Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Examenul de capacitate, loterie?


42 raspunsuri la acest subiect

#21
anemona_an

anemona_an
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 august 2004 - 11:05

.... am si eu intrebare pentru mamicile din strainatate(adik....pot raspunde si taticii [;)]) , in mod deosebit dak este cineva din spania (scuze ca intreb acilea,dar....n-am putut sa desch un subiect nou -de doua zile ma chinui) ... deci....s-a tot discutat despre sistemul prost din ro, dar......pe mine ma intereseaza cum este invatamantul in strainatate, si nu ma refer la scoli de renume, ci la scolile normale//... cred ca o sa trebuiasca sa mergem un pic prin spania [;)],adik ceva ani si.....nu stiu ce sa fac cu fiica-mea//...avem rude si prieteni cu copii de-o seama cu mandra si.....fiica-mea este net superioara lor(scuzati modestia [;)] )din toate punctele de vedere, asa ca ....am cam intrat in panica,dak o pierdem pe drum? //.. va rog mult sa-mi spuneti cat mai multe pareri // multumesc

#22
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 12 august 2004 - 11:23

Anemona, cum adica fetita ta este superioara? mai inteligenta, mai educata sau la ce te-ai referit? In orice caz, la varsta asta (am vazut in profil ca are 12 ani) e foarte dificil sa schimbi tzara! O sa aiba un shok si trebuie s-o pregatesti dinainte. Si sa invetze spaniola, neaparat, altfel se va simti singura si exclusa. Stiu din experienta fiicei mele, chiar daca era mai mica Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#23
anemona_an

anemona_an
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 august 2004 - 12:23

Lorelei, copila mea este mult mai avansata la invat.(de pilda nepotul meu este in italia si nivelul lui este cu un an mai jos decat al fiica-mii, ei fiind in acelasi an scolar, adik cls.VI);este mult mai matura(atat cat se poate la 12 ani); practica si descurcareata//... nu m-am referit la gradul de inteligenta, scuze //... mandra vb spaniola, dar...matematica este grea in ro, asa ca..in sp cum v-a fi?// ...dak incep lacunele?//acu'eu mi-am format o parere din filme si......din acei cativa copii pe care-i stiu,dar...mai stiu ca strainatatea este sugativa de inteligenta ro, deci....sc. ro e buna pana la urma // pupi

#24
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 13 august 2004 - 00:44

anemona, noi, femeile (si fetele) ne maturizam mai repede decat baietzii, suntem cu 2 ani in fatza lor[:D] matematica e matematica oriunde, insa sa nu-ti fie frica de scoala, problema cea mare o sa fie adaptarea fetei. stii ce inseamna pentru ea dintr-odata sa nu aiba nici o prietena, sa n-aiba cui sa-i povesteasca peripetziile, sa fie mereu "altfel" decat ceilalti? e un proces indelungat, se spune ca un copil are nevoie de cel putzin 2 ani ca sa se adapteze partzial!!! intr-o tzara straina. 2 ani sunt lungi pentru o adolescenta, foarte lungi. vorbitzi despre asta, daca ai posibilitatae, incearca de pe acum sa gasesti mamici (chiar si pe forumul nostru) cu copii de seama ei, etc. In rest, daca e desteapta in tzara, va fi si in spania, nu se strica nimic. sa fitzi iubite [pup] Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#25
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 13 august 2004 - 00:46

revin scurt: anemona, uite ca ani35 locuieste in spania si are o fetitza de 11 ani. e perfect, nu? vezi ca gasesti o postare de-a ei la "droguri". pupici Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#26
anemona_an

anemona_an
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2004 - 11:13

Lorelei, iti multumesc din suflet pentru incurajare si sfaturi//...chiar o sa incerc sa vb cu cat mai multe pers care locuiesc acolo// ahh,inca ceva....ai idee de ce nu pot deschide si eu un subiect nou??//... poa' stigam :" Ajutorrrr fetele din Spaniaa!!!!"[;)] Pupici

#27
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 13 august 2004 - 11:22

anemona, spune-mi te rog exact mesajul pe care-l primesti cand incerci sa deschizi un subiect nou. Am sa vorbesc si o sa incercam sa rezolvam problema. Pupici si numai bine! Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

#28
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 august 2004 - 13:06

Apropo de capacitate…. Mamici de copii care incep clasa a VIII a pe 13 septembrie, ce stiti despre cum vor fi admisi copiii nostrii anul viitor in clasa a IX a???? Stiti ceva mai concret??? Sau doar variante??? In urma unor teste (la toate materiile sau nu??? Care se vor da in timpul anului scolar, sau nu???) si impreuna cu notele obtinute in V – VIII, vor fi repartizati la liceu pe baza clasicelor optiunilor ??? Daca optiunile spre un liceu sunt mai mari decat nr. de locuri, liceul respectiv isi va propune propriul examen??? Sau copii sunt repartizati in continuare (dupa optiuni) la alt liceu??? Eu cam asta stiu, nimic mai mult… Sunt cam multe semne de intrebare… Stie cineva ceva mai clar??? Pupici, Titisha

#29
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 19 august 2004 - 10:30

Taman ieri domnul ministru Atanasiu a facut referiri la acest subiect[xx(]. Cauta in presa de azi sau intra pe siteul Ministerului Educatiei www.edu.ro , in zilele urmatoare ca acolo apare tot. Au si un Forum unde se poate varsa NADUHUL [mariaj](dar cam degeaba).

#30
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 19 august 2004 - 15:23

uite ce-am gasit eu in ziare: In plus, ministrul Athanasiu a precizat ca s-a razgandit in ceea ce priveste eliminarea totala a examenelor de admitere in liceu si a anuntat ca a decis sa pastreze pana in 2009 varianta testelor nationale experimentate anul acesta. Prin urmare, si in urmatorii patru ani, media finala de admitere va fi alcatuita din media generala obtinuta de elevi in cei patru ani de studiu, in proportie de 50%, iar restul de 50 de procente va fi reprezentat de media obtinuta in urma sustinerii testelor nationale. Incepand cu anul scolar 2009-2010, ministrul Educatiei propune sa se treaca la o dubla evaluare a elevilor, una a propriilor lor profesori, iar cealalta a unor comisii formate din cadre didactice de la alte scoli care sa-i examineze din cand in cand pe elevi pe parcursul celor patru ani de gimnaziu. Intrebat ce garantii are ca formula propusa de el se va mentine si in urmatorii patru ani, in conditiile in care fiecare ministru al Educatiei de pana acum a incercat sa implementeze cate o noua reforma, Athanasiu a raspuns: „Pe intelepciune!“.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -