Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In Italia (14)


299 raspunsuri la acest subiect

#1
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 11:38

Bine ati venit la un nou capitol! [biz]



Capitolele precedente:

In Italia,(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(12bis)





Italiencele vorbarete, de la sud la nord:

Iriale ( Messina )(05.02.1972) si [bicla]Alessandro (11.06.2002)

Geanina Anghel ( Napoli)

Mary Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli),[copil] Andrei (29.09.2005)

CameliaS ( Firenze )

Gabry ( Firenze )(28.05.1974), [copil]Elena (07.02.2005)si [avion]Mircea

Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)

Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)

Mariana I. ( Torino )

Pyssy ( Novara )

Danangie ( Milano )[nunta](08.02.1977)

Crini ( Milano )(01.10.1971), [zana]Theodora si [copil]Andrei

Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)

Alinutza00 (Milano )

Dana7mi ( Milano )[gravi](07.02)

Omi308(Milano)(30.08.1975), [copil] Corina Maria

Tizabela [nunta] ( Pordenone )(12.02.1983)

Mireloaia ( Aosta )



si prietenele lor :

Vio

Enn[gravi](29.08.1971)astepind-o pe [fetita]Dora (12.07.2006)si [copil]D讥s(14.02.2004)

Alina

Caarra

Laura T





...... si lista e deschisa ...





[auto][beach]alte discutii referitoare la Italia:

vacanta in Italia ( recomandari)

vacanta in Italia ( recomandari)(2)



[cit]De unde putem "culege" informatii pretioase:

Forumul romanilor din Italia

Ambasada Romaniei in Italia

Consulatul General al Romaniei la Milano

Stranieri in Italia

Tipologie di moduli; Contratti; Autocertificazione; CAP; Codice fiscale...



[(pc]Dictionar on-line :

Garzanti Linguistica

o groaza de link-uri cu dictionare

Logos- traduceri

Foreign wold - the language site







Iri cartea a ramas inceputa si neterminata ( sau mai bine zis : sedusa si abandonata hahahh )... Am fost ocupata cu "varu'" si apoi am cam lenevit ...ca eram varza de oboseala ..saptamina asta o sa fac incercari sa o citesc - caci e cam trista dupa parerea mea- sa vad ce pot face .. ii dau termen pina joi ... daca nu fac mari progrese, chiar daca nu o voi termina, joi o duc inapoi si imi iau altceva .. mai vesel .. cred ca sar in Banana Y. caci dupa toate parerile sunt vesele cartile ei ..



Si eu vreau sandalute dar nu ma pot hotari daca le vreau bej culoarea pielii sau negre... offfffff ... si trebuie sa fie si fara toc deloc.. asa .. plate -plate ... ca dehh eu sunt un fel de Romina Power pe linga Albano din dotare [bang][bang]...



Iri, bafta la cumparaturi !! Deci incepi de luni ca sa te te innoiesti toata saptamina [:D].



Dormitu' pe burta cica e tare periculos pt coloana .. ca tinde sa se curbeze in interior - spre burta - unde gaseste loc liber .









Cristina



una.. alta...





"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."



#2
enn

enn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 12:50

Doamne, Iri, ce scenariu de cosmar cu 2 ani de nopti nedormite! Cam la fel a fost si cu nepotica noastra, dar ea are neurodermita si nu dormea din cauza mîncarimii. Asta pîna cînd s-a internat cumnatul cu ea la spital si au stat aproape 1 luna, pîna au depistat substanta care-i provoca Clarei eczemele. De atunci e tot mai bine, acum Clara are 4 ani, camera ei si doarme bine. Cumnata si-ar chiar dori înca un [bibe], dar cumnatul nici nu vrea sa auda....
A, si daca tot vorbeati de Cinque Terre, ei tocmai se pregatesc sa plece acolo în concediu. Am sa le cer detalii despre hotel.

Cri, la capitolul sandale eu zic sa-ti iei 2 perechi, daca dai peste un model care sa-ti placa cu adevarat. Bej si negru nu se demodeaza, sigur gasesti la ce sa le asortezi si la anul.

Eu ma duc acum la gineco si pe urma la servici. Conferinta a mers bine, acum mai am doar hîrtii de sortat, informatii de trimis, treaba putina si placuta.

O saptamîna însorita va doresc!
E.

#3
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 13:01

Buna dimineata![biz]



Eu sunt treaza de la 6,00....ca am fost sa o fac pe-a baby-sitter. Gata cumnata mea s-a internat azi in spital. A pus-o in camera cu una care cica......si porcul miroase mai frumos ca aia. Deja e disperata si a zis ca a doua zi vrea neaparat sa iasa.....ca nu poti sta in camera de ce urit miroase fata aia? Ma si puo'?? Mahh....



Azi e soare si cald si la noi. Acum stau prin casa si nu stiu ce sa fac....hmmm[hot]



IRI nu tre' sa te scuzi.....da e trist sa auzi ca cineva drag tie nu mai este.....dar nu e zis ca de asta nu tre' sa mai vorbesti despre ei. Ai facut bine sa-i amintesti.[asia]



CRI si eu mai dorm pe burta dar pana acum multumesc lui D-zeu inca nu mi s-a intamplat nimic. Ia si tu un aulin ceva...pe mine ma ia durerea de spate acolo la rinichi cand ma tin toata noaptea si nu merg la buda.



Ce poti face cadou la o fetita care are de toate, inainte de a se naste??? Deci, de haine nici nu se vorbeste. Are 2 saci de haine. Jucarii....inca nu e cazul e prea mica pentru a intelege rostul lor. Eu ma gandeam sa-i cumpar viitoarei nepoate un capot de ala de baie......o jucarie tip sunatoare........si aici ma blochez. Ce-as putea sa-i cumpar?



Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta











POZELE MELE

"]POZELE MELE[/url]



#4
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 13:19

Angi... daca are de toate e tare naspa sa cumperi ceva... oricum e mica ... halatul ala de baie e ok .. ala e bun mereu .. Eu i-as lua si un album de pus pozele in el, caci si daca s.au gindit parintii pozee vor fii destule cit sa umple mai multe albume nu numnai unul. Sau poate gasesti un fel de mic jurnal ( diario ) in care sa completeze mamica ei diversele evenimente : primul dinte, primul kk ..[:D] mai stiu eu ce ... sa puna poze si eventual marturii ( suvite de par... ). Eu imi amintesc ca am vazut asa ceva odata de mult in Ro la Dalles si am ramis cu gindul . Nu am cumparat si cind s-a nascut nepotelul meu nu am mai gasit . Chiar si cumnata mea a cautat caci i-ar fii placut ideea insa fara sperante.. Aici poate intr.un magazin din ala unde se fac felicitari se gaseste ..



ps cred ca la mine asta e mesajul 1000 [cheers] si mai cred ca ar tb sa fac cap nou ca ne.-am cam labartzat pe 1000 de pagini





Cristina



una.. alta...





"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."



#5
iriale

iriale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 722 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 17:28

Dana, si mie imi place ideea de capot pt bebe, de asemenea cea a "jurnalului" - eu mi l-am cumparat singura, ca nimeni nu se gandise [:D] (se gaseste la "cartoleria", acolo poti semna toate "prima oara" ale copilului, se pot adauga si poze, este frumos si cred ca va fi tare emotionant sa il rasfoiesc peste ani, eventual cu un Ale mare domn langa mine, care se va amuza de ce facea mamica cand el era bebelus).
Un cadou foarte apreciat este si setul de produse pt spalat bebe-ul, eu am primit o cutie imensa Humana si tare bine mi-au prins.

Enn,la ginecolog este doar vizita obisnuita, nu?

Cri, vreau capitol nouuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!

Iri, mami de Ale

Daca ti se pare prea frumos spre a putea fi adevarat, probabil ca asa este.


#6
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 21:19

Multumesc moderatorilor care au salvat discutia si au facut capitol nou.. eu tocmai cind era sa ma apuc mi-a "cazut" netul si pina acum nu a vrut nici mort sa se conecteze .. ufffffffffff...



Eu m-am hotarit o sa caut in principiu sandale negre caci d-astea n-am , am unele bej cu maro si inca mai merg o vara .. asa ca miine ma pun pe cautat.. asta nu inseamna ca voi si gasi .. ca el vreau si frumoase si fara toc si nu in ultimul rind ieftine [:D]caci la cit de des ies eu din casa nu merita prea mult...Miine ma duc sa dau un ochi ... Iri tu ti-ai luat ceva ??



Cristina



una.. alta...





"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."



#7
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 22:04

Crista-s, multumesc pentru raspunsul legat de CinqueTerre...Pe primul site ajunsesem si eu, pe al doilea nu...deci mai studiez, ca mai e pana ajung acolo (21 iulie). Pana una alta, vineri vin in Italia la Roma, apoi merg in Sicilia, o fuga in Malta, apoi ma intorc in Napoli (ins.Capri) si inapoi in Roma sa iau avionul. E primul concediu de anul asta, abia astept...

Cred ca in Sicilia e deja vreme de plaja, asa-i, Iri?



Va pup pe toate,



Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (4 ani)

poze_cu_fetele_mele

poze_noi





#8
iriale

iriale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 722 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 22:45

Laura, daaaaa... caldura mare de tot, ia-ti costumul de baie, e obligatoriu! Si distractie frumoasa, sa nu ne uiti cu impresiile de "dupa"!

Iri, mami de Ale

Daca ti se pare prea frumos spre a putea fi adevarat, probabil ca asa este.


#9
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 23:01

Salve fetelor.



Cum toata ziua am fost in giro....abia acum am ajuns acasa si am citit mesajele voastre. Va multumesc de sfaturi. Si da , e o idee faina aia cu albumul. Pana la urma i-am cumparat un halat de ala de baie; o jucarie care tragi de sfoara si canta; si un set de lenjerie cu Tweety. Mi-a placut tare setul si l-am luat. Cat despre album, il voi cumpara si i-l voi da la botez. ENN fetita inca nu s-a nascut. Cezariana e pentru maine la 12,00. Teoretic tre' sa tina 45 minute. Si dupa-amiaza am stat cu Sofia si mai tot timpul intreba unde-i "maimica"? Si i-am spus ca e la spital sa scoata coca mica din burtika. Hmm....pare pare ca intelege. Acu' se va vedea in noaptea asta ce va fi. E prima noapte din viata ei cand va dormi fara "mamica" ei. Si da, deja i-am cumparat ceva si Sofiei ca stiu ca e geloasa. Un set de tigaite si oale. Faine tare.





Pa , noapte buna



Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta











POZELE MELE

"]POZELE MELE[/url]



#10
caarra

caarra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 02:49

Fetelor,imi cer scuze ca-mi bag iara coada pe la voi si va rog sa dati "ignore" daca vi se pare aberant sau deplasat ceea ce veti citi mai jos.
Asadar,pe scurt: am facut o rezervare pe net pt.sejur la un hotel din Rimini si tb.sa platim un avans prin transfer bancar sau prin posta.Problema e ca pt.transferul din cont in cont ni se percepe in Ro un comision f.mare(peste 60 euro) iar pe cale postala dureaza in jur de 10 zile sau poate chiar mai mult. Intrebarea mea este daca m-ar putea ajuta cineva in sensul sa faca viramentul direct din Italia(comisionul e muuult mai mic) dar nu inainte de a trimite eu banii respectivi(circa 100-130 euro+comisionul aferent)la o adresa in Romania(prin posta sau direct in cont). Puteti astfel sa faceti un cadou cuiva de acasa iar pe mine m-ati ajuta f.mult!
[pup] Aura


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -