Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre nunta..sfaturi, va rog


149 raspunsuri la acest subiect

#141
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 noiembrie 2003 - 16:37

Ariel, fff frumos si sa va traiasca si Alexutza!!! Roandre, noi am facut rezervarea la biserica in inanite de paste (aprilie-mai - nu mai stiu exact cand a fost pastele). Daca el a zis sa va duceti atunci, inseamna ca atunci e bine. Bafta la pregatiri!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala! http://community.web...m/user/tilis100

#142
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 12 noiembrie 2003 - 17:22

roandre, dupa ce mireasa arunca buchetul, mirele scoate jartiera miresei, in unele cazuri cu dintii:) (proba de foc) si o arunca si el unui grup de barbati neinsurati. se zice, ca si la buchet, ca cel ce o va prinde se va insura anul viitor. la noi a prins-o nick, prietenul nostru care apare in multe poze. sa dea Domnul sa jucam la nunta lui la anul viitor:) este un obicei imprumutat cred ca de la americani. noi l-am facut numai pt distractie:) si crede-ma ca "numarul" a avut succes maxim. ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2 http://community.web...user/alinanunta

#143
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 12 noiembrie 2003 - 17:56

Va multumesc fetelor pentru raspunsuri! Ariel, chiar mi se pare [cool] "scosul jartierei" asa ca trebuie sa-l pun de pe acum sa faca repetitii...[:D] Cu biserica o sa mai astept, dar prietena mea care a facut nunta la Domnita Balasa pe 4 sept mi-a zis ca a facut rezervarea la biserica de prin ianuarie si de abia a gasit loc....dar o stii preotul ce o stii, asa ca o sa mai astept.

#144
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 13 noiembrie 2003 - 18:11

Buna fetele, eu nu am mai intrat de mult pe forum, decat poate sa citesc pe fuga cateva mesaje. Si eu am avut nunta acum 1 luna, mai exact pe 11 oct, a fost cea mai fericita zi din viata mea. Dar sa incep cu povestea odata, nu? Prin luna mai ne-am hotarat ca anul acesta sa o facem,(bine nu era o noutate de 2 ani ne tot gandeam ca anul asta, dar nu reuseam sa ne organizam ca lumea),am inceput pelegrinarile la resturante, si intr-un final am ales, sa o facem la hotelul Intercontinental, sala Florentina. Ce sa va spun de cand am vazut sala am cazut pe spate, sincer.Aveam mai multe sali la alegere, dar neavand un nr. prea mare de invitati(70) ne-a fost recomanadata.Si cam aici s-au oprit drumurile noastre, pt. ca datorita mamei mele si a surorii mele, noi nu prea am avut nimic de facut. Ele mi-au cumparat rochia, voalul pantofii chiar si costumul de mire, cocardele (florile de pus in piept), le-a facut sora mea de mana, pungutele cu bombonele cadou pt. invitati, etc. Este si ea membru al forumului,Oana, are 2 baietei de 4 ani gemeni Luca si Matei. locuieste in SUA. Eu am vazut rochia si costumul lui Dani(sotul), pe internet, mama a venit de la ea cu 3 saptamani inainte nunta, dupa intregi peripetii prin aeropoarte, cu bagajele dupa ea. In rest ce sa va spun emotii cat carul, lautarii nu am avut, nici acasa nici la restaurant, ci doar dj care s-a comportat ideal, muzica buna pentru toate gusturile. la biserica am avut si noi un fotograf angajat ca si la cununie. la cununie parca 800.000 ne-a costat si la biserica 1.300.000. Cel mai bine este sa faci , cum spunea si o fata mai sus sa incerci sa nu te implici prea mult chiar daca iti doresti, oricum vei avea nervii intinsi la max si orice ajutor iti este bine-venit si tratea-l ca atare. Pt. ca vei fii daramata mai ales psihic, numai zic de oboseala, ma umfla rasul si acum, dupa nunta dimineata ma dureau falcile de cat a trebuit sa stau cu zambetul pe buze, aveam fata amortita.(am uitat sa va spun lucruri importante cred eu, meniul a fost de persoana 40 de euro, si in pret am avut si o camera pt noaptea nuntii, cu sampanie, praji, si un cos cu fructe, lumanari si alte romantisme, si o degustare a meniului, joi inainte de nunta, de la aperitiv, pana la tort). Au fete angajate care se ocupa de tot, si florile de pe masa si de dj care vrei, de orice. A fost tare frumos o sa pun si pozele, dar deocamdata tre sa le micsorez sunt prea mari. Daca ai intrebari, nu ezita. sau doresti detalii Cuninia religioasa am facut la Manastirea Schitul Darvari, foarte frumoasa slujba, am fost si la spovedanie inainte. Va pup si astept intrebari

#145
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 17 noiembrie 2003 - 13:59

Bune fetelor, Am si eu o intrebare/rugaminte...are cineva un calendar ortodox pentru anul viitor sau poate sa afle cineva daca 19 iunie este in postul Sf. Petru si Pavel? Ca mi s-a spus ca s-ar putea sa fie in post...Va rog sa ma ajutati..ca daca e in post, trebuie sa ne dam un pic planurile peste cap.. Multumesc

#146
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 17 noiembrie 2003 - 18:45

Madi, nu stiu ce sa-ti spun exact...dar si noi vroiam sa facem nunta tot pe 19 iunie dar sala era deja rezervata...asta inseamna ca nu e in post. Banuiesc ca cei care au rezervat-o s-au interesat de lucrul asta. Am cautat pe net si nu am gasit sa scrie ca nu se fac nunti in ziua aia. Stiu ca nu se fac intre 25-29 iunie. In caz ca aflu ceva sigur o sa-ti spun. [pup]

#147
smmiha

smmiha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 19 noiembrie 2003 - 17:50

Salut fetelor. Si eu am avut nunta luna aceasta pe 9 noiembrie, am incheiat practic sezonul. Madi, mergi la orice biserica si intreaba preotul, daca ziua respectiva cade in post si nu te baza pe faptul ca in data respectiva au si altii rezervare la un restaurant. Eu doream sa pun nunta pe 15 noiembrie ca sa fie sambata si am stabilit asa, apoi cand am mers acasa, mama mi-a zis ca este in post, am mers la biserica si acolo mi-au confirmat asta si a trebuit sa schimb data. In unele cazuri, se dau dezlegari chiar daca este post, dar eu cred ca nu are rost sa te complici. Daca vrei sa ma intrebi orice legat de organizare, poti sa o faci pentru ca eu singura m-am ocupat de nunta si toata lumea a fost impresionata. Nu vreau sa ma laud, pentru ca a fost destul de stresant si uneori as fi vrut sa ma mai ajute cineva, dar la final m-am bucurat pentru ca totul a iesit asa cum am visat. Daca vreti sa vedeti poze iata adresa: http://community.web...bumID=100827420 http://community.web...bumID=100688184 Va pup, Mihaela

#148
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 14:14

Mihaela si Crinuta!! Casa de piatra si sa fiti fericite! M-ar interesa cam tot ce puteti sa povestiti..cind ati inceput pregatirea, cu ce, cum...la ce restaurant ati facut nunta, la ce biserica,preturi, ce ar trebui sa fac, ce nu ar trebui sa fac etc. In momentul de fata imi foloseste orice sfat si informatie pe care le pot primi, asa ca va multumesc anticipat pentru ajutor. V-am pupat, Madi PS. Mihaela, eu nu pot vedea pozele...[bang]

#149
smmiha

smmiha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 19:32

Te rog mult sa ma scuzi Madi, eu am gresit ceva si de aceea nu puteai sa vezi pozele. Acum am remediat problema si imi cer scuze celor care au mai incercat sa le vada si nu au reusit. De data aceasta va dau adresa corecta: http://community.web...com/user/smmiha Pt Crinuta,in primul rand, casa de piatra, apoi eu sunt din Craiova si am facut nunta la restaurantul hotelului Jiul. Spre deosebire de mine, tu ai avut o vreme superba.Chiar ma gandeam ca, daca as fi facut nunta pe 15 noiembrie (asa cum stabilisem initial) as fi avut si eu o vreme super. Eu am cam tremurat, dar cel putin nu a plouat. Multumesc mult Madi pentru urari. Eu am stabilit data nuntii pe la sfarsitul lunii ianuarie 2003 in functie de restaurant, abia in noiembrie au mai fost locuri. Apoi prin februarie am stabilit nasii, de fapt s-au propus singuri si a fost super, pentru ca noi propusesem altora inainte si ne-au refuzat. Tot prin februarie am vorbit la biserica si cu formatia. Cu fotograful am vorbit prin iulie, dupa nunta unui verisor caruia i-a facut tot el pozele si tot el a si filmat.In restul timpului am cautat pe internet modele de rochii si tot felul de alte informatii legate de nunti.Invitatiile le-am comandat pe internet prin august. Iar in ultimele doua luni a fost o intreaga nebunie. Iti voi mai scrie maine pe privat alte amanunte, ca sa nu plictisim lumea cu detalii. Va pup si sa fiti iubite. Mihaela

#150
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 10 decembrie 2003 - 19:16

Dragi prieteni, Deja exista in cadrul acestei sectiuni subiecte dedicate majoritatii problemelor si intrebarilor care au aparut in legatura cu organizarea unui astfel de eveniment. Cred ca este mai usor de urmarit de catre toata lumea un subiect pentru o singura problema decat unul singur de tip "ghiveci". De aceea, am decis inchiderea acestui subiect si postarea pe viitor in cadrul subiectelor specializate pe o anumita problema (de exemplu: "Rochii de mireasa" sau "Ce cadou dam nasilor"); Cu multumiri, Catalin ________________________ Think pink![flo]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -