Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (35)


149 raspunsuri la acest subiect

#41
iuliana c

iuliana c
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 17:00

Buna fetelor! Maria,ai grija de tine,stai la caldurica si bea ceiut. Ralu,cuncediu placut iti urez de pe acum...! Eryka,imi pare rau pt. mancarimile de burtica. Irinusha,vrei sa fi prima imh? [:D]...ma gandesc ca Nally ti-o fi luat-o inainte.Acasa nu raspunde...sper sa fie in regula. Irinel,daca m-ai vedea si pe mine cum ma ridic...te-ai prapadi de ras,ajung sa ma sprijin in cap,daca iti poti imagina. [:o)] Gabitza,incearca sa nu iti faci griji. Laurina,eu dorm deocamdata bine,din fericire.Imi este asa dor sa dorm pe burtica!Dar nu pot. Lauraa,te asteptam cu vesti bune! iuliana & [cavaler]din burtica (29+ sap.)

#42
Laura22

Laura22
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 18:12

Buna gravidutzelor si Hristos a inviat! Nu stiu cum se face dar calculele mele nu prea dau cu ale dr. ginecolog si cu ecograful. Dupa mine eu trebuie sa intru in 37 sapt...dupa ei in 38. Oricum cert este ca mult nu mai este pana la fericitul eveniment. Si noi am cam cumparat ce ne trebuie, chiar daca o sa mai primim sunt bine venite. Sa treceti voi la lista pentru cumparaturi pt bebe: Glicerina Boraxata. Am inteles ca si in spital si dupa...bebe face niste punctulete albe pe cerul gurii si ca e bine sa punem pe degetel un tifon cu glicerina boraxata si sa ii dam pe cerul gurii sau se da pe tzitzi cand suge. Am auzit de un unguent foarte bun pt. funduletzul lui bebe care se numeste Nidoflor Astazi i-am mai cumparat lui bebica niste animalute colorate care se lipesc pe perete langa patut si mai trebuie sa ii iau niste jucarele si gata cumparaturile....pot naste linistita. Mai fetelor...acum sa va intreb si eu o chestie care pe mine ma sperie tot timpul ca vine momentul nasterii: durerile.Aveti dureri? Ca pe mine ma ia cateodata cand ma apasa bebe rau..dar imi trec, si cand ma intorc noaptea de pe o parte pe alta ma doare osul pubian de imi vine sa ma urc pe pereti. Voi aveti dureri de genul asta? Va pup! Laura22+bbMik Justin - 37sapt

#43
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 21:04

dragelor, na, ca m-am intors de la controlul saptaminal si, asa cum ma asteptam, bebina e tot la station -1, -2 (asta inseamna nu destul de coborita ca sa iasa:)), colul nu e dilatat, ci doar subtiat (irinel, subtiat sau sters inseamna 'effaced', adica tzutzulica care e cervixul (ca un degetel cilindric, cu gaurica la mijloc:)) cumva dispare complet, lasind loc sa se si dilate sau deschida, daca vrei - eu le numesc 'portzi' ("deschide-te, poarta", ii spun[il]) tot 50%. de data asta, si nursa a putut sa-i simta capul copilului - zic astia toti ca garanteaza ca la momentul asta bebe e cu capu-n jos. noa, om vedea. ma mai duc miercurea viitoare - hop, hop, hop, din miercuri in miercuri..... sa stiti ca nu m-as mira sa fie bebica mai lenesutza, ar semana cu tata-sau, care, mai bine zis, e foarte lejer, nu se-agita cu nimic si face toate lucrurile intr-un ritm calm (care pe mine uneori ma scoate din toti pepenii, desi stiu ca e mai bine cum e el, decit cu 'foc in burta' (asa-mi zice el "romanca mea cu fire-in-the-belly" [box])). lauraa, manevra aia de intors bebelu' e foarte des folosita in ultimul timp si are reusite garantate. sigur, doctoru' tre' sa stie ce face, dar cica nu o doare pe mamica mai mult decit presiunea propriu zisa simtita cind ne preseaza cineva pe burtici. asa ca, mult noroc! plus ca bebe se poate naste si cu picioarele in fata, nu dispera, te rog. plus-plus:), ca uneori bebe asteapta pina in ultimul moment si se intoarce singur cu capu' catre iesire!![bis] laura22, multu mult de informatii cu unguentele. de dureri, nu-ti fa probleme, ca pe mine chiar asta m-a intrebat azi: "ai ceva dureri?" eu zic "nu" si sora se strimba "hm, inseamna ca nu se prea pregateste terenul acolo". deci dureri inseamna "bine", asa ca bucura-te! ralu, multumim pentru informatia cu muzica, nu stiam de amanuntul asta. sa-ti vina cit mai repede vacanta si sa ne scrii des [flo] maria, ai grija, mai, de tine, stai la caldurica acuma, bea ceaiuri si cit mai multe lichide, in general! ai grija, te pup [flo] saraca, eryka, sper sa-ti foloseasca totusi crema aia. incearca sa folosesti un gel de baie cu moisturizer (ceva aloe vera, vitamina E in el), ca-ti este probabil extrem de uscata pielicica intinsa de pe burtic. irinusha, ce bine de tine ca bebe e asa jos; eu o tot rog pe-a mea sa coboare si ea un pic, poate m-asculta:). iulia p., vine, vine vacanta si-o sa te bucuri de ea. ce bine ca duci cu atita usurinta sarcina, esti o norocoasa (ca si mine, dealtfel, zau ca nu am nimic major de ce sa ma pling. multumesc lui dumnezeu si-l rog sa ne-ajute pe toate pe mai departe [flo]). iuliana, da' normal ca-mi imaginez cum te ridici din pozitie culcat in sezind, cum crezi ca fac si eu?! parca as fi o papusa din lemn![:D] va pup si mai trec pe-aici [pup]. mona (cu lia mica in burtica - "37+" saptamini)

#44
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 21:36

Buna burticute! Iuliana, daca afli ceva [asia]de Nally,spune-ne si noua [asia]. Parca nici nu-mi vine sa cred ca deja vorbim despre nasteri. Da eu cred ca o sa cam am de asteptat, om vedea... Erykuta, imi pare tare rau, imi imaginez ce rau trebuie sa fie. EU citisem undeva ca e bine sa evitam sa ne scarpinam, da nu mai stiu de ce, poate ca te mananca mai rau, da nu sunt sigura. Oricum, la cat e de rau la tine, nu vad cum te-ai putea abtine. Maria, ceiuc cald cu lamaie si miere si odihneste-te, si somnul te poate ajuta. Mi-ar place si mie lenjerie de par cu ursuleti. De fapt am luat niste cearceafuri cu ursuleti, da inca n-am luat un set complet, cu plapumica, aparatoare si toate cele, ca nu am gasit ceva sa imi convina. Laurina, ce m-a distrat expresia, parca te si vedeam dand de fundulet intr-o parte si tati facand haz... De preturile din Romania, stiu, din pacate chiar sunt mari, mai ales pentru copii. Si aici mi se par scumpicele de altfel, dar cum ziceai si tu, macar salariile sunt altele. Cred ca eu sunt o norocoasa, vad ca tu te plangi de acum de insomnii, eu de dormit inca dorm, e drept ca ma scol sa ma duc la baie de cateva ori si uneori mai sare somnul, da alteori adorm imediat. Da si tu esti de vina, daca strici casuta lu bebe nu? :0) Ralu, chiar interesant cu CD-urile alea cu sunete, n-auzisem inca de asa ceva. Lauraa, vad ca si tu te apropii de DPN cu pasi repezi. De manevra aia chiar nu stiu nimic da vad ca ti-au raspuns fetele deja, eu iti doresc sa fie bine si sa nasti natural. Iuliana la ridicatul cu capul nu ma prea pricep poate imi explici tu manevra :-) Da ma simt asa greoaie si ma mai dor si toate, merg parca sunt o baba grasa si cocosata (asta pana imi fac "rodajul" vreo 2-3 minute). Mi se pare ca se zguduie parchetul sub mine, chiar l-am intrebat pe sot daca il deranjez noaptea, da el doarme tun asa ca n-are treaba... Laura22, eu inca n-am asa dureri cum descrii tu, ma dor oasele la spate si pe la incheieturi da cand ma ridic mai mult. Da tu esti si aproape de nastere poate de-asta. Mersic de explicatii Monet. Sa stii ca si pe mine ma irita cand sunt eu mai nervoasa si sotiorul e calm, da sigur e mai bine asa ca altfel ar sari scantei... Sincer, si eu ma consider norocoasa, ca in afara de durerile de spate si incheieturi care inca sunt suportabile pentru ca nu sunt continue, si in afara de arsurile care din pacate au revenit in forta si noaptea si ziua, in rest sunt bine, ma asteptam sa fie mai rau. Bine ca sunt greoaie, nu se pune, ca la cate kg am pus, cum sa nu le simt??? Pupicei la toate. Abia astept sa aflam daca a nascut Nally si daca da, cum a fost. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#45
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 21:43

da, da, asteptam vesti despre nally! (uau, o fi nascut.... ce fain. da' poate n-am inteles io bine, de ce trebuia sa-i induca sau ce sa-i faca?? n-am nimic in minte, n-am retinut, ce dusa-s [biz]...!:)) mona (cu lia mica in burtica - "37+" saptamini)

#46
danaA

danaA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 22:01

Buna fetitelor! Ce harnicute sunteti! Se pare ca avem tot mai multe viitoare mamici care se apropie cu pasi repezi de ziua cea mare. Eryca, imi pare rau ca treci prin momente nu prea pacute cu mancarimile. Si eu stiam ca nu prea e bine sa te scarpini. Cred ca se fac vergeturi , da asta era motivul ( asa imi aduc aminte). lasa ca mai un pic si trece. Eu am fost la control ieri si am stabilit data cand imi va face cezariana---21 MAI. Asta daca nu mi se declanseaza nasterea mai repede. Pe Andrei l-am nascut la 38 de saptamani si 2 zile. Mi-a spus ca el are incredere ca totul va fi in regula cu bebeul. Acum astept sa ma sune de la spital sa-mi spuna cand m-au programat pt un tur al spitalului.mama mea trebuie sa vina pe 25 mai--poate ma va gasi in spital. De-abia astept ca nu am vazut-o de 2 ani. Pupici la toate si sa aveti grija de voi si de bebei!!!! Dana[gravi] in 33+de saptamani si Andrei

#47
iuliana c

iuliana c
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 23:25

Fetelor am o veste buna,buna [hop] [hop] [:D]
Azi,Nally a adus pe lume un baietel !!!
...sper ca proaspatul tatic sa nu se supere pe mine ca am spus eu vestea,dar nu am mai avut rabdare... iuliana & [cavaler]din burtica (29+ sap.)

#48
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 23:44

UAU!!! sa-i traiasca baietzelul lui nally!! ce fericire! ce bine.... sint asa de emotionata, nu-mi gasesc locul! sper ca sint amindoi, mama si bebe, bine! nally, numarul unu pe listutza noastra de bebelici![il] [cheers][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis] mona (cu lia mica in burtica - "37+" saptamini)

#49
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 23:51

Doamnefetelor, nu-mi vine sa cred!!! Iuliana transmite-i proaspetei mamici felicitari si numai bucurii de la comoara ei. Refacere rapida ei si un bebe mancacios si voios. Nally, esti prima mamica de la mai-iunie, se pare ca i-ai luat-o inainte si lui Cris.[cool][cheers][cheers][cheers][bis][bis][bis][flo][flo] Iuliana cand poti, asteptam detalii, cum a nascut, cum a fost, cat e bebe de mare. Sau vrei sa il lasi pe tatic sa ne spuna? Cat sta in spital Nally? Dana, tu o sa nasti de Sf Constatin si Elena (daca nu se grabeste piticotul). Ce bine ca vine mama ta... Pupici Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#50
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 23:53

Mona, vad ca noi ne invartim la ora asta pe aici. Parca ei ii spusese doctorul la eco ca e in 37 si nu in 34 de saptamani cum stia ea si ca sa vina marti dupa Paste cu bagajul pregatit ca poate si naste. Poate ma insel, da parca asa era, sau era altcineva cu diferenta aia la ecograf? Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -