Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (7)


139 raspunsuri la acest subiect

#21
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:30

Mirinda, vezi ca la capitolul "Vreau si eu" (primul buton de sus) exista un formular pe care il poti completa si trimiti pe mail sau daca nu pur si simplu uitat-te la http://www.mamici.ho...zaciuc-page.htm si fa ca acolo. Cum preferi! Roxana & Andrei Alexandru (19.04.2004) http://f2.pg.photos....m/roxanacaz2000 reclama mascata

#22
Nedda

Nedda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:39

Mey Claudelule, ce-i faci puiului tau de doarme asa de mult si bine??[:)] Lara mea nu doarme singura deloc. Mai nou, nici afara nu mai doarme. Ies cu ea in marsupiu si din toata plimbarea de vreo 2-3 ore ea doarme doar 10 minute!!. In rest tot cu ochii pe cer, la copaci, la masini, la oameni etc. Daca ma opresc cumva incepe sa protesteze si nu va mai zic cum e sa plimbi continuu 3 ore 5.5kg!!:)) Acum numai ce am venit de la plimbare si am asezat-o in pat sa se culce. Am adormit-o bine-bine si apoi am venit la computer sa scriu mesajul asta. Pai cat credeti ca a durat somnul Larei?? Pana am zis eu doua propozitii. Acum are ochii mari si isi priveste mainile si rade la ele!:)) Dar, iubita mamei primeste tot felul de complimente cand iesim pe-afara iar eu primesc felicitari si zambete pentru asa fetita frumoasa. Si nu va spun cat de mare imi creste inimaaaa!!! Hai ca m-am laudat destul!:))

#23
Nedda

Nedda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:49

Am uitat sa zic si eu LA MULTI ANI sarbatoritilor!! Sa fie sanatosi si sa creasca mari toti puisorii nostri! Multumesc tuturor pentru raspunsul la intrebarea mea legata de somnul bebelusilor nostri. Sunt cam stresata ca Lara nu doarme decat in patul nostru si nu in patutul ei si numai cu mine langa ea, dar vad ca si unele din voi aveti aceeasi problema cu bebelusii vostri. E impropriu spus "problema" dar nu gasesc alt cuvant acum.:) Cristina, pana acum nu i-am cumparat Larei bouncer fiindca urmeaza sa ne mutam intr-o luna in Illinois si o sa-l cumpar acolo. O sa incerc orice varianta posibila s-o fac pe papusica mea sa (a)doarma singurica si deci si sugestia ta cu bouncerul e buna, mai ales ca le incerc de cate ori mergem prin magazine si am vazut ca Lara nu comenteaza.

#24
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:49

Completare: preferabil ar fi sa faceti voi o povestire dupa modelul dat, orientandu-va dupa datele din formular. Roxana & Andrei Alexandru (19.04.2004) http://f2.pg.photos....m/roxanacaz2000 reclama mascata

#25
Nedda

Nedda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 00:57

Roxana, o sa incerc si eu sa trimit datele Larei si poze cu ea dar o sa imi mai ia ceva timp. Am vazut site-ul si este tare frumos!:) Felicitari tie si sotului tau!!

#26
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 11:38

Buna dimineata! Vad ca eu sunt cea mai matinala astazi. Tocmai a terminat sa pape papusica mea si vad ca sta cumintica in patutul ei, gangureste putin cu ochii la maimutoii ei colorati si sper sa o tina mai mult [:)] Cristina (Cipstyle) - uitasem sa-ti raspund, scuze. Sa stii ca beau lapte, as zice cam 3/4 de litru pe zi. De saptamana aceasta a inceput un unchi de-al meu sa-mi cumpere si mie cate 2 l de lapte de la un taran de la care ia el de multi ani. Azi trebuie sa ma duc sa-l iau de la ei. As putea pleca si acum, dar mi-e asa de lene si de somn! Mitza mea cam face figuri la mancare in ultimul timp. Nici nu mai stiu cat lapte sa-i prepar. Daca ii fac o portie mare, nu-mi mananca decat 2/3; daca ii fac mai putin, papa tot si pare ca mai vrea si eu ma oftic (daca fac pauza si ma duc sa-i mai prepar, nu mai vrea). Si uite asa irosesc eu la Humana, care ma duce pe la vreo 250.000 lei/sapt. Sa fie ea sanatoasa, ca ne-om descurca noi! Ieri am avut musafiri niste prieteni cu o fetita de 1 an si 5 luni; ne-au adus cadou o gramada de lucrusoare, care de care mai frumoase si smecheroase. Sa vedeti ce sarafan si palariuta din blug! O sa facem poze si o sa vi le aratam. Va las, ca sa mai profit si eu de linistea din casa [:)] O zi buna tuturor, cu bebelusi cuminti si mancaciosi! Ela si Cristina (21.04.2004)

#27
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 12:59

[s] [s] [s] La multi ani la toti sarbatoriti din ultima vreme: Dragos, Radu Paul, Katjia, Maria Cristina, Raul Andrei.....si scuze daca am mai uitat pe cineva, ca nu am calendarul cu sarbatoriti in fata!!

Hai ca de cand ma chinui sa postez si eu un mesaj si nu mai apuc. Ne-am intors acum 3 zile de la Braila cu tot cu nepotica mea care fusese bolnavioara, am fost la spital, am mai facut niste investigatii, niste ecografii, aerosoli, totul e in regula acum. Se pare ca ar fi sot o alergie, dar mai mergem azi la control inca o data si vom avea verdictul final.
Acum la noi e distractie mare....Andreea (nepotica mea) e la ora de papa, ea e deja maricica si doctorita i-a bagat deja hrana solida...si cumnata se chinuie sa-i dea sa pape (mar copt, banana, cereale)...e mozolita toata pe la botic...e o dulcica [:D].
Hai ca iar m-am luat cu vorba...si aveam atatea de spus...si nici prea mult timp n-am ca tre sa ajungem din nou la doctor in dimineata asta.

Am fost si noi la controlul de 3 saptamani....am mai crescut putin, avem deja 63cm, dar de ingrasat nu prea ne-am mai ingrasat la fel de mult (desi doctorita e super multumita si zice ca-i normal), ultima luna am luat doar 600g, adica de la nastere pana acum am pus 3kg si am ajuns la 6,600. In rest, nici un fel de probleme cu ea deocamdata, papam tot san, o sa incep sa-i dau si putin suc de fructe (mere cu morcovi) si ceiut ca e foarte cald afara si se deshidrateaza repede. Si ieri am papat si putine cereale de la verisoara noastra, asa, juma de linguritza, si tare mult ne-a mai placut [:D]. Abia astept sa incep si eu diversificarea!!

Aaa...si azi dimineata am reusit si noi sa facem prima rostogolire...de pe spate pe burtica [bis][bis]. Se tot chinuia de ceva vreme, dar nu reusea decat sa se intoarca pe o parte, se incurca in manutze!!

Si moatza mea gangureste ceva apropiat de mama....MEME....destul de des...m-am inmuiat toata cand am auzit-o prima data.....dar e dor un gangurit....asteptam rabdatori sa inceapa sa vorbeasca cu adevarat.

Despre adormitul moatzei.....am mare noroc....de foarte multe ori adoarme singura....in patut, in carucior.....uneori o mai legan putin pe picioare sau cu cosuletul, dar in general n-am probleme la ea cu adormitul.....o mut adormita dintr-un loc in altul (din pat in patut si invers, din cosulet in patut, etc) si nu zice nici pas. De cele mai multe ori cand trebuie sa mergem undeva si doarme prea frumos, o iau si o pun in cosulet asa cum e ea imbracata si-i iau hainele de schimb la mine, ca mi-e mila sa o mai trezesc.

Ildi, cosuletul eu l-am "imprumutat" de la nasa mea, dar am vazut si in cateva magazine din Bucuresti, dar costa destul de mult (vreo 3 milioane unul). Cat despre examen, eu am terminat de vreo 5 ani ASE-ul, examenul nu-l dadeam eu ci taticul pentru permisul de conducere....numai ca nu l-a luat [bang][bang] (a picat la sala....la cat a invatat era o minune sa-l ia).

Beatrice, iti inteleg supararea, dar nu merita sa o pui la suflet. Eu una am renuntat de mult sa mai astept ajutor de la cineva, chiar daca parintii mei mi-l pot oferi, ba chiar il refuz de multe ori pentru ca prefer sa fiu independenta. Ultimul exemplu a fost botezul....cand nu ne-am lasta "mituiti" nici de mama si nici de tata care s-au oferit amandoi sa ne ajute sa-l facem, dar in Pitesti, cu dar, dupa regulile lor. Asa ca am stat cuminti, am strans din dinti si am reusit sa adunam suficienti bani singuri incat sa-l putem face unde si cum vrem noi, fara obligatii si cu invitatii pe care-i vrem, nu cu cei care au "obligatii" de familie. Ca sa nu mai zic ca noi stam cu chirie in Bucuresti, in timp ce mama sta singura intr-un apartament cu 3 camere la Pitesti si mai avem si o mica viluta la tara (nelocuita, din care jumatate e a mea) care daca ar vinde-o ne-ar ajunge de un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Dar nu vreau nici macar un ban de pe urma lor....vreau sa ma descurc singura, satisfactiile sunt mult mai mari, chiar daca efortul e pe masura.

Flaviana, eu am fost ultima saptamana plecata din Bucuresti, si n-am mai apucat decat sa citesc in graba ce s-a intamplat pe aici.....ia zi repede cine si de ce te-a suparat, sa-i luam la urecheat [mariaj][mariaj]!!! Si asteptam poze de la botez [:D] !

Aaa...sa nu uit....legat de pescuit...a plouat la Braila tot week-endul...asa ca nici macar la o iarba verde n-am putut si noi sa mergem [bang][bang]

Hai ca trebuie sa plec...mai vorbim [pup][pup]

Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.web...m/user/mickyyyy

#28
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 17:31

Bunaaaa.. Vad ca s-a tot scris pe aici..ati fost harnicutze rau..Eu am ramas in urma cu stirile..cu urarile.. sper sa nu va suparati pe mine, va spun acum "La Multi Ani!" cu sanatate, fericire si noroc la toti sarbatoritii! Noi suntem bine.. Ne pregatim de Romanica..am luat deja biletele, ptr 30 iulie (mai e putin!!! [:D]).. Sunt suparata ca astia de la Tarom nu au basinet ptr bebe..si va trebui sa-l tin in brate tot drumul..si lui ii place sa fie plimbat cnd il tin in brate..[bang], prevad niste "concerte".. Am vazut ca unele dintre voi aveti probleme cu somnicul puilor (cu adormitul lor mai ales)..si David are cateodata "seara de recital", ca trebuie sa-l pun pe picioare si sa-l legan..dar astea snt fff rare, in general adoarme cu biberonu in gura, ca-l toropeste baitza. Azi dimineatza era sa dau foc la casa[bang].. m-am trezit la 6 sa-i dau papa la bebe, si am pus biberonu in incalzitor, si am zis sa pun si niste crenvusti ptr sot la foc.. Ei si m-am intins nitel in sufragerie "2 minute am zis eu"..M-a trezit sotu la 7 ca era un fum de-l taiai cu cutitu in toata casa! Bine ca nu au venit pompierii![mariaj] Pupici la toate! Lumy [mamica] si David [copil] http://f2.pg.photos....inita/my_photos http://www.infobebes...g=3840&taille=1 http://www.infobebes...g=4136&taille=1 (http://www.tvbebes.c...&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.c...ar.asp?lettre=D ) "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

#29
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 20:03

Am intrat sa scriu doar cateva randuri, ca de ieri sunt tot intr-o criza de timp. Si mai am si o hemoragie puternica, ma simt f. obosita, de fapt la pranz am si dormit cu Anelisa. Si tot aman o mancare de conopida, trebuie neaparat s-o fac. M-am apucat sa dezghet si frigiderul, si mai am cateva chestii mai marunte de facut. Anelisa doarme acum, DOAMNE-ajuta s-o mai tina! Va spuneam de brosurica aia cu teste pt. auz. De fapt sunt cateva intrebari pt. mai multe categorii de varsta cu al caror raspuns trebuie sa mergem la pediatru la controlul urmator. Vi le scriu aici pe cele de 3-4 luni, banuiesc ca un raspuns afirmativ inseamna ca totul e ok. Ar mai fi cele pt. varsta de 4-6 sapt, 6-7 luni, 10-12 luni, 21-24 luni, 43-48 luni, probabil vi le scriu pe astea mai tarziu. Hai ca desteptul de deasupra noastra da intr-una muzica la maxim, sper sa nu-mi scoale papusha si sa ma intrerupa. Deci, cele pt. 3-4 luni: 1) Isi misca copilul dumneavoastra capul in directia sursei de sunet? 2) L-ati auzit pana acum pe copilul dv. razand? 3) Se trezeste copilul dv. cand e semi-adormit atunci cand intra cineva in camera sau se apropie de patut? 4) Incearca copilul dv. sa vorbeasca cu dv. pe "limba" sa? 5) Se vad reactii pe fatza copilului dv. la incurajarile din partea parintelui, fara sa-l vada pe parinte? Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#30
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 03 iulie 2004 - 01:18

Heiii..iata-ne acasa ,dupa o saptamina de stat la tara,la aer curat! Sa va povestesc cum a fost botezata mica pisicuta Amelie,care mai nou are supra porecla de licurici LI-AMELI(tataie a "botezat-o" asa). Cu o seara inainte,am spalat cupilu,ca deh,sa fie curatica la botez.De emotie,am spalat bietul copil cu ulei de corp pe cap in loc de sampon,asa ca dimineata am constatat cu stupoare ca Amelie avea un par naclait de parca nu o spalasem de doua luni![bang].Era prea tirziu ca sa mai reparam ceva,asa ca am imbracat-o frumos,si haida la biserica.Nasii ei,(care ii sint si veri primari),au trait aproape intreaga viata in Suedia si desi vorbesc romaneste,nu stiu o gramada de cuvinte,erau emotionati amindoi rau de tot,mai ales ca aflasem ca va fi si episcopul de Nurenberg(aflat in vizita in Suedia).Bun!!Mergem cu catel cu purcel la biserica,una protestanta,pentru ca in localitate nu exista vreo biserica ortodoxa.Arata cam ca o sala de cinema,cu un covor tipator ,in toate culorile,pe post de altar.Nici o cruce,nimicutza,numa o cupola mare,dealtfel foarte frumoasa.Eu,plina de emotii,ma gatisem cu un taior si sandale cu toc inalt.Ma ia preotul sa-mi citeasca,ma pune acolo in genunchi..si in timp de citea,pe mine ma treceau toate chinurile iadului,ca-mi sucisem nu stiu cum sandalele si tocurile imi intrau in piele..aaaaaaualeo!!In fine,ma duc cu preotul inauntru,trebuia sa repet dupa el,si ma balbaiam ca la clasa intai,sub privirile amuzate ale audientei. Faza de risul lumii:la intrebarea preotului:te lepezi de satana?nasul,bietul,transpirat tot,uitase si ultima dira de limba romana,si spune tare:MA LESPEDES!!![alcool][:D].Toti incep sa rida si sa chicoteasca in barba,pe nasa o iau fiorii,da-i repede cu sticla de apa,ca era sa lesine fata!!Mai ales cind a pus-o preotul sa citeasca crezul,nu va mai spun!!!Cred ca era prima oara cind citea in limba romana!!Noroc cu tata,care s-a postat strategic in spatele ei si ii mai sufla,ca el il stie pe de rost!!Iar am ris bine cind preotul,cu crucifixul in mina,o inchina pe Amelie..la care micutza il apuca zdravan de mina si de cruce si nu-i mai dadea drumul!!! Cind au dezbracat-o pe pisicuta,mie mi s-a pus instantaneu un nod in git,imi venea sa-mi iau copilul la subsoara si sa FUUUG!!!Prima oara nu a inteles mititica mare lucru,mai ales ca vazindu-se in pielicica goala,credea ca e rost de o baita draguta,nicidecum de exercitii de scafandru!!A treia oara a tras un urlet,de am inceput sa pling si eu,dar s-a potolit repejor!! In fine..acasa am tras un chef pe cinste,au venit si preotii,si totul s-a sfirsit cu bine!! Pozele vin curind!! Va pupic Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos....12000/my_photos


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -