Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

clasa I


36 raspunsuri la acest subiect

#11
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 20:00

tora, tine cont si de faptul ca in perioada dinaintea inceperii scolii oferta este foarte bogata si variata, toti producatorii se intrec sa aduca marfa cat mai buna ca sa li se vanda repede. si-apoi, fetita ta de ce sa nu simta febra specifica inceperii scolii, o sa-i ramana toata viata amintirea primei uniforme si a primului ghiozdan. cumpara-le vara, cand puteti merge la cofetarie dupa cumparaturi, sa fie un eveniment. [flo] Nu certati copiii cand viseaza!

#12
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 ianuarie 2004 - 10:59

initial postat de micaels Baietelul nostru are 7 ani si 9 luni si este in clasa a II-a acum. Pentru noi, clasa a I-a si inceputul clasei a II-a au fost un cosmar in ceea ce priveste temele. Certuri, rugaminti, santaj, nervi, lacrimi multe si dintr-o parte si din alta...fara rezultat. Ajunsesem si eu si el sa avem oroare de momentul lectiilor si, credeti-ma, nici o clipa nu mi-am inchipuit ca ar putea fi atat de greu. In clasa a I-a si prima luna din clasa a II-a am stat eu cu el, insa am fost nevoita sa ma intorc la serviciu si a trebuit sa gasim o solutie. Stiind cat de greu ma intelegeam eu cu el la teme, m-am ingrozit numai la gandul ca prima bona pe care o voi gasi va fugi dupa maxim o luna-doua. M-am apucat de cautat si am gasit un fel de semi-internat particular unde baietelul meu sta dupa ore, pana la ora 18.00, si isi face acolo temele, sub supravegherea unei invatatoare. Nu va pot spune cat de mare mi-a fost bucuria cand am constatat ca baietelul meu isi face temele cu placere. Mamicile care trec sau au trecut prin asta, stiu ce zic. Parca mi-am recapatat copilul...nu stiu sa va spun exact ce simt, insa lucrurile s-au schimbat extraordinar de mult: nu ma mai vede in postura de mama ce rea care il pune la lectii si, cred, prietenia si apropierea dintre noi doi (ma refer la mine si baietelul meu) au revenit pe calea cea buna. Aveam senzatia ca ma vede aproape ca pe doamna invatatoare (pe care din pacate nu o iubea), nu ca pe mamica lui. Am suferit amandoi foarte mult din aceasta cauza. Doamne, ce bine ca a trecut! D.

#13
anchi

anchi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 ianuarie 2004 - 14:28

quote:
Originally posted by bia
Multumim pentru detaliile pe care le-ai dat,pe mine chiar ma ajuta orice informatie;Bianca nu prea are rabdare sa faca liniute,bastonase,face un rand si zice"gata".Nici nu vreau sa o fortez,ma gandesc ca mai este timp;Bianca implineste luna viitoare 6 ani,la gradi majoritatea au implinit 6 ani anul trecut,sa fie oare si varsta o problema?Are in clasa copii care deja stiu sa scrie litere de mana si scriu chiar foarte frumos,nu stiu,pe de alta parte mi se pare ca la 7 ani si jumatate ar fi prea mare,dar poate i-ar fi mai usor in clasa I.Inca nu am discutat cu educatoarea sa vad si ea ce parere are,oricum tendinta in cercul celor pe care-i cunosc este de a-si da copii la 7 ani si...la scoala. dori
Da, varsta este o problema, deoarece programa scolara pt. cls. I este foarte incarcata. Baiatul meu, in sem II - cls. I, rezolva inecuatii de grd. I. Incercati sa explicati unui copil de 6 ani si jumatate cum este cu inecuatiile!! Va doare capul o saptamana!!!

#14
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 10:57

craciunitza, ai oarecum dreptate, DAR... pe linga marfa buna se baga si multa marfa proasta, eu am oroare de aglomeratie.. e, acu nu ti imagina ca ma duc miine ori poimiine sa cautam... dar ma mai gindeam ca asa, mai cumparind un ghiozdan "cu Barbi" (asta i comanda, desi eu n o pot suferi pe barbi asta...) un penar... fireste tot cu barbi.. ii voi trezi interesul si dorinta de a incepe scoala mai repede... cu mai multa pofta.. aoleooo.. uitasem de uniforma!!! se mai poarta uniformaaaa.. nu este rau, dar se mai poarta tot uniforma cea veche, modelul acela cu "picatele"? cit despre mersul la cofetarie pt a sarbatori... nici o sansa.. poate sa mergem la Kind Planet, ca de cind furam la intilneala ala i cel mai cel in top....

#15
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 13:26

Da..descantec are dreptate...si al meu papa litere..si se face pe maini albastru total..mangaie penita cu degetul..daca ati mai auzit asa ceva...!!! mai face si pete pe caiete.... la matematica se descurca bine..m-a pus invatatoarea si am cumparat pana acum 2 culegeri..la clasa 1??mi se pare aiurea... La abecedar..insa treaba se schimba..scrie mai mare decat caroiajul ala...uita treaba cu aliniatul..ma rog..nervi intinsi..foi rupte..din caiete nu raman decat vreo...6 foi...cel mult!! da..cam asta e Despre rechizite..inainte de inceperea anului scolar....invatatoarea mi-a inmanat o listutza.....o coala A4 pe o parte si pe cealalta....multe inutile... Acum referitor la boacane la scoala..am sa va zic una pe care fetele mele de la "mamicile de mai"o stiu... faceam lectiile intr-o seara..si-i explicam...cand vorbesc 2 persoane..se pune liniutza de dialog..ca dialogheaza 2 persoane..vorbesc..de aia se cheama si operatorul de telefonie mobila:Dialog...ma rog..a inteles cupilui.. Mai pe seara il intreb ..ce se pune cand vorbesc 2 oameni???"Liniutza de connex".... asta e....cam asta cu clasa 1..nervi intinsi la maximum..la noi la scoala..teme la greu..de fac de la ora 12 pana seara la 22..daca ati mai auzit asa ceva..invatatoarea asta a mea nu-i normala...noroc ca la primavara ne mutam si ne mutam si cu scoala...off off./..mai mai!! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.web...m/user/korinnay

#16
emari

emari
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 14:23

Al meu a facut 6 ani pe 17 august, deci puteam sa-l dau la scoala anul trecut la 6 ani si o luna, dar m-am gandit ca totusi e prea mic! Si nu va spun ca la gradinita la care e (211), lucreaza foarte mult, nu va spun ca anul trecut nu vroia sa scrie deloc, nervi, plansete, dar ma intreb nu cumva exagereaza si educatoarele de la gradinita, pentru ca ce va face la scoala, nu se va plictisi? Chiar la ultima sedinta cu parintii, educatoarea ne-a atentionat ca sa facem temele de sambata-duminica cu copiii, caci la scoala nu mai stau dupa ei, dar totusi eu cred ca-i prea mult, voi ce ziceti? De exemplu, sambata si duminica asta am avut de scris pe o jumatate de pagina: Ina (cu litere de mana, bineinteles!), pe cealalta jumatate:nani, literele r si R de mana, si cifra 7! Ceva ma face sa cred ca este totusi prea mult, si cum al meu nu are stare, tare mi-e frica ca la scoala o sa am de furca, ca nu va sta cuminte, sub pretextul ca stie! Voi ce spuneti? mari

#17
anchi

anchi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 14:43

quote:
Originally posted by korinna
Da..descantec are dreptate...si al meu papa litere..si se face pe maini albastru total..mangaie penita cu degetul..daca ati mai auzit asa ceva...!!! mai face si pete pe caiete.... la matematica se descurca bine..m-a pus invatatoarea si am cumparat pana acum 2 culegeri..la clasa 1??mi se pare aiurea... La abecedar..insa treaba se schimba..scrie mai mare decat caroiajul ala...uita treaba cu aliniatul..ma rog..nervi intinsi..foi rupte..din caiete nu raman decat vreo...6 foi...cel mult!! da..cam asta e Despre rechizite..inainte de inceperea anului scolar....invatatoarea mi-a inmanat o listutza.....o coala A4 pe o parte si pe cealalta....multe inutile... Acum referitor la boacane la scoala..am sa va zic una pe care fetele mele de la "mamicile de mai"o stiu... faceam lectiile intr-o seara..si-i explicam...cand vorbesc 2 persoane..se pune liniutza de dialog..ca dialogheaza 2 persoane..vorbesc..de aia se cheama si operatorul de telefonie mobila:Dialog...ma rog..a inteles cupilui.. Mai pe seara il intreb ..ce se pune cand vorbesc 2 oameni???"Liniutza de connex".... asta e....cam asta cu clasa 1..nervi intinsi la maximum..la noi la scoala..teme la greu..de fac de la ora 12 pana seara la 22..daca ati mai auzit asa ceva..invatatoarea asta a mea nu-i normala...noroc ca la primavara ne mutam si ne mutam si cu scoala...off off./..mai mai!! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.web...m/user/korinnay
Eu i-am luat baiatului meu un stilou Parker, care are jumatate de penita ascunsa. In felul acesta am scapat de "balaceala" in cerneala. Mai sunt si niste stilouri care au varfuri asemanatoare cu cele de pix. Degetelele lor sunt asa de mici in comparatie cu penita stiloului!

#18
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 15:13

emari, cred ca exagereaza educatoarea... la gradi la Thea nu fac decit niste liniute, braduti, etc.. chestii f usoare ... apoi, nu sint de acord ca invete de acum sa scrie, in mod sigur la scoala isi va pierde interesul, se va plictisi... eu am m lucrat cu ea cite putin anul trecut, acasa, dar am incercat sa nu exagerez... acu, sa va spun ca sint hotarita sa o dau la semiinternat.. scoala unde vreau sa mearga are asa ceva, si alte mamici sint multumite... plus ca o cunosc pe directoare si mi a spus ca a reusit sa "achizitoneze" 2 pedagogi (pedagoage)ff buni. acu, tot ea mi a spus ca nu toti copii rezista unui asemenea sistem, dar daca reusesc sa tina pasul o luna, doua apoi nu mai este nici o problema...

#19
maria98

maria98

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 16:49

al meu copil e la gradinita, grupa mare, dar nu ultima. nu face 6 ani pana in septembrie. tema pe week-end se compune din 3 pagini, una la matematica si 2 la romana. este al doilea an de teme. sunt eu satula, daramite ei la 5 ani. este normal ? mi s-a intamplat sa nu terminam tema. am primit un semnul intrebarii mare pe caiet. mi-e teama sa nu se plictiseasca si la scoala sa nu mai fie atenta la lectii, sau sa nu-i mai placa. o zi buna !

#20
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 18:10

quote:
Originally posted by maria98
al meu copil e la gradinita, grupa mare, dar nu ultima. nu face 6 ani pana in septembrie. tema pe week-end se compune din 3 pagini, una la matematica si 2 la romana. este al doilea an de teme. sunt eu satula, daramite ei la 5 ani. este normal ? mi s-a intamplat sa nu terminam tema. am primit un semnul intrebarii mare pe caiet. mi-e teama sa nu se plictiseasca si la scoala sa nu mai fie atenta la lectii, sau sa nu-i mai placa. o zi buna !
Mie mi se pare o exagerare! Parca au luat-o razna educatoarele astea! Doar sunt copii, cand se mai joaca? La un moment dat am auzit un zvon, cum ca s-ar scoate grupa pregatitoare din gradinite. Ce bine ar fi! Si inca ceva, eu in clasa a I-a stiam sa citesc si sa scriu cu litere mari. Si, Doamne, cat m-am mai plictisit! Claudia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -