Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Betiveala canadeza - 1000 Insule, Thanksgiving


372 raspunsuri la acest subiect

#21
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 20 august 2007 - 01:03

Vesti proaspete, editia de prinz:

Am rezervat pentru noaptea 6 spre 7 octombrie 20 de camere (plus inca 6 camere pentru o a doua noapte), pina pe 6 septembrie pot sa adun sau sa mai scad din numarul camerelor (ca sa fie la tariful asta) asa ca MAKE UP YOUR MINDS, LADIES, SI HAIDETI! (n-am bold, de-aia scriu cu majuscule, jur!)

Conditii:

- 2 paturi pe camera, $ 79.00/noapte (detalii mai jos), inclus 2 adulti 2 copii sub 12 ani, adult excedentar + $10.00, continental breakfast included.

- primim cina simbata seara, $ 14.95/adult, $ 10.95/copil, in meniu peste sau pui cu cartofi/legume, desert (n-am intrebat ce) si cafea/ceai. De la 19:00 la 20:00.

- dupa cina ne mutam intr-o alta incapere, am uitat cum ii zicea ala, pe care-o inchiriem la modica suma de $ 100.00 pentru 3 ore (de la 20:00 la 23:00, am zis eu, n-am intrebat daca putem sa stam mai mult, sper sa nu uit cind sun sa fac rezervarea finala) unde putem sa bem sucul nostru si sa molfaim cipsurile noastre, pas la alcohol, da' deschid ei barul daca vrem.
Amu' asta nu-i chiar problema secolului, cine vrea sa traga o dusca poate s-o faca precum Sue-Ellen (canadezii vostri stiu de Dallas? Ca ai mei, nu!, eu nu pricep cum e posibil!) confuzat si pe ascuns, solutii se gasesc, noi sintem o spita de oameni plina de idei! Daca nu, ne betivim si noi cu suc, it's fine with me!

- este si patio, putem sa stam acolo pina ni se apleaca, e si gratis, vedem cum o fi vremea, eu oricum imi iau o geaca groasa la mine, deja mi-a fost frig aseara, fumatorii oricum rezista la orice intemperie (mai fumeaza cineva, sau numai noi cu vitziul?)

- money talk: am facut rezervarea cu cardul meu de credit, nu trebuie sa platim decit cind ajungem acolo, care cum isi face intrarea in scena. Pentru cazul extrem in care vreuna din familiile de pe lista nu poate veni, se poate anula rezervarea pina cu 48 de ore mai devreme. Dar NU tot grupul (oricum n-aveam de gind, da' omul a tinut sa specifice). Toate preturile sint fara taxe.

Sa va redau si conversatia cu banul:
El: Pai, pt ca e weekend lung, e $ 99.00 camera.
Eu: And...??!
El: Sa vedem... pentru ca sint 20 de camere, sa facem $ 89.00 camera.
EU: Aha.
El (cu abureala): 2 paturi, breakfast continental included bla-bla-bla- si bla-bla bla.. OK?
Eu: NU. No way! Eu am sunat si acum 2 saptamini, nu stiu cu cine am vorbit, dar mi s-a spus $ 79.00 pe camera. Si cum pot eu acum sa le spun prietenilor, care se asteapta la $ 79.00 si-o reducere ca sintem grup, ca a crescut la 89? Cum vine asta?
El: Da, da' e weekend lung...
Eu: Da, da' sa-i spuneti si receptionistei ca e alt tarif...
Si-uite-asa, pitic dupa pitic, ne-am mai contrat o vreme si m-a lasat in treaba mea, cu cei $ 79.00. Si sa nu ma certati ca n-am putut sa fac mai bine, pentru mine si faptul ca am insistat pentru 79 in loc de 89 e o victorie, ca nici nu stiti ce mototoala sint si nu ma stiu negocia!

Cred ca v-am cam spus tot, ba nu, unele camere sint mai mici ca altele (tot 2 paturi queen pe camera, da' mai ingramadite), eu ma voluntarizez, ca familie cu 3 persoane, sa ocup una bucata camera mica, pina am unde pune capul jos si ceva spatiu excedentar pentru povesti pina-n zori de zi dupa ce ne dau afara din restaurant sau ce-o fi ala sint ok.

Asta-i, ma duc sa ma pregatesc de musafiri!

Pupici,
Simonna


http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#22
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 20 august 2007 - 05:12

Ei, bravos, Simona, felicitari pentru ce-ai reusit.
Ai negociat foarte bine pentru camera, mai bine nici nu se putea.
M-am gandit si eu de multe ori cu CC, ai fost f curajoasa..., eu vedeam solutia ca fiecare sa-si rezerve camera, dar e excelent si asa.

Cu alcoolul nu-i problema pentru noi, oricum nu bem, insa daca cineva va dori, cred ca exista solutii. Si eu ma voluntarizez pt. o camera mica, ca noi suntem 3, si somalezi pe deasupra.

Abia asteeeeeeeeeeeeptam sa mergeeeeem !!!

#23
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 20 august 2007 - 05:20


fetelor, mersi pentru informatia cu viza, deci pot vedea castelul in caz ca plodu'va fi de acord sa mai raminem o zi.

Simonna, pentru noi sigur (numai in caz extrem renuntam) o camera, ok si din cea mica, si mai vedem ulterior daca mai raminem sau nu (depindem de toanele lui Tudor, daca nu-i place n-am nervi sa-i suport scandalul inca o zi:))

esti tare cu negocierea, sper sa iasa totul ok, de dragul tau, al Danei, care v-ati agitat cu organizarea al nostru al tuturor!




Ana

http://www.floriinro.ro/

#24
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 20 august 2007 - 05:52

Afurisiti canadezi...vezi Simonna bine ca ti-am dat toate detaliile discutiei initiale.Pretul pe net era intre 49-79/noapte si mie-mi spusese ca fiind week-endul lung e pretul maxim 79.Da' probabil ca daca au intrezarit speranta unei asa mari inchirieri si-au revizut pretul. Oricum f bine ca ai reusit sa-l lasi la 79.

E bine si ca ne rezolvam acolo cu masa de seara si chiar si cu inchiriatul salii, dar nu uita sa mai intrebi si daca mai putem prelungi dupa 23.

Eu va citesc numai in pauza de lunch si cum saptamina viitoare voi fi la un client, o sa incerc sa citesc seara ce mai scrie-ti.
Noapte buna.



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

#25
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 20 august 2007 - 06:00

Simonna, e foarte bun pretul, ce mai! E bine ca ai stat pe pozitie, pai cum sa schimbe pretul de la un telefon la altul (eu sunt mare si tare aici in spatele monitorului, ca daca era sa sun eu...)... De fapt, eu de cand port $ canadezi in jeb n-am reusit sa dorm niciunde sub $100/noapte, asa ca e premiera.



Daca doresti sa sun sa schimb garantia ta pe CC meu la cele 2 camere, doar da un semn. De fapt, cred ca ar fi cel mai corect fata de tine ca, acum ca s-a rezervat en-gros sa ne administram singuri rezervarile la camere. Nu-i big deal sa sunam si sa te eliberam, cred. Nu stiu exact cum se face...



Asadar, mergeeeeem, e sigur acum!



Cat despre alcoolizat, nu ma prea impresioneaza problema, sincer! [:D]




mami Kiki & amazing Dedi (1995) & extremely private ex-Pauuu (1991)

#26
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 20 august 2007 - 06:14

Din pacate noi nu putem sa mergem de data asta. Va doresc distractie placuta si sa faceti poze...sa stim si noi ce am pierdut [bis] [alcool][hot]

Oana, mama lui Antonia

#27
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 20 august 2007 - 07:48

Simonna, e grozav ce ai reusit sa faci, si camere, si pret, si masa, si sala... unde mai pui ca ai scos si patio gratuit![:D]
Daca vad ca voi v-ati aruncat la camere mici, eu ma sacrific si accept o camera mare, asta e! Ca o sa iau la mine si tarcul pentru somn bebe si bouncer, si scaun de masa... deci am mobilier cu care sa umplu camera, daca am zis ca ma sacrific merg pana la capat.
Eu sunt gata oricand sa transfer rezervarea pe numele meu, implicit pe cardul meu, asa ca astept lamuriri, nu stiu cum se face... exista vreo parola, vreun nume de cod?
Oare daca-i zic persoanei de la telefon ca "I'm from Transilvania" e suficient? Le-ai spus de unde venim?

mQQm, bucuroasa de cunostinta! Multumesc de invitatie, dar suntem bine, cred ca o sa ne descurcam binisor la drum... acum ca a mai crescut fetita, ca ultima oara cand am facut drumul asta s-a lasat cu debordari...[:D]



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#28
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 20 august 2007 - 18:05

Neata',
nu, nu e nevoie sa schimbam nimic la rezervari versus carduri, omul a zis ca e ok, noi oricum mergem, eu i-am dat nr. card ca asa am vrut, nu-i nici o problema nicaieri, noi sa ne vedem cu bine! De fapt, daca imi amintesc bine, a si zis, el, sa nu sunam fiecare familie in parte.
Oricum, pe 6 septembrie eu sun sa confirm numarul final de camere, sa vad daca putem sta peste ora unspe in sala cu pricina (daca nu grupam ceva copii intr-o camera si noi ne bagam intr-alta, claie peste gramada, si ne vedem de ale noastre). Si, cum ziceam, dupa ce sun atunci, ii trimit si-un email de confirmare cu toate detaliile, sa faca el reply si sa zica ok.
Donia, numa' vino, ca te scot eu pe patio ala gratuit :)) si te fac cu capul, iti dai seama ca pina nu povestesti de fiecare piatra (si de fiecare chiosc nou din Padina :)), cum altfel?) nu te las! Imi pare tare bine ca vii, abia acum o zi-doua, recitind mesajele, mi-am dat seama ca am fost bleaga la faza la care n-am realizat ca tu te-ai mutat in judetul Naigara si, la intoarcere de la cascada nu m-am oprit pret de-un pupat plozii si mama lor, ca doar pe-acolo am trecut! No problem, recuperam!
Pupici,
Simonna

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#29
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 20 august 2007 - 18:29

Donia, iti dai seama cum o sa se joace fetitele noastre impreuna ? Din cate imi dau seama seamana destul de mult si au cam aceeasi varsta. Eu numai la asta ma gandesc, ca Sofia mea adora sa se joace cu fetite de varsta ei!

Si pentru noi o sa fie binevenit, ca din 4 septembrie o sa intram in orarul infernal de toamna iarna, si o sa ne pice bine o deturnare atat de placuta de program.

#30
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 20 august 2007 - 21:38

Simonna draga de ce mai vad inca site-ul pe prima pagina??? Ai uitat ce am discutat simbata?

Ah, si eu vreau o camera mai mare ca ai mei copiii sunt aproape cit noi ...

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -