Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Examenul de capacitate, loterie?


42 raspunsuri la acest subiect

#41
Ana3500

Ana3500
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 octombrie 2004 - 11:59

Iti multumesc foarte mult Thalia! In primul rand pt ca ai avut rabdare sa citesti <<ditamai plangerea mea>> si in al doilea rand ca incerci sa ma incurajezi si sa ma ajuti. Corin, fiul meu, vrea sa dea testarea nationala la geografie. I se pare lui mai usor...asa ca i-am luat culegerea "Geografia Romaniei" - teste si bareme pt. testarea nationala 2005, de Octavian Mandrut, editura Corint (100.000 de la librarie).A vazut ca nu-i tocmai simplu cum credea. La primul test( sunt vreo 20), cu manualul in fata a acumulat 7.31 puncte. Pentru Lb.Romana, i-am luat de la ed. Niculescu -Literatura Romana - manual preparator clasa a VIII a. Cuprinde comentarii, caracterizari personaje, planuri de idei, pt. toate textele ce se studiaza in a VIII a. Mie mi se pare mai mult decat suficienta visavis de cerintele de la examenele din anii precedenti.De asemenea am mai luat niste culegeri de gramatica si lucrarea "Limba si literatura romana - Testari nationale" editura Meteor Press, cu 65 teste si bareme de corectare( cu raspunsuri pt. partea de gramatica si vocabular), de asemenea foarte la obiect. La mate am gasit la Cora " Matematica pentru admitere in liceu" de Ioan Dancila, in care exact asa cum scrie pe coperta sunt toate notiunile, toate metodele si toate explicatiile necesare pt. rezolvarea testelor.Iti dau cateva exemple din subtitlurile cartii: * Cum determinam c.m.m.d.c a doua sau mai multe nr. * Cum determinam c.m.m.m.c..... * Care sunt proprietatile relatiei " se divide" * cum descompunem in factori * Cum rezolvam o ecuatie de forma ax2+bx+c=0 * Cum demonstram ca 3 puncte sunt colineare * Cum demonstram ca 2 segmente sunt congruente * Cum demonstram ca un triunghi este dreptunghic, isoscel, echilateral etc. s.a.m.d, toate au explicatii pe-ntelesul copiilor. Acum depinde numai de capacitatea lor de a cuprinde aceste informatii, de a acumula aceste cunostinte. Daca te intereseaza si pe tine ceva din ce am luat eu si vrei mai multe detalii, cu toata placerea. Oricum, ne asteapta un an foarte dificil asa ca daca ne putem ajuta macar cu sfaturi, e foarte bine. Uf! merge atat de prost netul asta la mine. Te pup. serena

#42
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 26 octombrie 2004 - 12:32

Iulian a ales istoria fiindca e pasionat de istoria Egiptului si se uita la Tv la toate filmele stiintifice cu tematica de istorie. Geografia este o materie de tinut minte foarte multe denumiri pentru care nu are legaturi logice iar daca la varsta asta nu au o cultura generala este nevoie de multa imaginatie ca sa ai tot timpul in fata harta Romaniei. La istorie deocamdata e ca o poveste si deocamdata cu putine nume si date. Toate merg intr-o cronologie si eu sper ca va retine ce trebuie. Voi cauta in librarii poate se gaseste si vreo carte de testari la istorie. Mai vorbim

#43
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 26 octombrie 2004 - 15:41

Oh, Ana, imi pare atat de rau pentru puiutzul tau... ce pot sa-ti spun e sa nu disperi, sa lupti cu el in continuare. Bietul copilash! imi dau seama ce frustrant este, si cum se simte! dar macar are dragostea si intelegerea unei mame atat de bune [pup] Fii alaturi de el in continuare, lucrati mult si mai ales redai increderea in el, asta e cel mai important lucru. Multa bafta lui Corin la examen, o sa ne rugam pentru el. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -