Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

clasa I


36 raspunsuri la acest subiect

#31
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 02 februarie 2004 - 15:55

Simona, ma dai pe spate cu stilul tau de redactare!!!! multumesc! ei, sa va aduc la zi acusica... m am dus sa o inscriu la scoala, cu ea de mina fireste. ghinion, directoarea n era in ziua respectiva, insa mindra mi a repetat tot drumul cit de emotionata este! am revenit a doua zi.. singura. s a cam botoshit, but... ok, seara, cind am ajuns acasa m am folosit de unul din punctele ei slabe: rochita! asa ca i am descris ce uniforma va avea (pe o parte i bine, pe alta mi am aprins paie n cap! vrea sa vada uniforma.. de ce nu o duc sa o vada, cind o cumpar, da' mai este mult pina n septembrie cind va avea uniforma, etc) acum a schimbat repertoriul cauzelor pentru care nu vrea acolo: eu nu stiu sa scriu nici sa citesc si vor spune copii despre mine ca sint o proasta! / Nestiutoare, o corecteaza mami... si in continuare ii explic diferenta intre a fi prost si a fi nestiutor... in fine, acu se pregateste de zor pt scoala, cica sa o mai "provoc", sa i mai dau lectii, ceva de scris, de adunat... mai rau este ca daca ii spun sa faca ceva si nu i iese din prima, ori i se pare ca nu va reusi, abandoneaza pur si simplu, arunca cit colo sculele de scris si ia mutra aceea, binecunoscuta de imbufnare... imi pling de mila... dar ma consolez cu semiinetrnatul, desi costa al naibii de mult... vreo 2 mil. pe luna, dar pe lingta lectiile cu pedagoaga (asa s o spune corect?) mai au diverse activitati: pictura, dans, informatica, karate... toate pina la 17,30.. deh, asta e! domnia mi o platesc! a, da, neaparat ghiozdan cu barbi si penar cu barbi si.. cu barbi si tot asa... bleah! apai va fi musai sa ma conformez... pupicei grasuni

#32
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 06 februarie 2004 - 20:07

In clasa 1-a deja scrie cu cerneala??? Al meu e in a doua, si deabia peste vreo 2 saptamini se incepe cu cerneala... Cred ca suntem tare innapoiati aici..... Asta cu scris in oglinda e cam la toti copii, te miri cu scriu cuvinte intregi in oglinda :)) Cu drag Rici
quote:
Originally posted by descintec
Sa va spun unde are Stef hibe si unde se descurca mai usor. Nu e destul de ordonat la scris (in plus, poti stoarce cerneala din degetele lui dupa ce isi fac temele). La inceputul scolii nu se concentra perioade suficient de lungi (la asta puteti lucra de acum: sa aiba rabdare sa isi vada de lucru 30 de minute, fara o mie de pauze). Mai maninca din litere la dictare. Tot la inceput, scria multe cifre si multe din literele de tipar "in oglinda" (si aici puteti lucra: sa respecte sensul corect de scriere, forma corecta a semnelor pe care le invata). Unde e Stef tare: la maaateeeee. Nici un exercitiu din acelea cu casute (casuta minus trei egal cinci ) nu ii pune probleme. Multi copii se incurca, aduna, scad celelalte doua cifre pt aflarea numarului din casuta, trebuie sa invete shmecherii ca sa le iasa. Stef pur si simplu le vede din prima. Si imi place ca atunci cind are de alcatuit propozitii, ale lui nu sint din acelea pe sablonul "Mama are mere". Face tot felul de propozitii haioase, limitate de literele destul de putine pe care le poate folosi deocamdata. De exemplu: Lupul Nanu pupa oaia. Pe Mercur era un porc lila. Va mai povestesc o faza, pe care deja jumate din forum o stie de pe chat, si va las: Trebuiau sa dea exemple (oral) de cuvinte din doua silabe. Stef se agita rau de tot, invatatoarea il baga in seama si-l pune sa raspunda. Stef rostogoleste plin de emfaza raspunsul: "TZATZE". Delir total a fost in clasa. Vedeti ca nu-i dracul asa negru? [pup] D.


#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 aprilie 2004 - 01:58

Buna mamici de copii scolari si viitori scolari! Diana este in cl.I, dar nu pot sa ma plang. Ori sunt eu prea putin pretentioasa, ori am nimerit foarte bine. Sunt foarte multumita de invatatoare, lucreaza mult si foarte bine cu copiii, deh, o platim in plus pentru asta, copiii stau pana la ora 16 la scoala unde isi fac temele si nu mai avem treaba acasa. Scoala are si cantina, unde mananca la ora 12, au pauza pana la 13 cand incep partea de "facut teme". Desi eu sunt acasa cu cea mica, am preferat sa o las la scoala, la inceput pentru ca nu as fi avut timp de lectii, cea mica s-a nascut in 10 sept. Apoi s-a intamplat o data ca Dianei i-a fost rau dimineata si am lasat-o sa vina acasa la 12...ei bine, lectiile au durat pana la ora 20, deja pica cu capul pe masa...asa ca s-a lamurit si ea si eu ca e mult mai bine la scoala. Cam atat despre noi deocamdata. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.web...ser/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#34
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 19:13

mihaela s bine ca ai gasit o astfel de scoala, da la noi in Bucuresti gasim asa ceva??????[bang][bang]

#35
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 16:35

Rodica, intereseaza-te din timp, nu se poate sa nu existe in Bucuresti. Este vorba de sistemul STEP-BY-STEP. Am mai povestit cu ceva timp in urma despre asta. Succes! Cu prietenie, Mirela

#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 02:15

Diana nu merge la clasa cu regim STEP-BY-STEP. In scoala ei nu exista astfel de clase. E scoala cu regim normal, dar invatatoarele de acolo, avand in vedere ca e singura scoala din oras care are cantina proprie, au luat initiativa de a ramane cu copiii dupamasa sa-i ajute la lectii, adica sa faca lectiile impreuna si sa lucreze in plus acolo, in cele 3 ore. Ii ajuta foarte mult pe parinti si pe copii, cel putin eu cu a mea lucrez tare putin suplimentar acasa, eventual niste exercitii de matematica, la citit si scris stam tare bine. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.web...ser/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#37
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 06:22

Citesc ce scrieti si ma minunez. Cind am inceput scoala nu stiam nici o litera si-n clasa intai n-am avut niciodata mai mult de o ora teme pentru acasa. Totul a mers firesc, n-am avut niciodata probleme la scoala. Din ce spuneti, mi se pare ca unele dintre invatatoare si educatoare isi dau importanta cu orice pret.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -