Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (7)


139 raspunsuri la acest subiect

#11
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 14:25

Mda... vad ca pe noi nu prea ne mai baga lumea in seama pe aici, asa ca o sa ne retragem... [:(] Numai bine va dorim! Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) http://community.web...user/flaviana17

#12
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 17:42

Sa mai apuc sa scriu si eu un pic, cat mai doarme puiul. De ieri am o stare f. proasta, poate si fiindca mi-a venit iar "bucuria rosie" si am un pic de dureri pe jos...si e si vremea asta de furtuna, nici nu prea mai pot s-o scot pe Anelisa. Flaviana, de ce te-ai suparat, ca nu prea inteleg nici eu? Anelisa mea nu prea poate sa stea pe burta, sta doar cu capul ridicat, la 45-90 de grade, il misca sintr-o parte si-n alta, dar culcata pe burta, cu caputul intr-o parte, nu sta, sau rar de tot si pe perioade scurte. E drept ca nici n-am prea pus-o, citind ca e pericol de asfixie (sa doarma pe burta spre ex.), dar totusi, cred ca ar trebui sa stea. Puiutzii vostri stau lejer? Anelisa se impimge in nasuc, ba si inainteaza de-a busilea, cate putin, dar nu-i vine ideea sa-si aseze capul intr-o parte si sa se odihneasca acolo, sunt putin ingrijorata. Am uitat sa va zic, la control i-a facut si test de auz si pare ok, SLAVA DOMNULUI! Ne-a dat si o brosura, ce exercitii sa facem cu ea acasa sa detectam daca are vreo problema, DOAMNE-fereste! Revin, s-a trezit si trebuie sa fug la ea! Pupici! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#13
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 18:27

Asa...am revenit, am luat papusha langa mine. Se joaca acum cu un mutunache al ei preferat, un clovn in 4 culori vii, pe care il apuca si-l invarte prin aer pana-l baga in gura. Acum il studiaza atenta, rade si cand vorbeste cu ea (adica eu ma pitesc in spatele lui si vorbesc de parca ar vorbi el)rade si-i povesteste toate cele, pe limba ei bebeluseasca. E o dulce [olala]! Cum spuneam, avem o brosurica cu metode de detectat cat de bine aude bebe, o sa incerc sa traduc si aici unele din ele. Am inceput si cursurile postnatale de refacere, un fel e gimnastica care se face la spital, cu moase. Sunt 8 cursuri, de 2 ori pe sapt. La primul n-am facut mare lucru, mai mult teorie si exercitii de respiratie care sa ajute uterul si burta sa revina la normal. Ba chiar si exercitii cu limba in gura, care n-am inteles prea bine cum ne ajutau sa ne refacem jos...adica sa ne atingem incisivul de sus, molarul nu-stiu-care, gingiile...etc., niste ciudatenii. Vineri sper sa facem mai multa gimnastica normala, acum nu prea ma mai intereseaza asa mult pe unde a iesit copilul [:I], bine c-a iesit! [flo] Hai ca Anelisa si-a facut treaba (o pusesem in cosuletul de masina sa faca kaki), ma duc s-o schimb. Pupici![flo] Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#14
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 18:27

Buna ziua dragele mele mamici! Azi am reusit si eu sa fac curatenie in toata casa, am bagat repede si o tava de fripturica cu cartofi la cuptor si puiul meu inca doarme! Nu am facut febra de la vaccin iar piscatura e asa un punctulet rosu, aproape ca nu se mai observa. Eu, de frica febrei, i-am pus si a doua dimineata de dupa vaccin un paracetamol supozitor, dar nu cred ca mai era cazul. Cristina, nu fi ingrijorata, nici fatuca mea nu suporta sa stea pe burtica, tot asa ridica la 45 grade capul si il misca, ridica si poponeata si da sa o ia de-a busilea, dar o apuca maraitul daca o las mai mult de cinci minute pe burtica. Daca s-ar putea sa o tin cat mai mult in pozitie verticala sau cat mai ridicata, ca sa vada ce se intampla in jurul ei, ar fi nemaipomenit! Cum e testul de auz? Ma intereseaza si pe mine exercitiile din brosurica. Poti sa ni le descrii? LA MULTI ANI!!! Maria Cristina, Malina Ioana si Raul Andrei, sa fiti sanatosi si voiosi!!![papica][papica][papica]

#15
MALUBA

MALUBA
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 18:33

OHOOO da ati scris cevaaa.......... la noi ba n-a mers netul ba nu m-a lasat puiul meu in pace... noutati: ieri a trebuit sa mergem la spital sa-i facem urocistografia (va spusesem eu ca a facut la 3 sapt infectia urinara de am stat cu el in spital)...acum trebuia sa-i fac si asta ca la baietei se pune prob si de un reflux renal...in fine...i-a bagat o sondita prin cuculet[q][q]si apoi sunbst de contrast si la radio.....bucurie[disco] totul e okkkkkkk...eram asa fericita ca am scapat si de stresul astaa........am un pui spuer sanatos[:)] in rest e un smecher si jumatate.....vrea numai in fundulet si mie imi e frica sa-l pun si pe perne dapai sa-l tin in fund....da n-am cum sa ma inteleg cu el si de cateva ori pe zi il tin cate 10 min. aaaaaaaaa!!!!!!!!! azi a zis ceva asemanator cu mama .[cool]un MAMAU imi venea sa-l mananc nu alta ..sotul a auzit prima data si dupa aia a tot zis ....m-am topittt ....[pup] in rest vb toata ziulica si mai ales tipa de te surzeste...de fapt face ca un motan in calduri asa sunete scoate.... maine mergem la controlul de 4 luni si sa-i facem D2... multmesc mult pt incurajare ...intradevar nu-i vb musai de ajutorul in sine ci de faptul ca cei care se pp ca trebuie sa fie alaturi de tine nu sunt..... in schimb toti prietenii si cunostintele au sarit in ajut nostru.... asa ca va astept la un gratar pe malul dunariiii[olala] ROXANA promit ca in seara asta imi achit toate "datoriile" la album CLAUDIA nu stiu ce sa-ti zic de capusorul puiului tau ....da sper ca se rezolvaaa... despre somnicul grasanului meu ce sa zic.....ma doare capul.....ca doarme numai intre tzatztile mele, daca ma ridic de langa el se trezeste in max 30 min... adormea in brate de obicei dar de vreo sapt il pun langa mine si se cocoloseste la pieptul meu..de nici nu mai are pe unde respira..si adoarme...noaptea e mai grav ..o seara doarme bine merci in patut , o seara se foieste non-stop si il iau in pat..... mai grav ca de vreo bucata de vreme se trezeste plangand si pana nu -si face damblaua nu pot sa-l linistesc cu nimic (vreo 15 min)...dupa aia brusc rade in hohote [pk]...sa fie din cauza zodieii[:-)))] hai ca mai intru diseara ca sunt in pregatiri ca sambata dimineata ne punem fundurile in masina si plecam la MUNTEEE , undeva pe la poalele RAraului , intr-un satuc tare misto unde se vad caprioarele in fata casei... nici semnal la tel nu ammm ...abia asteptam sa ne odihnim dupa atatea examene.... pupiciii http://community.web...138839239MptzMz

#16
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 18:42

Flaviana, vreme buna si distractie mare la botez!!![bum][bum][cheers][cheers] Roxana si Luigi, e din ce in ce mai frumos site-ul nostru cu bebelusi, mii de multumiri!!! [cool][cool][cool] LA MULTI ANI!!! KATYA SI RADU PAUL! [papica][papica][papica]

#17
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 19:16

[s][s][s] Maria Cristina si Raul! si celorlalti, carora n-am apucat zilele trecute sa le spun!
Cristina (piciulica)site-ul este www.all.ro, iar cartea se numeste 400 retete culinare pt copilul tau - de la 0 la 3 ani. Pt ca exista si continuarea, de la 3 la 6 ani, alta carte. Eu am citit din ea, e supermisto, are retete fff sanatoase, o sa incerc, in limita timpului, sa le transcriu pe pagina bebelusilor. Si-asa cintecele nu stiu poezii nu mai tin minte, povesti nici atit...macar atit sa fac si eu. Am inteles ca vine mama ta la tine, dar cartea nu se mai gaseste in librarii, s-a epuizat, trebuie sa o reediteze. Dar pe site gasesti sa faci comanda, eu am facut pt o prietena, mi-au trimis confirmare ca in max 10 zile mi-o trimit. ERa sa uit, costa 180.000 de lei, adica aprox 5 euro. Daca nu vor sa trimita in strainatate, in formular parca nu am vazut asta, ti-o comanda cineva aici si ti-o trimite apoi prin posta. (zic si eu)
Ce-o fi facind Micky, pescuieste de zor...
Maluba, ce bine de tine ca mergeti la munte...si eu imi facusem planuri ca plec la tara, la aer curat, dar din pacate a venit tata in Bucuresti pt niste analize, se simte f rau si e internat in spital...[:(][:(][:(][:(]

Ana mea adoarme in general la san, pt ca plinge cind ii este somn si pina n-o pun la tzatza nu tace. Cind n-am pus-o, a adormit, maraind, pina la urma, singura. In general o pun la mine in pat si dupa ce adoarme o pun la ea in patut si tot asa, ziua o pun numai in mijlocul patului nostru...si mai doarme in carut, afara.
gata ca s-a trezit, pa!


#18
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 19:41

Flaviana, de ce te-ai suparat? Doar esti cu noi de cand nici nu ni se vedeau burticile! Nu te lasam sa 'fugi' din club! [dc] [grup] Maluba, ce bine ca puiul tau e ok! Tot sanatos sa fie pana la 100 de ani, impreuna cu ai nostri, desigur! [:)] Hmmm, ce mi-e dor si mie de Rarau, Ceahlau, Calimani... Eh, tineretile... Simone, harnica esti, mama; mi-ai facut pofta cu cartofii si fripturica, poate fac si eu cand m-o lasa bebelina. Cristina, si pe mine ma intereseaza testele acelea. Clau, nici micuta mea nu are capul simetric, chiar se vede ca e denivelat, dar toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca oasele inca nu sunt 'asezate' definitiv si ca se modeleaza singur pana pe la vreun an. Masaj la cap chiar ca nu am idee cum i-as putea face. Si ea are o parte preferata, degeaba o intorc eu pe partea cealalta, ca si-l intoarce ea cum ii convine. LA MULTI ANI! sarbatoritilor din zilele astea, pentru unii cu intarziere, pentru altii anticipat... ma iertati si voi [:)] Multi pupici! Ela

#19
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 21:45

Fetele mele intru si putin ca de cateva zile sunt de o harnicie rara[biz][biz][biz]...nu ma mai recunosc eu pe mine...scuipa-ti pe mine sa nu ma deochi!!!![:D] Am vazut ca s-a suparat Flaviana!! Flaviana nu te supara pe noi ca suntem si noi [batcap]...nu ne parasi ca doar ne stim de-o schioapa...vorba lui Ela, nici nu mi se vedeau burtile [gravi]...[iartama] dar suntem multe si e inevitabil sa nu uiti pe cineva pe afara...[pup][pup][pup] Sa stiti ca m--am mai linistit acum ca am citit mai multe despre caputul copiilor si plus ce ati mai scris si voi...oricum mi-am facut programare la unul dintre cei mai buni medici pediatru din Arad, asa pentru linstea mea!!! AAAAAAAAAAA!!!!!Multumim de urari!!! Azi am avut un copilas tare cuminte, a dormit pana la 12.30, a mancat si apoi a adormit la loc pana la 16.00...iar acum e afara cu tata, au iesit la agatat[:-)))][:-)))][:-)))]Mare noroc am cu ai mei ca mai pot si eu sa fac treaba prin casa...al meu tot seara vine acasa si mai nou tot dormind il prinde pe Raul...maine si-a luat si el liber sa stea mai mult cu noi, ca tot zice ca creste Raul si nici nu stie cum arata taica-sau[bang][bang][bang] Va citesc mai tarziu cand am timp...imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc tot ce ati scris ca sunt tot pe fuga!!! Va pup si va doresc numai bine!!! Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos....oarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/

#20
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:03

Roxana, vroiam sa completez datele despre mine la pagina cu bebelusi, ce trebuie sa scriu? data nasterii, ocupatia, CV, pasiuni, si alte hobby-uri? [:-)))][:-)))][:-)))] cam ce sa scriu, ca sunt cam nepriceputa [batcap] sau cine a mai trimis, sa-mi spuna si mie, please!!! Flaviana, iti iei jucariile si pleci asa, brusc? si eu drept sa-ti spun, m-am simtit cam aiurea la inceput, cind toata lumea se cunostea si vorbeau toate intre ele si pe mine numa baga aproape nimeni in seama...dar cu timpul, am simtit ca suntem ca niste colege, nu? [si-eu][pup][pup] [mamica] Mirinda si Ana (08.04.04)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -