Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de ian-feb 2004 (19)


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:19

[bibe] Oana_B

#2
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 19:26

Fetelor incepind de ieri am inceput sa-i dau fica-mii cereale si asa cum am auzit si citit m-am apucat sa i le dau cu lingurita....a fost teribil de amuzant, bb al meu nu stie cum sa faca, da cu limbuta ca la bibe si mai mult de jumatate din cantitate e pe barbetica.Cum sa fac?cit dureaza pina bb invata sa pape? Va pup pe toate si multam pentru rindurile voastre. Ilinca @ mami[flo][flo][flo]

#3
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 19:50

[:-)))] Emily[:-)))] mi-o imaginez pe bebica cum da cu limbuta, sunt tare haiosi copiii astia!! Si Albert mai face asa , dar s-a obisnuit destul de bine si repede cu lingurita, chiar m-am mirat, poate si pentru ca el nu a supt deloc din bibe ca nu vrea. Prefera mai mult lingurita. Si noi am primit o canuta de la Avent, cu cioc si cu supapa si cu manere si cu alte minuni si cu cioc de cauciuc moale , f interesant , na Anca , ce numai tu sa ai supapa....[:-)))] [:-)))] Inca nu am probat-o. Si avem si set de cana cu farfurie f. frumoase pentru bebici tot de acolo. Tocmai m-a sunat sotia patronului meu , si ne invita la ei in seara asta sa vedem un film si sa mancam ceva bun...si al meu sot nu a venit inca... ( In paranteza fie spus, ne intelegm tare bine cu sefii nostri - cei 2 frati -, suntem prieteni , mergem impreuna la munte, la mare si la alte chestii si nu numai noi ci si alte cateva cupluri din colegii nostri cu care sunetem prieteni. Albertutzu doarme de zor,de pe la ora 2 .[:)] Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.web...user/monica1816

#4
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 20:06

Am fost la plimbarica!!!!!!!!!!!!! E atat de frumos afara[bis]! Am venit acasa pt. papa (in tipetele de trompeta ale lui Rares[^]), acum am intrat un pic pe forum, imbrac copilul si iar la[baietel]. Elena, multumesc mult pt. urari! Si voua tot binele din lume vi-l doresc[flo]. Deci pana acum listuta pt. 19 iunie, Parcul Moghioros arata cam asa: Andruska, Adriana, Lia, Diana, Ramona. Cine se mai inscrie? La ce ora ne vedem? La 11 e bine? Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.web.../user/ad_risnov

#5
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 20:22

Mai ce uitasem! Ca eu ma tot vaicaresc de saracul copil, dar acum sa ma si laud. Pe langa faptul ca a fost ingeras la vaccin, fata mea a crescut tare mult in inaltime. Sunculite nu se pun pe ea dar are deja 66 cm (dna doctor zicea ca e inaltime de fetite de 6 luni[:D]). Anca si Adina, stai usor ca inca nu au iesit dintii. Va anunt eu! [:D] Doamna doctor a spus ca pot iesi in 2 saptamani sau in 2 luni. Cert este ca semnele sunt evidente, insa evolutia difera de la un copil la altul. Diana, nu ii dau cu fructe pentru urmatorul motiv expus de dna doctor: fructele date la ora 22 pot sa ii barboteze si sa aiba gaze in timpul noptii, asa ca in loc sa doarma bine pana dimineata poate sa aiba criza de colici. In plus, va primi suficiente fructe in timpul zilei. Emilly, la noi lingurita a fost primita foarte bine. De regula ea primea Sab si Bonisan din lingurita, ca in bibe nu le vroia. Asa ca era deja familiarizata cu ea. Initial avea si ea tendinta sa dea cu limbuta, acum casca o gura mare si ii var direct mancarica. Totusi mie mi-a recomandat dna doctor sa nu fac cerealele prea concentrate si sa i le dau la bibe cu tetina cu gaura adecvata. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

#6
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 23:17

quote:
Originally posted by Roxana_G Emilly, la noi lingurita a fost primita foarte bine. De regula ea primea Sab si Bonisan din lingurita, ca in bibe nu le vroia. Asa ca era deja familiarizata cu ea. Initial avea si ea tendinta sa dea cu limbuta, acum casca o gura mare si ii var direct mancarica. Totusi mie mi-a recomandat dna doctor sa nu fac cerealele prea concentrate si sa i le dau la bibe cu tetina cu gaura adecvata. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Bonisan a primit cu o pipeta speciala pentru siropuri.Cerealele nici eu nu i le fac concentrate ci ca un lapte un pic mai gros insa mi s-a interzis sa i le dau cu biberonul. Cred totusi ca e o perioada de acomodare cu noul instrument pentru mincare. Numai bine! Ilinca @ mami[flo][flo][flo]

#7
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 02:25

Roxana ma bucur ca totul este bine cu Alexandra [flo]!!! Am mai dat o tura pe afara, am facut baitza si am papat cu pofta...Baietii mei dorm de vreo ora iar eu ma tot invart pe aici. Adriana m-am intalnit astazi cu Ramona si nu stia de 19 si de intalnire. Oricum va veni - am sa o sun maine sa ii spun ora. Nu stiu cine a spus ca FERSOL tb dat cu vit C ptr fixare- pe prospect scrie ca nu tb dat ca se asimileaza/fixeaza f bine si fara. Mie imi este tare somn si ma simt destul de sfarsita...ca sa spun asa. De maine ar tb sa mai fac niste ordine prin casa ca vine tati sambata si sa nu se sperie [bang] !!! Va [pup] pe toate si noapte buna, Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

#8
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 02:31

Daaaa, un nou capitol ! Roxana_G – ce bine ca s-au rezolvat toate ! Noi am puturosit toata ziua iar pe seara am iesit la plimbarica. Si ce mergea cel mai bine dupa asta decat o baita si o partida de inot (Daria are o vanita cat vana noastra de lunga si daca o sprijinim un pic, da din manute si picioruse si face ture prin vanita - de, se pregateste pentru Olimpiada, dar sa nu spuneti la nimeni caci momentan este concurentul secret al Romaniei [^] !!!). Am fugit, ca si noaptea asta fuge asa de repedeeeee… [pup] DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#9
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 02:48

Darael, cum faci, o pui pe burtica in vanita? nu m-am gandit dar o sa incerc si eu... daca mai ia o gura de apa nu-i problema... nu cred ca o va inghiti, e expert in scuipaceli! Pupici Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004 http://community.web...om/user/phelens

#10
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 06:09

Of dragele mele, uite ca lucrurile nu merg asa bine. Auzisem ca la vaccinul de 4 luni reactia poate fi mai violenta dar nu credeam sa trec prin ce am trecut. In primele ore dupa vaccin, Alexandra a fost vioaie si jucausa tare. In afara faptului ca era putin cam agitata si nu voia deloc sa doarma nu imi parea sa fie nimic in neregula. Pe la ora 18 a inceput sa planga cand ii atingeam piciorusul, asa ca atunci cand refuza sa il mai miste am crezut ca o doare. Plansetele au devenit infernale si era o incercare grea si sa ii pun compresa. Asa ca am imbracat-o si am scos-o putin in parc sa se linisteasca. A dormit mititica vreo 40 min.Am vazut-o cand s-a trezit ca e anormal de cuminte. Ea care de obicei pedala si radea la pomi, acum era nemiscata. M-am gandit ca inca ii e somn. Am ajuns acasa odata cu tati. Nu a vrut deloc sa se joace cu el si cum o misca sau o tinea altfel decat lipita de piept incepea sa tipe. Am asezat-o pe patut pana am pregatit baita si papica. Mai bine de jumatate de ora Alexandra nu s-a miscat deloc. O singura manuta mai era dusa din cand in cand la gura. In rest nici macar un cm, nici nu clintea picioarele. Copilul era complet inert si cand o luam in brate atarna pur si simplu. I-am luat temperatura. La 39.5 m-a luat cu lesin si nu am mai avut rabdare sa tin termometrul. Frigea toata, era un bulgare incandescent. Nu stiam ce sa ii mai fac. I-am dat tot ce se putea: Nurofen, paracetamol supozitor, Novocalmin, sosete cu otet. In jumatate de ora nu scadea febra, am sunat-o pe Ioana careia vreau sa ii multumesc pentru ca m-a ajutat sa imi pastrez cumpatul. Peste inca 20 min temepratura scazuse la 38.6. Nu credeam ca eu care plansesem cu o zi inainte pentru 37.6 sa ajung sa ii multumesc lui Dzeu pentru 38.6. Am sunat la Urgente la Medicover pentru salvare. Mi s-a recomandat sa mai astept jumatate de ora, se pare ca Novocalmin are efectul optim la o ora de la administrare. Temperatura a mai scazut un grad, Alexandra era extrem de vioaie si chiuitoare si m-am mai linistit. A adormit mititica cu greu la 0.30 De la 2.30 nu mai pot sa inchid ochii. Pun mereu mana pe ea sa vad daca e bine. Acum e rece gheata cu tot cu cap si m-am gandit sa ii pun o paturica usoara. Am incercat-o cu biberonul si nu vrea ceai, asa ca o mai las sa doarma. Ma rog la Dzeu ca dimineata sa fie bine. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -