Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In Italia (14)


299 raspunsuri la acest subiect

#291
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 09:46

Vio multumesc ...

Pina una alta o sa gatesc linte... bine ca ai zis. La noi se gasesc medicament ( si vitaminele pt astia sunt tot medicamente ... ) numai la farmacie, asa ca la prima iesire in sat o sa imi cumpar. Eu acasa mai luam ca+magneziu+zinc dar pt oboseala de la servici. Si eram femeia bionica dupa citeva zile de tratament [:D]. Ma gindesc ca de la asta ultimul mi-am " intins muschiul ". Acum sunt mai binisor, mi-a explodat numai roseata de la soare si am sucit perna toata noaptea cautind sa fie rece.

Ai grija cu zestreaaa !! [:D] prinde-le cu multe cirlige...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#292
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 14:23

Iar am alergat peste tot dupa subiect, nu-l mai gaseam.
Enn, eu nu prea o mai am cu engleza, asa ca n-am deschis articolul, dar am inteles din discutiile voastre ca e vorba de curent. Da de ce, la voi nu trage curentul? P-aci, prin Italia, mai trage. Ca si adulti zic ca i-a prins 'un colpo d'aria' sau ca ii doare una-alta ca 'c'erà la corrente'.
Da de ce, Vio, vrei sa pleci, ce s-a intamplat? Eu zic ca daca te-ai aprins cu careva de pe-aici mai bine dai ignore si vorbesti cu restul. Nu suntem toti la fel.
Iri, te asteptam.
Cri, eu iau vitamina B in perioada asta, ca ma simt slabita. Am luat si niste suplimenti cu magneziu dupa ce am nascut. Oricum vezi ca ar trebui sa se gaseasca la supermercato, la noi e un reparto de integratori, pe langa ceaiuri.


Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

#293
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 14:53

Nico mersi de sfat .. eu pe la integratori nu m.-am uitat niciodata. Insa acum voiam sa citesc ce scrie pe acidul folic, ca ai mei de la Ro ( tata, fratele si matusa ... ) care se gindeau ca poate o sa ramin si eu graviduta [bang].. isi faceau vise .. mi-au trimis odata prin vara. Si deci cum deschideam eu "cutia cu maimute" sa citesc prospectul am dat peste alte minuni de care nu imi aminteam : vitamina E 2002 si Magneziu forte cu B6 ( asta e un fel de magne b6 .. ) tareeeeeeeeeee... assa ca ma pun pe vitaminizat si mineralizat ...si o sa citesc si acidul ala folic la ce e bun ( exceptie facid gravidutele si aspirantele... ). Citii .. e pt inimioara ( sistemul circulator .. ) adica o sa luam si asta ..
Acum sa vedeti ce "wonder woman" voi deveni [:D]

Daca esti slabita si obosita ( de la stress ) mai bine iei magneziu +zinc eventual si calciu .. ca macar nu iti fac pofta de mincare ca B-urile ... Doar ca magneziu se ia numai dimineata pina in prinz ca te incarca de energie si nu mai poti dormi noaptea .


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#294
enn

enn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 16:08

Felicitari, Vio, eu una sunt convinsa ca te-ai descurcat de minune[flo]

Cri, eu faceam cîrcei cînd purtam pantofi prea strîmti, asa ca încalta-te comod, mai ales vara. Si manînca nuci/migdale/fistic etc . + seminte (de floarea-soarelui, bostan etc.), contin magneziu.

Da, Crini, articolul era despre diferente interculturale într-o relatie anglo-româna, exemplificate prin atitudinea fata de curent. Pe mine m-a amuzat, ca m-am recunoscut într-o masura oarecare[;)]

Va doresc o saptamîna frumoasa!
[grup]
E.

#295
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 17:47

Cri, am sa iau si eu magneziu, cred ca o pun pe mama sa-mi aduca din tara. Iau si acid folic, am uitat sa scriu.
Dar ce s-a intamplat cu stelutele noastre? Eu aveam 3 si tu 4, de ce am ramas amandoua cu 2? Ce-i cu atatea schimbari?

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

#296
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 18:52

da m-au enervat unele femei, stiu ca nu toti suntem la fel, pe voi va iubesc, in fine, c red ca n u are rost nu-i asa?
sa ne vedem de lae noastre[pup]
aveti grija fetele cu magneziu sa nu luati prea mult ca iar nu-i bine, am avut o colega care era supersurmenata (doctorat, predari la sv, conferinta), luase magne B6 asta si facea niste crize saraca, cand plangea in hohote cand izbucnea intr-un ras rasunator. chiar ea si-a dat seama din ce cauza!
Enn, la gramatica si audio nu a fost chiar greu, la oral am fost cu o tipa din Serbia cu care ma si inteleg f. bine, asa ca am fost vorbarete amandoua mai ales ca "trebuia sa organizam o intalnire cu grupa de sf. de curs". a fost simpatica ea, pt. ca la inceput ma invita pe mine acasa la ea[:-)))], pana examinatoru i-a atras atentia ca de fapt trebuie sa discutam altceva, dar deh, spiritul balcanic prietenos si ospitalier....[:-)))]
inca o faza draguta, inainte de oral, am fost cumva "pregatiti" in legatura cu subiectul de catre o doamna mai in varsta, care printre altele ne sfatuia si cum sa ne relaxam. a inceput sa faca niste exercitii caraghiaose de respiratie, nu stiu parca nu-si aveau locul in momentul ala, pe mine oricum m-apufnit rasul[:-)))]
Puah, maine trebuie sa ma prezint la "agentia de munca", nasol e ca trebuie sa le spun ca deocamdata ma mut si nu pot avea un job. ai tu vreo idee mai buna Enn?
Crini , nu m-am aprins cu nimeni, m-au deranjat niste "idei", proaste zic eu, dar trec peste ele.
la noi tot fffff cald, vecinii mei profita din plin, fac in fiecare seara grill si se "arunca in fata soarelui in toate pozitiile"[:-)))]
o sa-mi fie dor de aici, ca era f. fain[:(]
Angy e in concediu sau lucra?
va pup si mai scriem
[:X]Vio

""Cand este vorba de bani, toti sunt de aceeasi religie". - Voltaire "

#297
enn

enn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 00:04

Vio, eu slava Domnului pîna acum n-am avut treaba cu aia de la fortele de munca, dar din cîte am auzit, sunt extrem de ineficienti si chiar daca tu vrei neaparat, tot nu-s în stare sa-ti gaseasca nimic. Dar poate la voi în Bavaria sunt mai seriosi decît aici, fiind si rata somajului mai mica. Ceea ce e important, e sa nu accepti joburi sub calificarea ta, ca daca o faci o data, atunci te trec în noua rubrica si nici nu-ti mai ofera nimic la nivelul tau. Fosta noastra colega de apartament a patit asa, ea a studiat istoria artelor, dar cum în domeniul ei nu era nimic de gasit, a acceptat un post de secretara si pe urma n-avea nici o sansa i se ofere altceva.

Cri, mi-am mai amintit ceva: rosiile contin mult acid folic. Asa ca papa multa insalata caprese.

Buonanotte a tutte!
[grup]
E

#298
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 10:48

o sa urmez sfaturile... Acum ma vitaminizez " artificial " doar 2 saptamini.. nu mai mult ca si eu sunt din alea care prind dependenta ... eu am patit.o cu distonocalmul (m-am auto medicamentat in liceu din cauza durerilor infioartoare de la ciclu... si ajunsesem sa ia distonocalm si fara motiv.. si rideam asa ca proasta si dac imi aratai un deget... ).. apoi m-am lasat de asta ca oricum pt dureri nu avea efect .. si un coleg al tatlui meu care era asistent insa ... si avea o fiica de virsta mea cu aceleasi probleme mi-a sugerat sa iau piafen .. alta nebunie cu N mare ..asta are morfina ... asa ca sa te tii alte stari placute, veselieeee grupa mare. Deci eu sunt cam vicioasa de fel [:D]

Nico despre stelute : au schimbat numarul de mesaje pt a avea un numar sau altul de stelute.. vezi ac scrie pe la Nunturi, pe la FAQ si pe la generale... despre schimbarile cele noi.


Off Vio iti tin pumnii dar cum zice si Enn nu te baza pe astia. Prietena mea din Suedia s-a inscris tot asa, nu ii gaseau nimic.. asta tot insista si o functionara de acolo i-a zis pe un ton rastit ca ce atita graba ( trecuse un an [:D]) ca sunt suedezi fara servici si cu studii ca si ea care sunt someri .. asa ca ea o emigranta ce pretentii are. Evident ca au reclamat-o ( sotul suedez...ca daca era si sotul roman sau era ea singura nu cred ca ii pasa cuiva .. ).



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#299
iriale

iriale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 722 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 11:21

[hopsieu]

M-am intors, in mod normal ar trebui sa fiu acasa, cu 2 zile de "odihna", asa zice legea, numai ca il capo mi-a zis ca e bine sa vin la servici, asa ca am venit, deh... cum sa-i spun nu? Daca as fi fost libera, as fi mers cu siguranta la mare.

Of, ce incurcatura cu subiectele astea mutate de colo pana colo... Ne-om stabiliza oare asa?

Aici e ingrozitor de cald, am avut 40 de grade + umezeala, rau, rau de tot. Iar de bronzat, nici vorba, am fost doar o singura data la plaja, asa ca sunt alba ca zapada. [:(]

Va urez o zi minunata.



Iri, mami de Ale

Daca ti se pare prea frumos spre a putea fi adevarat, probabil ca asa este.


#300
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 13:34

Iriiii sefi astia "prepotenti" ...



iar subiectele se muta de la un capitol la altul pt tine.. au aflat mai marii forumului ca nu prea citesti si alte capitole si au hotarit sa te oblige sa mai dai un ochi si pe la alte discutii [:D]



uite si un banculet scurt .. si pe urma fac capitol nou



- Dragi pasageri, anunta stewardesa la inaltimea de 10 000 metri, puteti fi mândri ca sunteti primii oameni care zburati cu acest avion fara pilot, beneficiind de aparatra automata care functioneaza perfect... functioneaza perfect... functioneaza perfect...





si capitol nou In Italia (15)



Cristina





"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -