Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil in afara casatoriei


36 raspunsuri la acest subiect

#11
CRISTINEL

CRISTINEL
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 august 2003 - 03:19

Scuffy, Tocmai datorita faptului ca esti confuza trebuie sa te linistesti si sa te gandesti bine ce pierzi si ce castigi daca ramai si invers, daca pleci.Pune pe o hartie totul si trage linie si vezi tu ce rezulta, asculta-ti inima, dar fii realista.O relatie care azi merge si maine nu eu cred ca nu e prea stabila, dar poate reusesti sa gasesti solutia pentru a aseza relatia, daca vezi ca nu ai solutie eu zic sa te gandesti la tine si la copil si nu ce va crede lumea . S-a intamplat , ai ramas insarcinata asta nu inseamna ca trebuie sa suferi toata viata doar gandindu-te la ce va spune lumea, fiecare om are problemele lui si viata lui. Eu sincer daca as fi in locul tau nu m-as gandi la cetatenia copilului, lasa asta la o parte , gandeste-te daca poti sa ramai cu omul de langa tine, daca ai pt. ce sa ramai si sa nu pleci in Ro. Mult succes si sper sa faci alegera buna.[flo] Cristine

#12
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 10 august 2003 - 05:59

Draga Scuffy, ma bag si eu in vorba ca nu ma pot abtine. Concluzia pe care am tras-o e urmatoarea: ai de ales intre a-ti creste copilul in US in conditii mai mult sau mai putin precare si in preajma unui tata periculos (eu asa il consider dupa descrierea ta) si a te intoarce acasa unde conditiile sunt cum sunt dar unde ii poti asigura copilului tau o viata linistita. Deschide bine ochii de cine te legi, daca altei femei i-a facut ce spui, te poti astepta si tu la ce e mai rau, nu te lasa pacalita de mierea din glasul lui, gandeste-te ca si cu fosta lui sotie a fost candva bun, iubitor, i-a castigat increderea, pentru ca apoi sa o tarasca prin tribunale si sa o acuze de nebunie. Omul asta e in stare de orice ca sa-si atinga scopul, sa te fereasca Dumnezeu sa devii dusman cu el. Ai tu forta sa lupti cu el pentru copil daca va fi nevoie? Sa stii ca si in Ro viata poate fi frumoasa mai ales pentru un copil si la maturitate poate pleca unde va vrea, granitele sunt deschise, ba chiar nu vor mai exista. Tu stii mai bine care iti sunt optiunile, ce ai acolo, ce te asteapta in Ro. Cantareste bine si ia o hotarare inteleapta. Din punct de vedere religios ai pacatuit ca ai avut o relatie in afara casniciei, dar ai evitat un pacat de neiertat cand ai hotarat sa pastrezi copilul. Primul poate fi iertat, dar faptul ca il facem toate nu e o scuza. Cu drag, Dana.

#13
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 august 2003 - 10:15

quote:
Initial creeata de Scuffy sunt in mare dilema, si ma gandesc si la D-zeu acolo sus, cum sa fac sa nu fie asa dur cu mine? pentru ca eu n-am vrut sa fie asa, dar asa s-a intamplat, si n-am vrut sa renunt la copil. oare cum e mai bine? Scuffy
cred ca ti-ai raspuns singurica. TU nu ai planificat nimic. dar, cum spui tu, crezi in Dumnezeu, da? atunci stii bine ca El ti l-a trimis. si bebe a fost trimis la mamica lui in momentul asta, cand tu esti aici in USA. stii ce se spune: poti sa ajungi la capatul pamantului, de soarta ta nu scapi. poate ca soarta bebelusului tau este sa se nasca pe pamantul american, mai stii? ai grija de tine si nu te mai gandi la sarcina numai pe motive de cetatenie, ar fi culmea, zau ;) in fond, nu conteaza unde se naste, dupa parerea mea, important este sa fie sanatos si sa fiti fericiti impreuna. etic este cum iti dicteaza sufletul tau cand esti tu in fatza celui de sus.

#14
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 10 august 2003 - 16:24

Parerea mea este ca trebuie sa fii atenta unde vrei sa-ti nasti copilul. Ca daca-l nasti in America, e posibil ca prietenul tau sa poata reusi intr-o zi sa ti-l ia.. (asta apropo de ce i-a facut fostei sotii).. Si atunci la ce ti-a folosit ca ai ramas acolo si copilul are cetatenie americana? Eu stiu ca statul american protejeaza copii nascuti acolo, si daca tatal lui mai este si el cetatean, fii sigura ca nu prea vei avea nimic de spus daca vei vrea sa-l aduci in Ro si tatal lui va refuza sa ti-l dea. In locul tau as naste in Ro si daca mai exista o posibilitate de impacare cu prietenul, atunci sa ti-o demonstreze avand grija de voi aici, in tara... acolo vei fii legata de maini si de picioare si vei depinde intru totul de el. Cat despre ce spune Biserica, eu stiu ca este un pacat imens sa-ti omori copilul nenascut(am inteles totusi ca nu e cazul tau), mai grav decat sa traiesti necasatorita cu cineva. Probabil datorita ireversibilitatii faptei: un copil avortat nu mai poti sa-l aduci inapoi, pe cand o relatie din afara casatoriei se poate indrepta si ierta printr-o casatorie. Iti doresc sa decizi cum e mai bine pentru copil tau.

#15
dcm

dcm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 august 2003 - 17:32

Scuffy, In afara de celelalte sfaturi primite, as vrea sa te fac atenta la niste aspecte mai practice ale problemei. Imi cer scuze daca am inteles eu gresit si contextul nu e asta. Daca prietenul tau si tatal copilului este doar permanent resident in US si tu te mariti cu el, tu nu ai dreptul de a locui legal in US ca nevasta, indiferent daca ai sau nu copil cu el si copilul este cetatean american prin nastere. Asta e una din ciudateniile legilor de imigrare in US, unde poti sa iti aduci nevasta legal pe orice fel de viza temporara, dar in clipa in care devii rezident privilegiul asta se suspenda. Deci nu se puna doar problema ca o data maritata cu el nu ai drept de munca sau ca nu poti calatori afara timp de 5 ani (pina devine el cetatean), ci si mai grav, esti considerata imigrant ilegal. In conditiile actuale din US, asta nu e un status de dorit. Orice contact cu autoritatile in care s-ar investiga viza ta ar duce imediat la deportare, ca sa nu spun ca ai fi la mina prietenului tau cu asta 100% (mai ales daca relatia nu merge). Pe linga deportare si consecintele ei, amenintarea cu nebunia in caz de divort e floare la ureche. (In paranteza, in caz de divort eu cred ca ai sanse foarte mari sa ramii cu copilul, contrar celor afirmate de alte fete, sistemul juridic de aici fiind mult mai greu de manipulat de tupeu, bani sau alte avantaje percepute ale prietenului tau si in general nu se amesteca problemele familiale cu cele de imigrare. Dar cu copil cu tot te vor trimite acasa.) Asumind ca nimic rau nu se intimpla si cumva cei 5 ani trec in deplina armonie in familie si afara, iar apoi treci si peste procesul de legalizare (unde trebuie sa te astepti la probleme mari avind in vedere lipsa de status legal precedenta), tu vei obtine pentru inca 3 ani o rezidenta conditionata de persistenta mariajului. Numai dupa aia esti considerata permanent resident independent. Deci as zice ca te uiti la vreo 9-10 ani de trai fericit pina nu vei mai depinde de el. Cit despre a avea copilul sau nu in US, nu in ultimul rind iti trebuie health insurance care sa plateasca pentru prenatal care si delivery. Este prietenul tau pregatit sa va treaca pe insurance-ul lui? Altfel, tu nu prea ai de unde obtine independent. Pe de alta parte, daca te intorci in Ro si copilul se naste acolo, oricind tatal lui (daca il recunoaste) devenit cetatean intre timp poate petitiona pentru rezidenta copilului. Deci pierderea cetateniei nu ar fi asa o tragedie. Deasemenea, sper ca stii ca tu nu beneficiezi de nici un fel de privilegiu privind imigrarea din faptul ca ai un copil nascut in US. Numai la majorat (21) copilul poate petitiona pentru rezidenta ta. Numai bine, dcm

#16
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 10 august 2003 - 18:09

Of, ince situatie esti. Cel mai mult m-a intrigat ce ai scris in legatura cu faptul ca iti poate lua copilul. Cum adica sa iti ia copilul? Ce drepturi are in acest sens? Daca pe asa se pune problema, atunci pleaca urgent de langa el. Spuneai ca nu iti place acolo, ca nu te simti bine. Ciudat, au nu stiu cum sa plec de aici. In fine, eu spun sa nu te grabesti in a te intoarce, eventual caut in alta parte. Imi pare rau ca omul de langa tine nu e cel de care ai tu nevoie, mai ales acum cand esti insarcinata. Numai tu poti decide ce sa faci. In orice caz te sustin in hotararea de a pastra copilul. Copii sunt minuni de la Dumnezeu, asa ca bucura-te de el. pupici Crinuta

#17
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:06

quote:
Originally posted by dana d
Draga Scuffy, ma bag si eu in vorba ca nu ma pot abtine. Concluzia pe care am tras-o e urmatoarea: ai de ales intre a-ti creste copilul in US in conditii mai mult sau mai putin precare si in preajma unui tata periculos (eu asa il consider dupa descrierea ta) si a te intoarce acasa unde conditiile sunt cum sunt dar unde ii poti asigura copilului tau o viata linistita. Deschide bine ochii de cine te legi, daca altei femei i-a facut ce spui, te poti astepta si tu la ce e mai rau, nu te lasa pacalita de mierea din glasul lui, gandeste-te ca si cu fosta lui sotie a fost candva bun, iubitor, i-a castigat increderea, pentru ca apoi sa o tarasca prin tribunale si sa o acuze de nebunie. Omul asta e in stare de orice ca sa-si atinga scopul, sa te fereasca Dumnezeu sa devii dusman cu el. Ai tu forta sa lupti cu el pentru copil daca va fi nevoie? Sa stii ca si in Ro viata poate fi frumoasa mai ales pentru un copil si la maturitate poate pleca unde va vrea, granitele sunt deschise, ba chiar nu vor mai exista. Tu stii mai bine care iti sunt optiunile, ce ai acolo, ce te asteapta in Ro. Cantareste bine si ia o hotarare inteleapta. Din punct de vedere religios ai pacatuit ca ai avut o relatie in afara casniciei, dar ai evitat un pacat de neiertat cand ai hotarat sa pastrezi copilul. Primul poate fi iertat, dar faptul ca il facem toate nu e o scuza. Cu drag, Dana.
Subscriu ! Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 6 luni)

#18
mihaelaly

mihaelaly
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2003 - 17:27

> cred ca informatiile pe care ti le-a dat dcm sunt pretioase si ar trebui sa ti cont de ele, iar copilul...TREBUIE sa creasca intr-un mediu bun, indiferent de tara (oricare copil merita asta) > si daca va dori sa traiasca in america, tu vei fi singura care il va sustine si il va ajuta sa ajunga acolo (sunt destule cai) mult noroc! mihaelaly

#19
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 12 august 2003 - 00:22

Eu zic sa il nasti in US si sa pleci cand are copilul doua luni in Ro. Oare ai putea rezista atat? Daca e un tip cam ticalos, nu cred ca se leaga el la cap cu copilul. Eu am plecat cu bb al meu in Ro de aici fara sa ma intrebe nimeni daca e ta-su de acord sa iesim din tzara. Nu il anuntza ca pleci, fa-ti un plan si pur si simplu pleaca, dar ar fi tare bine daca ai putea naste in US. Nu te casatori cu el, la o adica nu ii declara ca tata al copilului si pana face el teste de paternitate si toate alea, tu vei fi in Ro. Daca ti se pare prea greu si stresant e de inteles, du-te acasa si stai linistita, faci tot ce potzi, dar daca nu se poate oferi cetatenie americana, nu se poate, nu stii ce va fi peste 20 ani si ce ii rezerva viatza copilului tau. Ti-as zice sa rezisti pana la nastere, sa nu ramai vorba prietenului tau fara nimic, dar e mai ushor de dat sfaturi decat sa treci printr-o asa situatzie. Multa putere iti doresc! ruxij

#20
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 august 2003 - 19:55

dragi burtici, multumesc pt. raspunsuri, sunt intr-adevar in mare dilema. relatia mea cu el are suisuri si coborasuri, cand ne certam la max, imi dau seama cat de periculos poate fi totul pt. mine, apoi cand situatia revine mai la normal, ma gandesc ca poate sunt eu paranoica. dar de vreme ce el imi spune clar ca nu e obligatoriu ca copilul sa ramana la mine, si vazanda-l cum vorbeste, ma conving clar ca el s-ar lupta pt. copil prin orice mijloace. si eu cand eram in RO nu mai suportam acolo, mi se parea iadul de pe pamant, mizeria si ignoranta de acolo, dar uite caum acolo trage sufletul meu. e greu ca ai mei nu prea inteleg care e situatia f. bine, si ei sunt deja doborati de viata care au dus-o, cu probleme peste probleme si din punctul lor de vedere america e salvarea mea. ei nu-si dau seama exact in ce pericol pot fi, si nici eu nu pot merge la un avocat sa aflu exact cum stau lucrurile. aici nu am cum sa ma deplasez fara masina si eu n-am masina, banii mei personali nu-i am, asa ca mi-e greu sa fac ceva independent fara sa stie prietenul meu, si mai ales care mai necesita si niste bani. cat despre asigurare, m-a bagat pe asigurarea lui, sunt 100% asigurata si din punctul asta de vedere mi-e f. bine. dar nu stiu ce ma asteapta dupa nastere... viza mea expira in oct. vreau sa depun cerere pt. prelungire, asa ca daca imi vor prelungi inca 6 luni nu as sta ilegal. deci nu as fi in pericol major, banuiesc. intre timp vreau sa aplic pt. o amarata de scoala aici in texas unde ma aflu, fara sa-mi echivalez studiile mele din RO, numai ca sa pot sa-mi schimb statutul in student. asta ar fi solutia ideala, cu toate ca eu insist sa ne intoarcem in RO la anul, urmand sa iau viza F1 de student de la consulatul din RO si daca am copil nascut in US cred ca am sanse mari sa considere cei de acolo ca vreau sa emigrez. asa ca risc sa raman in tara si sa astept ca el sa-si ia cetatenia, si nu stiu daca intre timp nu va fi capabil sa ia copilul cu el in US. lipsa asta de incredere ma omoara si nu stiu daca sunt eu exagerata. poate e numai gura de el si eu sunt prea impresionata de ce zice si ma sperii usor. nu stiu, va multumesc de raspunsuri si daca stie careva in special cele din US cum e cu prelungirea vizei de turist sau schimbarea de statut, va rog mai luminati-ma si pe mine putin, numai bine, scuffy


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -