Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (7)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2004 - 15:57

am uitat sa-ti raspund, maluba, scuze! parca zicea ca a inceput decalotarea mai tirziu, ca nu i-a zis nimeni ca trebuie cind era BB si acum ajungea la operatie...o s-o mai intreb daca ne mai intilnim in parc, eu daca am fetita, n-am cerut multe amanunte. Oricum, la cit era de disperata, nu cred c-a mintit. Fetelor, si aveam si eu o intrebare - puii vostri poftesc? [pofta] eu prima data am crezut ca e doar curioasa cum maninc eu, dar scotea limba si isi umezea buzele, saraca, saliva pe bune! o prietena care are fetita de 10 luni, la fel facea si a ei, cind mincam o piersica, i-am dat si a mincat-o toata, era fericita! dar nu credeam ca si a mea, la 3 luni, ar vrea sa manince ce papa mami! eu i-as da...[pup][pup][pup] Diana n-a mai intrat nici de la vecini, ce-o mai fi facind? o zi buna va dorim! [pahar][papica][berica] [hia][hia][hia] [mamica] Miri si Ana

#132
MALUBA

MALUBA
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 iulie 2004 - 22:09

MIRI da chiar singurele am batut pe aici weekendul asta.... pofteeee??? pai sa stii ca si eu mananc mai mult in brate in fata lui si eu am zis ca ii e pofta da in gluma...daca ma gandesc mai bine sa stii ca s-ar putea sa faca o legatura cu papica... eu ii dau de ceva vreme un morcovel...il pun in manuta lui si il suge, il mai baga si prin ochisori da are ocupatie si mai ales ajuta la gingiuteee....bine pana la urma tot pumnisorul e cel "dulcel" [:D]... asa ca de dat dai fructe din care suculet faci....si tine-l intr-o bluzita care sa fie numai pt papa...la al meu barbetele le duce la gurita...[pk] cat despre MANCAT NOAPTEA sa stii ca si pe mine ma trezeste la 3 ore si papa vreo 5-10 min si apoi iar somnic...de la caldura cred....ii este mai mult sete.....e mai nasol ca eu l-am cam tinut de vreo 3 sapt in pat cu noi ca imi este mult mai usor decat sa ma duc la patut, si dupa ce se satura adoarme instantaneu, si daca l-as muta iar in patut s-ar trezi.....sper sa nu-l obisnuiesc ...da sa mai treaca un pic caldurile astea.....saracul tati [q] ies la aer ca nu se mai poate... http://community.web...138839239MptzMz

#133
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 12:44

Bine v-am gasit!

[s] La multi ani! Ana, David, Amelie! [s] Sa fiti sanatosi, jucausi si cat mai multe progrese luna asta [flo]!

In sfarsit mi s-a golit si mie casa. Vineri a plecat matusa-mea din Suedia la Sibiu la bunici, ieri dimineata a plecat si mama la ea acasa. Iar ieri pe la pranz iar mi s-a umplut casa. Varul meu din Suedia a plecat intr-un tur al Europei cu trenul cu inca 3 prieteni si alaltaieri au ajuns in Romania. Au dormit la hotel, pentru ca la mine nu aveau unde, iar ieri au venit pe la noi. Si cand mi-au pasit in casa 4 voinici inalti si mari mi s-a cam umplut casa. Aseara au plecat si ei spre Sibiu (biata bunica-mea, nu stiu cum s-o descurca cu toti! [:)]), asa ca in final s-a facut si la mine liniste!!

Oake, bine ati venit la noi! Sa-ti traiasca puiutul si sa fie sanatos! [flo]

Ela, ce faci, cum te mai simti? Ti-au mai trecut ametelile?

Rayuela, noi am scapat de urletele la baie. Cum - habar n-am! Asa cum au inceput, asa s-au si terminat. Succes si voua si rabdare!

Micky, Ela, Corina, cum a fost botezul? Micky, ti s-a insanatosit moata?

Claudia, ti s-a "reparat" calculatorul? Ai fost pedepsita? [:p]

Beatrice, mama, da' fiu-tau e un mic geniu!! Sa-ti traiasca si sa o tina tot asa! [:D] Bine ati revenit de prin plimbari!

Pofte la Tiana? Nu stiu, habar n-am. O avea, da' degeaba are ca tot nu pot sa-i dau.
Frate, ma speriati cand aud cum cresc bebelusii vostri! Pe Tiana am cantarit-o ieri si are 5750 g la 3 luni jumate. Recunosc ca nici nu se omoara cu mancatul. Nu arata slabuta, are falcute si carnaciori si la maini si la picioare. Da' nu-i nimic, eu sunt incantata ca e foarte activa - nu sta locului o clipa si vesnic incearca cate ceva nou. Asta e, asa o fi felul ei, o fac fotomodel [:p]. Poate dupa ce incepem diversificarea cum trebuie o sa mai recupereze si ea.
Deocamdata suntem numai la suculete de fructe - pe la 4 luni o sa incep piureurile de fructe. Voi ce sucuri le mai dati? Ca eu am ramas doar cu mere. Morcov nu-i place, nectarine nu-i plac, portocale mi-e teama sa-i mai dau ca a facut crize mari de colici cand am incercat acum 3 saptamani, plus ca a facut colici si de la o banala fiola de vitamina C. Asa ca am ramas cu mere... O sa incerc si piersici poate astea ii plac.
Eu am inceput sa-i dau si in timpul zilei suc de mere dublat cu apa fiarta si racita ca sa bea mai multe lichide pe caldurile astea. Ca la apa se stramba de numa'-numa', ceaiul - nici ala nu prea ii place (si am incercat de tot felul), dar vad ca suculetul asa diluat il primeste mai bine.
Da' m-am saturat eu numai gandindu-ma la atata suc de mere, d-apai bietul copil ca-l tot bea [:)]. Desi la carte scrie ca bebelusii au nevoie de uniformitate in alimentatie, nu de variatii.
Apropo, matusa-mea (care e psiholog, dar lucreaza cu copii) imi spunea sa ii pun in ceai sau apa un praf foarte subtire de sare (nu se simte deloc la gust) ca sa mentina echilibrul electrolitic si ca bebe sa nu se deshidrateze asa rapid. Va vand si voua pontul asta [:)]

Pupici de la noi! [pup]




Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.web...user/flaviana17

#134
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 13:16

Neatza! Tare harnicutze ati fost in lipsa mea[:D], iarasi am citit vreo 3 pagini cu mesaje si am uitat ce voiam sa mai spun [bang]. Maamaaa si ce mai limbaritza aveam mai devreme....cum citeam ceva, cum simteam si eu nevoia sa-mi bag putin nsucul si sa comentez! Oake, bine-ai venit printre noi [flo]....cu mare intarziere, da' eu am fost ocupata cu botezul si n-am mai aparut pe forum de cavteva zile! Eu din pacate sunt din Bucuresti, dar din cu totul si cu totul alt colt decat Drumul Taberei, si chiar daca am si permis si masina si's si plimbareata de felul meu, pe caldurile astea nu ma incumet la drumetii atat de lungi cu galusca mea, poate doar seara cand se mai racoreste. Dar daca n-o sa mai fie asemenea canicula in saptamana in care vi tu in capitala, cu cea mai mare placere putem face o plimbare prin parcurile din zona. Claudelu, zi merci ca Raul refuza suzeta si baga doar mana...stai s-o vezi pe Malina mea cum sta cu suzeta intr-un colt de guritza si cu vreo 2-3 degetele inghesuite pe langa suzeta in celalat coltz [^]! Povestea nasa despre fetitza ei (care are un an si vreo 8 luni) ca-i atat de dependenta de suzeta ca a ajuns sa vorbeasca cu ea in gura! Eu zic ca cel mai bine e sa-i lasam pe bebelusi in pace, sa bage ce vor ei in gura, chiar si mana pana la cot (daca intra [:D]) si sa ne bucuram daca nu mai vor suzeta ca tare greu va fi sa-i dezvatam dupa. Plus ca ei la varsta asta au asa percep ei mediul inconjurator, de-asta si baga totul in gurita, e primul din simturi care se dezvolta! Hai ca nu stiu cat timp o sa am la dispozitie in dimineata asta, ca moatza mea a fost o plangacioasa si jumatate, dupa vreo 4 ore de stat treaza si nepapat nimic, am reusit sa o adorm in brate, leganad-o si cu tzatzica in gura. E prima oara cand suge in asemenea pozitie, si culmea e ca a papat destul de bine, ba chiar a si adormit. Eee...si acum cateva povestioare de pe la botez (versiunea lunga cu alta ocazie ca acum sunt in criza de timp), si poate si ceva poze daca reusesc sa gasesc unele cat de cat ok (am avut un aparat digital pe care nu l-am reglat bine [bang][bang] si au iesit atat de nasoale cele de la biserica, in ceatza, miscate, cu umbre....) V-am povestit ca malina a fost putin bolnavioara....de la ea raceala a ajuns la tati, de la tati la mine.....si am zis sa nu fim egoisti asa ca am lasat-o drept suvenir si la jumatate din invitatii de la botez [:D][:D]. La biserica a fost zapuseala mareeee, curgeau apele de pe toti invitatii inclusiv de pe nasi, moatza mea a tras o repriza de somn pana la baitza, a chiuit putin dupa ce-au scos-o din cazan da' s-a linistit repede si a mai tras inca un nanael in brate la nasa pana cand a trebuit sa-i dea parintele vinul...pe care l-a papat, cu ceva strambaturi, da' i-a prins bine....a dormit la greu dupa botez si a fost de-o cumintenie de nedescris! In rest, nimic deosebit pe-acolo, dar distractie mare acasa inainte si dupa botez. Inainte de botez: o gramada de rude din provincie se foiau care-ncotro pe acasa pe la mine si se pregateau de plecarea la biserica....nimeni nu mai gasea nimic, toti strigau dupa neveste sa le dea hainele care fusesera din nou calcate si puse care pe unde apucasera (n-am reusit sa-i fac sa inteleaga ca nu-i nevoie de tol festiv [bang][bang]), in fine, o debandada de zile mari (eram vreo 15 cu toti plus 3 bebelusi in 2 camere). Au fost o gramada de faze, care de care mai haioase, dar care nu prea au nici un haz povestite. La un momentdat apare unul din cumnati, cautand disperat o curea si nepricepand cum naiba a slabit atat de rau in ultima vreme, in timp ce un altul se vaita de mama focului ca s-a ingarasat atat de tare ca mai are putin si pocnesc pantalonii pe el. Si culmea, nici camasa nu-i mai venea cum trebuie! Incepusera sa se lege amadoi de neveste ca nu le-au luat hainele bune, nevestele ii certau ca nu s-au gandit si ei sa si le probeze de-acasa, inainte de plecare. Bineinteles, cand cei doi cumnati s-au vazut fata in fatza si-au dat seama ca-si incurcasera pantalonii[:D][:D].....ba chiar si camasa unuia din ei era a altciuva [:D]. Si gafele au tot continuat....am uitat o gramada de lucruri acasa (printre care cel mai grav a fost certificatul de nastere al Malinei), am avut si multe altele complet inutile la noi....pe mine ma gasise machiatul cu 15 minute inainte de ora la care trebuia sa fim acolo, asa ca la 3 cand era programat botezul toata lumea statea frumos insirata in fata bisericii, da' ia bebelusul de unde nu-i [mariaj][mariaj]....am intrat in graba la slujba si n-am mai stat sa facem prezentarile (pentru cei care's mai noi pe-aici...eu si cu Romeo, tatal Malinei nu suntem casatoriti, eu sunt din Pitesti, el din Braila, asa ca la botez rudele noastre, inclusiv parintii, se vedeau pentru prima data unii cu altii), cand am ajuns acolo ne-am trezit ca nu avem actele la noi, noroc ca preotul a fost de treaba si a inceput slujba fara certificatul ei de nastere pe care tot eu a trebuit sa dau fuga acasa sa il iau....in fine....abia cand am ajuns la local am inceput si noi sa ne mai linistim. Noroc ca Malina a fost cuminte si-am putut sa o tinem langa noi, intr-o "camera" (de fapt un separeu) vecina celei unde era botezul, asa ca n-am mai sacrificat nici o bunica sa o trimitem cu moatza acasa. Dar una peste alta, a iesit nesperat de bine, eu una am avut momente in care am ras cu lacrimi (si mie mi se intampla destul de rar asta), cam toata lumea s-a simtit bine, sper ca si nasii, pe care eu ii vedeam la botez a doua oara in viata mea [:D][:D]. Hai ca incerc sa pun niste poze, dar imi pare rau ca n-au iesit cum trebuie...poate reusim sa le reparam diseara cu Photoshopul (pe care momentan nu-l avem instalat pe calculator). Si poate daca o sa ma lase galusca, va mai povestesc una-alta mai tarziu. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.web...m/user/mickyyyy

#135
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 13:34

Iar am uitat de sarbatoritii din ultima vreme [bang] [bang]!!

[s] [s] Ana, David si Amelie!! Sa cresteti mari, sanatosi, voiosi, voinici si sa aveti parte numai de bucurii!!

Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.web...m/user/mickyyyy

#136
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 13:56

La Multi Ani, Amelie! sa cresti sanatoasa si voinica! [flo][flo][flo] Flaviana, bine ca ai scapat de urlete la baita. Elena, tu cum stai? stiu si eu cum e, prima luna am avut si eu concert in fiecare seara! dar Anei nu i-a trecut brusc, ci treptat, cu cintecele, dansuri si alte jocuri pe linga ea, seara, la baita,de ziceai ca suntem maimutoi, nu doi oameni mari! in fata copiilor insa, cu totii suntem copii [olala] Si stai linistita, ca nu numai Tiana ta nu maninca cine stie ce, macar ea vrea ceai sau suc, a mea nu pune limba pe nimic ce nu e tzitza mamei! m-a disperat, dar asta este! Micky, bine ca te-ai distrat, stiu ca aveai emotii ca se intilnesc prima data parintii, tu cu nasii a doua oara si tot asa...si eu am aparat digital, sa stii ca daca nu il reglezi de la inceput, cind faci poza, daca iese miscata, n-o mai poti repara cine stie ce pe Photoshop, ca ramine tot cum a fost facuta! [bang] eu am stricat citeva zeci pina am invatat, dar merita, ca le stergi imediat si nu consumi nici film, nici hirtie, decit spatiu in calculator. Eu am ajuns sa-i fac aproape zilnic Anei poze. Claudelu, ti-ai stricat calculatorul sau iar te-a apucat lenea la scris? si eu zic mersi ca nu vrea suzeta, nici nu i-o dau, mai bine ii las minuta, pe care, cum zice Micky, oricum o s-o bage pina la cot![bang][bang][bang] e naspa cu scamele astea, pe care le aduna mai ceva ca aspiratorul, dar sa vezi cind o merge de-a busilea prin casa si o sa le adune cu limba! [bibe] [mamica] Miri si Ana

#137
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 14:06

Tot eu [:D][:D]. Am reusit sa pun "cateva" poze....chiar daca nu's toate doar de la botez! Sorry pentru cele care sa vad mai prost. Flaviana, Tiana e un bebe normal pentru varsta ei, pediatra mea are pe perete tabelul cu kg si greutatile la bebelusi functie de varsta si sex, la fetite greutatea medie la 4 luni este de 6,050 kg si inaltimea de 61cm. Noi parintii carcotim mereu, ba ca-i prea slab, ba ca-i prea gras (fie-mea mai avea putin si iesea din graficul de normalitate luna trecuta, era la limita superioara, deja ma gandeam sa o trec la regim [:D]), pana la urma conteaza sa fie sanatos. Si mai bine fotomodel ca Tiana decat luptator de sumo ca fie-mea. Desi in ultima vreme a inceput si Malina sa se mai lungeasca in detrimentul greutatii, asa ca nu mai pare chiar asa de grasunica. Si legat de diversificare, eu nu i-am bagat nici macar sucul de fructe desi avem aproape 3 luni jumate. Am incercat-o o data cu suc de morcov si mere, nu i-a placut si am zis sa mai aman putin ca n-are rost sa fortez copilul degeaba. Ceai mai bea din cand in cand, dar cu conditia sa-i fie foarte sete si sa nu fiu eu langa ea sa-i dau tzatzica, altfel nici de ceai nu se atinge. In schimb suge tot felul de prostioare, am capatat obiceiul (legat de pofte) sa-i bag si ei in guritza diverse chestii care le mananc eu, cum ar fi ciocolata, biscuiti, banana, mere, etc. Ii dau si ei sa morfoleasca un pic si-i tare fericita, cel putin ciocolata e moartea ei, daca nu i-o iau repede de la guritza e in stare sa suga o tableta intraga [:D][:D]. Cumnata-mea a plecat la Braila saptamana asta....asa ca's singurica cu moatza zilele astea (noi obisnuiam sa iesim la plimbare impreuna)...asa ca incep si eu ca oake....cine iese mai spre seara la o tura de parc (preferabil Titan)? Ca singura nu prea am nici un chef de plimbare...iar tati vine atat de tarziu acasa ..... Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.web...m/user/mickyyyy

#138
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 15:14

buna ziua!!GAta,am scapat si noi de vaccin!!![bum].Amelie a fost tare cuminte,nici pis nu a spus!!E adevarat ca avea doctorita un ac subtire de nici nu l-am vazut,aproape transparent!Nu mi s-a dat nici o restrictie de alaptat si mi-au spus ca nu exista riscuri de febra,etc.Sa speram!!Acum doarme mititica de rupe! Soleil,draga mea,si Amelie are tot 5 800 de grame si mi-au spus ca e foarte foarte bine!!!Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,lasa ca le facem fotomodele[ispita]!! Claudelule,nu ai facut inca ochisori??Pe unde esti,la plimbarica? Mickyy,frumoase pozele de la botez!Sa-ti traiasca fetita! Va pupic Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos....12000/my_photos

#139
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 16:41

Nu pot acum sa stau, dar am vrut doar sa anunt ca au aparut paginile mamicilor care mi-au trimis pana acum date! Roxana & Andrei Alexandru (19.04.2004) http://f2.pg.photos....m/roxanacaz2000 reclama mascata

#140
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 12 iulie 2004 - 17:12

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (8)
[pup]


Irina,veve & croko[hia]





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -