Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (35)


149 raspunsuri la acest subiect

#21
Cady

Cady
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 17:45

Irinusha, tu macar mai ai putin de indurat, dar la mine e ceva mai mult. La mine in familie eu sunt capul nebuniilor, al meu e de acord cu mine cam in tot ce fac. Asa ca din punctul asta de vedere nu imi fac probleme. Tocmai mi-a trecut prin cap sa mergem sa vedem un film. Sper sa ma lase bimbirica sa stau linistita la film. Iti tin pumnii sa ai o zi mai calma. Iar chestia cu trezitul noaptea e antrenamentul pentru mai tarziu. Cady

#22
Catusha

Catusha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 18:06

Dragele mele, mai are rost sa va intreb daca va mai arde sau daca mai faceti [xinpat]? Faza e ca la noi e o perioada din aia de mai mare frumusetea, cu intimitate din belsug... Chiar ma intreb cit de tare trebuie sa ma iubeasca sotul meu daca ma mai gaseste inca atragatoare chiar si in halul in care ma prezint in acest moment [grasa]. Catusha

#23
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 20:22

Fetele, eu mananc cam des acu, si cozonac, si pasca... uf! Parca vad cum trage la cantar. Si io ii vad funduletul la bebita mea, si ma distreaza tare, se face asa o umflatura acolo :)) Catusha, bine ca mai poti, noi de vreo 2 sapt- sau o fi mai mult?- am lasat-o balta, el zice ca nu se simte comfortabil stiind ca e bb acolo, iar eu am constatat ca mi-a crescut burtica brusc si ma cam deranjeaza, si obosesc repede tare :)) asa ca bravo voua, tie mai ales,daca inca mai poti :)) eu ce sa zic, inca mai dorm binisor noaptea, cu mici exceptii in unele nopti, chiar azi noapte am dormit bine, nici macar la baie nu mi-a trebuit sa ma duc, in rest ma cam trezesc o data pe noapte,foarte rar de 2 ori, da' macar adorm la loc- iar cu exceptii, cand uneori nu mai pot adormi ca simt ca nu pot respira.Nu mai zic ca am dureri de picioare,da' astea's obisnuinta de acu. Laurina, ce-mi facusi cu borsul de loboda, ca aici nu exista, de fapt n-am mai mancat de cand nu mai stau in Ro :(( v-am pupat!

#24
gabitza_ro

gabitza_ro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 20:43

buna burticutze Adevarat a inviat si sa aveti parte doar de bebelushi sanatoshi si voinici. Activitate multa pe Mamici mai-iunie ca de obicei, iti trebuie ceva timp sa citeshti din urma. eu sunt cam suparici[V], am fost azi dupa cum era planificat la extra control si[bibe]nu creste asha cum ar trebui.Cel putin dupa masuratorile empirice ale moasei.Mia dat totusi trimitere la eco, ceea e intradevar obtii greu si aici(dupa cum citisem ca si prin alte parti) si ma duc acolo abia luni.Sunt, recunosc, ingrijorata caci bebeii ar trebui a creasca multishor in perioada asta, dar vom vedea luni cum stam cu masuratorile. Altfel, ma simt exact ca tine Eryka ma dor ligamentele si am greu sa ma intorc in pat si sa stau pe scaun...iar seara este cosmar, caci cum as sta in pat tot nu ma simt bine.Si colac peste pupaza, dupa toate astea, ma chinuit toata ziua azi burticutza care este tare tot timpul...N-am mai avut de mult asha contractii, am sunat la spital si mia spus ca daca continua si seara asta sa ma duc la spital... of, si chiar cand credeam ca au mai trecut problemutzele care le aveam ..apar altele.... Mi-am spus si eu oful, sper sa nu va suparati.. Multi pupici si revin cu amanunte! gabitza 32 saptamani

#25
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 21:24

"Burticutze" m-am intors de la "treburi", am infulecat repejor restul de pizza si acum sunt la apel :) ... deh, daca va iubesc rau de tot [:I] Acupunctura a fost marfa ... trei ace in fiecare picior, de la genunchi in jos. Nu a durut deloc, chiar daca in doua locuri a bagat tot acul in muschi (ca. 2cm) ... trebuie sa stai relaxat, ca daca te incordezi doare muschiul. Ma mai duc martea viitoare ... daca mai apuc ;) Mi-a explicat ca acupunctura ajuta colul sa se deschida mai repede, il inmoie cu alte cuvinte. Si ca dilatarea ar dura cu ca. 2 ore mai putin in caz ca faci toate sedintele. O sa vedem ... Oricum am fost happy ca am dat de o moasa tare draguta si simpatica ... tinerica si zambareata. Mi-a mai luat secretie ptr. nu stiu ce teste si daca tot eram "goala" m-a si controlat (nu inainte de a ma intreba daca sunt de acord ... ce sa mai, o dulcica) ... si surpriza: colul e deschis (cat sa bage ea un degetel) si sters. A simtit si capul copilului - deci e coborat - dar mi-a explicat ca daca ar impinge s-ar retrage ... ce-o insemna si asta? Dupa prognoza ei mai dureaza ca. 1 saptamana ... dar m-a rugat sa nu ma "fixez" asa pe data asta, ca daca totusi intarzie o sa-mi vina f. greu, o sa fiu stresata, etc. E mai bine sa asteptam in liniste si cand vrea corpul ns. si bb-lul atunci se intampla ... ca nu-i dupa noi sau vreo prognoza ceva. Mi-a spus si cand trebuie sa vin la maternitate ... ca cica daca sunt contractiile f. usoare si rare trebuie sa mai astept acasa, doar daca simt eu asa in interior o neliniste (cica stii cand trebuie sa nasti ... sper, ca de asta imi e frica) si daca nu mai suport cum trebuie contractiile trebuie plecat spre clinica. Sper ca mai stiu tot ce mi-a zis cand o sa fie "momentul" ... si sper sa ramana sotiorul meu calm atunci ... sa nu ma streseze si el. Dupa maternitate am fost si la un cardiolog "normal" :) - ca tot va place voua ;) - si m-a controlat pe toate partile ... Mi-a facut o eco la inima si a impins de cred ca o sa am vanatai ... Asta e, important e ca mi-a confirmat ca inima e OK, pot sa o "tratez" ca pe o inima normala/sanatoasa ... deci pot naste natural .... barem din punctul acesta de vedere. Iuhu!!! Ce sa mai, am avut o zi super buna ... chiar daca a fost marti, trei ceasuri rele ;) Mai stau o tara si plec sa-mi iau sotiorul de la munca ... sa facem o mica plimbarica. Sunt happy!!! Va pup pe toate pe burtici!!! [:D] Irinusha - cu minunea "surpriza" de 36+ saptamani din burtica [:)]

#26
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 21:29

Gabitza, nu te alarma, asteapta ecografia ... ca nu poate sa-ti spuna o moasa cat de mare e copilul. Contractii cred ca ai avut ptr. ca te-ai alarmat si ti-ai facut griji. Incearca sa te calmezi si o sa vezi ca "sta si burticutza" linistita. Hai ca nu mai e mult pana luni! Capul sus! Noi ne gandim la tine si iti tinem pumnii!!! Catusha, bravo mai mamica!!! Vreau si eu ... dar nu mai pot! Chiar am un chef, dar ma tin toti muschii de-mi trece imediat. Imi mai "rasfat" eu din cand in cand sotiorul ... sa nu uite ca sunt o sotie model [;)] ... dar in rest e pauza la noi. Chiar l-am intrebat in dimineata asta cand ne mai "iubilim" si noi si mi-a raspuns ca nu stie, ca-i e frica sa nu-i faca la burtica rau ... cu o figura de chinuit. Ei, asta e ... trece si momentul si o sa ne "revenim" noi. Va pupic din nou!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 36+ saptamani din burtica [:)]

#27
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 21:35

Fetelor Adevarat a inviat! Am avut un weekend lung, ca ne-am luat si ieri liber de la serviciu si dupa cum v-am spus, am avut oaspeti. A trecut timpul asa repede, ca nu-mi vine sa cred. AM facut si noi bunatati (drob de miel, fripturica, ciorbica de miel, placinte cu mere si branza, cozonaci, prajiturele) da sincer eu am contribuit doar cu ceea ce se putea face sezand ca nu m-au lasat ceilalti. Acum mi-e frica sa ma sui pe cantar, il ocolesc sistematic, da sambata ma duc la doctor asa ca tot o sa trebuiasca sa dau fata cu kg in plus. Mi-e ciuda ca nu mai stiu ce ati sups fiecare, o sa raspund macar la cele la care mi-aduc aminte si daca mai apuc, mai citesc in urma sa imi improspatez memoria. Pufy ma bucur mult ca ai mai trecut pe aici, sincer chiar m-am gandit la tine de Paste ca nu ai ma aparut deloc. Numai bine tie si familiei tale si sa ne dai vesti bune cat de curand. Pupici dulci! Mariana, mersic de raspuns, poate mai vii pe la noi... Lore tu nasti prin cezariana la alegerea ta? Scuze, probabil ai mai spus da am uitat... Cady, o sa scapi de picioare umflate dupa nastere, poate nu chiar imediat de tot, dar o sa scapi. Sora mea tot asa era si acum nu are nimic, din pacate e cam neplacut pentru tine acum. LAurina sa nu te mai sperii, e normal sa vezi funduletul sau ce o fi acolo, o sa il vezi din ce in ce mai des si mai reliefat. Daca pui mana, se si simte umflatura. Mi-e mi-e tare drag, si banuiesc si eu ca e fundicul ca doctorul a zis la ultimul control ca probabil e cu capul in jos (da nu e sigur). Gabitza, eu zic sa astepti pana te duci la eco, sa nu iti faci griji, si masuratorile la eco si nu sunt precise da ale moasei...Pai cum masoara ea? Masoara burtica? Unele femei au lichid mai mult, altele mai putin, si asta poate influenta dimensiunile, nu? Oricum, eu iti tin pumnii, sa fie totul bine la eco, si ma gandesc ce greu iti e sa astepti pana luni... Christina, cum ai reusit sa il fortezi pe doctor sa te trimita la inca o ecografie, ca tare as vrea si eu... Monet, nu-mi vine sa cred...Saptamana 38???Oau, abia astept si eu... Irinusha, tu te-ai mai plans de dureri cand faci pipi, sa nu te superi pe mine, nu vreau sa te sperii, de altfel nu e nimic de speriat, eu stiu ca daca ai dureri cand urinezi poate fi semn de infectie urinara, si, de altfel la gravidute asta se intampla destul de frecvent. Poate n-ar strica sa intrebi doctorul cand te mai duci... Fetele, voi ati mai vorbit cu Nally? Ce-o fi facut cu dusul la doctor? Nici eu nu am facut bagajul pentru spital, da ma gandesc serios sa ma apuc de el, ca de acum nu se poate sti cum se precipita lucrurile. Vad ca si eu de cateva zile dintr-o data parca am inceput sa simt kg in plus, asa mi-e de greu sa merg... Cand stau jos si dau sa ma ridic, ma doare spatele si incheieturile picioarelor si nici nu mai stiu ce nu ma doare...asta vreo 2-3 minute pana ma pun in miscare si pe urma incet-incet ma calmez. Si vad ca am inceput sa am iar arsuri (Laurina, parca tie ti-era teama sa nu revina, uite ca pe mine m-au luat iar din pacate, si noaptea si ziua, da poate la tine o sa fie diferit). Ieri am facut cumparaturi pentru bebe, am luat un fel de leganus cu 3 viteze, mi-a spus o vecina ca fetita ei cand are zile mai rele si nu reuseste sa o adoarma, asta e ultima solutie pe care o incearca si de obicei se calmeaza. Am luat si un dulapior cu sertare, ca sigur o sa am nevoie, o perna de infasat, un scaunel pe care sa pun eu picioarele ca sa stau comfortabil cand alaptez (da Doamne sa am lapte), un tarc unde sa se joace si sa doarma cand ne ducem in vizita undeva). Nu stiu daca am uitat ceva. Am vazut si saculet de dormit si voiam sa iau da erau doua feluri, unele cu maneca scurta dar erau de poliester 100%, celelalte 100% bumbac da cu manecute lungi). As fi vrut evident unul de bumbac da mi-e teama sa nu ii fie prea cald ca o sa fie vara. Nu stiu ce sa fac. Sotiorul meu zicea ca ce daca e de poliester, da eu parca nu as lua din ala. Am zis sa ma i astept ca poate mai primesc marfa... Ce drag imi e cand vad ceva pentru bebei. A, am luat si niste lingurite care iti arata daca e mancarea prea fierbinte, si sunt si foarte moi, sa nu loveasca gingiutele copilului...Nu ca o sa manance cu lingurita cand se naste, da sa fie acolo...:-) Doamne cata romanul, acum inchei da ma duc sa schimb semnatura ca de azi suntem si noi in saptamana 33. Pupici la toate si scuze ca n-am raspuns la toata lumea Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#28
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 21:53

Irinel dragalas, saru'mana de griji. Insa nu-i nimic ... imi testeaza dr. de fiecare data urina si pana acum nu a fost nimic. Chestia e ca il simt mai tot timpul pe "cel mic" jos de tot ... ce doare ... si cand urinez si mai rau. Dar asta e, suferim noi ca doar merita! :) Pupici!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 36+ saptamani din burtica [:)]

#29
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 22:39

Irinusha, ma bucur mult ca e doar asta. Cred ca surprizuta ta se pregateste de venire daca deja a coborat asa jos. Ce zice nenea doctorul mai e mult? Am uitat sa iti zic, nici eu nu stiam poezioara aia de Toparceanu, da e grozava! Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#30
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 22:44

fete dragi, pai ati scris, n-ati glumit, de cind v-am lasat eu dis-de-dimineata (la mine). am mai apucat vreo ora de somn, apoi mi-am luat inima-n dinti si m-am imbracat si dusa am fost. peste-o juma de ora (e aproape 2 dupa masa) am o sedinta, si-am zis hai sa trec sa vad ce mai faceti [hot]. irinusha, ce zi plina, dar ce frumoase vesti ai primit! toate de bine. asa, da!! si zici ca colul e dilatat si sters? uau, pai bebe-surpriza al vostru o sa fie printre primii (daca nu chiar primul, ca e inca aprilie!) pe baricade! multa bafta si sa-ti ajute dumnezeu: usor, repede si cu fericire! uaaa, ce bine de tine cu acupunctura! pai, tu esti ca rezolvata! sa traiesti, si tu, si bebe si sotu'!![pup] irinel, asa-i ca super-fain sa faci cumparaturi pentru bebe? ma bucur ca ati gasit atitea lucruri frumoase. si eu sint adepta bumbacului asupra 'modei' sau stiu eu ce altceva. daca nu gasesti alt saculet, decit cu minecuta lunga, ia-l si taie-i minecile, daca copilului ii va fi cald. pentru vara, e bine ca pruncii sa fie imbracati cu tesaturi strins lucrate (nu strins pe corp, ci strins, ca si material) din pinze, bumbace, inuri.... asa am citit - asta le tine de 'racoare':) gabitza, nu te impacienta. chiar asa, de unde o sti moasa asa exact ce si cum. si chiar la ecograf, cum zicea irinel, depinde de unde pune crucita sa masoare osul, un milimetru conteaza foarte mult in formula 'virstei' copilului! asa ca, nu te agita, eu cred ca nu are ce sa nu mearga bine. [pup] saracutzele de voi cu dureri si umflaturi si contractii..... va doresc din suflet sa nu mai suferiti, sa se duca durerea si sa nu mai fie si voi sa fiti bine! eu simt ceva incordari prin burta dar niciodata nu stiu sigur daca nu cumva e chiar bebe care ma preseaza pe ici pe colo:). noaptea ma intorc si eu mai din greu, dar am propteli pe ambele parti, pernite din alea mici, prisme triunghiulare - foarte bune! miine dimineata ma duc iara la control: parca vad c-o sa zica "pai, un pic e sters colul, dar nuuuuuuu, nu e dilatat" :):) va pup pe toate [pup][pup][pup]. mona (cu lia mica in burtica - "37+" saptamini)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -