Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (10)


147 raspunsuri la acest subiect

#131
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 15:16

Revin cu "datoria" catre mel_g... Scuza-ma, chiar nu am vazut... si cred ca ai dreptate, am scris in acelasi timp. Noi am facut eco lunea trecuta (05/04) si ni s-a spus ca avem 12-13 saptamani... dupa calculele mele erau 11, dar am inteles ca se adauga 1-2. Bb avea aprox. 7 cm... destul de mare pentru 11 saptamani, poate de asta s-a "decalat"... dar ce stiu eu?! A fost eco normala (determinarea lungimii de la fund la cap; dimensiunea capului, diametrul; dimensiunea gatului) plus "spectacolul" in sine (dormea si l-a trezit nenea doctorul cu sonda)... a inceput sa se intinda si apoi se zvarcolea pe acolo. A fost foarte emotionant; nu m-am putut abtine sa nu plang... radeam si plangeam... Este recomandata si cea 3D? Cat este de eficienta? Am inteles ca la a doua sarcina bb misca mai devreme... deci mai am de asteptat ceva... Pupici. [gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)

#132

  • Guests
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 15:59

Draga Cali, Eu am fost la echo la 14 saptamani si mi s-a spus ca urmatoarea echografie, cea morfologica se face intre 18 si 20 de saptamani cand BB nu e nici prea mic (adica are toate organele normal dezvoltate si se pot observa eventualele anomalii) dar nici prea mare (astfel incat sa fie necesar sa fie vizualizat pe bucati). Vrabiutza - felicitari!!!! [cool] Ne spui si noua numarul de telefon de la Dr. Iosup - eu am gasit ceva pe net dar nu sunt sigura ca mai e bun: Olimp Medical 335.27.30??? La cat timp ai obtinut programare, am auzit de undeva ca poate dura si luni??? [ups] Adela [gravi] (16 sapt)

#133
blue77

blue77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 16:00

eu l-am simtit pe bb la 14 saptamani jumatate... Roandre am citit , si eu asa fac, cand nu-l simti pe bb sa bei un pahar de suc de portocale si sa astepti 20 de minute , si misca sa stii , nu ii place gustul acru :). Oricum doar cand stai intinsa se simte mai bine. ciudat , s-au schimbat legile, in 2001 am mers sa-mi schimb buletinul si nu m-au intrebat de sot....in fine cate sectii atatea obiceie. Cristina [gravi] 18 sapt.UM

#134
nature

nature

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 16:07

Fetelor, pe Iosup il gasiti fie la Centrul Diagnosis din Bdul. Mircea Eliade 18, tel 021-3352730, fie la Centrul Medical Unirea, cu sediul in Piata Amzei, str.George Enescu, tel- 021- 2120569.Preturile nu le stiu, dar maine cand ma duc la eco morfologica, in sediul din Enescu, iau si o lista de preturi si va spun.Ref. la per. in care se face eco morfologica, nu stiu ce sa zic, sunt tot felul de variante, eu sunt in saptamana a 13- a si maine ma duc, la recomandarea dr. Badiu de la Spit.Municipal.Va spun maine daca a fost sau nu prea devreme. Georgiana, ma bucur ca esti bine, m-am tot gandit la tine si la bebe... Patrice si bebe ( DPN 19 oct)

#135
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 16:55

multumesc tuturor pentru felicitari! [flo] la iosup (la diagnosis) m-am programat acum o luna pentru luna mai, dupa care am sunat si m-am reprogramat - am gasit liber vineri, dar probabil a fost si un pic de noroc la mijloc. ar fi bine sa va programati de acum pentru saptamana 19-20 de sarcina. inregistrari video faceau pe casete normale, mai nou nu mai fac, dar nu stiu de ce. eu stiam de problema asta si am intrebat la telefon daca sa mai vin cu caseta sau nu, iar asistenta a zis ca da. iar cand am ajuns acolo am fost destul de dezamagiti cand ni s-a spus ca nu o putem inregistra pe bebita pe video, ci doar pe retina... mel - inimioara avea 145 batai/min; sa ne dai vesti bune maine dupa eco! mihaela - sa inteleg ca lista de drumuri de facut se mai lungeste... la problema schimbatului actelor nu m-am gandit. iar eu trebuie sa imi mut domiciliul din buzau in bucuresti - probabil ca ma asteapta niste cozi si aici si acolo. marcela si [copil] din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

#136
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 17:20

Mel, am vazut acum intrebarea: in seara asta il sun pe doctor sa-l intreb cand pot sa merg la eco. Data trecuta mi-a zis ca in jur de 15 aprilie sa ne auzim la telefon si sa vin la un nou control. Maine dimineata va spun exact cand ma duc. Pana atunci mai am de facut maine dimineata inca un drum la politie pt schimbarea buletinului. Vrabiuta, ia o doza dubla de rabdare pt ca iti va fi necesara in momentul in care incepi sa-ti schimbi actele. Mie mi-e groaza sa ma gandesc ca apoi trebuie sa-mi schimb si permisul de conducere, pasaportul, card-ul si tot ce mai era pe vechiul nume. Cineva ma intreba daca nu am prioritate avand in vedere ca sunt insarcinata si nu pot sta la cozi. Am raspuns categoric ca pe nimeni nu intereseaza acest aspect. Sunt atat de rai oamenii; te vad ca iti este rau si nici nu te intreaba cum te simti. Asta e. Se vede ca astazi sunt revoltata rau. Dar ca sa-mi puna capac, m-a blocat unul in fata politiei de am stat 30 minute in masina asteptandu-l pe ala sa vina sa-si ia masina de acolo. Blue77, multumesc pt sfatul cu sucul de portocale. In seara asta ii dau sa bea ceva acru...ce rea sunt! Mihaela, 23 ani si puiul mic de 16 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu

#137
blue77

blue77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 17:58

Mel iti tin pumnii , maine o sa ma gandesc la tine...totul o sa fie bine o sa vezi. Am o prietena aici care la eco de la 20 de saptamani era disperata.Aici iti fac un grafic la cele 3 eco si bb tre sa fie in grafic cu toate masiuratorile...al ei nu era era mai micut, si doctorul ia spus sa stea linistita ca nici ea nu are 1,90 asa ca....Iar la ultima eco bb a fost f bine la marimile normale. Nu sunt masini bebeii ca sa aiba toti aceeasi masura :)). O sa fi ebine o sa vezi[flo][pup]. Cristina [gravi] 18 sapt.UM

#138
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 20:02

Fetelor am reusit sa ma ingras si eu 1 kg...am ajuns la 56 kg iar in talie am acum 85 cm 9o mica balenuta in devenire)! [:D] Va pup, eu plec acum acasa si va doresc o seara cat mai placuta! Mihaela, 23 ani si puiul mic de 16 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu

#139
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 20:19

Mihaela ce coincidenta si eu tot 56 kg am. Blue multumesc mult de incurajari - am niste emotii ......... BB-ul tau cate batai / min a avut la eco pe care ai facut-o (inimioara) ? Ti-a spus ? Eco era 3D? La mine si asta era problema - avea destul de putine. Pupici Mel 16 sapt

#140
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 21:22

Hristos a Inviat! Ce ma bucur ca revin printre voi, burtici.....si din cate vad ne-am mai inmultit, asa ca bun venit noilor burtici, si sa aveti sarcini usoare, nasteri la fel si bb-ei sanatosi! Voi ce mai faceti? Cum va mai simtiti? Cali, am vazut ca si tu ai contractii.si mie mi se face "beton" burtica cateodata.....si ma doare...si eu iau tot No-Spa, 2 tb pe zi(si ce amare sunt..beax) Mel, Roandre, ce coincidenta: si eu tot 56 kg am:)Voi cum mai stati cu [vom]?Sper sa va treaca odata! Vrabiuto, felicitari pentru fetita din burtica!Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!.si nu te mai gandi la acte, ca de stat la cozi tot stai! Asta e birocratia noastra! Georgiana, tu cum mai esti? Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt.)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -