Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Examenul de capacitate, loterie?


42 raspunsuri la acest subiect

#31
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 august 2004 - 18:16

Saru'mana Thalia!! Am gasit si eu articolul... in www.adevarulonline.ro pentru cine mai intereseaza(sau o mai fi si in alte ziare..._ Sper sa nu-si schimbe intentiile. Oricum a fost o declararie la o conferinta de presa. Ai cumva copil care incepe a VIIIa.??? Titisha

#32
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 20 august 2004 - 11:07

[greutati]DA! Incepem pe 13 septembrie si sunt optimista[:D] fiindca si el e nascut pe 13. Dar ce ma asteapta...acum sunt in faza de a-i cauta doi profesori de mate si romana pentru meditatii...[mariaj]

#33
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 20 august 2004 - 12:42

Thalia, ii doresc succes si mult noroc puiului tau.... In aceeasi faza sunt si eu, dar in afara de mate si romana, vreau si la istorie (asta este materia pe care a ales-o el). La el la scoala sunt copii bine pregatiti, dar rezultatele bune au venit dintr-o pregatire suplimentara acasa - fie cu meditatori, fie chiar cu parintii care se ocupa uneori chiar prea mult de copii lor, zic eu care sunt in aceeasi situatie. Dar , in nici un caz nu-l voi lasa fara meditatori. Deocamdata, nu am gasit nimic, am doar niste referinte de la diferiti alti parinti care au fost multimiti de profesorii de la meditatii. Stii cum este, daca copilul intra la liceul pe care si l-a dorit, atunci toti profesotii au fost buni, daca nu … alta este parerea. Tinem legatura, nu-i asa?? Mai schimbam cate o parere…. Titisha

#34
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 21 august 2004 - 03:21

Nu e adevarat, sotzul meu a facut facultatea de fizica, si i-a platit-o statul, ai lui n-ar fi avut bani sa plateasca. asta daca o faci imediat dupa luarea bacalaureatului. Daca o faci mai tarziu, la seral, nu mai stiu. Sunt si facultati private, dar sunt si facultati de stat. Universitatea din Zürich e de stat si cunosc o multzime de romani veniti cu bursa aici. Ce iti trebuie, sunt bani de supravietzuit! ori stai la parintzi, ori muncesti ca sa-ti platesti chiria, carti, mancarea, etc. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#35
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 21 august 2004 - 16:13

quote:
Originally posted by Ninja
Da, m-am exprimat gresit. Ce-am vrut sa zic e ca in Occident nu tot taranul are acces la studii superioare.
Si ti se pare corect? Se pare ca da. Eu as vrea ca toti care doresc si au capacitate sa aiba acces la studii superioare. Deh, crescuta in comunism.

#36
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 21 august 2004 - 17:16

Pai... asha si e, Adela! Daca vrei sa studiezi, itzi plateste statul. Daca ai o situatie proasta acasa, trebuie sa faci ceva ca sa poti trai. Dar sunt job-uri ushoare, care-ti permit sa studiezi si sa muncesti in acelashi timp. Daca vrei, se poate. Sotzul meu scria articole, a facut pe profesorul la o scoala privata, a vandut ziare, etc si asha ishi facea rost de bani de buzunar. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#37
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 12:01

Anemona, chestia cu "la scoala vecina a luat mentiune cu media 8" e poveste. Mentiunile se dau doar la medii peste 9 - stiu ce vorbesc. Mada si bebe Sofi

#38
Ana3500

Ana3500
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 octombrie 2004 - 12:01

Buna fetelor! Am citit cu interes toate relatarile voastre si constat ca trebuie sa fiti ff fericite ca aveti copii care invata atat de bine. Sa nu va suparati pe mine dar, nu stiu daca va dati seama cat de mult conteaza. Stiti e ca atunci cand ii spui unuia batut de soarta "stiu cum e, stiu prin ce treci" dar de fapt nu poti stii decat daca ai trecut si tu prin acel necaz, ceea ce nu este de dorit nimanui. Supararea mea, aproape as putea spune ca disperarea mea este aceea ca realzez de pe acum ca in proportie de 99.9%, fiul meu nu va putea trece de capacitate anul acesta. Nu mai stiu ce sa fac, nu stiu daca am facut tot ce se poate. Problema noastra a inceput in urma cu 12 ani, cand la varsta de 2 ani, copilul a facut o convulsie febrila, iar medicii, i-au administrat ca tratament( pt. a nu face alte convulsii, care lasa sechele, iar mai tarziu duc la epilespsie) fenobarbital pana aproape de varsta de 5 ani, cand am aflat de la un alt medic (dr.Anca director la spitalul Emilia Irza) ca nu trebuia sa i-a fenobarbital, atatia ani, ca acesta incetineste dezvoltarea intelectului, la aceasta varsta. Noi nu am sesizat ca din aceasta cauza puiul vorbea mai greu decat alti copii, nu invata poezii la fel de usor ca ceilalti copii. Bunicii dadeau si ei o mana de ajutor spunand ca "ei lasa ca si tu ai vorbit mai greu...etc..etc". Ce mai din clasa I si pana acum scoala a fost un calvar pt. el. In ciclul primar calificative mediocre, B, S. In ciclul gimnazial nu areusit sa termine un an cu media generala peste 6.50. Numai intre 6.25 si 6.50. Nu a ramas niciodata corijent, pt. ca si el se straduia si noi ne straduiam sa-l ajutam. Am observat ca in timp ce alti copii( toti cei cunoscuti) dupa orele de scoala faceau si lectiile, invatau, ieseau si afara, el nu mai avea timp sa iasa afara pt. ca lectiile pt. a doua zi ii luau tot timpul. Si cu toate astea colegii lui luau note bune, iar el printre ultimii din clasa. E frustrant pt copil sa vada ca el pierde atatea ore cu lectiile in timp ce alti copii se joaca ( ii aude tipand pe-afara, se mai duce si se uita pe geam la ei) si ca rezultatele lui sunt aceleasi adica ff slabe. A observat si el ca chiar si cei care toata ziua bat mingea pe maidan iau note mai bune ca el, prind lectiile din clasa, de la ore. El nu. Nu are putere de concentrare. Citesc cu el de 10 ori un conspect (cateva fraze), cu chiu cu vai retine, dar dupa cateve ore daca-l intreb nu mai stie mare lucru, le-ncurca, le face varza. Altfel, sa stiti ca este un copil tare bun, foarte cuminte, poate o sa radeti, dar este istet, are simtul umorului, nu este altfel decat alti copii. La invatat este singura problema. Am constat pe parcursul celor 8 ani de scoala ca nu poate mai mult, asta ii este limita. Sotul meu, uneori isi pierde rabdarea si tipa f tare la el, il jigneste, iar el nu reactioneaza nicicum. Mie mie f mila si sufar ingrozitor. Este si el adolescent acum, are personalitate, dar si-o reprima pt. ca se teme de tatal sau. Am discutat de nenumarate ori cu sotul meu despre asta, l-am rugat sa nu-l mai jigneasca si mai ales sa nu-l loveasca ( uneori se mai intampla chiar din motive ce mie nu mi par atat de grave : nu a stans masa, a intrat incaltat, a murdarit treningul, etc...). Sotul meu imi da dreptate pe moment, dar daca baiatul greseste din nou, iar tipa, iar il jigneste si mai ales imi reproseaza mie ca eu sunt de vina, ca ii caut in coarne, ca maine-poimaine o sa mi se urce in cap. Acum el este copilul este la meditatii ( la mate) pe care le cam face degeaba. Aseara i-am dat sa rezolve partea I de la simularea testelor de anul trecut( partea I este cea simpla, cu exercitii care necesita cunostinte minime pt. nota 5). Le-a luat foarte incantat, s-a dus in birou, si dupa 1/2 ora a venit cu ele la mine fericit. Din 8 subpuncte nu facuse corect decat 1!!!!!Am plans si m-am apucat sa ii arat. Impreuna le facem, participa si chiar am impresia ca stie, dar singur nu face nimic, se grabeste, nu se concentreaza. Oricum nu renunt la meditatii, tot mai sper, desi taica-su' spune ca aruncam banii degeaba. Nu conteaza. Cam asta este povestea despre amaraciunea mea. Si cu toate astea ii multumesc lui Dumnezeu ca este sanatos. Ce pot sa fac? Nu este vina lui. Va pup si va doresc sa aveti parte de tot binele dn lume pt. voi si copii vostrii. serena

#39
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 15:48

Ana3500, nu trebuie sa fii chiar atat de disperata. Hai s-o luam pe indelete. Cum sta la limba romana? Aici misca? Din ce da examen la optional geografie sau istorie? Cu matematica maine o sa-ti aduc de acasa autorul unei culegeri de teste pentru capacitate. Se lucreaza pe ani de studiu. Se incepe cu cl a-V-a, a-VI-a etc si apoi teste similare celui de la examen. Eu zic sa o iei incet, incet , sa vezi precis ce face profesorul cu care are meditatii. Si eu am schimbat profesorul fiindca dupa o luna copilul era stresat ca avea zeci de exercitii si probleme de la o saptaman la alta , eu stateam sa -l conseiez , sa incerc sa-i explic unde nu stie, si mergea la prof. numai sa corecteze , ce eventual nu am stiut nici eu. Am fost foarte nemultumita , ca era o brambureala. Mi-a luat numai banii. Acum am gasit un profesor cu care am vorbit clar inainte , care il indruma exact pe linia examenelor etc. Apoi profa de la scoala le-a cerut aceasta carte care este doar cu teste. Mai vorbim maine.

#40
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 16:01

No, stai c-am rezolvat prin telefon. Cartea se numeste MATEMATICA TESTE NATIONALE .Are coperta albastra costa 110.000 lei autori Ghe.Andrei, Z. Blajovan, G. Busuioc si multi altii . Editura GIL.Au si adresa de WWW. GIL.Ro (scrie-o corect, daca nu ne strege vreun moderator)[blabla]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -