Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (35)


149 raspunsuri la acest subiect

#141
clau07

clau07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 03:42

Fetelor, am intrat si eu sa va spun ultimele noutati. Nu am mai scris de mult si de citit doar pe sarite, nu am reusit sa urmaresc tot ce a-ti scris. La mine saptamana viitoare va fi ultima in care merg la servici , dupa care intr-un in concediu de maternitate. Saptamana asta am avut a doua ecografie unde mi-a confirmat ca este fetita si mi-a spus ca are 2 kg ( in saptamana 33). S-a intors si ea cu capul in jos si pare pregatita. Nici noi nu am cumparat prea multe lucruri pentru bebe dar in luna care va urma ma voi ocupa de ceea ce imi trebuie in primele zile( bagajul pentru spital si dupa ce ma voi intoarce din spital). Sper sa nu se grabeasca printesa si sa nu mai am timp sa le cumpar. Eryka, se vede bine fata printesei tale. Si mie mi-a dat o poza ( dar nu era 3D) si nu se vede asa clar. Laura, pozele de la spitalul unde o sa nasti sunt superbe. Eu nu am vazut inca cum arata sala unde voi naste, adevarul ca nu am intrebat, stiu doar la ce spital va fi. Claudia

#142
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 14:35

Buna "Burticutzelor"! Apar si eu din nou ... pe capul vostru ;) Ai mei parinti au ajuns ieri seara, asa ca am pregatit casa - adica am indepartat mizeria facuta de noi - si am facut cumparaturi ... iar seara am stat pana tarziu la barfe. Fain rau de tot! Mi-a adus mama o groza de lucrusoare de bb, toate frumusele rau de tot! Si ce m-a bucurat e ca majoritatea sunt romanesti ... de buna calitate si toate de bumbac. Nici preturile nu mi s-au parut mari... barem mai mici ca aici, dar adunate toate, nu prea ieftin. Na, ca nu mai intelegeti nimic ... :) De bunatatiurile luate din tara nici nu mai vorbesc ... ca deja ne-am indopat aseara de ma simteam dubla. Dar ce bune sunt ... [pofta] Ah, nu vreau sa va fac pofta fetelor de departe, dar a venit mama si cu doua sacose pline de loboda ... am spalat-o si am bagat-o pe portioare in congelator, deci o sa avem ciorbita de loboda tot anul ... plus azi! :)) Ce bun!!! Azi dupa-amiaza facem unor vechi prieteni o vizita micuta ... i-am reintalnit surprinzator ieri si ne-am dat deja intalnire ... cat timp mai putem ;) Irinel, stai calma si incearca sa te protejezi! Sper sa fie totul bine pana marti ... iar marti sa primesti doar vesti bune! Sunt sigura ca bb-le tau este bine si va mai sta mult timp la tine in burtica!!! Te pupic! Iuliana, ce fain ca ai vazut-o pe Nally. Cum arata printisorul ei? Cred ca-i un frumusel! Si de plamani nu-mi fac griji ... o sa se faca el mare si voinic! Pupici ptr. amandoi! Plus ptr. tine! :) Lauraa, faina maternitate ti-ai ales! A mea nu-i asa noua si dotata, dar ma bucur ca-i spitalul de copii alaturi si bun. Deci nu mai conteaza ... barem asa m-am gandit eu! Tu nu ai posibilitatea sa nasti in apa - fiind clinica asa noua? - ca-i mult mai usor si mai bine. La mine exista o cada, dar o poti folosii doar pe timpul travaliului si nu poti naste in ea ... Ai intrebat? Sau nu te intereseaza! Albinutza, mie mi-a spus moasa de la maternitate ca-i bine sa incepem cu ceaiul cu ca. 4 saptamani inainte de termen ... ca cica relaxeaza muschii uterului. Cat de eficient e nu stiu ... sper sa ajute, mai ales ca am inceput si eu sa-l beau. Si surpriza, nu-i rau deloc la gust ... e chiar bun! Gata, ma bag sub dus sa ma fac gigea-mai-mai ;) Va pupic dulce si va doresc o duminica relaxanta si minunata! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 36+ saptamani din burtica [:)]

#143
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 14:51

Heloo!

Irinusha,nici clinica asta nu e noua si nici nu e cea mai"tare din parcare" referindu-ma la luxuri.Dar e cea mai aproape,aici in oras,la 5 minute de noi. Exista si cada pentru nasterea in apa,chiar doua sunt,una e super,mare-mare si rosie :)))) cu jacuzzi si tot tacamul.Eu nu o sa nasc in apa pentru ca eu vreau peridurala si nu se face in apa. Poate o sa stau putin acolo sa ma relaxez desi nu cred ca-mi arde. Spitalul respectiv are sectia de urgente pt. nou-nascuti cea mai dezvoltata din imprejurimi,asta fiind de fapt motivul principal al alegerii.

Fetelor, voi nu vreti peridurala? Ca nu mai stiu daca ati zis ceva...

Ceai de zmeura (de frunze) mi-a recomandat si mie moasa sa beau inca din saptamana 36 dar nu am avut chef sa-mi cumpar ca nu-s deloc prietena cu ceaiurile.. Principalul efect pe care-l are este ca "inmoaie" colul si relaxeaza musculatura uterului. Ce sa zic, pe mine nu ma prea convinge nimic in afara de peridurala [^] . Mi s-a propus si acupunctura dar nu cred sa aiba alt efect decat psihologic asa ca am refuzat... Na, Toma ma cheama :)))))))))

Laura si papusica din burtik (37 saptamani) Imagine postata

#144
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 21:58

Lauraa, hai ca-mi placi, tu vrei numai epidurala si nu-ti pasa de altceva, si io mi-am luat si ceaiul, si as fi vrut acupunctura da n-am de unde, si as face orice numa' sa n-am nevoie de epidurala (si desigur nici sa nu mor de durere acu'). Maine ma intalnesc cu anestezistul tocmai pt asta, ca asa-i aici, da' nu ca-s eu convinsa ca asta vreau, o sa-l ascult oricum,sa vad ce zice, o sa ma consulte sa vada de-s "buna" de epidurala, oricum va zic maine mai multe. Irinel, o sa fie bine, stai in pat si nu mai e asa mult pana marti. Irinusha, loboda zici? hai c-am inghitit in sec :)) Eryka, cred c-am deslusit poza si vad o fetzisoara draguta acolo :)) eu aici n-am primit poze sa le deslusesc,poate unde data trecuta mitittica mea isi acoperea fatza, sa vedem data viitoare,dar daca dau peste aceeasi doctora care zicea s-o las sa-si faca treaba si a facut poze numai pt studiu medical,sa zic asa, adica organe,etc si nu si poze mai artistice,sa pricep si io ceva din ele... da' vad peste 2 sapt. va pup!

#145
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 22:32

Fetele mersic dfe incurajari, sper si eu sa fie bine. Ieri am avut chiar dureri mari la un moment dat, da am dormit o multime si m-am relaxat cat am putut si azi-noapte nu m-am mai trezit de durere. Dana eu imi fac probleme tocmai pentru ca ma doare si cand stau intinsa, sau chiar cand dorm, ba inca in picioare parca nici nu ma doare asa rau... Abia astept sa vina ziua de vineri sa vad ce e la ecograf. Laura eu cred ca o sa optez pentru epidurala. Doar daca am sansa sa mearga foarte rapid, ca am vazut pe la alte fete ca se mai intampla, poate renunt. Mie mi-e putin teama pentru copil ca am inteles ca din cauza epiduralei nu iti mai poti controla muschii si nu mai reusesti sa impingi ca lumea, si atunci ei folosesc forcepsul sa traga copilul. In ultimul timp tot mai des apeleaza la forceps si mie nu prea imi suna bine asta desi in general nu sunt probleme. In plus, o asistenta de la spital cu care am stat de vorba (cand am fost sa imi fac vaccinul) mi-a zis ca se poate intampla ca bebe sa aiba buzitele putin amortite si sa aiba unele probleme la supt in primele zile. Totusi nu stiu daca am taria sa renunt la epidurala. Irinusha ce mod placut de a-ti petrece timpul. Noi saptamana viitoare ne apucam si spalam toate lucrusoarele (am luat totusi detergent special de copii, probabil o sa folosesc doar primele 2-3 saptamani, da stiu ca bebeii au pielea foarte sensibila si nu vreau sa risc) si o sa le aranjez in dulapiorul pe care l-am luat. Mi-e asa de drag... Pupici la toate si o duminica minunata (la noi e noooooooooor si dimineata a plouat zdravan, da eu tot ma bucur de ziua asta de relaxare). Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#146
iuliana c

iuliana c
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 23:27

Buna fetelor!Eu am fost tare plimbareata zilele astea [:D] ,chiar daca vremea s-a mai posomorat nitel. Da,fetelor si mie mi-a parut bine ca am putut sa o cad pe Nally.Pe baietel nu l-am vazut pt. ca era la incubator si nu am avut voie...dar mi-au spus proaspetii parinti ca este o mandrete de baiat [il]. Eryka,ce frumos se vede in poza,fetisoara! Mona ai reusit sa ajungi la cinema? Lauraa interesante pozele cu spitalul. Mirela,eu zic sa nu te panichezi ca nu ai cumparat nimic pt bb.O sa ai timp si dupa ce nasti sa cumperi.Important este sa faci asa cum vrei tu si cum te simti bine.Sanatos sa fie bb,ca dezbracat nu ramane el [;)] Oanna asteptam vesti depre bb codrin . Irina stai linistita in patut [pup] Dana acusica se face Mai...mai este putin [:)] Claudia,iti urez,de pe acum,concediu placut! Irinusha,hai ca mi-ai placut "gigea-mai-mai" [:p]Este tare buna loboda !Si eu o mananc cu mare placere asa ca te inteleg ca i-ai dus dorul si ca te-ai bucurat cand ti-a adus-o mama! iuliana & [cavaler]din burtica (29+ sap.)

#147
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 23:43

Mai,ce e aia loboda? Are si alta denumire? Eu nu am vazut (mancat ) niciodata ceva cu numele asta.EU cunosc numele asta doar din expresia "Merge ca Voda prin loboda" dar mai mult... Se cultivba undeva sau creste singura pe campuri?

Laura si papusica din burtik (37 saptamani) Imagine postata

#148
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 23:49

Piatra lunii, hihi, cred ca trebuie sa facem schimb de tari:Din cate stiu, in Franta toate femeile opteaza pt. peridurala,cu f. putine exceptii.In Germania in schimb,toate fug de peridurala ca de dracu si prefera alte metode de calmare (bai,uleiuri aromate,acupunctura,ceaiuri,etc) . Hai sa facem un schimb scurt.Toate gravidele din grupa au facut ochii mari cand am zis ca vreau peridurala. Sa va spun ce mi-a zis ginecologul meu (desi am mai zis):
"DOamna, daca as fi femeie, nu as naste altfel decat cu peridurala. De ce sa ma chinui ca bunica daca exista asa ceva? " Pe mine cu asta m-a convins iar apoi cand am auzit ca si sotia lui (termen 20 Mai -moasa la spital) o sa nasca cu peridurala m-a adus la hotararea suprema_Peridurala cat de repede se poate. SPre sfarsit ei lasa sa curga mai putin anestezic tocmai pentru a putea impinge.

Laura si papusica din burtik (37 saptamani) Imagine postata

#149
danaA

danaA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 01:38

Lauraa, esti tare draguta cu epidurala. Stii ceva si eu as face, de fapt o sa fac ca o sa nasc cu cezariana. Irinel, iti tin pumnii. O sa fie bine. Fetelor, azi am 34 de saptamani. Medicul mi-a spus ca daca ajung la 34 de saptamani , dupa aia nu-l mai intereseaza( a glumit). Ideea era de tinut sarcina pana acum . Deci de maine la cumparaturi. Sa vedeti ce se goleste contul din banca[bis] Va pup Dana[gravi]in 34 de saptamani si Andrei

#150
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 08:33

fetici cu burtici, dragute sinteti voi, ba cu epidurala/peridurala, ba fara....:). personal, ma voi duce spre spital cu ideea ca voi suporta durerile, dara daca se intetesc ele prea tare, nu ma voi da inapoi de la a cere 'ajutor' [;)]. am vorbit azi la telefon cu cumnata-mea din new york (ea are doua fetite - 6 si 2 ani) si mi-a spus ca durerile cind incep sint exact ca la ciclu, si se tot intetesc (imi place cuvintul asta, azi:)) si maresc frecventa. ea a stat 11 ore acasa dupa care, prezentindu-se la spital, era 8 cm dilatata. fetita (primul copil) a 'iesit' la doua ore distanta. ce mi-a mai spus a fost ca, cu primul copil a fost mult mai curajoasa decit cu al doilea. explicatie: cu primul, a fost intr-o nebuloasa totala si a lasat mai mult instinctele sa functioneze, cu al doilea copil, a vrut sa urmeze intocmai in 'urmele' primei experiente si s-a fortat un pic, in toate directiile. deci, fetelor, lasati instinctele sa va dicteze momentele cind vine ceasul! (si oricind, de altfel! [;)]). plus, mi-a mai zis ca daca stia cum sa rasufle cind impingea copilul afara, fetita ar fi iesit din cinci impinsaturi si nu in cinzeci!! respira adinc, de doua ori, apoi, aer in piept si tine rasuflarea in timp ce impingi ca si pentru w.c.-eu, dar cumva cu muschii vaginului SI cei abdominali (ca si cum nu iese caca (scuzati[soc]) si vrei sa-l fortezi afara...). cam atit. sper sa va fie si voua, si mie, de ajutor. va pup si va mai scriu miine.... cu drag de tot, mona (cu lia mica in burtica - "38+" saptamini)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -