Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Psihologia copilului (vol 3)


148 raspunsuri la acest subiect

#121
Clara Maria

Clara Maria
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 ianuarie 2005 - 13:15

Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati si pe mine intr-o problema care s-a mai pus pe acest forum insa nu s-au dat solutii ci s-au mentionat numai experientele similare ale mai multor mame cu copii lor. Este vorba despre trezitul des in timpul noptii. Baietelul meu are 7 luni si se trezeste in unele nopti si din ora in ora, cateodata, dar rar se mai trezeste si la 3 ore. Am incercat tot ce stiu si am citit, i-am dat sa manance mai consistent inainte de culcare, l-am obosit respectiv l-am lasat mai linistit inainte de culcare, i-am facut baita mai tarziu, l-am scos la aer mai tarziu, nu i-am mai dat sa manance ci numai i-am dat ceai sau suzeta. Nu am avut nici un rezultat deosebit decat poate vreo doua nopti care cred ca au fost doar o coincidenta. El ziua este foarte vioi,rade mereu si se joaca si singur si cu noi, doarme ziua in doua sau trei reprize intre o ora si trei ore. L-am tinut treaz acum vreo doua zile de la ora 16 pana la 21:30 in idea ca poate doarme prea mult ziua insa tot s-a trezit des noaptea. Am inceput sa-i dau din nou ceai Babycalm si nici un rezultat. Mentionez ca el doarme de la inceput in patutul lui in camera lui insa in timp l-am culcat si cu noi in camera si cu mine in pat, doar-doar s-o mai linisti dar nu a fost nici asta problema. Se trezeste, ii pun suzeta sau ii dau putin ceai si se culca la loc. Deci, logic, nu se merita sa se trezeasca si totusi se trezeste. Imi puteti spune de ce si cum l-as putea ajuta sa doarma mai linistit. Sau pur si simplu asa este felul lui si trebuie sa-l las in pace? Ma scuzati pentru mesajul foarte lung si va rog mult sa ma ajutati. Multumesc. Cristina si Alex

#122
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 22:30

Tink, comportamentul lui Cezar denota o toleranta scazuta la frustrare, intalnita destul de des in perioada 1-3 ani dar se preluingeste la copiii mai rasfatati si dupa aceasta perioada. Copilul vostru nu a invatat inca ca se descurce singur, isi doreste independenta dar nu este pregatit pentru asta. Eu zic sa-i ignorati reactiile de protest nejustificate, sa-l lasati sa se descurce singur in anumite situatii, sa-i incurajati initiativele atunci cand sunt in directia buna. Numai bine. Carmen Ghilescu

#123
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 22:36

Tbeia, Cred ca este doar o faza in dezvoltarea copilului. Acum el descopera ca poate modifica starea unor lucruri, actionand direct asupra lor (stricandu-le). Nu intelege inca ca gestul este ireparabil de multe ori si ca nu este acceptat. Se bucura de fiecare data cand face asta are o motivatie strict egoista. Este o reactie de agresivitate manifestata astfel 9si folosirea culorii negru semnifica asta). Cred ca e specific "revoltei" varstei de 2 ani. Mai lasa un timp si vezi cum stau lucrurile. Nu te ingrijora acum inutil. Carmen Ghilescu

#124
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 22:43

Clara-Maria, nu cred ca se intampla ceva grav cu copilul tau. Pur si simplu noaptea este prea lunga pentru el. Se trezeste la intervale de cateva ore asa cum e obisnuit si ziua. Pot fi si dintii de vina sau alte cauze. Se trezeste agitat, obosit? Daca nu, atunci mai asteapta sa creasca si apoi i se va schimba ritmul de somn. Al meu copil dupa un an a reusit sa doarma tot timpul noptii. Carmen Ghilescu

#125
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 22:45

Clara-Maria, nu cred ca se intampla ceva grav cu copilul tau. Pur si simplu noaptea este prea lunga pentru el. Se trezeste la intervale de cateva ore asa cum e obisnuit si ziua. Pot fi si dintii de vina sau alte cauze. Se trezeste agitat, obosit? Daca nu, atunci mai asteapta sa creasca si apoi i se va schimba ritmul de somn. Al meu copil dupa un an a reusit sa doarma tot timpul noptii. Carmen Ghilescu

#126
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 15:48

Buna karmen, incep prin a-ti spune ca m-ar bucura mult daca mi-ai da si mie un sfat referitor la comportamentul baiatului meu de 2 ani si 8 luni. Mai intai sa iti dau mai multe detalii. Copilul este crescut intr-un mediu normal, in care ambii parinti se respecta si vorbesc frumos, nu aude injuraturi, nu vede scene erotice sau gesturi obscene, si am crezut de cuviintza ca trebuie sa ne pastram intimitatea si atunci cand suntem la baie. In schimb, pana mai ieri, m-a mai vazut schimbadu-mi bluzele si sutienele si vine mereu sa ma atinga pe piept. Nu i-am interzis dar i-am explicat ca e rusine ca femeile si fetele sa stea cu tzatzele goale. Probabil, cum spunea cineva de pe forum, i-a bagat cineva in cap chestia cu tzatzele ca tot timpul e interesat de tzatze si e la fel de curios si cand vede pe cineva cu burta goala. La tv se duce sa puna mana cand le vede pe bebelusele carcotasilor pe burtile si tzatzele lor. Noi l-am ignorat la inceput, apoi i-am explicat ca nu e frumos si l-am lasat pana la urma in pace. Problema exista si vara trecuta cand avea 2 ani s3 luni si la mare cu chiu cu vai i-am scos bluza sa stea doar in chilotzei. Si cred ca prima impresie si-a facut-o privindu-le pe bebeluse. De atunci isi imagineaza ca daca dansezi trebuie sa stai cu burta goala. La el dans = burta goala. I-am spus ca nu trebuie sa danseze cu burta goala si i-am dat exemple. Dar cum e vorba de dans isi ridica bluza si danseaza. Chiar azi in timp ce eu cantam mi-a zis ca vrea sa danseze si m-a rugat sa ii prind bluza sus pe umar sa ramana cu burta goala. Am raspuns rugamintii lui dar dupa ce s-a saturat de dans s-a lipit cu burta goala de sifonier si mai tarziu putin l-am gasit lipit de tapitzeria scaunului. Alta data isi ridicase bluza si statea pe mocheta culcat cu burta. Inca de pe la 2 ani cand venea vorba de dans el intreba repede: "cu burta goala?" Iar cu tzatzele , incearca sa le ridice bluzele prietenelor mele sau sa le puna mana pe piept, nu in mod continuu si exagerat, dar totusi... Asa ca am cazut pe ganduri azi intrebandu-ma daca e normal si ce semnifica acest comportament. Completare: azi i-a venit ideea sa ii fac baie singurei papusi pe care o are printre zeci de masini. Am dezbracat-o si am bagat-o in lighean si l-am lasat sa o spele si apoi sa o stearga cu prosop. A zis: "fetita e cu burta goala. Danseaza fetita." Eu am imbracat-o si apoi i-am spus ca fetita poate dansa si imbracata. Iar el mi-a spus: "dezbraca fetita." Eu:"de ce?" el:"ca sa danseze fetita" mama Lucia si Liviu minunea

#127
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 08 februarie 2005 - 16:28

Lucia Mirela pana iti raspunde Carmen, vreau sa-ti spun eu ca si Adi 4 ani vrea sa danseze cu burta goala ... ca fetele de la ASIA... Daca asa danseaza toate fetele la televizor... iar baieti nu prea sunt.. In ce priveste sanii... si Adi a trecut prin faza asta ... acum i-a mai trecut.. a inceput sa perceapa mai bine notiunea de rusine. Asa ca nu te ingrijora... eu cred ca este absolut normal... Drept sa-ti spun eu chiar m-am amuzat cand Adi a cerut sa-i leg bluza ca sa fie ca fetele de la ASIA... Sau ce sa mai spun cand ne-am pomenit cu el in bucatarie gol pusca ... si foarte mandru de ce facuse... avea in jur de 2 ani jumate... nu am vazut nimic anormal in asta...

#128
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 08 februarie 2005 - 16:49

Da da, si Liviu a venit la mine sa-i leg bluz. Si drept sa spun l-am si ignorat, ma pufnea si rasul, si am si intrat in joc pana la urma, legandu-i bluza. Dar efectiv nu stiam ce varianta sa aleg ca raspuns la atitudinea lui. Multumesc mult pentru sfat. mama Lucia si Liviu minunea

#129
simkat

simkat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 13:14

Nu trebuie sa iti faci probleme prea mari, toti copii sunt curiosi. Baietelul meu de 11 luni a ramas stana de piatra in momentul in care m-a vazut cu sanii goi, dupa care a intins mana si i-a framantat ca pe coca. Eu nu am putut sa-l alaptez decat 2 saptamani, deci nu stia la ce folosesc acele jucarii. Ideea este sa nu ii dai de inteles ca este ceva rusinos pentru ca o sa fie din ce in ce mai curios (o colega i-a spus baietelului ca nu este frumos sa faca aia .... iar el a ajuns ca la 6 anisori sa o intrebe ce este ala prezervativ si la ce foloseste, nu stiu de unde a auzit dar este clar ca a fost foarte interesat de subiect). O sa ma intrebi cum sa procedezi, sincer nu stiu si eu sunt in cautare de asa ceva, dar daca o sa gasesc ceva o sa iti spun. Mult noroc!

#130
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 14:51

Multumesc mult, sanatate multa ! mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -