Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retete Montignac


101 raspunsuri la acest subiect

#21
monicaa

monicaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.873 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 14:11

Super Ionela Eu chiar asteptam sa mai sara cineva cu retete. Observatie: la mine in carte scrie ca in prima faza sunt interzise:mazarea, fasolea boabe si porumbul. Valentina ..super ciupercutele.daca le-as fi mancat la pranz as fi presarat pe ele si un pic de cascaval ras. Supa de legume Avand in vedere ca nu avem voie morcovi si cartofi se folosesc restul de legume si in ce cantitate doriti.Eu pun : telina, radacini de patrunjel, dovlecei, gulii, rosii decojite. Se fierb toate legumele cu vegeta.Dupa ce sunt gata, se pasireaza (cu ce aveti prin casa) se mai dau o data in cloclot si se pune patrunjel taiat marunt. Pentru ceilalti membrii ai familiei care nu sunt la dieta se adauga la servire: o lingura smantana si crutoane (pot fi si crutoane cu branza sau cascaval). Pofta Buna Tip: supa nu contine deloc grasimi; poate fi mancata seara fara probleme.Si mai e si satioasa. Eu cand imi fac, fac o oala mai mare si am pentru cateva zile.

#22
she_wolf

she_wolf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 15:49

Eu am facut ieri un fel de varza a la Cluj, dar fara orez si smantana. Adica am pus un strat de varza murata calita cu ceapa, unul de carne tocata si tot asa pana s-au terminat, apoi am pus suc de rosii si putin ulei. Bineinteles si sare, piper, boia dulce si cimbru (printre straturi). A iesit bunut, mai am si astazi. Maine tin post, asa ca oi vedea ce fac... Claudia

#23
she_wolf

she_wolf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 15:53

quote:
Originally posted by monicaa Valentina ..super ciupercutele.daca le-as fi mancat la pranz as fi presarat pe ele si un pic de cascaval ras. . . . Tip: supa nu contine deloc grasimi; poate fi mancata seara fara probleme.Si mai e si satioasa. Eu cand imi fac, fac o oala mai mare si am pentru cateva zile.
Adica seara n-ai voie deloc grasimi, nici macar cascaval?

#24
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 16:43

Din cite am inteles eu,nu. Valentina

#25
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 17:47

DESERTURI MONTICNAC PENTRU POFTICEI Se impune o precizare venita destul de tarzior ce-i drept dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu-i asa? [:D] "Deserturile: In faza I, un alt desert decat branza, fructele rosii ori spumele de fructe (luat, de exemplu, duminica) ar ocaziona o abatere. In acest caz, va trebui sa alegeti deserturile cu <abatere foarte mica>", iar cele cu <abatere mica> se pot consuma in faza II a dietei. Spuma de Ciocolata <abatere mica> = FAZA II 400g ciocolata amaruie (min. 70% cacao),8 oua, 1/2 pahar rom, 4 lingurite cafea solubila, putina sare. Se rupe cioco si se pune intr-o cratita se adauga cafeaua facuta cu 1/2 ceasca de apa si romul. Se topeste cioco in bain-marie amestecand continuu. Se separa albusurile de galbenusuri si albusurile se bat spuma tare cu putina sare. Cioco topita se racoreste intr-o salatiera si se adauga peste ae galbenusurile amestecand repede. Incorporati cu grija pentru a obtine o compozitie omogena. Se tine 5 ore la frigider, inainte de a fi servita! [pofta][pofta][pofta]

#26
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 17:54

Spuma de caise:<abatere foarte mica> = FAZA I ocazional nu zilnic! 500g caise (eu voi folosi congelate), 1 lamaie, 2 linguri de fructoza, 4 foi de gelatina, 150g branza de vaci 20%, 100g smatana degresata. Opariti caisele si curatati-le de coaja dupa care amestecati-le cu mixerul pana ce obtineti un piureu. Adaugati sucul de lamaie si fructoza. Inmuiati gelatina in apa apoi scurgeti-o si topiti-o in bain-marie cu doua linguri de apa. Apoi incorporati gelatina imediat in restul compozitiei. Amstecati bine. Turnati aceasta compozitie in forme mici si lasati-le 3 ore la frigider ca sa se prinda. Serviti foarte rece! [pofta][pofta][pofta]

#27
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 18:01

Flan de branza de vaci cu stafide:<abatere foarte mica> = FAZA I ocazional nu zilnic! 100g stafide, 250g branza de vaci 40%, 3 oua, 4foi de gelatina,1/2 pahar de lapte 2 linguri de fructoza, 1/2 pahar de rom Lasati stafidele peste noapte la inmuiat in rom cat sa le acopere eventual mai adaugati putina apa. Bateti galbenusurile, adaugati branza de vaci si fructoza. Bateti albusurile spuma foarte tare si incorporati-le in amestecul de branza. Incalziti laptele si puneti in el foile de gelatina (inmuiate in prealabil in apa rece si scurse). Adaugati laptele cu gelatina in compozitie si stafidele scurse, amestecand cu grija. Turnati preparatul intr-o forma de sarlota si coaceti in cuptor la 220 de grade timp de 25 minute. [pofta][pofta][pofta]

#28
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 18:44

Lapte de pasare:<abatere foarte mica> = FAZA I ocazional nu zilnic! 1 bucatica de baton de vanilie, 8 oua, 1 litru de lapte semi- smantanit, 3 linguri de fructoza, putina sare Separati albusurile de galbenusuri si bateti-le spuma foarte tare cu putina sare. Fierbeti laptele cu vanilie si 1/2 pahar de apa, avand grija sa nu clocoteasca prea tare (abia sa bolboroseasca). Cu o lingura, luati din albus si il asezati la suprafata laptelui. Fierbeti acesti bulgari 1 minut si pe o fata si pe cealalta si scurgeti-i pe un servet. Preparati o crema englezeasca (io una nu stiu cum e asta dar poate daca stie altcineva imi spune si mie!) din galbenusurile batute, peste care turnati laptele caldut (eventual lungit cu apa ca sa fie un litru); bateti repede. Puneti compozitia pe foc mic pentru a se ingrosa si indulciti-o in ultimul moment cu fructoza. Lasati sa se raceasca si serviti cu bulgarasi de albus deasupra cremei. [pofta][pofta][pofta]

#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 decembrie 2003 - 18:50

Si acum iau o pauza ca salivez rau de tot! [:D] Ca sa fiu si eu pe subiect am facut aseara cotlete slabe de porc la cuptor cu legume. Am pus toate ingredientele de la inceput: carnea , 2 cepe rosii taiate solzisori, conopida, mazare, fasole verde, ardei, suc de rosii doua linguri de ulei de masline, sare, piper cat se poate de mult si doua cani de apa. A iesit cam prea zemos pt. gustul meu trebuia sa pun mai putina apa dar in schimb este foaarteee gustos. In seara asta cred ca voi incerca supa de legume propusa de Monica, pentru ca mi se pare delicioasa, dar eu ca un mic dracusor[}:)] voi adauga si putintel unt la ea.[:D] Va pup, Andreea

#30
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 10 decembrie 2003 - 00:26

Monicaa:de porumb stiam si eu dar de celelalte nu-mi amintesc. Oricum am sa ma uit mai bine in carte , mersi orcum de observatie! Ai vazut de ce am vrut eu sa scriem ce mancam , tocmai pt. a primi observatii daca e cazul! Atunci ce ramane de mancat pt garnituri : doar varza si fasole verde? Mai vreau idei!!!!!Garnituri ca al meu nu se satura doar cu carne si salata!![bang][bang] Ione` www.saracut.go.ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -