Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Psihologia copilului (vol 3)


148 raspunsuri la acest subiect

#141
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 martie 2005 - 20:23

Loredana, pentru a vedea daca deosebeste culorile, roaga-l sa separe obiecte de aceeasi culoare (fara a specifica anume care). Sau il poti intreba aratandu-i 2 culori, culoarea asta de e diferita de cealalta? Totusi la aceasta varsta ar trebui sa nu aiba probleme cu memorarea catorva culori asa ca ma gandesc ca problema sa nu fie de natura senzoriala. Mai are alte probleme de intarziere in dezvoltare? Adica are competentele specifice varstei de dezvoltare psihica? Vezi cap 1. Psih. copilului. Nu strica sa consulti si un oftalmolog. Daca mai ai intrebari te astept, mai ales ca vad ca suntem din acelasi oras. Cu bine. Carmen Ghilescu

#142
loredanap

loredanap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 martie 2005 - 21:42

karmen multumesc tare mult pt raspuns.maine chiar asta voi face cu el si am sa scriu rezultatele.am citit cu mare atentie evolutia copilului de la cap 1 si singurele defecte pe care cred ca le are sebi sunt ca nu vrea sa invete poezii(desi cand mergea la camin stia cateva poezii si cantecele),este un copil retras la inceputul unei intalniri cu copii necunoscuti dar apoi de joaca cu ei cu placere. in rest toate sunt ok.vorbeste si intreaba cate in luna si-n stele(inca nu pronunta R si L) ,povesteste desenele animate pe care le vede,stie cum il cheama ,cati ani are,de unde este,etc.
dar multe din ce scrie la dezvoltarea cognitiva nu le-am incercat si asta am de gand sa fac maine.multumesc inca o data.

Lori si Sebi
[bonjovi]poznasu' nostru

#143
loredanap

loredanap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 martie 2005 - 21:46

a daa,acum am vazut ca suntem din acelasi oras.poate cand se face cald ne intalnim in parc cu copii si poate mai vin si alte pietrence(eu locuiesc in darmanesti).[pup]

Lori si Sebi
[bonjovi]poznasu' nostru

#144
catalin72

catalin72
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 martie 2005 - 16:58

Invata-l sa stea si singur dar nu forta lucrurile. O usa deschisa. o lumina undeva, un mic zgomot.

#145
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 01 aprilie 2005 - 17:31

Buna Karmen, am si eu o intrebare. E normal sa se enerveze mandarina mea de 2 ani si 6 luni asa, aparent fara un motiv serios si sa-si dea palme peste cap? (ca mie nu prea mi se pare firesc). Cum ar trebui sa reactionez? Multumesc, Nadina

#146
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 06 aprilie 2005 - 22:17

Nadina, nu pot spune ca e normal dar este destul de frecvent acest comportament. Doresc sa atraga atentia asupra lor, se plictisesc doresc sa testeze limitele de calm ale parintilor si de aceea copiii apeleaza la acest comportament.In acest caz trebuie sa te mentii tare pe pozitie, sa nu te lasi intimidata chiar sa ignori aceste crize. Sigur ca daca aceste crize de nervozitate devin frecvente si de intensitate mare pot semnala o tulburare de comportament si atunci trebuie sa apelezi la ajutorul unui psiholog. Carmen Ghilescu

#147
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 07 aprilie 2005 - 15:50

Draga Carmen, Sunt cu ochii scosi dupa ce am citit toate cele trei volume ale acestui subiect! Mi se pare minunat ce faci tu aici! Apelez si eu la tine cu rugamintea sa-mi dai un sfat in privinta baiatului meu de 6 ani (pe 15 mai), Tudor. Tudor nu isi face prieteni si nu se (prea) joaca cu alti copii. Din cauza asta nici nu e prea fericit la gradinita. El are un frate cu 1 an mai mic, cu care se joaca frumos, dar nu se apropie de alti copii. La gradinita se mai joaca cu fetitele (se alearga, stau de vorba, dar rar, si pentru ca este curtat de ele si nu invers). Daca sunt in parc si se apropie vreun copil de ei, cel mic e prietenos dar Tudor nu il lasa nici pe el sa se joace cu alti copii. Asa a fost dintotdeauna. De la 1 an el se indeparta de ceilalti copii si pleca sa adune ghinde, frunze etc. La 3 ani, inainte de gradinita, l-a evaluat o doamna psiholog, care l-a gasit in regula in toate privintele (si f. avansat d.p.d.v. cognitiv si verbal), a zis ca are un caracter flegmatic, dar cu aceasta problema de socializare. Ea mi-a spus ca este treaba mea sa ma duc cu el la copii, sa-l invat sa intre in vorba, sa se joace cu ei; dar apoi a venit gradinita si am sperat ca printre atatia copii nu va avea incotro si va reactiona cu ei. Acum il intreb: cum a fost la gradi? - Frumos - Ce-ai facut, cu cine te-ai jucat? - Cu nimeni, am colorat/desenat/ stat pe fotoliu - Nu te-ai plictisit? - Ba da. - De ce nu te joci si tu cu alti copii? - Nu-mi plac, nu stiu sa se joace frumos/nu ma lasa sa fiu eu Batman/nu vor sa se joace cu mine - Vrei sa o rog pe doamna sa te ajute sa se joace si cu tine? - Da. Am vorbit cu educatoarea, care zice ca el e mult avansat fata de ceilalti copii (noi citim mult, si vorbim mult despre lume si sentimente) si lui ceilalti copii i se par cumva plictisitori...!?!? Ce sa fac? Sa il iau ca atare (asa e el) si sa-l las in pace? Sau exista vreun mod de a-l ajuta? Mi se rupe sufletul cand il vad la nisipar singur intr-un colt, in timp ce toti ceilalti copii se joaca impreuna. Mii de multumiri, Miru

#148
alynuta

alynuta
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 08 aprilie 2005 - 12:15

Draga Karmen, Te rog mult sa ma ajuti cu un sfat. Fetita mea va face in curand 1 an si 7 luni si ceea ce ma nelinisteste este faptul ca nu prea vorbeste. Spune 2,3 cuvinte pe care le pot intelege si restul numai de alea de ale lor. Adica imita ca vorbeste la telefon, ca vine sa ne explice ce e la televizor, ca aude cum latra catelul afara, etc., dar sunt sunetele specifice celor mici. Cine sta cu ea pe timpul zilei e o matusa de a mea care e foarte vorbareata. Deci nu exista lipsa de comunicare. Sa nu uit sa iti spun ca mai am o fiica mai mare de 11 ani si ca toata ziua vorbeste cu surioara ei. Pe la 1 an si 2 luni spunea mama, tata, Ada(Mada-surioara ei) acum nu mai vrea sub nici o forma sa le spuna. Ii spunem noi sa spuna mama si incepe sa rada strengareste. Mie frica sa nu fie vreo problema in dezvoltarea ei, sau pur si simplu e un pic mai "lenesa"?! Astept un raspuns, multumindu-ti anticipat.

#149
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 08 aprilie 2005 - 17:04

quote:
Originally posted by karmen
Nadina, nu pot spune ca e normal dar este destul de frecvent acest comportament. Doresc sa atraga atentia asupra lor, se plictisesc doresc sa testeze limitele de calm ale parintilor si de aceea copiii apeleaza la acest comportament.In acest caz trebuie sa te mentii tare pe pozitie, sa nu te lasi intimidata chiar sa ignori aceste crize. Sigur ca daca aceste crize de nervozitate devin frecvente si de intensitate mare pot semnala o tulburare de comportament si atunci trebuie sa apelezi la ajutorul unui psiholog. Carmen Ghilescu Multumesc Carmen, probabil ca vrea sa fie in centrul atentiei si este de cele mai multe ori fiind singurul copil la o caruta de bunici, unchi si alte rude iubitoare. Voi incerca sa o ignor in viitor. Nadina



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -