Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retete Montignac


101 raspunsuri la acest subiect

#11
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 22:43

POULET A LA PROVENCALE (pui ca la tara...)
Pentru 4/5 persoane Preparare: 15 min Coacere: 40 min Garnitura recomandata: ghiveci de legume 1 pui fermier mare si frumos 1 ceapa mare maruntita 4 catei de usturoi maruntiti 25 cl de supa de pui (din aceea instant, pentru sos...adica se dilueaza un cubulet de supa de pui in 25 cl de apa fierbinte) 3 linguri de concentrat de rosii ulei de masline sare, piper, ardei iute (in reteta este scris: piment de Cayenne), herbes de provençe (un amestec de cimbru, cimbrisor, rozmarin, origan, busuioc... taiate marunt) - Taiati puiul in 8 bucati - Puneti bucatile de pui pe un platou cu pielea deasupra. Umeziti putin cu ulei de masline. Sarati, piperati si pimentati. - Puneti sub gril timp de ~ 30 de minute. Pielea trebuie sa se topeasca progresiv si sa devina uscata si crocanta fara sa se arda. Trebuie deci sa potriviti bine distanta dintre platou si gril. - Intr-o oala prajiti ceapa si usturoiul maruntite in ulei de masline. Apoi puneti supa de pui (cele 250 ml...) si concentratul de rosii. Amestecati bine, sarati si piperati. - Ungeti bucatile de pui cu sosul obtinut. Pudrati cu citeva herbes de Provençe si repuneti la cuptor (termostat 4 - 130°C) timp de 5 sau 10 minute Serviti chiar in platoul respectiv sau intr-un platou cald... Pofta buna! PS: bineinteles ca daca vreti sa slabiti acest fel se maninca fara piine...


#12
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 22:45

TRUITES AUX AMANDES PASTRAVI CU MIGDALE
Pentru 4 persoane Preparare: 10 min Coacere: 15 min 4 pastravi frumosi 80 g de migdale efilate (migdale maruntite-franjuit, pe verticala) 2 lamii 1 lingura de otet de Xeres (otet de vin rosu) 2 linguri de patrunjel maruntit ulei de masline herbes de provençe sare, piper - Preparati pastravii pentru gatit. Pudrati interiorul cu ierburi de Provençe (am explicat mai sus ce inseamna...) Sarati si piperati. - Incalziti bine o tigaie antiadeziva pe un foc foarte mic cu 4 linguri de ulei de masline - Puneti pastravii in tigaie si prajitii cel putin 6 minute pe fiecare parte. Pastrati-i apoi la cald in cuptor (termostat 2/3 - 80/100°C) - Intr-o alta tigaie puneti o lingura de ulei de masline si rumeniti putin migdalele efilate. Sarati si piperati. Puneti apoi otetul - Acoperiti pastravii cu otetul cu migdale si pudrati cu patrunjel - Serviti cu o lamiie taiata in doua.
Otilia&LaAdelita

#13
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 22:47

MOUSSE DE THON (spuma de ton)
Preparare: 10min. - 250g de ton natural in cutie - o cutiuta mica de ansoa (anchois) in ulei - 150g de masline verzi fara simburi - 4 linguri de ulei de masline - 3 catei de usturoi maruntiti - 3 lingurite (mai maricele) de otet balsamic - 3 lingurite (mai maricele) de mustar tare - o lingura de smintina - piper Scurgeti tonul din cutie si maruntiti-l. Puneti in mixer tonul, pestisorii (anchois) cu ulei cu tot, maslinele verzi, usturoiul, otetul, mustarul si smintina. Piperati. Mixati pina cind obtineti o pasta omogena. Pastrati la frigider pina in momentul servirii.
Otilia&LaAdelita

#14
Gaby

Gaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 15 noiembrie 2003 - 00:10

Drada Otilia, am salvat si eu din retetele tale (despre post, ca tot a inceput) si discutii... am vazut ca era o intrebare despre regim...poate le ajuta pe fete.... deci "apoi, mai poti minca, tot la "glucide", daca tii post, (caci "lipidele", carne, lapte, brinza, oua trebuie excluse din post...): Zacusca de vinete sau de ghebe Ghiveci de legume (cu putina piine completa) Supa de rosii, ciorba de zarzavat, crema de ciuperci, velouté de usturoi sau de praz Paste neprelucrate "al dente" cu sos de rosii, ceapa, usturoi, ciuperci (dar fara parmezan) Salate (de exemplu avocado cu rosii sau cu lamiie si masline, rosii cu castraveti si ceapa, salata de inimi de palmier, salata verde cu fasole verde si rosii, salata de ciuperci sau... de varza rosie, miam-miam) Mincare de ciuperci, mincare de praz cu masline Frigarui de legume (rosii, ciuperci, ceapa, ardei gras...) - sunt delicioase!!! Varza calita, sau varza de Bruxelles Andive prajite sau in salata Spanac cu crema de soia Vinete gratinate cu rosii Piureuri de brocoli, de dovleac, de mazare sau alte legume (dar nu cartofi!) combinate cu gogosari in otet Mazare, fasole verde, spanac, linte sau fasole uscata alba sau rosie Ai de unde alege!!! Din pacate alimentatia nu este echilibrata glucide/lipide, dar asta-i postul! din Montignac. Se mananca la glucide. Ingrediente: *Cam 250 orez neprelucrat *1 kg rosii, sau 1 cutie rosii in bulion *3-4 cepe medii *putin ulei de masline pentru a cali ceapa Cum se prepara: Orezul se spala se pune la fiert cu sare in apa rece. Ceapa se taie marunt, se caleste in putin ulei pana se moaie.Se ia de pe foc Separat se taie rosiile si ele marunt,se pun pe foc sa iasa un sos.Se da gust-sare, piper Se pune sosul de rosii peste ceapa calita.Se amesteca, se da gust si se pune orezul fiert peste Se pot pune si ciuperci. Iese o nebunie!!! MIC DEJUN: <<<1 fruct(30' inainte),fulgi cereale,piine neagra,brinza vaci 0% grasime,lapte degresat,indulcitor sitetic sau(doar in cazuri exceptionale) <<<sunca/jambon/cirnati,brinza,smintina sau lapte,zaharina. PRINZ: <<<cruditati,peste/carne,legume permise(glucide bune),brinza <<<salata ciuperci,pui fript,dovlecei gratinati,brinza <<<cotlet porc,piure telina,brinza <<<salata verde creata,pui la gratar,mazare verde,brinza <<<sardine in ulei,cirnati francfurter,varza,brinza <<<oua cu maioneza,antricot,vinete,brinza <<<supa carne,rasol,napi/praz/varza,brinza CINA: -puteti minca la felul I o supa deasa din legume permise (napi,praz,telina,varza,etc)pe care o ingrosati pasind telina fiart de ex. si la care poti adauga si o lingura de smintina <<<supa legume,zacusca,ochiuri,iaurt <<<supa peste,sunca de Praga,salata,brinza <<<supa legume,rosii umplute,salata,iaurt <<<supa legume,pui cu maioneza,salata verde,brinza <<<salata ciuperci,vinete umplute,salata verde,brinza vaci <<<supa de ceapa,flan de ton,salata,brinza vaci." gaby

#15
monicaa

monicaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.873 mesaje

Postat 17 noiembrie 2003 - 19:05

Uite ca am revenit cu o reteta pe care am facut-o sambata.DELICIOASA! Faza 1 Snitele de porc (ptr 4 persoane) 8 medalioane de porc 2 oua 2 linguri cascaval ras sare,piper ulei masline Se spala carnea, se usuca,se sareaza si se pipereaza.Intr-o farfurie adanca se bat cele 2 oua impreuna cu casul ras. Fiecare bucata de carne se da prin ou (ca la snitele) si se prajeste in tigaie, in ulei de masline. Se serveste cu salata combinata. Pofta Buna!

#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 21 noiembrie 2003 - 16:22

Retete de post in faza 1: Salata de vinete coapte: 6 persoane ingrediente: 4 vinete, 2 rosii, 4 linguri de ulei masline, 1 buchet garni : (patrunjel, cimbru, dafin) un catel de usturoi, 2 bucati de arpagic, sare, piper. Taiati vinetele in doua si incizati usor, cu un cvutit, interiorul dupa ce le-ati spalat si sters. Asezati-le intr-o forma, stropiti-le cu putin ulei si bagati-le in cuptorul incins la 200 de grade pentru 30 de minute. Dupa ce le scoateti scobiti pulpa cu o lingura. Curatati rosiile de coaja si scoateti semintele. Intr-o tigaie puneti usturoiul si arpagicul tocat, la inabusit intr-o lingura de ulei de masline, adaugati rosiile tait in bucati, buchetul de garni si lasati 10 minute. Apoi scoateti garni. Sarati piperati, adaugati vinetele si mai lasati inca 30 minute la foc mic. Bateti compozitia cu mixerul pentru a obtine un piureu, si lasti sa se raceasca. Se serveste foarte rece. Salata gradinareasca: 6 persoane ingrdiente: 1 kg. sparanghel scurt (alb sau verde), 250g fasole verde, 1/2 conopida cruda, 1 castravete, 1 legatura de ridichi, 1 salata, 1 ceapa mijlocie, 1 legatura hasmatuchi, tarhon, 1 legatura de creson (avind in vedere ca eu una nu stiu ce este cresonul nu voi folosi pur si simplu); Vinegreta: 4 linguri de ulei de masline, 1 lingura de otet, sare, piper Fierbeti fasolea verde astfel incat sa ramana relativ tare(12 minute), si taiati-o in bucati de cativa centimetri. La fel si sparanghelul. Castrevetele se taie rondele fine. conopida se desprinde in buchetele si se opareste 2 minute in apa cu sare clocotita. Se prepara sosul vinegreta la care se adauga tarhonul, hasmatichi si frunzele de creson, ceapa tocata marunt. Se spala salata si sa taie fisii. se taie felii subtiri 1/2 din ridichi si se amesteca toate ingredientele. Se lasa 20-30 minute la macerat in frigider. Se decoreaza cu restul de ridichi. Pofta buna!

#17
monicaa

monicaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.873 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 14:51

Sos Rosii pentru spaghete Faza I 500 g Piure de rosii la conserva 3 cepe mari 2 catei usturoi 20g basilikum uscat sau proaspat 3 linguri ierburi de Provence 150 g iaurt cu 0% grasimi Ceapa si usturoiul se maruntesc, se pun in paharul de la mixer, se adauga putin apa; cu ajutorul mixerului se face o pasta omogena.la nevoie se mai adauga apa. Pasta obtinuta se lasa la foc mic intr-o craticioara sau tigaie pana se evapora lichidul. Se amesteca piureul de rosii, pasta de ceapa si usturoi, condimentele si iaurtul. Se lasa la foc mic 30 minute. Tip: daca nu gasiti iaurt cu 0% grasimi se poate face si fara.Iese foarte buna. Se pot inlocui ierburile de Provance cu patrunjel. Pofta Buna

#18
monicaa

monicaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.873 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 14:58

Marmelade pentru faza I 1.Marmelada cu mere si smochine 100 g mere uscate 100 g smochine uscate 2 lingurite suc lamaie coaja rasa de la o lamaie 5-8 linguri apa Se pun toate ingredientele in paharul de la mixer si se paseaza.Se pune marmelada in borcane de sticla cu capac,care au fost in prealabil trecute prin apa fierbinte. Se poate pastra in frigider 8-10 zile. 2. Marmelada din fructe uscate si proaspete 200 g fructe uscate (prune,pere, caise, mere) 300 g zmeura (merge si cea congelata) coaja rasa de la o lamaie fructele uscate se lasa putin la inmuiat in apa rece.Se pun toate fructele in paharul mixerului si se omogenizeaza.Se aromatizeaza amestecul cu coaja de lamaie. Se pune marmelada in borcane de sticla cu capac,care au fost in prealabil trecute prin apa fierbinte. Se poate pastra in frigider 14 zile.

#19
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 01:29

MONICA MULZUMIM DE RETETE! mA TOT UIT PE AICI SA VAD CE A MAI APARUT DAR NU PREA VAD SA AIBA FETELE CURAJ SA SCRIE RETETE PT. CA SUNTEM DESTULE PE FORUM CARE TINEM ACEASTA DIETA! fETELOR SCRIETI RETETELE PE CARE LE FACETI INTR-O ZI OBISNUITA ,NU TREBUIENEAPARAT SA FIE CA LA CARTE! VOI SCRIE RETETA PE CARE AM FACUT-O AZI SI A IESIT DELICIOASA: CARNE DE VITA LA CUPTOR CU MAZARE CARNE DE VITA TAIATA BUCATI ASEZATA IN TAVA DE TEFLON , PESTE CARE AM ADAUGAT:CEAPA FOARTE PUTIN CALITA IN ULEI DE MASLINE STINSA CU BULION,LASAT LA INNABUSIT PUTIN TIMP PESTE CARE SE ADAUGA MAZAREA . SE AMESTECA TOTUL SE MAI ADAUGA BULION SAU PASTA DE TOMATE , SE TOARNA PESTE CARNE SI SE DA LA CUPTOR . NU STIU TIMPUL PT. CA NU M-AM UITAT LA CEAS![bang] SPER SA AJUTE PE CINEVA! PROPUNEREA MEA DE A POSTA RETETE PE CARE LE FACEM MAI DES ESTE PT. A NE ASIGURA CA NU AM INTRODUS 'CEVA' CE NU TREBUIA , MAI ALES NOI INCEPATOARELE , CRED CA AR FI BENEFIC PT. TOATA LUMEA! SPOR LA SCRIS , SAU DACA NU SCRIE NIMENI CELE CARE SCRIEM VOM BANUI CA NU MANCATI NIMIC! SANATATE MAXIMA , SI VOINTA!(PT. CELE CARE AU NEVOIE) Ione` www.saracut.go.ro

#20
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 12:29

Buna idee Ionela,asa acum sa scriu ce am mincat eu ieri: Ciuperci la cuptor Am rupt coditele la ciuperci,le-am tocat marunt si le-am amestecat cu usturoi,putin ulei de masline,sare si piper.Am umplut apoi palariile cu compozitia asta,le-am pus intr-un vas de jena,am pus putina apa,asa pina la jumatatea palariilor si le-am dat la cuptor pina a scazut apa aproape de tot. Le-am mincat cu salata de rosii,in care am pus doar sare. E bine???Daca nu spuneti-mi unde am gresit! Valentina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -