Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de ian-feb 2004 (19)


139 raspunsuri la acest subiect

#21
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 16:30

[pup] tutror pentru incurajari. A fost o experienta nefericita insa mergem inainte. Probabil se mai poate intampla, ehehe la cate vaccinuri avem de facut. Inca 2 chestiuni: - marul ras a fost un insucces total. Supa crema facuta la blender a mers perfect, insa cu mozoleala de rigoare; - la noi nici Nurofen si nici Eferalgan nu sunt prea eficiente. I-am dat la ora 11 si la 15 temeperatura crescuse de la 37.5 la 38.2. La noi supozitoarele sunt sfinte! Adina, pe tine te sunasem inainte sa imi dau seama de febra. Voiam sa iti spun ce ciudat este ca nu misca deloc si ca imi atarna pur si simplu in brate. Helen, vezi ca fiecare copil e diferit si face unele lucruri si nu face altele. A mea nu se da in vant dupa stat in fundulet. Ii place numai daca sta la mine in brate si eventual sa ii vorbeasca cineva sau sa vada monitorul sau TV (ceea ce nu are voie). Suptul piciorului a inceput de 3 zile si este mereu acelasi piciorus. Cu celalalt nu prea ajunge la gurita. Si a mea se rostogoleste de pe spate pe burta si nu stie invers. [:D] Tare haiosi sunt piticii nostri cum exeprimenteaza ei diverse. Didica, felicitari pentru botez. Sa ne arati poze, daaaa? Asa face si a mea cu mancarea, cand vrea cand nu. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

#22
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 18:40

Roxana, Imi pare tare rau ca ai trecut prin asa momente tensionate, dar totul e bine cand se termina cu bine[cool]. Am si eu emotii pt. maine cand ii facem lui Rares acelasi vaccin. Sper insa sa fie totul ok. Eu ma simt tare naspa pt. ca ma doare de innebunesc o masea de minte[bang]. Am si falca umflata. Mi-e teama sa ma duc la medic stomatolog pt. ca sunt sigura ca tr. sa mi-o scoata. Mai stau vreo zi, doua sa vad cum evolueaza. Azi dimineata am avut surpriza sa vad ca mi-a venit[V]. Nu stiu de ce s-a intamplat minunea pt. ca eu alaptez in continuare. Fetele care alaptati ati patit pana acum asa ceva? Cred ca o s-o sun pe dr. mea diseara sa vad ce-mi zice. Fug la Rares ca da niste chiote[^]... Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.web.../user/ad_risnov

#23
CataD

CataD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:49

Salutare fetelor! Roxana, imi pare rau de ce ai patit dar biine ca a trecut totul. Si Laura a facut febra dupa vaccinul de 4 luni dar a trecut cu paracetamol (aici e un siropel cu paracetamol). De maine vreau si eu sa incep sa-i dau supica Laurei. Voi cu ce legume ati inceput? Ca nu prea stiu cum e bine. Cum faceti piureurile de fructe? Le faceti voi sau le cumparati la borcanase? Am citit si eu ca ar trebui sa incep s-o obisnuiesc sa bea din canita din aia speciala asa ca o sa imi cumpar weekendul asta si sa o probez. Ea oricum nu vrea decat laptele din biberon, in rest ma chinui cu lingurita si ne facem din cap pana in picioare de mancare:) Catalina si Laura (12 ian 2004)

#24
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 21:28

Asa e, bine ca s-au linistit apele. Sper ca nu v-am speriat asa rau cu vaccinul de 4 luni. Adriana, uite frumusica de Laura a Catalinei nu a avut nimic. Fiecare copil reactioneaza diferit. La noi la 2 luni aproape ca nu a facut febra. Cata, eu i-am facut piureul in casa, fiind prima zi cand papa supa-crema de legume. I-a placut, i-am pasat cu blenderul si a iesit destul de lichida. Uite ce am pus: morcov, pastarnac si patrunjel radacina taiate rondele, foarte putina telina, 3-4 cubulete de dovlecel. Nu am incercat inca cu borcanase. As vrea sa vad ca se obisnuiesc si cu supa de casa, pentru ca apoi daca da de borcanase nu mai vrea de casa. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

#25
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 23:58

Seara buna! Din pacate n-am mai apucat sa iesim pe seara la plimbare pt. ca a venit din nou ploaia[bang]. Parca suntem in zona musonica: nici o zi fara ploaie[pic]! Asa ca dragul de Rares a asteptat degeaba plimbarica si n-a mai adormit decat vreo 20 de minute de la ora 4. Va dati seama ce obosit a fost spre seara cand nu ne-am mai inteles cu el, iar la baita a tinut-o tot intr-o jeluire[q]. A mancat cu chiu cu vai 120 ml de laptic praf si a adormit pe masa de infasat, jumatate imbracat, jumatate dezbracat[:)]. A fost mortal cand l-am imbracat adormit de-i cadeau mainile, picioarele, i-am taiat toate unghiutele, ce mai puteam sa tai lemne pe el daca vroiam[:D]. Acum doarme dus si pana pe la 3 noaptea nu ma mai deranjeaza. Mie tot nu mi-a trecut afurisita aia de masea. Poate mi-o veni mintea, cine stie[cheers]? Da rau se mai chinuie [;)]. Ce-o mai fi cu Ioana si Arturicii? Oare nu s-au intors acasa? Noi ne pregatim sa ne uitam la Shrek 2[ttv] ca tot ne-a lasat baiatul linistiti. Noapte buna tuturor[flo] si week-end placut[^]. Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.web.../user/ad_risnov

#26
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 00:42

Offffffff Roxi bine ca sa terminat....cu intariere ai spun si eu superbei tale fetite La Multi Ani......mi-a fost taiat internetu ca nu l-am platit [bang] Vad ca nu sunt singura care se vaiata de masele...Adriana [pup] ....eu abia am scapat de umflatura si durere...da gata m-am invatat minte ..acum la fiecare 3luni ma duc la un control [:D] Didica superrrrrrrr pozele......Sa-ti traiasca printesa!!! Si Rachella isi papa piciorusele cu mare foc[:D] Anita si Rachella -17.o1.2004 http://community.web...er/sugarbabe134

#27
TatianaG

TatianaG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 01:09

Buna seara tuturor! Diana, multumesc c-ai corectat data nasterii a Clarei. Te-as ruga sa adaugi si adresa albumului cu poze, http://community.web...user/tatianagut (albumul este actualizat) si la Crisnemes sa completezi numele baietelului, Dragos.[flo] Si acum cateva cuvinte despre Clara. Creste, e sanatoasa, cuminte si frumoasa (ma laud cu ea, doar e fetita mamei, nu ?). Cantareste 6,5 kg si masoara 65 cm. Mananca lapte doar din titi, un pic de mar ras, o data pe zi, intre mese (inca nu vreau sa-i inlocuiesc o masa) si suc de morcovi (cam 10 ml). Spre surprinderea mea, mananca destul de bine cu lingurita. Mi-era teama ca o sa-i fie greu sa se obisnuiasca cu consistenta marului ras si cu lingurita. Si mai primeste si ceai de chimen, cam 50 ml / zi (nu vrea mai mult). Mananca de 5 ori pe zi, iar de cateva zile nu se mai trezeste noaptea sa manance. Mesele sunt cam la orele: 5 (6) – 10 – 14 – 18 – 21 (22). Pe la ora 12 primeste marul ras si sucul de morcovi. Doarme destul de mult ; peste zi, 4 reprize de 1-2 ore si noaptea 6-7 ore. Iesim la plimbare o data sau de doua ori pe zi, in functie de vreme si de timp. Ii place sa-i povestesc (uneori, dupa masa sunt ragusita de atata povestit), se joaca si povesteste cu jucariile din plus si cele zornaitoare, se joaca cu mainile si picioarele. Se distreaza rostogolindu-se de pe spate pe burta si inapoi. E foarte vesela, doar ca zambeste mai greu necunoscutilor (nu-i asa darnica cu zambetele). De curand vrea sa stea tot mai mult in fundulet. Daca n-o ridic, incepe sa tipe. Iar daca are in preajma ceva de ce sa se tina, se chinuie sa se ridice. E tare haioasa. O las sa stea cam 10 minute dar nu stiu daca e bine. Ii place foarte mult si n-o fortez eu. In curand o sa-si faca aparitia si dintisorii; saliveaza foarte mult, roade tot pe ce pune mana si incepe sa planga cand ii masez gingia (cu glicerina cu analgezic), cred c-o doare. Ar sta tot timpul cu mainile in gura; nu m-ar deranja foarte tare, dar ii vine inapoi laptele. Asa ca mai bine ii dau suzeta (nu prea imi place, dar asta e). Acum vin si problemele. In ultima perioada mi s-a intamplat sa nu vrea sa suga (mai ales seara, poate si de oboseala nu mai are chef), desi ii este foame. Culmea e, ca daca ma mulg si-i dau laptele din biberon, ii place si mananca (100 – 150ml). Dupa cum am vazut ca mananca alti copii, Clara nu e foarte mancacioasa, mananca putin (sau doar mi se pare mie). Ma gandesc ca de cateva ori ne-a prins ora mesei in oras si, ca sa nu faca scandal, i-am dat lapte din biberon, poate asta ar fi cauza. Sau din cauza dintisorilor. Sau din cauza merelor. Sau… Cu crema nu ma dau, asa ca nu poate fi din cauza vreunui miros strain. Bine ca mananca si asa. In parc ma mai intalnesc cu Cristina (Crisnemes) ; ea e bine, Dragos creste, e cuminte, zambaret si frumos. Ea intra pe forum de la internet-cafe, iar acum n-are cum. Si o veste buna. Si Darius a IoaneiCo e bine, sanatos. E un baietel puternic, starea lui e stabila, deci nu sunt probleme. Ne intalnim si cu ei prin parc. Si el e cuminte, frumos, zambaret si vesel. La multi ani tuturor copilasilor, sa cresteti mari si sanatosi ! (nu apuc sa felicit zilnic pe sarbatoriti si sarbatorite) Va pupam, Tatiana si Clara Maria (31 ian 2004) http://community.web...user/tatianagut

#28
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 01:25

Buna seara si de la noi !!! Baietii mei dorm de ceva vreme si eu ma delectam cu o poza de a lor ce a fost facuta pe 9 iunie. Daca vreti sa o vedeti: http://community.web...security=jUviOZ Nu-i asa ca sunt frumosi? Sa ma laud si eu cu ei, ce numai voi ? Altfel, nici noi nu am iesit cu caruciorul insa i-am plimbat putin cu masina ca sa mai iesim din casa. Maine vine tati si abia asteptam sa il revedem ca ne este tare dor de el. Va pupam si va dorim noapte buna, Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

#29
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 02:39

Andra, n-am putut vedea poza[V].Da eroare, vezi poate n-ai dat linkul ce trebuia. Bun revenit fetelor din Cluj si multa multa sanatate bebilor, si lui Darius(e o minune adevarata copilul acesta!). Hai sa ma alatur si eu clubului maselelor[q].Ce n-am patit niciodata am patit de vreo saptamana.Am zis ca poate am tras curent, dar ma iau asa..pe parti..ba sus, ba jos, stanga, dreapta, nici eu nu stiu daca e sa merg la doctor unde ma doare si care sa fie cauza.Incerc s-ajung saptamana asta la dentist...dar bleah..sila mie[q][q] Astazi tarziu l-am scos pe Bubu la plimbare, ca ma dureau rau dintii, maselele si ce-oi mai fi avand pe-acolo.Si-asa a fost infernal afara, si ne e mult mai bine in casa.L-am pus in piscinuta de plastic si ne-am imaginat ca inotam si ca stam afara..si altele.Nu aveam nici un chef de nimic, na[V].Ce-o fi dom'le cu noi si cu dantura???[mariaj] Hai sanatate ca fug sa-mi mai plang de mila(bleah ce depresiva am fost azi[V]). 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univ...9879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)

#30
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 10:03

Buna dimineata !!! Ma uit pe geam si vad SOOOOAAARRRREEE - soare - si sper asa sa fie toata ziua...mai ales astazi cand vine tati [bis][bis][bis] din "Anghia" - cum ar spune Andrei [mamica]. Babee - imi pare rau ca te doare maseaua...sau ce mai ai tu pe acolo [:I] - sper ca astazi sa fi mai putin depresiva...ca oricum dupa cum te stiu nu prea poti fi decat Super Optimista [flo] + ca il ai pe Bubu care seamana super cu tine asa ca ce exemplu ii dai tu copilului? Nu stiu de ce nu ai putut vedea poza ca mie mi se deschidea. Ia sa vedem daca la link-ul asta merge: http://community.web...user/andruska30 - albumul cu baietii mei...Doamne ce frumos suna [:)] !!! Este doar o singura poza dar super frumoasa !!! Eu mi-am pus-o in rama si sade pe noptiera, iubitii lui mami !!! Sa imi spuneti daca merge link-ul ?! Mateiutzul s-a trezit pe la 3.00 i-am dat-o iarasi pe suzi si nani pana la 6.20, papi si nani din nou. I-am deschis putin geamul sa doarma mai "aerisit" si gata. didica - ai o fetitza tare frumusica !!! Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea toata viatza [flo]! Noi va [pup] pe toti si o sa va tin la curent cu starea lui Matei & Rares dupa vaccin...speram sa fie totul super bine - Doamne ajuta !! Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:40

  • Sarbatori in 3 😍

    Pau26
    - Astăzi, 14:18

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - Astăzi, 10:48

  • Pofte

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:57

  • Cum gestionam oboseala in primul trimestru?

    Andrevvv
    - Ieri, 20:45

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -