Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil in afara casatoriei


36 raspunsuri la acest subiect

#21
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 august 2003 - 20:01

el spune ca fosta sotie a mintit intru totul si ca l-a improscat cu noroi, eu sunt f. sceptica ca el a intrat cu buna credinta in acea casnicie oricum. ea avea f. f. multi bani, este anestezista, iar el n-avea nimic. este si mai in varsta ca el, mult mai in varsta, dar arata f. bine cu o gramada de operatii estetice, si el sustine ca ea l-a cucerit si nu s-a insurat din interes, ceea ce eu nu cred, si nu stiu nici ce s-a intamplat cu toate acuzatiile care i-au fost aduse, el zice ca n-are ce sa-mi dovedeasca, pe hartii scrie acuzatiile care sunt false, ori cred hartiile, ori il cred pe el...

#22
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 12 august 2003 - 22:22

Buna, Pai daca potzi sa stai pana nasti, stai, apoi du copilul acasa. Nu potzi sa itzi faci niste prieteni care sa te ajute la nevoie? Daca faci copilul si nu pleci, intr-adevar ca potzi ramane prizoniera lui fara masina, fara bani. Cu change of status, potzi sa il faci f. bine merci din US dc. te accepta la vreo scoala. Eu am viza F1 si nu m-a intrebat nimeni daca am copil in America sau nu, nu am fost la interviu, am depus doar actele si mi-au dat pasaportul, acum nu stiu daca mai e la fel. In principiu, nu ar trebui sa ai probleme cu viza F1, dar mai intereseaza-te chiar la cei de la scoala unde vrei sa intri, ei itzi pot da sfaturi. Daca simti ca esti in pericol, pleaca si fa copilul acasa si las-o incolo de America, in conditziile astea nu mai merita. E o situatzie dificila, dar sper sa te ajute Dumnezeu sa iesi din ea. Numai bine, ruxij

#23
vasce

vasce
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 august 2003 - 22:33

pentru Ruxij Am inteles ca tu ai plecat cu un copil de 2 luni in Romania din SUA. Vroiam sa te intreb cu ce companie ai zburat, daca conditiile au fost Ok pt bebe, daca bebe-ul a avut probleme si de ce acte ai avut nevoie la iesirea din SUA. Noi am vrea sa plecam din Canada in Brasov, tot cand bebe-ul va avea 1.5-2 luni. Merci, Ceci

#24
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 august 2003 - 01:50

schimbarea de statut de face de aici insa viza se da numai din Ro. la anul as vrea sa ma intorc, si la consulat voi completa un formular pe care l-am printat si in care te intreaba daca ai copii americani. idea e ca viza F1 este non-immigrant visa si orice lucru care ar putea sa le dea de banuit ca esti un posibil emigrant si in cazul meu ca e un aranjament (copil nascut in US, tatal rezident permanent in US)poate duce la refuzul vizei. aici unde sunt eu nu pot face un master, asta as fi vrut sa fac, insa aplic la o facultate normala, dar sunt f. delasatori ca nu pot da de adviser-ul de studenti straini. deocamdata maine dau toefel-ul si imi voi traduce actele de studii si voi aplica. in paralel merg si cu prelungirea vizei de turist. sa vedem ce o fi, caci ma simt ca pe un butoi de pulbere in relatia asta. daca fac copilul aici si e cetatean american si plec cu el in RO, in caz extrem pot fi acuzata ca am fugit cu copilul si nu stiu ce ar urma mai departe. ma simt tare nesigura sa nasc aici. numai sistemul medical ma incanta. despre prieteni aici e greu de facut. am o vecina cu 2 copii vis-a-vis care nu mai suporta nici ei tyler-ul si vor sa plece in februarie anul viitor. despre zburat cu avionul cum e cu copil mic? dar gravdia poti zbura? am auzit ca ar fi niste radiatii care sunt f. daunatoare daca zbori in primul trimestru (sper sa nu, eu am facut 6 zboruri in trim 1). apoi eu nasc in ianuarie la inceput se pare, in oct. cred ca ar fi ok sa zbor, dar am tot citit ca e tare greu sa zbori asa mult daca esti gravida, ca risti sa ti se coaguleze sangele, m-am cam speriat. eu as zbura 13 ore din huston acasa... Scuffy

#25
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 13 august 2003 - 02:14

Buna Scuffy, Eu cred ca totusi prietenul tau nu are cum sa fie asa rau, de vreme ce ai facut un copil cu el, vreau sa spun ca mai mult ca sigur are si multe calitati care te-au atras la el. De ce nu incerci sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva mai optimista si te gandesti doar la perspectiva ca va veti desparti ? Daca crezi ca relatia voastra are vreo sansa, eu zic sa incerci sa scoti ce e mai bun de la omul asta, sa discutati despre cum veti creste copilul impreuna si nu cine il va lua, doar amandoi sunteti responsabili pentru el. Stii, toata ingrijorarea ta se transmite si copilului, incearca sa te gandesti la ce e frumos in viata ta...

#26
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 13 august 2003 - 04:07

Cecilia, Eu am zburat din California in Bucuresti cu copil de 4 luni si a fost f. bine. Am zburat cu KLM-Northwest. Singura problema au fost cele 8 ore de asteptare in Amsterdam, care au fost f. obositoare si plictisitoare pentru mine. Tzi se da un cosuletz pentru bb, dar trebuie sa suni la companie si sa ceri expres sa nu fie si altzii. Potzi sa iei un carucior din ala mic din panza, se numeste umbrella stroller si ti-l pun la cala. Ef. util pentru prin aeroport la schimbari de avion etc. Te pun in randul din fatza si cosuletzul se prinde in perete. Bb.al meu a fost cuminte si a dormit o gramada, iar in rest s-a uitat la luminitzele din tavan si nu a plans deloc. Mi-au dat apa calda pentru lapte praf de cate ori am cerut, l-am schimbat chiar in cosuletz si afost OK. Din Europa pana in Bucuresti nu itzi mai dau nici un cosulet, il tzii in bratze pe bb, dar dureaza putzin. ruxij

#27
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 august 2003 - 22:12

pt. casandra: noi ne-am cunoscut f. putin timp, petrecusem cateva zile impreuna in RO, si apoi am vorbit pe net, mi-a placut la inceput, pt. ca stie sa se poarte si sa faca impresie fooooarte buna, vorbeste f. bombastic si i-a cucerit pe toti, inclusiv pe ai mei. apoi ajunsa aici descopar ca multe din ce spune el erau inflorite, si multe imi ascunsese, am inceput certurile imediat si tot imediat am ramas gravida. asa ca e vina mea, ca nu m-am pazit mai bine si ca m-am aruncat cu capul inainte fara sa tin cont de altele. eu sunt complet singura aici si total la mana lui,. n-am banii mei, n-am acces la cartile lui de credit, pt. orice eu trebuie sa merg cu el de manuta. ma simt total dependenta de el si am incercat sa pun problema, si mi-a zis ca de unde stie el ca nu fug cu averile lui din banca...? e ridicol. eu nu i-am dat de gandit prin trecutul meu sau actiunile mele trecute sau prezente ca as putea face ceva de genul asta. si m-am simtit f. ofensata. dar asta e o razbunare de copil mic, pt. ca el stie ca trecutul lui e dubios si eu vreau sa ma lamuresc ce s-a intamplat, si eu cred ca e dator sa imi explice, asa cum un om se mandreste cu realizarile sale, asa trebuie sa se explice si pt. esecurile sale, mai ales daca vrea sa inceapa totul de la capat cu alta femeie. dar el imi zice ca nu e treaba mea, si de aici dubiile mele nu se vor spulbera niciodata, mai ales ca in prezent cu mine, imi atribuie epitetele folosite fata de fosta sotie, ceea ce chiar imi da de gandit, daca nu e ceva in neregula cu el. astea sunt detalii, nu stiu cat de bine e sa le fac publice aici pe site, dar am vrut numai sa zic ca ne-am cunoscut mult prea putin. daca ar fi sa aleg din nou, nu as mai fi venit aici de la inceput. scuffy

#28
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 13 august 2003 - 22:42

Buna, Si eu m-as intoarce acasa, aflandu-ma in situatia in care esti tu. Important este sa te simti in siguranta, si, de ce nu, alaturi de familia ta. Din punct de vedere religios, cel mai important este nasterea copilului, sa fie sanatos. Sunt multe alte pacate mult mai grele decat cel de care vorbeai tu. Eu as fi fericita pentru copilul meu si as fi sigura ca Dumnezeu il va ocroti si pe el , ca pe orice om de pe acest pamant. Multa sanatate si ai incredere in tine si in ceea ce simti ca e bine pentru tine sa faci. Pupici,

#29
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 13 august 2003 - 23:18

Draga Scuffy, Imi pare tare rau ca treci prin ceea ce treci. Intr-adevar, daca simti ca nu poti avea incredere in el, cel mai bine e sa pui punct acum, pana nu e prea tarziu. Nu cred ca e bine sa ramai alaturi de un om caruia ii e teama ca fugi cu banii lui. Stii cum e, daca nu e dragoste nimic nu e... Iti doresc mult noroc si un copil sanatos.

#30
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 august 2003 - 10:13

Help!!! cred ca subiectul asta nu prea are ce cauta la discuti generale, si poate ar trebui sa-l bag la "In unul sau in doi mergem mai departe". Azi am trecut prin ce nu am crezut vreodata sa trec. In timp ce eu eram la testul Toefel astazi, prietenul meu s-a dus intr-un bar, a cunoscut niste persoane si dupa ce m-a luat de la test ne-am dus impreuna inapoi. acolo erau 2 tipe de la NBC si un tip. una dintre ele avea 30 ani si era femeia fatala, corp super, par super, divortata cu 2 copii, proaspat promovata manager. toate bune si frumoase, pana cand toti au luat-o la bord, mai putin eu bineinteles, care astept un bebe nevinovat. eu nu sunt deloc geloasa, posesiva, dar am remarcat ca tipa pusese ochii pe ea, si schimbau trabucul unul de la altul, tot felul de gesturi intime, nu numai intre ei 2, ci si cu ceilalti 2. Spre final al meu prieten s-a dus la baie si imediat, la vreo 20 sec. a plecat si ea. Au lipsit destul de mult, nu am cronometrat, insa cand mi-am dat seama ca trecuse deja timp cam multicel si ei nu au venit, am inceput sa acord atentie acetui fapt. am plecat la toaleta, nu era, nici la bar. M-am invartit pe acolo si vad ca ea cobora de pe niste scari... am lasat-o sa coboare si am urcat. sus nu era nimic amenajat. insa erau 2 toalete functionabile. era lumina la barbati, si usa inchisa. mi-am dat seama ca el era inauntru. m-am ascuns dupa colt si l-am asteptat sa iasa, a iesit si l-am oprit. era deja ametit. ori il ametise tipa, ori de la bautura. l-am confruntat si facea pe prostul cu mine, ca a venit la wc sus ca jos era ocupat. mentionez: f. important: era prima data cand noi 2 eram in acel local, si nu avea cum sa stie ca sus e o alta toaleta. ea stia bineinteles. apoi la wc-urile de la parter (la etaj nu era nimic, nu era bar, nici mese, absolut nimic) nu era deloc lume multa. prietenul meu mi-a ripostat ca era ocupat jos la toaleta si a venit sus. L-am intrebat de unde a stiut ca sus e toaleta. a zis ca intrebat la bar. ceea ce nu e exclus. dar repet, putin probabil sa fie coada interminabila si el sa isi imagineze ca in acel local asa micut ar putea exista o alta toaleta. toaletele eram goale, eu am mers de vreo 3 ori in seara asta si erau 3 cabine la femei si probabil si la barbati tot asa. l-am simtit ca minte, si nu facea nimic sa-mi spulbere dubiile, nici n-avea cum. insa ma scoatea pe mine nebuna. apoi ce coincidenta ar fi ca si ea sa fii gasit ocupat si sa fii mers sus, si sa stea amandoi vreo 10 min inauntru, apoi ea iese si iese si el... cand s-a intors, ea nu se mai uita nici in ochii mei nici in ai lui. ajunsa acasa am sunat-o (ne schimbaseram nr. de telefon), a negat totul de o maniera in care era clar ca n-avea ce spune. apoi s-a intrerupt si nu a mai raspuns, am sunat incontinu si nimic. pt. mine este mai mult decat evident. insa n-am nici o dovada clara, alb pe negru. omul asta ma scoate de nebuna si acum inteleg eu ca fosta il acuzase ca umbla cu altele si se ducea singur la bar etc etc. cred ca e adevarat ceea ce ea spunea, iar eu am de gand sa o sun maine, sper sa nu fac o prostie si sa o intreb. ea stie de mine si probabil ar fi scoata sa vada ca o abordez si cum o abordez. fetelor, suntem femei, stim cu toatele ca instinctul uneori nu da gres, oare sunt eu paranoica? peste 10 min de stat la wc si amandoi coboara de sus unde nu se intampla nimic si e pustiu? unde el nu avea cum sa stie ca exista toaleta acolo? in conditiile in care orice om normal asteapta 2 min sa se elibereze toaleta daca e ocupata. ma macina ingrozitor, ca si cum nu era de ajuns prin ceea ce treceam, acum se intampla si asta. voi ce credeti? nu sunt totusi in masura sa va descriu exact contextul, dar in mod sigur la toaleta de sus n-ar fi avut cum sa ajunga singur. nu ma pot explica si nu pot explica clar situatia sa intelegeti, daca n-ati fost acolo. dar e totul asa dubios, inclusiv comportarea lui ulterioara. nu i-am facut scandal, insa eram f. ranita, plangeam, eram socata, tremuram si imi pierdusem suflul, daca el se stia nevinovat eu cred ca ar fi existat nenumarate posibilitati sa ma abordeze, in schimb el imi zicea sec cate ceva, fara sa se explice clar, ca stia ca nici eu nu-l pot acuza clar, ca nu vazusem nimic. mi-a zis ca mi se pare, ca a fost sus la wc, si ce daca? ca ar fi fost ocupat jos si a intrebat chelnarul daca exista alta toaleta (ceea ce nu preaintrebi ca normal nu exista mai multe)ca de unde sa stie el de ce tipa a venit sus si a stat 10 min, ca uite asa s-a nimerit sa fie ocupate toate 3 cabinele jos si n-avea chef sa astepte si s-a dus sus si ca de unde sa stie el ce facea ea acolo? cand totul e asa evident... iar el doarme acum ca lemnul si eu stau si sufar la miez de noapte si as agravida cum sunt o sa-mi iau perna si ma voi mutata pe canapea si ma voi gandi f. serios ce voi face. n-am nici o dovada, dar sufletul nu ma inseala, mai ales ca a decurs totul asa de evident. dar eu sunt fraiera si mereu ma gandesc ca poate eu gresesc, si uite asa pic eu de proasta ca n-am incredere in mine, in simturile mele. scuffy


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -