Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

clasa I


36 raspunsuri la acest subiect

#1
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 13:53

noi vom incepe anul asta scoala... nu are importanta ca Thea se opune categoric... nici nu vrea sa auda de scoala.. asa ca mi a incoltit gindeul de a incepe de pe acum sa i iau din rechizite.. cam ce ar tb sa i iau? cum ar tb sa arate aceste obecte, ce criterii sa respecte, etc... si in plus astept si accept cu draga inima orice sfat care ne ar putea ajuta sa pasim cu bine in aceasta nou etapa de viata... multumiri multe

#2
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 14:22

tora, nu ii lua rechizite de pe acum. Fiecare invatatoare are pretentiile ei, e mai bine ca, in afara ghiozdanului si a penarului, sa ii cumperi restul de rechizite dupa ce incepe scoala. Sigur iti va da o lista. Pentru acasa, ceea ce probabil are pina acum: creioane de scris, creioane colorate, acuarele, caiete. Si nu o invata foarte multe lucruri. Sa recunoasca literele, cifrele, citeva socoteli, eventual ceva bastonase. Dar nu prea mult, se va plictisi la scoala. Stef a venit cu deprinderi gresite de la gardinita si am cam avut de furca cu indrepatul. Adica, face cifrele nefiresc: de exemplu, 5 il face intr-una, incepind de la codita de sus ; 9 , tot dintr-o singura miscare, de la bucla de sus, in sensul acelor de ceasornic,la codita. Deci, nu o invata prea multe(un coleg de-al lui Stef are probleme in sensul ca refuza sa scrie, fiindca el stie asta de la gradi!!), dar ceea ce invata sa fie corect. Si povesteste-i desptre scoala ca despre o distractie. Pentru Stef, asa si e, ii place la nebunie. D.

#3
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 16:57

Si noi incepem scoala anul acesta,cred ca stresatii suntem noi(mai bine zis,eu),am auzit atatea povesti despre clasa I,ca m-am ingrozit.Bianca a acceptat ideea,ca pe o continuare fireasca a gradinitei,eu mereu i-am spus cate lucruri frumoase va invata acolo,doar ca auzind si ea cat de greu este la scoala,imi mai pune intrebari,iar eu ma chinui sa-i explic cat de grozav va fi sa invete sa citeasca(asa va putea sa citeasca singura o carte,la tv),sa scrie.Cred ca ar fi interesant sa auzim si pareri a unor parinti care traverseaza acum clasa I. dori

#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 23:40

Stef al meu e in clasa intai. Va spun asa, impresii generale, si voi intrebati detalii. Stef e la scoala de muzica. A venit de la o gradinita de stat, cu bune si cu rele. E destul de nazdravan el, dar ii place sa lucreze, deci in ore e cuminte si atent. In prima luna de scoala ,sau cam o luna jumate, au facut semnele pregatitoare (bastonase, nodulete, zalute....). Acum fac alfabetul, aproape o litera pe zi (o si litera mare, o zi cea mica). Citesc si li se dau mici dictari. La mate au invatat cifrele, semnele de comparatie si acum fac adunari si scaderi pina la 10. Nimic greu, Stefan se descurca mai mult decit lejer. Avem timp si de instrument si de antrenamentele de inot. Si bine-nteles si de joaca, din belsug. Va pupam si asteptam sa ne trageti de limba D.

#5
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 11:10

Tot eu. O sa regretati ca m-ati starnit, cind vine vorba de scoala SI de fecioru meu pot povesti pina la lesin :) Sa va spun unde are Stef hibe si unde se descurca mai usor. Nu e destul de ordonat la scris (in plus, poti stoarce cerneala din degetele lui dupa ce isi fac temele). La inceputul scolii nu se concentra perioade suficient de lungi (la asta puteti lucra de acum: sa aiba rabdare sa isi vada de lucru 30 de minute, fara o mie de pauze). Mai maninca din litere la dictare. Tot la inceput, scria multe cifre si multe din literele de tipar "in oglinda" (si aici puteti lucra: sa respecte sensul corect de scriere, forma corecta a semnelor pe care le invata). Unde e Stef tare: la maaateeeee. Nici un exercitiu din acelea cu casute (casuta minus trei egal cinci ) nu ii pune probleme. Multi copii se incurca, aduna, scad celelalte doua cifre pt aflarea numarului din casuta, trebuie sa invete shmecherii ca sa le iasa. Stef pur si simplu le vede din prima. Si imi place ca atunci cind are de alcatuit propozitii, ale lui nu sint din acelea pe sablonul "Mama are mere". Face tot felul de propozitii haioase, limitate de literele destul de putine pe care le poate folosi deocamdata. De exemplu: Lupul Nanu pupa oaia. Pe Mercur era un porc lila. Va mai povestesc o faza, pe care deja jumate din forum o stie de pe chat, si va las: Trebuiau sa dea exemple (oral) de cuvinte din doua silabe. Stef se agita rau de tot, invatatoarea il baga in seama si-l pune sa raspunda. Stef rostogoleste plin de emfaza raspunsul: "TZATZE". Delir total a fost in clasa. Vedeti ca nu-i dracul asa negru? [pup] D.

#6
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 11:59

quote:
Originally posted by descintec
Lupul Nanu pupa oaia. Pe Mercur era un porc lila. Va mai povestesc o faza, pe care deja jumate din forum o stie de pe chat, si va las: Trebuiau sa dea exemple (oral) de cuvinte din doua silabe. Stef se agita rau de tot, invatatoarea il baga in seama si-l pune sa raspunda. Stef rostogoleste plin de emfaza raspunsul: "TZATZE". Delir total a fost in clasa. Vedeti ca nu-i dracul asa negru? [pup] D.
[:-)))] Cristina&Sanziana

#7
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 12:03

Multumim pentru detaliile pe care le-ai dat,pe mine chiar ma ajuta orice informatie;Bianca nu prea are rabdare sa faca liniute,bastonase,face un rand si zice"gata".Nici nu vreau sa o fortez,ma gandesc ca mai este timp;Bianca implineste luna viitoare 6 ani,la gradi majoritatea au implinit 6 ani anul trecut,sa fie oare si varsta o problema?Are in clasa copii care deja stiu sa scrie litere de mana si scriu chiar foarte frumos,nu stiu,pe de alta parte mi se pare ca la 7 ani si jumatate ar fi prea mare,dar poate i-ar fi mai usor in clasa I.Inca nu am discutat cu educatoarea sa vad si ea ce parere are,oricum tendinta in cercul celor pe care-i cunosc este de a-si da copii la 7 ani si...la scoala. dori

#8
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 12:19

Si Maria mea este in clasa 1-are 5 ani.Nu am invatat-o nimic special inainte de a incepe scoala,isi scria numele,recunostea majoritatea literelor din alfabet,numara pana la 10 in cateva limbi si cam atat.Ii placea sa deseneze foarte mult. Acum se descurca bine,au invatat peste 10 litere,cifrele pana la 10,au tot felul de joculete de logica,poezii,cantecele,activitati "stiintifice":-)-cum creste bobul de grau,cum se face un aluat etc..Problema ei este,asa cum spunea si Crina,ca nu se concentreaza prea mult,si mai mereu e ultima care-si termina ce are de facut.Ea da vina bineinteles pe colegi,ba ca nu stiu cine i-a cerut guma,ba ca altul a intrebat-o nu stiu ce si tot asa. Parerea mea este,ca ar trebui sa-i starnesti curiozitatea fetitei pentru scoala,aveti toata vara la dispozitie.Eu as proceda asa:as duce-o la zoo,i-as povesti cate putin despre animale,daca as vedea-o interesata i-as spune ca la scoala o sa invete mult mai multe despre animale.Tot asa si la gradina botanica.Inventeaza joculete cu ajuotrul cifrelor,invat=o cantecelul acela in engleza ABC-deci,cred mai intai ca trebuie sa o faci sa inteleaga ca la scoala este si multa distractie in primul rand. Te pup si succes, Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#9
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 12:29

quote:
Originally posted by descintec
Stef rostogoleste plin de emfaza raspunsul: "TZATZE". Delir total a fost in clasa. Vedeti ca nu-i dracul asa negru? [pup] D.
...crina,e "tzatze" cu i din a sau cu a simplu...ca se schimba problema:-)))))))) Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#10
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 15 ianuarie 2004 - 13:02

quote:
Originally posted by Ortansa
quote:
Originally posted by descintec
Stef rostogoleste plin de emfaza raspunsul: "TZATZE". Delir total a fost in clasa. Vedeti ca nu-i dracul asa negru? [pup] D.
...crina,e "tzatze" cu i din a sau cu a simplu...ca se schimba problema:-)))))))) Ortansa-de[copil][copil]X mamica
e aia grava, Ortansa. Doar se stie, Stef e maareee iubitor de fetite :) D.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -