Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mamici cu copii de 4 - 5 ani


146 raspunsuri la acest subiect

#31
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 februarie 2004 - 07:40

Acum ma observat ca am facut o greseala in mesajul de prezentare, Diana are 112 cm si 21 de kg. Noutatea la noi ar fi ca ne gandim sa o inscriem la scoala pentru clasa Ia incepand cu luna august anul acesta. Toate bune de la 2xCiufulici

#32
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 03:25

Buna! Fetita mea, Ozana implineste 5 ani pe 22 mai. Are 108cm si 18,5kg. Nu este grasuta dar este soi bun asa ca are grija ce mananca. Este deosebit de frumusica, ii merge mintea brici dar nu da semne ca ar avea vreun talent special. Eu sunt multumita ca este foarte ambitioasa si ii plac lucrurile bine facute. La gradi face engleza (1 ora pe zi) si germana dar progrese vizibile face la germana. Am remarcat ca nu incurca deloc cuvintele si ii plac paralelismele. Nu tin sa inceapa lectiile de acum (eu am invatat toata viata: scoala, liceu, facultate, doctorat), vreau sa fie atenta si sa nu se plictiseasca la ore; sunt prof. de mate si stiu ca niciodata nu te vei simti atat de pregatit pe cat iti doresti. Cu desenele animate avem insa mari probleme: ar sta toata ziulica la tv. Desi am incercat sa limitam accesul la desene ne pacaleste mereu. Din aceasta cauza se culca si foarte tarziu. Cum va descurcati cu somnul? Si inca un lucru: Ozi e tare palida; saptamana viitoare vreau sa-i fac analizele. Educatoarea spune ca toti sunt galbejiti dar eu sunt cam speriata. La cat timp faceti analize copiilor? Va pup! Gratiela, mamica Ozanei

#33
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 12:41

Victor are 4 ani si 1 luna. Are 109cm inaltime si 17-18 kg. Face mofturi la mancare si alearga mama prin toata casa dupa el cu farfuria. In schimb ce-i place (nu foarte multe feluri) mananca singur si stand la masa. Stie literele si cifrele de la 2 ani si ceva, fara sa se straduiasca nimeni sa-l invete (ii placea sa citeasca numerele de inmatriculare de la masini). De altfel e pasionat de masini si cunoaste cam toate marcile si toate comenzile de la masina noastra (si fara sa se preocupe nimeni sa-l invete).Nu prea ii place sa coloreze, nu prea are rabdare sa stea la masa sa deseneze, dar este innebunit dupa calculator (are voie maximum 1ora/zi si doar jocuri instructive, fara violenta). Ii plac mult si puzzle-urile.In rest este innebunit sa alerge, sa sara, sa danseze, sa topaie prin baltoace, sa se joace cu excavatoare, compactoare, automacarale, etc si binenteles,sa se joace cu copii. La gradinita s-a obisnuit foarte repede, dar nu prea ii place sa stea la masuta si sa deseneze linistit. La jocurile colective e primul. La desene animate se uita, dar nu cu aceeasi pasiune cu care vrea calculatorul. Poezii stie vreo 7 sau 8, dar nu vrea sa-nvete cantecele. Am o intrebare la voi: le dati vitamine, calciu si vigantol?

#34
otau

otau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 13:40

Eu i-am dat lui Vladut, Minimartieni. Sunt vitamine care contin si zinc. Am citit ca zincul este foarte eficient in prevenirea racelilor. Au fost singurele vitamine (pe care le-am gasit) care contin si zinc. Acum ii dau Imuno Royal Junior. Ii dau mereu vitamina C (Ascovit) sau vitamina C cu propolis. Vigantol nu i-am mai dat de cand avea 2 ani. Mai demult i-am dat Cavit, dar acum am unele dubii in ceea ce priveste Cavitul. Am sa va spun de ce. Aparuse pe piata Cavit Junior si am inceput sa ii dau. Cred ca ii dadusem vreo 2 zile cand intr-o dupa-amiaza i-au aparut pe corp (pe trunchi) o gramada de bubite rosii. Este adevarat ca tocmai mancase o ciocolata alba cu pocnitori (din aia care are ceva prin ea si cand o mesteci simti ca-ti pocneste creierul!!!). Cred ca e facuta de Kandia si se cheama Bum-Bum, parca. Am fugit cu copilul la camera de garda de la Sp. V. Babes si mi s-a spus ca e o alergie de la ceva dar nu de la ciocolata caci trecuse doar 1 ora de cand o mancase, iar medicul a spus ca nu se poate intr-o ora sa iasa asa o eruptie. Arata de parca umblase prin urzici. I-am spus doctorului de Cavit si a zis ca nu crede sa fie de vina Cavitul, dar mie mi-a ramas un cui in cap de atunci. Alergia a trecut a doua zi. I-am dat Peritol. Concluzie: ciocolata cu pocnitori si Cavit - NU ii mai dau deloc. Aurora

#35
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 15:09

[flo]Gratiela, vroaim sa-ti spun ca fetita mea Irina tot pe 22 mai implineste 5 ani, deci fetitele noastre sint nascute in aceeasi zi! A mea s-a nascut la 11.50 pm deci mai erau 10 minute si ar fi putut fi pe 23 mai, dar asa a fost sa fie. Imi amintesc asa de bine acea zi de simbata cind am nascut-o. Eu am nascut la Polizu, tu? Poate erai si tu pe acolo [:)] Despre analize, eu i-am facut ultima data Irinei cind avea 3 ani si jumatate, si toate i-au iesit foarte bine. Doar ca are un fond alergic usor crescut, seamana cu mine. N-a avut niciodata probleme foarte mari de sanatate, e rumena in obrajori si zdravana. De-abia pot sa o ridic in brate, dar ma supun cind vrea sa faca ca balerinele si tati nu-i prin preajma [:D]. Mai ales ca daca ma vede ca-l iau pe Matei, uneori e geloasa si vrea si ea la fel. Vitamine i-am dat doar cele siropel, de obicei dupa ce a avut raceli mai grele. [pup] Ioana

#36
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 15:20

Mie mi-a recomandat pediatra vitaminele Natura Mix, sa-i fac cura cite 10 zile/luna in ian. feb martie...de asemenea Ca si Vigantolette tot asa, 10 zile luna. Voi ce fel de Ca le dati? sirop? de care?

#37
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 18:23

Bine v-am gasit si eu, [flo]! Am un Alex de 5 ani si 2 luni. Are 111cm si 23 kg. Este destul de mancacios, avem probleme doar cand e vorba de mazare si e nebun dupa spanac si dupa pestele de orice fel. In schimb, cand e vorba de fructe [bang], cu greu il pacalesc sa-si bea sucul dimineata si accepta numai de citrice. Ii plac legumele insa: morcovi, ardei, castraveti, salata verde, de varza si de vinete, dar nu vrea sa auda de rosii, nu stiu de ce. Si nu manaca dulciuri, decat ciocolata si asta imi cere foarte rar. Iar cand vede bomboane, isi face sila singur. Este foarte vioi, parca e intors cu cheita, seara noi picam franti, iar el e fresh! Ii plac limbile straine si calculatorul. Dar este asa de puturos cand este vorba de scris, desenat, colorat! Cunoaste literele si citeste unele cuvinte, le-a prins singur, pur si simplu ne-am trezit ca stie sa citeasca. Si ii place foarte mult calculatorul, duc o adevarata lupta sa nu stea mai mult de 2 ore pe zi (si asa este mult)! De multe ori il santajez (stiu ca nu este prea corect, dar nu mai stiu ce sa-i fac): "daca nu colorezi, nu calculator". Claudia si Alex

#38
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 17 februarie 2004 - 20:00

Buna tuturor, iata si raspunsul meu la intrebarea cu administratul Calciului si a vitD. Eu urmez schema veche de administrare cu 10 zile de Calciu lactic si la mijloc o fiola de vitD2 buvabila, de doua ori pe an primavara si toamna. Asta fiind valabil pana la varsta de 7ani. Legat de analize medicale (cred ca cele ale sangelui va referiti) eu am verificat la Diana la varsta de un an jumatate(inainte de a pleca din tara) si la trei ani asa ca am vrut eu nu doctorul. In rest am facut anual un control general sa vedem dezvoltarea motorie. Nu am adminstrat vitamine, decat de doua sau de trei ori in acesti 5 ani si asta cand a fost cazul sa administram antibiotic (asta mai mult pentru o protectie hepatica). Eu consider ca imunitatea la varsta asta nu se dobandeste cu medicatie ea poate fi dobandita daca copilul este alimentat corespunzator si doarme bine. Normal ca la un copil cu probleme de sanatate majore se poate administra ca medicatie adjuvanta si ceva in acest sens. Nu ati raspuns daca fetitele voastre sunt interesate de moda? Sanatate maxima va doresc 2xCiufulici

#39
ariadna

ariadna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 februarie 2004 - 14:19

[hia] Baiatul meu, Mihai, are 4 ani si aproape 3 luni, cantareste 18 Kg si are 110cm. Nu e gras, dar nici prea slab pentru inaltimea lui [:)]. Ii place la nebunie sa se joace pe calculator. Ar sta, si cateodata chiar sta, 2-2si1/2 ore in continuu pe calculator. Acum se joaca niste curse cu cocosei, broscute, oameni de zapada (personaje din desene animate de pe la nemti). Jocul se cheama Moorhuhnkart. Asta de vreo luna. Pana sa aiba jocul asta se juca cu 3-D Zahlen Land, Schneeman, sau cu Insane. De fapt el se joaca de pe la 2 ani, iar de pe la 3 nu are nici o problema cu tastaura. Si tot prin intermediul tatstaturii a invatat si literele, iar acum stie sa-si scrienumele, cu litere de tipar deocamdata. Stie sa numere in continuu pana la 100, stie sa citeasca numere cu 4 cifre. Nu ii place sa coloreze. Deseneaza cu placere masini, ii place sa decupeze cu foarfeca. Ii plac la nebunie jocurile de societate, cu zaruri si patratele. Se joaca iarasi cu placere MEMO Spiel (sunt 48 de carti, deci 24 de parechi, se intorc toate cu fata in jos si castiga cine formeaza cele mai multe perechi, binenteles trebuie sa tii minte cum sunt pozitionate cartile). Ma gandesc sa-i iau si "Nu te supara, frate!", dar pe cutie scrie de la 6 ani asa ca mai astept un pic. A, la gradi vorbeste in germana, acasa in romana, asa ca citim carti acasa in germana si in romana. Hai c-am scris destul (a se citi "m-am laudat destul"[:)]) V-am pupat[pup] P.S. Ca sa completez la capitolul mancare, am observat ca Mihai are pofta de mancare cand este odihnit, adica vreau sa spun daca ii intarzii masa foarte aproape de ora de culcare nu mai am mari sanse la el, mai are putin si adoarme peste farfurie; de asemenea trebuie sa-si descare energia acumulata ca sa apara nevoia de alta noua, adica organismul lui are nevoie de activitati fizice zilnice, si asta cred ca e valabil pentru oricine, nu numai pentru copii). ariadna

#40
lucamatei

lucamatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 21 februarie 2004 - 08:11

Fetele. am si eu baieti gemenasi de 4 ani si 4 luni, Matei 107 cm si 18 kg, Luca 106 cm si 17 kg. Maninca foarte bine, dar au si foarte multa energie, se joaca la calculator, beau un litru de lapte soia pe zi, fara vitamine deocamdata. Vorbesc in primordial engleza desi eu vorbesc romaneste cu ei. Numara pina la 50, stiu literele de tipar, aduna - scad, pe degete. Persoana favorita este tati, desi mami sta acasa cu ei de 4 ani. Ma alatur si eu voua si tare as vrea sa ne intilnim intr-un parc, dar distantele sunt enorme, Oana oana olson


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

  • Am ales numele pentru fetiÈ›a

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 18:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -