Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mamici cu copii de 4 - 5 ani


146 raspunsuri la acest subiect

#11
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:32

Ma inscriu si eu in club cu Laura, fix 4 ani. E o slabanoaga, are vreo 14-15 kg si vreo 106 cm. Mofturoasa mare la mincare, fructe maninca cu greu, mai mult struguri, capsuni (mai degraba maninca fructe uscate decat proaspete). La desenat, colorat-antitalent total (seamana cu mine), in schimb are ureche muzicala si canta toata ziua prin casa (chiar ne gandeam sa o dam la un instrument). La desene avem program limitat- 30-40 min./zi (in week-end, mai mult); la tv nu prea sunt desene aici (noi n-avem cablu) si se uita la calculator (de pe cd-uri sau dvd-uri). Citeste pe litere, stie sa numere pana la 20 (de regula, insa, il sare pe 13[:)]), stie cateva socoteli simple (1+1, 1+2, etc.[:)]). Cu drag, Elena&Laura

#12
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:37

Ioana (Banti) ma insel sau tu locuiesti prin Bucurestii Noi? Si eu mai am un baietel de 2 ani si 7 luni care va merge din martie la gradinita...poate ne intilnim cu piticii la joaca in parcul Bazilescu!

#13
gabrielat

gabrielat
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:42

La al meu nu-i plac desenele animate, nici nu se uita la ele, ii place foarte mult muzica canta odata cu cei de la tv, danseaza. Stie sa numere stie literele dar nu prea vrea sa le combine, ii place sa coloreze si sa deseneze cu toate ca nu are talent. Inca de micut micut imi desena pe pereti. Si eu faceam la fel. De calculator nu prea e interesat. In rest face toate nebuniile care-i trec prin cap, e un alintat si jumatate. gabi

#14
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:45

Diana, da eu locuiesc in Bucurestii Noi si de obicei mergem in parcul Bazilescu. Mi-ar placea sa ne intilnim in parc cind se face mai cald. Tu mergi acolo frecvent? Acum cind e frig nu am mai fost, insa i-am tras cu sania pe pitici cind a fost zapada. Acum isi revin dupa o raceala mai rea. Ce copilasi frumusei ai, m-am uitat la poza lor. Poate ne si stim din vedere. Programam o intilnire cind se incalzeste, da? La ce gradinita il dai pe baietel? Daca poti sa-mi dai mai multe detalii ar fi bine pentru ca si eu vreau sa o inscriu pe Irina. [pup] Ioana

#15
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:51

Fetelor, ma tot uit la cite kilograme au copii vostri si ma minunez. Pai Matei are 13-14 kg la 2 ani si 2 luni si e un mare slabanog, in schim Irina la cele 27 kg ale ei nu e grasa, dar e bine facuta si e inalta, cred care are vreo 112 cm sau chiar un pic mai mult. Ma rog, are si oasele maricele si grele. Cam asa aratam si eu la virsta ei si acum am doar 1.76m[:)] E drept ca ai mei sint mincaciosi. Important e sa fie sanatosi, dar e drept ca, nici nu-mi place sa fie prea grasuti. Despre cintat, si a mea cinta si are ureche muzicala, cred ca trebuie sa i-o cultiv. Cu drag, Ioana

#16
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 16:31

Si noi...Maria,5 ani si 6 luni...are 22 kg-inaltime,nu mai stiu,dar inaltuta,bine proportionata...acum i se misca un dintisor...a inceput sa scrie si sa citeasca anul acesta la scoala...invata franceza si araba in paralel...e mancacioasa mare si pofticioasa... in rest? ce sa va mai spun?noi o sa dam pe aici mai rarut,ca mai avem si un bebutz mai micutz de un an si 3 lunutz:-) Sanatate muta va dorim:-) Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#17
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 16:35

Fi-mea are 18 kile si nu e prea inalta, de fapt nici nu are cu cine sa semene din familie, noi nu sintem inalti. Iar Tudor are 14 kile la 2 ani si 7 luni. Mai are putin si o ajunge pe sor-sa.

#18
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 18:12

Hop si noi cu Bianca, 4 ani si 10 luni. La kg nu avem cu ce ne lauda, ca e o slabutza (macar nu va avea probleme cu slabitul cand va fi mare): are 15kg si 107cm. De mancat nu pot spune ca nu mananca, mai ales la gradi zic doamnele alea ca nu prea sunt probleme. Dar face si mofturi de multe ori. Ii place piureul de cartofi, carnita de pui, iaurtul Danonino si ciocolata, bineinteles. Pasiunea ei este desenatul/coloratul si "lectiile". Stie tot alfabetul (litere mari de tipar) si toate cifrele, scrie cateva cuvinte, citeste pe litere. Ii plac desenele animate (Tom si Jerry, mai ales) si jocurile pe calculator. E al doilea an cand merge la gradi (program lung) si chiar ii place acolo, o iubeste pe educatoare. Acolo e f. activa, cuminte, ascultatoare, ceea ce nu se poate spune pentru acasa. Pentru ca pe mami nu prea o asculta, mai ales de cand s-a nascut surioara ei mai mica. Probabil nu-i convine ca nu mai e ea in centrul atentiei! In concluzie, e o adevarata berbecutza! Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.web...user/lauratenea

#19
geo10

geo10
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 februarie 2004 - 10:34

Mey, m-ati lasat masca, copiii vostri stiu foarte multe, chiar sa citesca pe litere de tipar la 4 ani. Ma bucur pentru voi. Cocluzia e urmatoarea: trebuie s-o bag pe Andreea in priza. Stie si ea sa numere in engleza, franceza si bineinteles in romana pana la 10, le si recunoaste putin dar le cam incurca, cu poeziile si cantecele stam bine, coloreza binisor, incerca sa nu depaseasca conturul, la calculator se joaca cand are chef iar eu stau langa ea s-o ajut dar literele zero, si recunosc ca nici nu am atacat domeniul asta. Deci a fost o idee buna deschiderea subiectului asta, mai vad si eu cum se descurca copiii la varsta asta. Va multumesc, dragele mele. Pupici! georgiana

#20
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 12 februarie 2004 - 11:29

Ne inscriem si noi oficial (desi va citim de mult timp): Oana - 4 ani pe 8 februarie si mami Elena. O sa revin si eu la discutii, asteptam cu interes un subiect de genul asta. Elena, mesajul tau a fost culmea surprizelor pentru ca am avut sentimentul de deja-vu, parca mi-ai fi descris odrasla personala. [bis] Si noi ne-am gandit la un instrument si in consecinta a primit de ziua ei de la bunici o orga electronica. Mai ramane sa ne apucam si de lectii. Cat despre desen... fii-mea inca insista sa deseneze santuri, curcubee si melci, evident in maniera abstracta si absolut personala. Abia astept sa revin. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -