Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pisica


218 raspunsuri la acest subiect

#1
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:07

Am si eu o intrebare care poate pare cam stupida, da' io intreb[:D] : Poate [pis] sa se imbolnaveasca de tristete sau Doamne-fereste, mai rau?! Ma gandesc sa-mi aduc familia aici pt vreo 3-4 saptamani, si atunci pisicile acasa in RO ar ramane singure, doar cu cineva care ar veni zilnic sa le dea de mancare, sa curete, etc. Avem 2, dar una e tare atasata de mama mea, si la asta ma gandesc cat o sa sufere sa fie singura, desi ramane tot in casa cu care e obisnuita. Voi ce ziceti? Ca pe cat ma bucur sa-i am pe ai mei aici, pe atat ne streseaza cumva ce vor face matele (pe care de altfel le iubim tare). Hai ca ma opresc ca veti zice c-am innebunit [hc] !

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:12

Da, animalutele - cainii, pisicile - se pot imbolnavi de tristete. Maica-mea are o pisica ff atasata de ea, dar cand am venit noi cu bb in tara a trebuit sa "cazeze" pisica in alta parte. Care pisica, desi a fost tratata cu blandete de stapanii provizorii, a stat cateva zile intr-un dulap, in primele 2-3 nici nu avrut sa manance nimic, dupa aia a inceput sa iasa sa manance si sa bea apa si sa-si faca nevoile - dar numai noaptea - si pana la urma s-a obisnuit cu situatia. Cand a fost adusa inapoi acasa nu a fost nici o problema, a fost fericita sa-si reia imparatia inapoi in primire :)))

#3
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:23

Vor suferi daca sunt lasate singure in casa. Poate ai o verisoara care poate sta macar cateva zile cu ele. Motanul meu cand mergeam in vizita si il lasam singur cateva ore, cum bagam cheia in usa venea imediat si incepea sa se alinte pe la picioarele noastre, in schimb daca plecam si "uitam" sa ne mai intoarcem (de exemplu cand mergeam la bunica, de obicei ramaneam peste noapte la ea) era mai suparat, adica veneam acasa si el statea pe fotoliu si nu se uita la noi, apoi il luam noi cu alintaturile si ii trecea. E greu daca nu ai cu cine sa le lasi in casa, doar persoana care le da de mancare sa stea cateva ore cu ele si sa le alinte,sa vorbeasca cu ele,... dar stii cum sunt pisicile nu se alinta mereu cand vrei tu, mai mult cand vor ele [;)] Dar dupa ce se vor intoarce ai tai isi vor intra repede in "ritm". Katink

#4
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:29

Nu e o idee chiar buna sa duci pisica de acasa. Vor crede ca le-ati parasit si vor suferi, chiar iti pot muri de tristete... E mai bine sa vina cineva la ele acasa, acolo e locul lor, acolo se simt ele in siguranta. Mi-am amintit ca sora mea cat a fost studenta la Iasi a stat la o doamna care avea pisica. Intr-o iarna doamna respectiva a plecat la fata ei in Olanda, normal ca pisica era foarte atasata de stapana ei, dar in timp de o luna soara mea a stat cu ea in casa si a ingrijit-o la fel ca si stapana ei si nu a suferit asa mult dupa stapana... Era la "ea acasa"...

#5
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:49

Nu ,nu, nu le ducem de-acasa, vor ramane in casa lor doar ca stapanii vor fi plecati si cineva va veni zilnic sa vada ce fac si ce le trebuie. M-ati mai linistit, daca nu chiar mor de tristete si le trece in cateva zile,uf! Asta ma gandesc si eu, ca stau totusi in casa lor, cu care s-au obisnuit, adica-s acasa, si poate s-or mai lua si unul cu altul si sa-si tina de urat!

#6
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 14:44

Eu am fost plecata doar 2 nopti de-acasa si motanul meu ca sa se razbune mi-a daramat ghivecele cu flori de pe balcon, iar in mijlocul patului a facut o mare baltoaca. Nici eu nu l-am dus de-acasa. Am chemat pe cineva sa aiba grija de el, dar tot mi-a simtit lipsa. Iar acum, dupa o zi in care a fost suparat foc, nu ma mai slabeste din ochi. Unde ma duc vine si el.

#7
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 16:27

Doi dintre membrii familiei mele sunt pisici. Un motan si o pisica. Noi de regula plecam cam o saptamana. Pisicile raman acasa (e rau sa le schimbi locatia) si mama vine si le da mancare. Primele 2 zile e bine. Dupa aceea motanului i se face dor de noi si nu prea manaca. Daca mama se ocupa de el si il mangaie, ii trece. Anul acesta am lipsit de acasa 4 saptamani si au ramas cu mama. Venea zilnic la ei sa le dea mancare si sa le schimbe apa. Deci, din experienta mea nu e nici o problema sa plecati. Ce este important: - pisicile sa ramana in casa lor - persoana care vine sa aiba grija de ele sa fie o iubitoare de pisici (mare grija) care sa le mangaie macar cand pleaca, ca ele sa inteleaga ca nu au fost abandonate. lili cu motan de 8 ani si pisica de 2 ani PS: din cate stiu eu, cu cainii sunt probleme mai mari, e posibil sa refuze sa manance. Pisicile sunt mai egoiste un pic, tin la burtica lor.

#8
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 16:45

Si eu sunt "mama' de motan, si cand plecam noi in concediu mama se muta la noi ca sa stea cu el, sa nu sufere matzul, in schimb sufera ea, ca el urla noaptea de ii bat vecinii in teava, pana ne intoarcem. Mentionez ca mama il iubeste cu disperare, il pupa, mangaie si alinta intr-un hal nemaivazut, dar el totusi plange dupa noi. Daca pleci, ai grija sa vina cineva care iubeste pisicile, sa le mangaie si sa vorbeasca cu ele, ca numai mancare/apa nu ajunge.... V.

#9
raducu

raducu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 17:38

Eu am o catelusa caniche pitic si cand am fost plecati de acasa am dus-o pe Carla(asa o cheama)la parintii mei. Prima sapt cat am fost plecati nu prea a vrut sa manance doar a baut apa apoi a mai uitat. Problema e ca acum trebuie sa plecam in RO si nu avem la cine sa o lasam. Pot sa o iau pe avion cu noi? Trebuie sa am cusca speciala? Si cat platesc in plus? Mamica lui Raducu

#10
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 18:17

[pup]iubitoarelor de matze. credeam ca doar eu sunt bolnava sau nebuna (las la alegere unora). De fapt eu iubesc toate animalutele, dar in garsonera in care stam nu incape decat matzu. Sunt mamuta unui cotoi de 5 ani, dl. Yogi. Ma iubeste tare mult. Tin minte ca prima data cand am intarziat noi acasa (fata de programul obisnuit) saracul Yogi era ragusit de cat mieunase la usa. Pe vremuri, cand lipseam mai mult de acasa il duceam la soacra mea, dar acum il tinem acasa pentru ca am procopsit-o si pe a mea soarca cu una din ficele dlui Yogi, iar de Craciun cand l-am lasat in vacanta, a cotopenit-o de au iesit 6 gagalici. E cam iubaret, ce sa-i faci. Acum sta acasa cand plecam. Rugam pe cineva sa vina sa ii tina de urat. Daca drumurile nu sunt prea lungi, iar unde mergem avem acordul de al lua si pe el, il indes in cutia lui (cu toate ca nu-i prea place) si la drum cu mic cu mare. Dana si Yogi va [pup] dulce pe toti si toate


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -