Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pisica


218 raspunsuri la acest subiect

#11
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 19:07

Noi luam matzul cu noi cand plecam in week-end, face pipi in tavita pusa jos in masina daca il apuca pe drum, si uite asa a vazut el toate hotelurile de la munte/mare (tocmai ne-am intors duminica de la 2 Mai).Shi cameristele accepta cu maaare bucurie shpaga CA SA NU INTRE IN CAMERA DELOC, SA NU SPERIE/SCAPE, DOAMNE FERESTE, MATZA! Pup, V.

#12
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 19:36

quote:
Originally posted by Katink
Nu e o idee chiar buna sa duci pisica de acasa. Vor crede ca le-ati parasit si vor suferi, chiar iti pot muri de tristete... E mai bine sa vina cineva la ele acasa, acolo e locul lor, acolo se simt ele in siguranta. Mi-am amintit ca sora mea cat a fost studenta la Iasi a stat la o doamna care avea pisica. Intr-o iarna doamna respectiva a plecat la fata ei in Olanda, normal ca pisica era foarte atasata de stapana ei, dar in timp de o luna soara mea a stat cu ea in casa si a ingrijit-o la fel ca si stapana ei si nu a suferit asa mult dupa stapana... Era la "ea acasa"...
Asa este, cel mai bine sa lasi pisica acasa la ea. Este in mediul ei, cunoaste orice coltisor al casei, si chiar daca va fii singura pentru o perioada, cel putin o sa fie pe teritoriul ei. Si noi am fost plecati de acasa in diferite ocazii si pentru cateva saptamani. Probabil ca a simtit lipsa fiului mnostru care-l smotocea toata ziua, dar stiam ca totul o sa fie ok. Am avut grija ca pesoana ce-a avut grija de el sa fie cineva care iubeste animalele si eventual chiar, sa aiba o pisica. Motanul meu (de 9 kg [:D]) a fost bine ingrijit, iar revederea cu noi a fost dulce.[:D] Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#13
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 20:01

quote:
Originally posted by raducu
Eu am o catelusa caniche pitic si cand am fost plecati de acasa am dus-o pe Carla(asa o cheama)la parintii mei. Prima sapt cat am fost plecati nu prea a vrut sa manance doar a baut apa apoi a mai uitat. Problema e ca acum trebuie sa plecam in RO si nu avem la cine sa o lasam. Pot sa o iau pe avion cu noi? Trebuie sa am cusca speciala? Si cat platesc in plus? Mamica lui Raducu
Inteleg ca vii din Belgia in RO. Poti s-o iei cu tine ca doar nu zbori in Anglia unde e carantina 6 luni (sau Australia). Ai nevoie, conform cerintelor liniilor aeriene, de cusca coresp . dimensiunii cainelui si acte pt. el in regula (vaccin etc). Nu stiu cat costa sa intrii in RO cu animale, m-am interesat doar cat e sa iesi din RO cu animale. Imi pare rau ca nu stiu mai multe, dar intreaba la aeroport (iti spun ei ce cusca si cat costa). Mama lui Dan

#14
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 22:05

offf.. ai pus punctul fix pe rana... eu am 2 pisici in RO, am plecat de acolo din aprilie si cred ca ma imbolnavesc eu de dorul lor, nu stiu ele de mine ce or simti, cert e ca le-am pus background si poze cu ele pe frigider. prietenul meu nu ma intelege deloc dar cateodata ma apuca plansul gandindu-ma la ele. nu stiu ele ce simt, dar daca raman singure in casa se simt singure, asta e clar, dar daca raman cu un membru al familiei cel putin, cu care sunt obisnuite e ok, cred eu. apropo de pisici, poti avea pisici si sa fii si gravida? scuffy

#15
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 20:36

quote:
Originally posted by Scuffy
offf.. ai pus punctul fix pe rana... eu am 2 pisici in RO, am plecat de acolo din aprilie si cred ca ma imbolnavesc eu de dorul lor, nu stiu ele de mine ce or simti, cert e ca le-am pus background si poze cu ele pe frigider. prietenul meu nu ma intelege deloc dar cateodata ma apuca plansul gandindu-ma la ele. nu stiu ele ce simt, dar daca raman singure in casa se simt singure, asta e clar, dar daca raman cu un membru al familiei cel putin, cu care sunt obisnuite e ok, cred eu. apropo de pisici, poti avea pisici si sa fii si gravida? scuffy
Eu sunt dovada pe 2 picioare. Conditia este ca pisica sa nu fie purtatoare de toxoplas.... si sa faci fff multa curatenie dupa ce se naste BB. Nu inseamna ca recomand .... dar se poate.

#16
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 00:31

cum stii daca pisica e purtatoare de toxoplasmoza?

#17
oana_noemi

oana_noemi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 01 august 2003 - 01:56

problema! avem pisica, nu putem sa o dam ca este foarte cuminte si batrana, dar eu nasc la sf. lui august si nu stiu cum impart copilul si pisica! asa ca va rog dati-mi sfaturi, ce ar trebui sa fac?

#18
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 01 august 2003 - 12:54

Pai eu zic ca omenirea a convietuit mii de ani cu animale in apropiere, la tara bunicile noastre aveau un curte si in casa pisici, si nu s-a mai imbolnavit nimeni. Eu cred ca in conditii de curatenie perfecta si cu limitarea accesului pisicii in camera copilului, nu e cazul sa arunci bietul animal, care te-a incantat si iubit atatia ani.... Parerea mea.... V.

#19
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 01 august 2003 - 13:01

quote:
Originally posted by Victoria
Pai eu zic ca omenirea a convietuit mii de ani cu animale in apropiere, la tara bunicile noastre aveau un curte si in casa pisici, si nu s-a mai imbolnavit nimeni. V.
Esti sigura ca nu s-a imbonavit nimeni? Eu stiam ca acum cativa zeci (nu multi) de ani mortalitatea infantila era destul de crescuta. Am observat ca aici pe forum multa lume ii da inainte cu "pe vremea bunicii" . Ei bine, pe vremea bunicii mureau copiii foarte des, diferenta fata de timpurile noastre fiind ca atunci nu era contraceptie si avort si de aceea reuseau bunicile sa ajunga la maturitate cu cate 6 frati.Atatia ramaneau din 12-13... LAURA

#20
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 01 august 2003 - 14:06

De obicei zoonozele (bolile infectioase "preluate" de la animale) provoaca avorturi in luni mici. Daca ajungeau sa se nasca, copiii nu cred ca mureau din cauza pisicilor. Bineinteles ca un animal bolnav este foarte periculos pentru sanatatea familiei. Eu am vrut sa spun ca daca animalul este sanatos si igiena este perfecta, si nu intra in contact cu copilul mic, nu prezinta pericol. Eu am pisica, si din cauza asta mi-am facut de multe ori analizele la Cantacuzino, si nu am nimic. Si sunt persoane care nu au animale, si au zoonoze. Deci, igiena si supravegherea sunt totul. V.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -