Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre nunta..sfaturi, va rog


149 raspunsuri la acest subiect

#31
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 22:06

Am uitat sa specific pretul la meniu:22 euro/pers. Sa nu uiti de buchet. Trebuie sa te duci la o florarie cu vreo 5 zile inainte de nunta, sau chiar mai devreme. Eu tin minte ca m-am dus cu 3 zile inainte si eram sa raman fara buchet( de care mi-am dorit), care sa se asorteze cu culoarea rochiei. Bierica si lumanarile au platit nasii. alinkav

#32
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 14:32

buna fetele:). noi ne pregatim de zor pt nunta. acum suntem in cautarea cameramanului. am dat o cautare pe google si am gasit cativa, insa abia saptamana viitoare ne vom cunoaste "face to face". in privinta muzicii, am ales dj, mi s-a parut varianta cea mai buna. tipul canta si din voce, are aparat de fum (cu aroma de mere verzi:))), jocuri de lumini... rochia...am cautat prin zeci de magazine, insa nu am fost multumita. eu mi-am dorit de mica copila rochie de mireasa bleu. si cum voi fi mireasa mamica de fetica de 6 luni, am zis ca nu e musai ca rochia sa fie alba, si da-i si cauta rochie bleu. bleah, numai uratanii!!!! dar pana la urma am vazut-o! tocmai cand imi luasem gandul, am vazut-o uitata intr-o vitrina. imi vine cam mare (am dat 7 kg jos intr-o luna si inca mai vreau sa dau cateva pana la nunta...), insa o voi modifica cu 2-3 sapt inainte, pana atunci merg la sala cat pot de mult:). problema mea este insa, ce pun pe deasupra rochiei...este sfarsit de octombrie, am rochie cu corset, s-ar putea sa cam inghet. urasc ideea de capa.aveti vreo idee? pentru maini m-am gandit la varianta cu manusi 3/4.am si vazut la preturi intre 250000 si 300000. buchetul de flori mi-l voi face singura, sper numai sa nu alerg dupa flori cum am alergat la cununie. m-am gandit sa fie din crini albi + spathifilium (seamana cu cala, insa mult mai mic si mai gingas)+ flori albastre (depinde ce gasesc in perioada aceea)+ frunze de spathifilium (mai alungite). ca decoratiuni, m-am gandit la baloane albe si bleu. sunt o gramada ed siteuri in domeniu. invitatiile....am cautat, dar nu am gasit ce vroiam. multe din cele pe care le-am vazut pareau...funeste.hrrrrrrrrrr. pana la urma m-am dus la felicimond si am ales de acolo un model dragutz:), iar textul l-am facut eu si marcel din alete 6 :).am luat cate o fraza de ici, una de colo si cred ca a iesit ceva dragutz si mai deosebit. asa ca ne-am pus pe treaba...le-am scris la calculator, le-am scos pe coala galben deschis, le-am taiat marginile cu o foarfeca speciala de zig-zag-at, iat acum le lipesc pe invitatie...ce bine ca nu am lipsit la ora de lucru manual!!! hmmm, cam atat imi trece prin minte acum. tilis:) se marita tot cartierul:). noroc cu pantelimonul, ca asa mai creste natalitatea in Romania. ai fost prin parcul morarilor sa vezi ce de puiuti sunt acolo? daca mergi pe acolo si ne vezi, da un semn (o piatra, o floare, un zambet:)). noi suntem aia de ducem un carucior mov in care e un rucsac, iar alexutza sta in bratze:) pupici ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2

#33
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 14:38

Felicitari tuturor si casa de piatra sau vila cu piscina, fetelor! Eu am avut nunta acum doua luni, asa ca imi sunt proaspete in minte informatiile! Sfatul meu ar fi sa nu faceti in aceiasi zi cununia civila si cea religioasa, din mai multe motive: - dureaza prea mult si veti fi frante (daca se incepe de dimineata cu coafor, machiaj etc), urmeaza starea civila, apoi biserica si petrecerea, nu veti mai avea timp sa va bucurati de nimic - sunt prea multe lucruri de rezolvat intr-un timp scurt si multe amanunte legate de organizare (vitale dealtfel) pot fi trecute cu vederea - este obositor si pentru voi, si pentru invitati - e cam aiurea sa-ti tarasti rochia de mireasa la primarie, mai ales daca are trena se murdareste - e greu de ales machiajul (de zi sau de seara - sau veti fi prea machiate de zi la primarie, sau prea sters la biserica) Sa va dau o idee care pe noi ne-a ajutat mult> am facut niste plicuri goale pe care am scris categorii de cheltuieli, cat mai detaliat, de ex. "bere", "vin", "sucuri", "fructe", "foto", "video", "tort", "prajituri", "coafor", "cosmetice" etc, pe care am scris si suma estimativa. Cum luam banii, ne apucam sa umplem plicurile si apoi le sigilam. Le rupeam abia cand ajungeam la cheltuiala respectiva. In unele am pus lei, in altele valuta. DE multe ori ne-au ramas bani din plicul respectiv si tineam o evidenta cu ce cheltuieli sunt acoperite. Nu ezitati sa puneti intrebari, pot sa scriu o carte despre subiectul asta, noi ne-am organizat singuri nunta si a iesit super!

#34
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 15:55

Ariel, sigur ne cunoastem din vedere, adica eu am vazut pozele tale si stiu cine esti. Ai un cutu frumos. Si pe bb tau il stiu. O sa te abordez cand te mai vad. Chiar ca noroc cu pantelimonu' cu natalitatea asta, am vazut ce vesel este parcu' de cand sunt atatia bbei :))). Poate ii dovedim pe tigani pana la urma :))). Eu luni sau marti ma duc dupa materiale ptr. rochia de mireasa, ca ea a mai ramas impreuna cu rochia ptr cununia civila si pantofii ptr. cununia civila. Unde ati vazut pantofi eleganti la preturi rezonabile? tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!

#35
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 06 septembrie 2003 - 15:16

quote:
Originally posted by tilis
Ar fi bine sa ne impartasim si "scorurile" la alte servicii, cum ar fi fotograful, muzica, filmatul. E-cata, tu cum te pregatesti? Eu mi-am ales rochia de pe net de la www.casatorie.ro mi se pare site-ul cu cele mai multe info. Au acolo sediile de la starea civila, ce acte iti trebuie, chestii utile. Va pup!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Bun gasit din nou! [hia] Sunt total de acord cu impartasirea "scorurilor" pentru toate cheltuielile, desi se poate ca unele preturi sa fie accesibile doar unora... totul e relativ, nu? La mine va mai dura intrucat vom trebui amandoi sa trecem mai intai de sesiunile din iarna-vara (sunt cuplate una cu alta, din ianuarie si pana in iulie suntem o tinem intr-una in examene[bang]); in afara de asta, mai sunt cateva "motive interne" pentru care nu ne-am putea gandi la o nunta mai devreme de octombrie-noiembrie 2004. Avem destul timp de gandire, cantarit oferte, pregatire... ... Pana atunci, am mai gasit niste site-uri de profil, pentru studiu intens! http://www.festivitati.ro/home.htm http://nunti.go.ro/nunti_go_ro.html http://www.mireasa.ro/ http://mireasa.go.ro/ (in curand) http://www.eva.ro/di...articol225.html Numai bine![flo][pup] ________________________ Think pink!

#36
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 11:06

Madi, nu sunt din Bucuresti, sunt din Sibiu, si am facut nunta la restaurantul "Imparatul Romanilor". Meniul a fost 800.000/pers., fara bautura, tort si prajituri, pe care le-am adus noi. Noua ni s-a parut mai convenabil asa, pentru ca la ei bauturile erau f. scumpe (de ex. o sticla de sampanie -190.000 sticla, o bere 35-40.000, o apa minerala Borsec la litru - 18.000)

#37
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 12:22

Cata, cu scorurile de pe site-uri e cam tzeapa. Poti gasi lucruri de calitate la preturi rezonabile. Eu nu prea am incredere in organizatorii de nunti si mi-a placut sa fac totul cum am vrut eu si in limita posibilitatilor. Am uitat sa va spun ca cel mai mult mi-a placut la Marriot, dar era 80 usd tacamul de persoana si nu ne puteam permite. Acolo este superb, o atmosfera de vis, dar too expensive!!! La mine a inceput numaratoarea inversa si o sa va stresez si pe voi!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!

#38
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 12:33

Am fost la sfirsitul saptaminii trecute la un restaurant, Riviera, care ne-a placut mult! E in parc si nici pretul meniului nu era exagerat. Rezervarile se vor face de-abia din decembrie, insa. Pina atunci o sa mai umblam prin mai multe locuri, o sa ne mai interesam, dar cred ca asta o sa ramina prioritar! Tilis, succes miine cu materialul pentru rochie.. Mai vreau sa te intreb ceva..Verighetele, unde le-ati facut? Sau le-ati cumparat...?! Madi
quote:
Originally posted by tilis
Ai gasit ceva, Madi? tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!


#39
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 13:02

Cu verighetele a fost o poveste lunga... Sunt gata de acum 2 luni, dar am umblat dupa ele de ne-au iesit ochii din cap. Initial am dat comanda la un bijutier, si nu ne-au placut cum au iesit, le-am dat la modificat si nici a doua oara nu ne-au placut. Am renuntat si ne-am dus la un magazin din pasajul de la Univ. si ne-au tinut vreo 2 sapt ba ca nu le-au gasit (le aduceau din Turcia) , ba ca au uitat sa le graveze si iar am renuntat. Intr-o seara cand venea de la serv Alex a intrat intamplator intr-un magazin de la noi de pe pantelimon si a gasit un model simplu, simplu si le-a cumparat. De gravat nu am apucat sa le gravam nici acum si nici nu cred ca le mai facem. Multumesc ptr. urari!!! Unde pot gasi pantofi ptr cununia civila negri sau grena? SUNT DISPUSA SA DAU IN JUR DE 2-2,5MIL [help][help][help] tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!

#40
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 13:40

Verighete frumoase gasesti la Cellini.Iti ia masurile si dureaza cam 3 saptamani pana ti le aduce din Italia.Sunt cele mai frumoase modele din cate am vazut.Pe noi ne-au costat 215 euro.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -