Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (10)


147 raspunsuri la acest subiect

#121
cristina78

cristina78
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 13:28

Felicitari Marcela pentru fetita din burtica! [pup][pup][pup]Cristina[gravi]&[copil]Cristina

#122
blue77

blue77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 13:28

Salut fetelor Vrabiuta felicitari!!!!!!!! sa te bucuri de fetita si sa fiti sanatoase tun amandoua.[flo][flo][flo][flo] Loredana/ eu m-am inscris la o clinica particulara din versailles- Clinica franciscanilor -si asta in luna a 4 a , nu a fost nici o problema.Ideea e ca cu cat te departezi de Paris cu atat e mai relax cu toate.Deci eu ma gandesc sa astepti cu inscrierea pana in luna a 4 a , si daca va hotarati sa veniti in Yvelines atunci eu iti recomand calduros clinica asta -noua super dotata si are si maicute franciscane in personal- ce mai m-am simtit super aici.Mai ales ca toate viitoarele analize ti le faci la ei si nu platesti nimic, caci o sa-ti reincarce carte vitale cei de la secu si vei fi rembursata 100%. Eu am vizitat 2 clinici particulare in Versailles- si asta mi-a cazut cu tronc , am vorbit la accueil si mi-au spus sa vin in luna a 4 a , sa sun la un doc gineco sa ma programez la el si apoi inscrierea e aproape automata.A si clinica e conventionata adica esti rambursata chiar daca e particulara.Cam asta e experienta mea de pana acum , noi stam aproape de versailles se de aiai am ales maternitatea aici ...tu in functie de unde va mutati o sa vezi.Ideea e ca maternitatile de stat nu sunt chiar super si e ingramadeala mare ....Ti-am zis iti dau link-ul cu maternitatile sa vezi exact ce se spuen despre fiecare in parte. Asa hai ca te-am imbatat de cap si pe fete o sa le plictisesc....oricum doar din luna a 4 a te primesc sa te inscrii aoiunde ai vrea sa mergi, pana atunci nu vor sa te inscrie ca nu e sigur ...cum zic ei.Asa ca mai ai timp sa te decizi, nu cred ca te poti transfera , caci inscrierea e o chestie de organizare interna , sa vada ei cam cate paturi sunt ocupate inntr-o perioada...deci nu te poti transfera gata inscrisa. Asa acum cu fetele, si eu am dureri din cand in cand , mai ales cand stau pe canapea...la spate mai ales , si apropo dar am impresia ca mi se tot schimba forma burtii :0 , creste se rotunjeste chiar nu stiu dar e altfel.... Bebe ieri a fost intr-o verva de zile mari si azi astept intalnirea cu el....apropo de contractii de cand vorbiti voi am inceput si eu sa fiu mai atenta.E posibil sa ai contractii fara sa ai dureri? Eu azi pe la 5 , stateam pe burta si am simtit ceva , ciudat nu pot sa spun daca a fost contractie sau bb s-a miscat ca dormeam si m-am sculat brusc dar senzatia a fost ciudata si m-am gandit ca daca e contractie...dar nu m-a durut. In fine... Va pup si daca m-am intins cam mult ....nu va suparati [pup] Cristina [gravi] 18 sapt.UM

#123
nature

nature

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 13:35

Bine v-am regasit.Sa stiti ca mi-a lipsit compania voastra!Bun venit celor doua noi mamici! Vrabiuto, felicitari pentru fetita!Si eu tot fetita stiu ca am ( mi-a spus Iosup la 9 sapt.), dar maine am din nou programare la el, la eco morfologica, si sper sa-mi spuna ca prima data nu s-a inselat!Am emotii...Ce fel de caseta trebuie pentru a inregistra ecografia?De video, normala? Patrice si bebe ( DPN 19 oct)

#124
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 13:46

Buna fetele Acum o ora am venit de la medic, totul este ok, colul inchis si destul de lung, analizele in regula, inima lui BB bate normal deci pot sa spun ca sunt o fericita! Doar contractiile si intepaturile ma deranjeaza dar 2 medici mi-au confirmat ca nu este nici o problema si sa iau no-spa ca totul decurge normal. Patrice, pentru eco iti trebuie caseta video normala.! Geo DPN 06 oct.

#125
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 14:19

Vrabiuto felicitari pt fetitica mica din burtica!!!!!!!!!!!!! Poti sa-mi spui si mie cate batai / min avea inimioara? Nature bafta multa maine. Blue nu stiu daca se poate sa ai contractii nedureroase. Eu nu am avut la sarcina trecuta - sau poate am avut dar nu le-am observat ? Lorena la cate sapt ai facut eco? A fost 3D? Mihaela parca maine mergi sa-ti vezi puiul? Maine merg de dimineata la ora 8 sa-l mai vad pe bb pt ca am ramas tare stresata . Am niste emotii de nu pot sa va spun. Sincer nu ma mai intereseaza sa aflu ce este dupa toate prin cate am trecut parca as vrea sa mai astept - si daca am rabdare astept pana la sf sa fie chiar surpriza. Pupici Mel 16 sapt

#126
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 14:22

Felicitari Vrabiutei. [cool] Merci de informatii Blue77. Ai dreptate in ce priveste Parisul. Este foarte zgomotos... Ce or sa zica celelalte fete? unde suntem si ne mai si plangem [:D]. Am luat rendez-vous la medic pe 3 mai (pe 8 plecam spre tara si ne intoarcem pe 5 iunie). Ma gandeam si eu la o clinica particulara (este intr-adevar nebunie la public), dar sa vedem intai unde anume ne vom muta (eu sper in Yvelines nord- acces RER A). Dar, sa nu se simta excluse celelalte fete, va "anunt" ca am observat in aceasta dimineata ca burtica este un pic mai tare ca de obicei[il]. Eu dorm pe partea stanga, cu toate ca numai pe partea dreapta dormeam... dar m-am obisnuit (asa dorm si nu fata la tati[;)]). Am citit ca se oxigeneaza mai bine bb daca se doarme pe partea stanga, iar dormitul pe spate poate da dureri de spate (de ce ne plangem toate), caci se apasa pe coloana... [:0] Pe burtica in nici un caz ! Cam atat... Va pupacim pe toate. [gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)

#127
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 14:24

Buna burtici! Vrabiuta sa-ti traiasca fetita! Eu astazi mi-am facut o mie de nervi. Am fost la politie sa-mi schimb buletinul si dupa ce am stat la coada, mi se spune frumos ca trebuia sa fie si sotul sa dea o declaratie ca ma ia in spatiu. Nu-mi venea sa cred ca am stat degeaba la cozi. Asa ca maine voi mai sta inca o data la coada, dar de data aceasta si cu el de manuta. Pe bebe nu l-am mai simtit de doua zile, oare ce face? Sa ma ingrijorez deja? Mihaela, 23 ani si puiul mic de 16 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu

#128
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 14:46

Roandre, "fruntea sus" cu buletinul. Am patit si eu, dar pe vremea aia nu eram casatorita si m-am dus cu tata... [il] Scumpul de el, a "suferit" alaturi de mine la coada aia infernala. Nu mai vorbesc, ca am iesit atat de obosita in poza aia a lor automata, de imi era si rusine sa arat buletinul [alcool]. Spuneti-mi, cam pe cand voi incepe sa simt bb? Voua cam prin ce saptamana vi s-a "intamplat"? Sunt tare nerabdatoare... Nu cred ca e motiv de ingrijorare ca nu ai simtit bb miscand; dar mai sigur, daca chiar nu se intampla nimic sa suni medicul (eu o zapacesc pe a mea[:D]). Pupici. [gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)

#129
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 14:51

Lorena si Mihaela vedeti ca v-am pus cate o intrebare mai sus -cred ca am postat in acelasi timp si nu veti mai citi sigur acolo. Lorena eu l-am simtit pe bb devreme - prin sapt 14 dar se spune ca la a 2-a sarcina asa se intampla. La prima l-am simtit prin sapt 20 sau 22 Pupici Mel 16 sapt

#130
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 aprilie 2004 - 15:01

felicitari Vrabiuta!! sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa! mel, nature, bafta multa ptr maine, o sa fie bine! georgiana, ma bucur ca totul este ok! cate no-spa iei pe zi?? si eu am contractii, la ultima eco s-a vazut ca aveam uterul contractat, si iau no-spa! oare afecteaza pe bb? eco morfologica la cate sapt se face? aveti vreun nr de tel al dr Iosup, ptr programare?? ma gandeam ca totusi merita sa fac un drum pana la Bucuresti, daca e asa de bun!! si cat costa?? Cali, 16 saptamani


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -