 - 00:40

Ananiky, Un factor determinant in comportamentul fetitei tale ar putea fi anturajul. Descopera prin intermediul altor copii miciuna (experiente, fapte care ii pot aduce beneficii sau care ii permit sa evite o situatie nedorita). Poate si unele modele din familie (comportamentul adultilor) sa o influenteze. Asta in general vorbind, poate nu e valabil si in acest caz. De fapt ea experimenteaza acum, asa cum va experimenta mai tarziu alte comportamente nedorite. Ea va trebui sa gaseasca in familie incredere si intelegere si va trebui sa suporte consecintele atunci cand ascunde cu buna stiinta adevarul. Carmen Ghilescu

#138
Pegasis

Pegasis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 14 martie 2005 - 15:02

quote:
Originally posted by karmen
In primul rand scuze celor care asteptat cam mult raspunsurile. Pegasis, Fetita ta a avut o perioada in care a renuntat la pampers noaptea? Adica comportamentul ei s-a schimbat in vreun fel? Poate fi vorba despre enurezis nocturn, o afectiune psihopatologica intalnita la copii dupa varsta de 3-4 ani. Aceasta afectiune are cauze predominant psihologice care tin de climatul afectiv din familie, stres, schimbari importante in viata copilului, separari, etc. Carmen Ghilescu
Carmen, eu iti datorez scuze [flo]. Sper sa le accepti. Ana nu a renuntat niciodata la pampers noaptea (si nici la somnul de prinz). Nimic din ceea ce ai enumerat tu mai sus (la climatul afectiv) nu s-a intimplat in viata ei. Carmen ______________________________________________________ "Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)

#139
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 14 martie 2005 - 23:32

Pegasis, atunci inseamna ca nu e pregatita inca pentru renuntarea la pampers noaptea. Ea e constienta ca ar fi timpul sa renunte dar nu poate. In timpul somnului, cand subconstientul dicteaza comportamentul apare o stare de relaxare, o intoarcere poate la "vremurile bebelusiei" cand nu era nici o problema in a uda scutecul. O cauza ar fi si faptul ca a acceptat fara probleme renuntarea la pampers in timpul zilei la o varsta la care alti copii nu reusesc sa o faca. Asa ca eu zic sa o lasi in pace o perioada, sa nu faceti caz pe tema asta. Asta pentru ca problema e de natura subconstienta si va trebui sa treaca de la sine. Daca se prelungeste aceasta problema dupa 4 ani, atunci este clar vorba de enurezis si va trebui sa consulti un medic neuropsihiatru sau psiholog. Cu bine. Carmen Ghilescu

#140
loredanap

loredanap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 16:50

draga karmen,sunt mamica unui baietel de 3 ani si2 luni si as vrea sa-l invat si eu cate ceva acasa pana va merge la camin(el a mers 2 luni in toamna dar l-am retras pt ca a racit prea des si ne-am gandit sa-l ducem din aprilie sau mai).deci ,ma gandeam sa-l invat cateva culori si incerc asta de aproape o saptamana dar el ori nu vrea ori nu memoreaza ori are pb cu deosebirea culorilor.cum as putea sa-mi dau seama ce este de fapt?
astazi am stat 30 min sa ii explic care este culoarea verde si cea albastra.si dupa 30 min el tot nu stia.i-am dat explicatii de genul :iarba e verde si cerul e albastru dupa care il intrebam pe el.nu stia.i-am argumentat si cu diferite obiecte de aceleasi culori dar el tot nu a prins care si cum e.sa fie vreo problema grava?parca nu mi se pare normal ca dupa atatea zile de exlicatii el sa nu stie nici o culoare din cele 4 aratate(rosu,galben,verde si albastru).

va rog mult explicati-mi ce se intampla.
multumesc mult

Lori si Sebi
[bonjovi]poznasu' nostru


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -